İçeriğe Yönlendir

Hobi Bahçesi İçin Ev

Tuncay Arslan

Recommended Posts

Erhan Doruk
Mehmet Göktürk yazdı:

sizinki yasaya aykırı mesela. 

pardon imarlı arsa denmiş. Ama yüzde kaç imarlı 10 ise kurtarır.

Yapı kayıt belgeli, kapı numarası da var. Yasalara uygun.

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

yapı kayıt belgesi olduğuna göre "uygun değil imiş" ama "uygunumsu" hale gelmiş. Böyle devam eder evet güle güle kullanın.

Yorum bağlantısı
Tuncay Arslan

Vatandaşın küçük parselleri alıp kullanması hem maliyet olarak hem de tam çiftçilik yapamayacağı için uygun ama bu defa 200 metre karelere varan bölünmeler yüzünden tarım arazilerinin durumu içler acısı oldu. Bazı belediyeler kendi arazilerine kendi denetimi altında parselleyip vatandaşa kiralama hizmeti veriyor, içindeki yapıyı da kendi belirlediği standarda göre belirliyor, çoğu zaman biraz konforlu kamelya gibi.

Tarım arazilerini koruyalım ama vatandaşın da nefsini köreltebileceği sistem kurmak lazım sanki. 

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Tuncay Arslan yazdı:

Vatandaşın küçük parselleri alıp kullanması hem maliyet olarak hem de tam çiftçilik yapamayacağı için uygun ama bu defa 200 metre karelere varan bölünmeler yüzünden tarım arazilerinin durumu içler acısı oldu. Bazı belediyeler kendi arazilerine kendi denetimi altında parselleyip vatandaşa kiralama hizmeti veriyor, içindeki yapıyı da kendi belirlediği standarda göre belirliyor, çoğu zaman biraz konforlu kamelya gibi.

Tarım arazilerini koruyalım ama vatandaşın da nefsini köreltebileceği sistem kurmak lazım sanki. 

bu tarım arazisi olarak adlandırılmasa da toplumsal faydası çok çok büyük. sağlık ve huzur için. ayrıca intansif tarım da yapılıyor sayılır. Evet tek elden belediye eli ile yapılması çok uygun.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erhan Doruk

Ankara"daki yaygın hobi bahçeciliği inanılmaz bir sektör yarattı. Arsa satışından başlayıp, prefabrik ev, su deposu, tarım aletleri , hırdavat , gübre, fide , çit tel , inşaat malzemesi , hazır beton sektörü çağ atladı.  2 ay önce bahçeye hazır beton sipariş verecektim , 2 hafta sonraya gün veriyorlardı, o derece yoğunluk var. Çoğu kimse de yasalara uygun olmayıp seçimde af çıkar umuduyla inşa etmeye devam ediyor. 

Geçmişte doğa içinde müstakil evde yaşayıp da çağın dayatması ile apartmanlara taşınan halk tekrar doğaya dönmeye çalışıyor.

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

af çıkmalı af değil de düzenleme gelmeli. bina yapanın  gözünün yaşına bakılmamalı. konteyner kabul. hem güvenlidir. 

Erhan Doruk yazdı:

..bahçeye hazır beton sipariş verecektim ,..

işte bu olmamalı. :)

Yorum bağlantısı
Tuncay Arslan
Erhan Doruk yazdı:

Ankara"daki yaygın hobi bahçeciliği inanılmaz bir sektör yarattı. Arsa satışından başlayıp, prefabrik ev, su deposu, tarım aletleri , hırdavat , gübre, fide , çit tel , inşaat malzemesi , hazır beton sektörü çağ atladı.  2 ay önce bahçeye hazır beton sipariş verecektim , 2 hafta sonraya gün veriyorlardı, o derece yoğunluk var. Çoğu kimse de yasalara uygun olmayıp seçimde af çıkar umuduyla inşa etmeye devam ediyor. 

Geçmişte doğa içinde müstakil evde yaşayıp da çağın dayatması ile apartmanlara taşınan halk tekrar doğaya dönmeye çalışıyor.

Bana da çit teli lazım bulamıyorum, bu işi yapanlar kendi işimizde kullanmaya yok diyorlar🙂

Yorum bağlantısı
Levent Güzelkalp

Af cikinca sizin konteyneri yasal hale getirmek ne kadara mal oldu abi
Yorum bağlantısı
Erhan Doruk
(düzenlendi)
Levent Güzelkalp yazdı:
Erhan Doruk yazdı:

Af cikinca sizin konteyneri yasal hale getirmek ne kadara mal oldu abi

Bu tamamen arsa emsal m2 bedeli le ilgili . O zaman görünen değer m2 5 tl di.  42m2 350 tl civarına mal olmuştu. 

Tuncay Arslan yazdı:

Bana da çit teli lazım bulamıyorum, bu işi yapanlar kendi işimizde kullanmaya yok diyorlar🙂

Ankara da büyük hırdavatçılar var. Herşey bulunuyor, çit teli ve direk de satıyorlar . İzmir de nerede bulursunuz bilmem. Satıcı değil de üreticilere bakın. 

tarihinde Erhan Doruk tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erhan Doruk
Mehmet Göktürk yazdı:

işte bu olmamalı. :)

Arka tarafa iki oda ilave etmeyi planlıyorum. Yoksa bende betona karşıyım. 

