İçeriğe Yönlendir

2021 Asgari Ücretleri

Ali Darbaz

Recommended Posts

Doğan Arşiray
Servet Aydın yazdı:

7bin tl ile nasıl yoksul olunuyor merak ettim. İyi para ve ekonomi bilen birikim yapar kasmadan

4 kişi için toplam gelir bu. bir kişi değil. nereye biriktiriyorsun... holding sahibi olunca tabi anlayamassınısss

Ali Gök yazdı:

en az %50 enflasyon var ülkede ne açıklarlarsa açıklasınlar yalan

tüik ten iyimi bildiğini iddia ediyorsun şimdi sen yani?!?!?!?!

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Servet Aydın yazdı:

Şirket karşılıyor. Ayda bir depo yiyor passat. Eskide kaldı fink atma. Satılık Daire 700bin

Ayda bir depo çok azaldı evet. Nerde o eski günler. Hep dutluktu heryer.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Dogan Arsiray yazdı:

4 kişi için toplam gelir bu. bir kişi değil. nereye biriktiriyorsun... holding sahibi olunca tabi anlayamassınısss

tüik ten iyimi bildiğini iddia ediyorsun şimdi sen yani?!?!?!?!

valla istatistik mezunuyum işine geldiği gibi istatistik nasıl yapılır okutmadılar sanırım bize üniversitede doğru eğitim almamışız. beraber okuduğum şimdi tuikte memur olan arkadaşlarımızın yorumu bu yönde

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Osman Ünal2

1 Ocak 2020                                                                   

Dolar Kuru: 5.95 Tl                

Altın Gram: 290,14 TL

İBB Halk Ekmek: 0.75 Kuruş 

301 ACTIVE 1.5 BlueHDi 100 hp: 135.900 TL

23. Aralık 2020

Dolar Kuru: 7.63 TL

Altın Gram: 458 TL

İBB Halk Ekmek: 1 TL

301 ACTIVE 1.5 BlueHDi 6d 100 hp: 204.000 TL

Merhabalar değerli arkadaşlar, özellikle bu yıl her şeye gelen zamlardan ülkemiz ve vatandaşlarımız artık yeni bir şey alırken 40 kere düşünüp 1 kez yapar oldu. Bunu zaten herkes biliyor.  Covid-19'dan dolayı artan fiyatlar fırsatçıların iştahını kabartıp silsile yolu ile her şeyin fiyatlarına yansıdı ama bizim aldığımız maaşlar sabit kalmaya devam etti. Özetle ne kadar zam yapılırsa yapılsın 2021 için gelecek olan zamlar gelen + yönlü hareketi yıl sonunda - yöne doğru çevireceği konusunda eminim. Allah herkesin yardımcısı olsun. 

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

benim asgari ücret nominal tablosu var benzin vs onu güncelleyip paylaşayım. yıllara göre.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Metin Akbal

Sabah fil bilmem neli kahvesiz ayılamayıp işe gidemeyenler için üzüntülü; çocuk okutan canlı dersler için asgari şartları sağlayamayan veliler için sevinçliyim. Latte içenler zaten birikim yapıyormuş [emoji16]

Ben bile kendi evime ayağıma arabama çocuklarıma birşey alırken 1000 düşünüp 1 uyguluyorsam bunu asgari ücretli de öncelikle düşünmeli. Ayrıca hep şükretmeyi öğretmekte bir yere kadar.

Şimdi hiçbirşey karaborsa değil sadece alamıyoruz [emoji16]

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Fatih Evcin

Geçen yılda söylemiştim gönül ister 3.000TL olmasını ama pek sanmıyorum. Olacağına inandığım rakam maks. 2.600 TL

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Metin Akbal yazdı:

Ben bile

adam zenginliğini itiraf etti dağılın :D 

• Beğen 2
  • Mutlu 4
Yorum bağlantısı
Metin Akbal
Ali Gök yazdı:

adam zenginliğini itiraf etti dağılın :D 

Latteyi burada öğrendim şu kahveciden 1 kere kahve almadım 😂 Çift maaşlı yoksulluk sınırının az üstünde bir aileyiz 😁

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Azad Mirzade

İsterse 5 bin yapsınlar, 2 aya kalmaz bütün ürünlerin fiyatları asgari ücrete göre ayarlanıyor, milletin ayarı bozuk, şahsi menfaatinden başka bir şey düşünemiyor büyük bir kitle.

