İçeriğe Yönlendir

ADAC 2021 205/55 R16 Yaz Lastikleri Testi

Evren Erakçora

Recommended Posts

Furkan Avcı
Mustafa Yanar yazdı:

Yola temas edemediği içindir

Aynen bunu yazacaktım :)

Dogan Arsiray yazdı:

petlas...  ortanın altında puan almış.

Bence teste girmesi bile önemli bir gelişme, demek ki önem verip iyileştirme yolunda gidecek ArGe yatırımı yapacak diye algılıyorum. Sevindim... 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ercüment Yıldırım
Erdoğan Temur yazdı:

Ekle beni de listeye :)

5 yıldır Goodyear EGP kullanıyorum. lastik iyice sertleşti bazen patinaja düşüyor.

Mayıs başı 4 lastik görünüyor. Goodyear EGP ile yola devam yada conti alırım. 

Bana da öyle yapacakmışım gibi geliyor. Eski EGP yi 40k kullandım enson lastikçi arkadaş değiştirirsin seneye demişti. O lastikle arabayı sattığım için sorun benden çıktı :D

Ama yeni arabada da lastik pert geldi.

EGP2 ye baktığımda eski EGP gibi sayılır. 50k kullanımda gayet kallavi. CPC 30k olması dezavantaj bu konuda.

EGP2 daha sıcak geliyor.

8 lastiğer indirim yapan yer bulursak ordan birlikte alalım.

Yorum bağlantısı
Gencay Bengli

Bu lastik testlerini bağımsız şirketler mi yapıyor? Gerçekten bağımsız.

Bilmediğimden soruyorum.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ümit Türk

Michelin ve Conti arasında kaldım. Bridgestone cepte tutuyorum. 

Ses illa olacak ama sağlam basan lastik lazım.  

Yorum bağlantısı
Oğuzkan Erışık
Ümit Türk yazdı:

Para yetiyorsa continental alınmalı bence abi. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Cihat

semperiti alırım ben bu yaz aşınmadada conti ile aynı performansı göstermiş. zaten conti grubunun üretimi imiş

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Onur Solmaz
(düzenlendi)
Ümit Türk yazdı:

3 yıllık Primacy 3 İzmir’de çok kolay abs açıyor. Primacy 4 nasıldır bilmem ama. Hatta şöyle söyleyeyim 6 yıllık petlas kışlık lastiklerim kuru asfaltta daha iyi fren yapıyor.

tarihinde Onur Solmaz tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ümit Türk
Oğuzkan Erışık yazdı:

Para yetiyorsa continental alınmalı bence abi. 

Paraya acımıyorum bu konuda. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
(düzenlendi)
Ümit Türk yazdı:

michelin mi continental mi diyorsanız bence michlin alın. lasitk ömrü acaip uzun. zaten en büyük iddiası "eskiyen lastikte en iyi biziz."

yoksa her sene bir set petlas alınıp 6 ay sonra çöpe de atılabilir.

tarihinde Dogan Arsiray tarafından düzenlendi
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Murat Sahın
Mustafa Arıkan yazdı:

Conti, Petlas'tan %50 daha pahalı. Kıyası biraz da böyle yapmak gerek. 

Bu mantık doğru değil. Lastik hayati öneme sahip. Conti petlastan %100 daha iyi bir lastik. %50 fiyat çok göze gelmemeli. 

Ali Gök yazdı:

benim arabada yazlık lastik petlas yeni hemde bakmıştım pahalı bir cinsiydi. tarsusa bir gittiğimde düzgün bir lastik alıp bahçede yakacam petlası

Burada "benim araba" dediğinizin passat olduğunu var sayarak, bir insanın passat alacak parası ve keyfi varken, niye gidip petlas lastik alır ki? Sadece petlas olarak da bakmıyorum, yolda da görüyorum. Adam T5 S80'e biniyor, 2010 model. Lastik alt sınıf. Şaşırıyorum doğrusu. :D 

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Ümit Türk
Dogan Arsiray yazdı:

michelin mi continental mi diyorsanız bence michlin alın. lasitk ömrü acaip uzun. zaten en büyük iddiası "eskiyen lastikte en iyi biziz."

yoksa her sene bir set petlas alınıp 6 ay sonra çöpe de atılabilir.

Şu cümle bile yetiyor yani Doğan abi. 