681oxp.jpg

Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz

Şehir nüfusunun azalması için mantıklı kanunlar ile köylere dönüşün önü açılmalı bence. Yaz-kış durulabilir olmalı yapılan yapılar.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Köksal Yılmaz yazdı:

Şehir nüfusunun azalması için mantıklı kanunlar ile köylere dönüşün önü açılmalı bence. Yaz-kış durulabilir olmalı yapılan yapılar.

şehirden kazanılan stok geçici dönem köyde harcanırsa, daha sonra geri dönüşü olmayan girdaba kapılınmasın

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Çağlar Bayur yazdı:

şehirden kazanılan stok geçici dönem köyde harcanırsa, daha sonra geri dönüşü olmayan girdaba kapılınmasın

hayat ne ki. devam eder.

Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz
İlk hedefim emeklileri şehirden çıkarmak, sonra tarım/hayvancılığa ağırlık verip bu işle uğraşmaya değer olmasını sağlamak. Düzenini kuran zaten şehre dönmez.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Köksal Yılmaz yazdı:
Çağlar Bayur yazdı:

İlk hedefim emeklileri şehirden çıkarmak, sonra tarım/hayvancılığa ağırlık verip bu işle uğraşmaya değer olmasını sağlamak. Düzenini kuran zaten şehre dönmez.

emekli tarla süremez ki? z kuşağına çeltik ektirelim, o zaman olur

Mehmet Göktürk yazdı:

hayat ne ki. devam eder.

nerede devam ettiği önemli, mesela iskele bağlı zodiac ile yelkenliye giderken ıslanmamak için kapüşon bir sorun olacak ise, olur....

Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz
nerede devam ettiği önemli, mesela iskele bağlı zodiac ile yelkenliye giderken ıslanmamak için kapüşon bir sorun olacak ise, olur....
Emekli hobi olarak ekip dikecek abi. Tarla sürme işini komşuya selam verip en fazla mazotunu koyunca kolayca yaptırır. Esas geçim kaynağı şehirde geçindiği emekli maaşı. Bahçeye ekip diktiği yanına kalacak(ilk maliyet sonrası)
Z kuşağı için de cazip hale getirmeli, youtubedaki şehirden köye geçen ve videoları var ama iyi kazanan videoları da artmalı.
Yorum bağlantısı
Emre Şimşek

Şu başlığa kaç sefer oldu güzel bir resim görürüz diye giriyorum mevzuatı aşamadık hala 😅

• Beğen 2
  • Mutlu 3
Yorum bağlantısı
Erhan Doruk
Emre Şimşek yazdı:

Şu başlığa kaç sefer oldu güzel bir resim görürüz diye giriyorum mevzuatı aşamadık hala 😅

Fotolar gelecek de yasaklar izin vermiyor. Sezonu açamadık daha. 

• Üzgün 1
Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz
Şu başlığa kaç sefer oldu güzel bir resim görürüz diye giriyorum mevzuatı aşamadık hala [emoji28]
Kışlık var olur mu?

b98e1ecffe03b2edd1181b830034fdcb.jpg
  • Beğen 2
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Levent Güzelkalp
Şu başlığa kaç sefer oldu güzel bir resim görürüz diye giriyorum mevzuatı aşamadık hala [emoji28]
Simdilik cicekteler kismetse 1 ay olurlard6db74692d7e04d3512c895f0a3ab2e7.jpg27453556a69a35c770d65f4ef8cba930.jpg1d56d285d8147cd32aabd71b5bb38d1f.jpg
  • Beğen 4
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Emre Şimşek

Çok iyi. Yazı da güzel kışı da güzel 👍🏼 

Burda 5 dönüm tarlası olan arkadaşım tarımsal faaliyet amacıyla izin aldı. 5-6 km kadar gidip tarlada ailecek gidip streslerini atabiliyorlar, bu dönemde çok büyük bir nimet.

Daha önce dediğim gibi içerideki evi plakalı ruhsatlı bir ev. Çekilebilir özellikte. Mevzuata en uygunu bu. Muadili karavan. Ama bu ebat olarak tabiki daha büyük.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Emre Şimşek yazdı:

Burda 5 dönüm tarlası olan arkadaşım tarımsal faaliyet amacıyla izin aldı.

İnşaat izni mi aldı. Kaç metrekare aldı, 75 mi ?

Yorum bağlantısı
Emre Şimşek
Mehmet Ozyurek yazdı:

İnşaat izni mi aldı. Kaç metrekare aldı, 75 mi ?

Hayır emmi, tarla geçiyor, inşaat izni alamaz sanmıyorum. Plakalı, tekerlekli bir evi var zaten. Gitti ilçe tarım mı nedir oradan tarımsal faaliyet için izin belgesi çıkarttırdı. Gidiyor ağaç dikiyor ağaç suluyor yasak boyunca istediği gibi gidecek..

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...