Bu dönemde yapabileceğimiz en iyi şey elimizdeki fazla olanları olmayanlara vermek.

Çocukların giymediği elbiseler olur, oyuncaklar olur; çocukların da mutlu olmaya ihtiyacı var, hele bu pandemi döneminde bıçak kemiğe dayandı artık. Ne oyun var ne sokak var, bir şey de alamıyor insanlar çocuklarına. 

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Arif Aykın

Şu anki duruma göre en az bence %35 civarı yapılması lazım ki geçim sağlanabilsin. Son üç ay içerisinde neredeyse sıvı yağ 5 lt 40 TL den alırken şu anda 60 TL geçim sıkıntısı git gide büyüyor.

Yorum bağlantısı
Metin Akbal

Ha birde birşey alacağım zaman puan promosyon kupon takip ederim 5 lira için değmez demem. 5 lira benim günlük çalışma saatimin 7 de 1 i. 25 kuruş için 100 200 metre fazla yol yürürüm kızarsam. 3 ekmekte 1 ekmek parası bazen. Ama 1 ekmek 1 öğün demek.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Arif Aykın
Metin Akbal yazdı:

Ha birde birşey alacağım zaman puan promosyon kupon takip ederim 5 lira için değmez demem. 5 lira benim günlük çalışma saatimin 7 de 1 i. 25 kuruş için 100 200 metre fazla yol yürürüm kızarsam. 3 ekmekte 1 ekmek parası bazen. Ama 1 ekmek 1 öğün demek.

Normalde hayatta fiyat vs bakmam orada bu indirim vs demem sürekli migrostan alırdım artık parça parça indirime giren şeyleri almaya çalışıyorum aynı zamanda Migros uygulamasında kendine göre kampanya yaparak nöbet puan veriyor onu yapıyorum mesela 47 TL kaşar peyniri alımına 12 money (12 TL) kampanyası yaptım 2 tane kaşar aldım 60 TL ye 48 TL gelmiş oldu mesela.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Metin Akbal

Hep şükredenler yüzünden bu haldeyiz
Ağzına 1 lokma yemek giren adam buna da şükür diyor
Elin adamının ağzına 10 lokma giriyor ben neden 1 lokma ile yetiniyorum demek yok

Bizde şu var. O neden çok alıyor oda az alsın. Ama o çok alan az almıyor işte. Şükretmeyi anlatanın maaşına bak birde asgari ücretliye. Reva mı değil mi bilmem.
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız
Ali Gök yazdı:

valla istatistik mezunuyum işine geldiği gibi istatistik nasıl yapılır okutmadılar sanırım bize üniversitede doğru eğitim almamışız. beraber okuduğum şimdi tuikte memur olan arkadaşlarımızın yorumu bu yönde

Enflasyon nasıl hesaplanıyor, detaylı bir konu açsanız da hep beraber öğrensek. Sorulacak sorularımızı da sorarız. 

Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız yazdı:

Enflasyon nasıl hesaplanıyor, detaylı bir konu açsanız da hep beraber öğrensek. Sorulacak sorularımızı da sorarız. 

ülkede sadece sonucu açıklayan biliyor nasıl hesaplandığını :D  işine geldiği gibi malzemelerde ve oranlarında değişiklik yapıyorsun mis gibi istediğin sonuca çıkıyor bildiğim kadarıyla

• Mutlu 3
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Ali Gök yazdı:

ülkede sadece sonucu açıklayan biliyor nasıl hesaplandığını :D  işine geldiği gibi malzemelerde ve oranlarında değişiklik yapıyorsun mis gibi istediğin sonuca çıkıyor bildiğim kadarıyla

üni de öğretmemişler anlaşıldı, denkleme önce sonucu yazıyorsun, sonra geri dönüp verileri yazıyorsun...