Aracı aldığımda üstünde 3 yıllık petlas lastik vardı. Bildiğin yolda geziyorum yani. 3 yıllıkda olsa bu kadar kötü olmaması lazım.  Martın sonunda karar vereceğim sanırım. 

Lastikçim Michelin öneriyor. 

Murat Sahın yazdı:

Adam T5 S80'e biniyor, 2010 model. Lastik alt sınıf. Şaşırıyorum doğrusu. :D 

gaporta önemli onlar için yoksa can güvenliği niye olsun :)

Yorum bağlantısı
Ali Gök
Murat Sahın yazdı:

Bu mantık doğru değil. Lastik hayati öneme sahip. Conti petlastan %100 daha iyi bir lastik. %50 fiyat çok göze gelmemeli. 

Burada "benim araba" dediğinizin passat olduğunu var sayarak, bir insanın passat alacak parası ve keyfi varken, niye gidip petlas lastik alır ki? Sadece petlas olarak da bakmıyorum, yolda da görüyorum. Adam T5 S80'e biniyor, 2010 model. Lastik alt sınıf. Şaşırıyorum doğrusu. :D 

bilmem önceki sahibi beyefendi petlas almış. takıntılı adamlar var kayınbabam mesela içinde Türk malı yazan herşeyi satın alır ne fiyatına ne kalitesine bakmaz 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Murat Sahın
Ümit Türk yazdı:

Şu cümle bile yetiyor yani Doğan abi. 

Aracı aldığımda üstünde 3 yıllık petlas lastik vardı. Bildiğin yolda geziyorum yani. 3 yıllıkda olsa bu kadar kötü olmaması lazım.  Martın sonunda karar vereceğim sanırım. 

Lastikçim Michelin öneriyor. 

gaporta önemli onlar için yoksa can güvenliği niye olsun :)

Yıllar önce Ufuk Üniversitesinde Eğitim Fakültesi Bilgi işlem şefiydim. Sene 2007 falan. Prof. Dr. Rıdvan Ege vakfın kurucusu ve yönetim kurulu başkanı. O zamanlar eskisi (95 vectra) çok eskidiği için yeni makam arabası aldılar Rıdvan Hoca'ya. Octavia. Kış gelince telefon açıp "lastik seçmen için şoförümü gönderiyorum, sen bak internetten, birini seç, söyle, gidip alsın" dedi. Şoför gelmeden baktım, michelin, continental ya da bridgestone, o yıllarda üretilen üst düzey kışlık modellerini yazdım, git Kazım Karabekir'de lastikçilerden bul taktır dedim. 

Bir hafta sonra kaza yaptılar. Öndeki broadway durmuş, bunlar duramayıp arkadan çarpmış. Arabanın ön panjur, farlar ve tampon serviste değişti. Broadwayda'da biraz hasar oluşmuş tabi.  Onu da ödemişler uğraşmamak için. Telefonum çaldı, Rıdvan hoca "bir gelirmisin" dedi. Gittim, arabanın burnu yok. "Sen nasıl bir lastik tavsiye ettin çocuk?" dedi. Baktım, lastiklerin markası bilindik bile değil. Dedim ben bunları tavsiye etmedim. Orada döküldü şoför. Benim tavsiye ettiğim lastiğin 2 tanesinin fiyatına bunun 4 tanesini satıyorlarmış. Lastik lastiktir deyip ucuz olanı alarak vakfı kar ettirmiş :D 

Ali Gök yazdı:

bilmem önceki sahibi beyefendi petlas almış. takıntılı adamlar var kayınbabam mesela içinde Türk malı yazan herşeyi satın alır ne fiyatına ne kalitesine bakmaz 

Önceki sahibinin aldığını tahmin ettim :) Bende de durum aynı, aracın önceki sahibi petlas takmış. İlle Türk malı isteyen kişi en azından lassa falan almalı. Diğer türlüsü gereksiz risk.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Yanar

Fiestayı aldığımda üzerinde dört petlas vardı, 2018 tarihliyidi o zaman, 1, 2 yıllık lastik, en ufak  frenlemede abs devreye girerdi, ben de değiştirdim, şimdi sert fren bile yapsam abs kolay kolay devreye girmiyor, petlas kaymaya çok eğilimli bir lastik. Yine başka bir aracımda arka tekerlerde 4 yıllık petlaslar içte tam jantla lastiğin birleştiği yerden jiletle kesilmiş gibi kesik kesik olmuştu. Sonuç olarak petlas benim gözümde olumsuz bir izlenim bıraktı, bu yüzden bugün ürettiği Falken markasına da çok temkinli yaklaşıyorum. 

