İçeriğe Yönlendir

Pert Araçların Onarılıp Tekrar Piyasaya Sürülmesi

Ümit Türk

Recommended Posts

Fedai Özoğlu
En ufak bir detay bile faciaya yol açabilir

işte bu yüzden pert araçtan uzak durmak lazım.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Fedai Özoğlu yazdı:

şte bu yüzden pert araçtan uzak durmak lazım.

kasko olmadan kaza yapmış ise?

Yorum bağlantısı
Muhammet Ali Deli

https://www.webtekno.com/trafikteki-agir-hasarli-arac-sayisi-2-milyona-ulasti-h111124.html

https://www.ntv.com.tr/otomobil/dolandiricilara-dikkat-trafikteki-agir-hasarli-arac-sayisi-2-milyona-ulasti,jEZ7aKDnok2-TGH4W-l4jw

"TEKNİK HİÇBİR DENETİME TABİ TUTULMADAN TEKRAR YOLA ÇIKIYORLAR"
Pert kayıtlı araçların trafikten çekildiğini, fakat ağır hasar kayıtlı araçlar için aynı durumun söz konusu olmadığını, bu sebeple trafiğe tekrar çıkışında kontrolünün sağlanmadığını söyleyen TOSEF Başkanı, aktif ve pasif güvenlik donanımlarının trafiğe çıkış öncesinde kapsamlı şekilde kontrol ve testlerinin zorunlu kılınmasını talep ettiklerini ve çalışmalarının sürdüğünü belirtirken, "Ağır hasar kayıtlı araçların onarım işlemleri bittikten sonra, kapsamlı ve hassas şekilde kontrolü TSE Belgesi'ne sahip oto ekspertiz noktaları ve TÜV muayene istasyonları tarafından sağlanabilir. Şasi, hava yastığı, yürüyen aksam, fren ve direksiyon sistemi gibi kritik noktalar, ekipmanları standartları karşılayan, HYB'ye haiz oto ekspertiz noktalarında sağlıklı şekilde kontrol edilebilecektir. Bu sayede yetersiz ve yanlış onarılan, trafikteki can ve mal güvenliğini tehdit edecek ağır hasar kayıtlı araçlar trafiğe tekrar çıkamayacak, hem satış sonrası hizmetleri ve oto servis sektörü, hem de ikinci el araç sektörü itibar ve güven kazanacaktır" açıklamasını yaptı.

---

Toplam 24 milyon civarında araç varmış 2 milyon araç yaklaşık %10'luk bir kısmına denk geliyor tüm araçların. Yani 10 araçtan biri ağır hasarlı.. Dikkat etmek lazım hem de çok.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ü.Emre Kartal

Eskiden ekonomik değil denilip yapılmadan kenarda duran araçlar bile ekonomik olmuş olabilir. 

Burada önemli olan nokta araçların kayıtlı olması. Yani pert kayıdı olmadan onarılanlar tamamen araca bakan kişinin ustalığına kalıyor. 

Yorum bağlantısı
Remzi Karaca

Pert araçların yapılmaması için yetkinin sigorta şirketlerinden alınması gerekir.
Sigorta şirketlerinin pert etme kriteri sadece cebinden çıkacak paranın azlığı yada çokluğuna göre değişiyor.

Örneğin
2020 model araç değeri 500k
Aynı aracın 2015 modeli 300k
İkisi de aynı kazayı yaptı 120k masraf çıktı
2015 model pert deyip aracı 200k hasarlı olarak satıp üstüne 100k vermek hesaplarına gelirken
2020 model olanı 400e satamayacağını düşünüp pert olmasın onarım yapılsın denilebiliyor

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Remzi Karaca yazdı:

Az buçuk öğrenmişim demi abi emoji854.png

Bilinçli müşteri :) Seviyorum. 

Yorum bağlantısı
Erman Uzun

İlanlarda ağır hasarlı olmayan araç neredeyse yok misal bir modelin en ucuza ağır hasarlı en pahalısı da özellikle 70-120 arası piyasa anlamadım ben bu işi hadi 70-90 bandı ağır hasarlı olsun bari 90-100 boyalı 120 temiz olsun be kardeşim o da yok

Yorum bağlantısı
Muhammet Ali Deli

Pert ama çıtır hasarlı araç isteyen yazsın. 200 bin değerinde aracı 140a ayarlayayım. Direk şase islemsiz sigorta şişirmesinden dolayı pert hasarlı yanlış anlaşılmasın.. 