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur yazdı:

üni de öğretmemişler anlaşıldı, denkleme önce sonucu yazıyorsun, sonra geri dönüp verileri yazıyorsun...

aynen bize hep bunları koyacaksın çıkan sonucu da açıklicaksın diye öğretti hocalar. 

ama  günümüz Türkiyesinde önce sonuç bu olacak deniyor sonra siz kalanını şekillendiriyorsunuz . güzel sistem

enflasyonda 2 parça boya  servis şişirmesi hasar kaydı var özetle. şase podye direkler işlemsiz

• Beğen 1
  • Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız

Bekar bir asgari ücretliden ssk işçi, ssk işveren ve gelir vergisi olarak ocak ayında 1243 lira kesiliyor. Bu kesinti ekimden sonra 1368 lira oluyor. Devlet bunun yarısını almasa, patronun cebinden çıkan değişmeden işçi yaklaşık % 27 daha fazla para alır. Üretimde işçilik maliyeti artmayacağı için ürün fiyatları artmaz, asgari ücretlinin alım gücü artar. 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

vesile ile bir nokta daha var aslında , gözden kaçan. ismi asgari olarak kaldı bu ücretin ancak artık yarıdan fazla maaşlar asgariden yatıyor, asgari ücret ismi ilk takıldığında %10-15 lik bir kesim bu rakamdan maaş alırdı.

Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız
Ali Gök yazdı:

Ben ciddiydim bu konuda, teknik bir şeyler yazarsınız sanmıştım. Tombala çeker gibi diyelim o zaman.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız
Çağlar Bayur yazdı:

vesile ile bir nokta daha var aslında , gözden kaçan. ismi asgari olarak kaldı bu ücretin ancak artık yarıdan fazla maaşlar asgariden yatıyor, asgari ücret ismi ilk takıldığında %10-15 lik bir kesim bu rakamdan maaş alırdı.

Asıl sıkıntılı konulardan biri bence de bu. Avrupa ile kıyas yapıyorlar ama orada asgari ücretli oranı çok daha az. Bizde asgari ücretten fazla alsa bile vergiyi az ödemek için asgari ücret gösterenler de olsa bile kayıt dışı ve hatta bankaya yatan paranın bir kısmının elden iade edilmesi gibi durumlar da var. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Metin Uzunoğlu
(düzenlendi)
Metin Akbal yazdı:

Şükretmeyi anlatanın maaşına bak birde asgari ücretliye. 

Ramazan günü dersten çıkıp eve gittim. yarın dersim yok teravih namazına gideyim dedim namaz sonrası çay sohbet vs. derken hocam yorgun görünüyorsun dedi seninki ya hiç sorma bugün 11 saat dersim vardı iftara eve anca yetiştim deyince, hocam olurmu ya o kadar ders ben o kadar namaz kıldırıp vaaz versem bu işi yapmam  dedi ve ben ..... şükretmeyi anlatanların durumu iyi dediğin gibi az alanların durumunun iyileştirilmesi lazım.

tarihinde Metin Uzunoğlu tarafından düzenlendi
  • Beğen 3
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Mahmut Yıldız yazdı:

Asıl sıkıntılı konulardan biri bence de bu. Avrupa ile kıyas yapıyorlar ama orada asgari ücretli oranı çok daha az. Bizde asgari ücretten fazla alsa bile vergiyi az ödemek için asgari ücret gösterenler de olsa bile kayıt dışı ve hatta bankaya yatan paranın bir kısmının elden iade edilmesi gibi durumlar da var. 

kıyas yapılması her açıdan imkansıza yakın, zira orada asgari ücret yok, saat üstünden yaklaşık yapılabiliyor, abcak bu sefer de gerçek rakam işin içine girince olmuyor.  işverenin %25 i geri aldığı çok işletme var şu an

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...