Yorum bağlantısı
Barış AÇIL

Biraz önce iki lastikciye uğradım
Dunlop ve goodyear

1 ay sonra bende yazlık alacağım.on araştırma yapmakti amacım.

Oncelikle 2021 lastikler ne zaman gelir diye sordum. Ikiside fabrikaya bağlı 2020 stokları ne zaman biterse o zaman dediler.[emoji51]

Fiyat için 215 60 16 ebat için dunlop fm800
650 tl

Goodyear egp için 1000 tl fiyat verdi.

Dunlop ile falken ayni fabrikadan cikiyor. Asil amacım o lastikleri görmekti dunlopta ama yoktu.

Yorum bağlantısı
Tayfun Aydın
(düzenlendi)

Falken aldım üstüne yattım bakalım nasıl olacak :D:D  İlk kötü durumu yollarda taş varsa sürekli çamurluğa atıyor. Onun dışında kötü bir durumunu görmedik bakalım ama yorumlardan lastiği 2-3 sene sonra görmek lazım kısımlarına kesinlikle katılıyorum. Yani her lastik yeni iken iyidir. İleri de göreceğiz..

Conti bence de lastiğin kralı. Ben de kullandım gerçekten güzel lastik.

Petlas da alenen gidip taktırmamak lazım. Güzel olan serileri var. O serileri araştırmak lazım. Bazı serilerinin çok iyi olduğunu şahsen biliyorum ancak aklımda kalmadı , öğrenirsem mutlaka yazarım..

Barış AÇIL yazdı:

Dunlop ve goodyear

Oncelikle 2021 lastikler ne zaman gelir diye sordum. Ikiside fabrikaya bağlı 2020 stokları ne zaman biterse o zaman dediler.emoji51.png

650 tl

Dunlop ile falken ayni fabrikadan cikiyor. Asil amacım o lastikleri görmekti dunlopta ama yoktu.

Barış hocam GoodYear da egp yerine eaglesport da bakabilirsiniz. Yazlık ta bence gayet tatminkar. 4-5 sene kullandım ama ömrünün sonuna doğru sertleşme oluyor..

Bu arada EGP neden bu kadar pahalı anlamadım?? Nette baya uygun..

Goodyear 205/55 R16 91V Efficientgrip Performance Oto Yaz Fiyatı (hepsiburada.com)

Goodyear 205/55 R16 91V Eagle Sport Oto Yaz Lastiği ( Üretim Fiyatı (hepsiburada.com)

tarihinde Tayfun Aydın tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ümit Türk
(düzenlendi)
Murat Sahın yazdı:

Yıllar önce Ufuk Üniversitesinde Eğitim Fakültesi Bilgi işlem şefiydim. Sene 2007 falan. Prof. Dr. Rıdvan Ege vakfın kurucusu ve yönetim kurulu başkanı. O zamanlar eskisi (95 vectra) çok eskidiği için yeni makam arabası aldılar Rıdvan Hoca'ya. Octavia. Kış gelince telefon açıp "lastik seçmen için şoförümü gönderiyorum, sen bak internetten, birini seç, söyle, gidip alsın" dedi. Şoför gelmeden baktım, michelin, continental ya da bridgestone, o yıllarda üretilen üst düzey kışlık modellerini yazdım, git Kazım Karabekir'de lastikçilerden bul taktır dedim. 

Bir hafta sonra kaza yaptılar. Öndeki broadway durmuş, bunlar duramayıp arkadan çarpmış. Arabanın ön panjur, farlar ve tampon serviste değişti. Broadwayda'da biraz hasar oluşmuş tabi.  Onu da ödemişler uğraşmamak için. Telefonum çaldı, Rıdvan hoca "bir gelirmisin" dedi. Gittim, arabanın burnu yok. "Sen nasıl bir lastik tavsiye ettin çocuk?" dedi. Baktım, lastiklerin markası bilindik bile değil. Dedim ben bunları tavsiye etmedim. Orada döküldü şoför. Benim tavsiye ettiğim lastiğin 2 tanesinin fiyatına bunun 4 tanesini satıyorlarmış. Lastik lastiktir deyip ucuz olanı alarak vakfı kar ettirmiş :D 

Önceki sahibinin aldığını tahmin ettim :) Bende de durum aynı, aracın önceki sahibi petlas takmış. İlle Türk malı isteyen kişi en azından lassa falan almalı. Diğer türlüsü gereksiz risk.