Gidişi yakıtı sorunsuz motoru bile sıfır sayılır. Airbagi patlamamış olursa 150den aşağı olmaz ona göre..

Yorum bağlantısı
Metin Akbal
Muhammet Ali Deli yazdı:

Pert ama çıtır hasarlı araç isteyen yazsın. 200 bin değerinde aracı 140a ayarlayayım. Direk şase islemsiz sigorta şişirmesinden dolayı pert hasarlı yanlış anlaşılmasın.. 

Gidişi yakıtı sorunsuz motoru bile sıfır sayılır. Airbagi patlamamış olursa 150den aşağı olmaz ona göre..

Sigortacıların olduğu forumda bunu söyleme :)

Geçenlerde bir kaza gördüm face de. Değişti denilen parçaların büyük çoğunluğu tamir edilmiş ve hava yastığına emniyet kemerine direnç atılmış. Vatandaş airbag arıza ışığı görünce koltuğun altında bant sarılı kabloyu incelemiş ve direnç görmüş.

Benim anladığım hasarı sigorta değil tamirci şişiriyor.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Şişirme kısmı şöyle

İlanlarda sigorta şişirmesi sebebiyle şu kadarcık hasar bu kadar çok yansımış deniyorsa inanmayın.
Sigorta kolay kolay fazladan para ödemez.

Pert durumu farklı
Bazen sigortalı ısrar ediyor pert olması için. Servisler de değişmeyecek parçaları bile şüpheli gösterip değişmeli diyebiliyor.
Mesela köpeğe çarpan bir mondeonun yağ soğutucusu patladığı için şanzıman da zarar görmüş olabilir diyip komple otomatik şanzıman yazılmış ve araç bu sebeple pert olmuştu.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Haşmet Güngör

Sigorta şişirmesi yanlış kullanılan  bir terim Emmi'nin dediği gibi hiç bir sigorta şirketi fazla bişi ödemez. Şu gerçek var servis de tamir edilen bir araçla , dışarda tamir edilen  araçlarda tramer kayıtların da % 50 ye yakın fark çıkıyor. Yine orjinal parça kullanımı veya onarabilen bir parçanın onarılmayıp değişmesi rakamların yüksekliğine neden oluyor. Bunun dışında eksper,tamirci dayanışması var ki, bu durum neremiz doğru ki anlayışı.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Metin Akbal yazdı:

Benim anladığım hasarı sigorta değil tamirci şişiriyor.

layığı ile tamiri 10 bine çıkıyor, araba pert oluyor, pertten alan 1000 t llik capon yapıştırıcı ve direnç ile kozmetik tamiri yapıp satıyor. satarken de şişirme diyor... ğişkin satıcı dense daha doğru

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Metin Akbal
layığı ile tamiri 10 bine çıkıyor, araba pert oluyor, pertten alan 1000 t llik capon yapıştırıcı ve direnç ile kozmetik tamiri yapıp satıyor. satarken de şişirme diyor... ğişkin satıcı dense daha doğru
Sökülen triger geri takılmaz gibi birşey de degil ki kaçalım [emoji4]
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Selim Bilgin

Şu araba (!) şu halde 12 bin ediyorsa vay bizim halimize.

Doğru çöplüğe gitmesi lazım. 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Selim Bilgin yazdı:

Şu araba (!) şu halde 12 bin ediyorsa vay bizim halimize.

Doğru çöplüğe gitmesi lazım. 

bugün, oto yıkamaya gideyim dedim, 150 TL .... geri vites te hız rekoru kırmışımdır çıkarken

Yorum bağlantısı
Selim Bilgin
Çağlar Bayur yazdı:

bugün, oto yıkamaya gideyim dedim, 150 TL .... geri vites te hız rekoru kırmışımdır çıkarken

Üç kere mi yıkıyorlar? 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Selim Bilgin yazdı:

Üç kere mi yıkıyorlar? 

bilemem ben sıfır kere yıkattım :)

• Mutlu 3
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...