Petlas üretimden kaldırılmalı yada kendilerine çeki düzen versinler. 

tarihinde Ümit Türk tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen
Tayfun Aydın yazdı:

Bu arada EGP neden bu kadar pahalı anlamadım?? Nette baya uygun..

Ölçüler farklı, bu arada eagle sport hi iyi yorumlar almıyor çok farklı lastikler EGP ile.

Yorum bağlantısı
Tayfun Aydın
Ahmet İhsan Akşen yazdı:

Ölçüler farklı, bu arada eagle sport hi iyi yorumlar almıyor çok farklı lastikler EGP ile.

Ölçüler farklıysa tamamdır ancak hocam eagle sport ne bileyim o kadar kötü değildi. Tabii arada fark olabilir ancak ben son senesinde sertleşmesi dışında ki normaldir lastiklerin ömür sonun sertleşmesi pek sorun yaşamadm hatta kış koşullarında iyi gidiyordu..

Yorum bağlantısı
Fatih Mehmet Uslu

Cpc6 almıştım geçen yaz. Gürültü haricinde çok iyi bir lastik. Gürültülü olduğu da zaten testlerde görülüyor. Benim merakım maxxis marka binek lastiği ülkemizde bulunmuyor. Halbuki test sonuçlarında son zamanlarda ön sıralarda yer alıyor. Fiyatı uygun olsa ve lastik bulunabilse alınırdı.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Evren Erakçora
Fatih Mehmet Uslu yazdı:

Cpc6 almıştım geçen yaz. Gürültü haricinde çok iyi bir lastik. Gürültülü olduğu da zaten testlerde görülüyor. Benim merakım maxxis marka binek lastiği ülkemizde bulunmuyor. Halbuki test sonuçlarında son zamanlarda ön sıralarda yer alıyor. Fiyatı uygun olsa ve lastik bulunabilse alınırdı.

Çok çabuk aşınca pahalıya geliyor. Ama taktir etmek lazım, en kısa fren mesafesine sahip.

Yorum bağlantısı
Murat Sahın
Barış AÇIL yazdı:

Dunlop ve goodyear

Oncelikle 2021 lastikler ne zaman gelir diye sordum. Ikiside fabrikaya bağlı 2020 stokları ne zaman biterse o zaman dediler.emoji51.png

650 tl

Dunlopu denemiştim, 2018 üretimi, astra g'de kullandım. İlk yıl şahaneydi. İkinci yıl her frende abs devreye giriyordu, her virajda aracın arkası bırakmaya meylediyordu. Astra G'lerin alt takım lotus tasarımı. Yol tutuşu iyidir. Buna rağmen tedirgin ediyordu. 

Yorum bağlantısı
Hamit inan
Mert Gulkokan yazdı:

conti contact 6 nın piyasa fiyatı ortalama 500 tl 4 lastik sana 2 bin tl eder

Fren mesafesinden ufak bir kaza kurtarsa amorti ediyor.Tecrübe ile sabit :)

Yorum bağlantısı
Barış AÇIL

GoodYear da egp yerine eaglesport da bakabilirsiniz.

Eagle sport içinde bende fazla kayıyor diye okudum.

Eagle sport için ise 885 tl fiyat verdi.
Dunlopu denemiştim, 2018 üretimi, astra g'de kullandım. İlk yıl şahaneydi. İkinci yıl her frende abs devreye giriyordu, her virajda aracın arkası bırakmaya meylediyordu. Astra G'lerin alt takım lotus tasarımı. Yol tutuşu iyidir. Buna rağmen tedirgin ediyordu. 
Dunlop amcamın 2008 corollasinda fabrika üstünde gelmişti. Kendisi yilda 4-5 bin km ancak yapar. Kislikta kullanir bu arada.

Aklimda kalan sesli bir lastik olduguydu.
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
Ümit Türk yazdı:

Petlas üretimden kaldırılmalı yada kendilerine çeki düzen versinler. 

kucuk ebat kisliklari cok iyi. ama yazin. 🙂

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...