İçeriğe Yönlendir

Kaza Yaptım, Şimdi Nelere Dikkat Etmeliyim?

Deniz Kom

Recommended Posts

Deniz Kom

Merhaba arkadaşlar, 

Bugün eve geçerken, eve 500 metre kala bir yan yol bağlantı noktasında bir araç bana arkadan çarptı. Olay kısaca şu şekilde gerçekleşti.

Ben yan yoldan ana yola bağlantı yapıyordum, çarpan araç da arkamdan geliyordu. Ana yolda sağ şeritteki araç benim yanaştığımı görünce birden hız kesti ama durmadı. Ben de ona çarpmamak için durdum. Ancak arkamdan gelen araç beni geç gördü (sağa doğru dönen bir yoldu, kör noktası bol) ve duramadı. Neticede bana arkadan vurdu. 

Arka tamponum birkaç yerden kırıldı ve çıktı. Aracın orjinal park sensörlerinin tamamı koptu. Çarpan aracın da ön tamponunda kırıklar var. Neyse biz tutanak tuttuk, belgelerimizin takaslarını yaptık. Tutanakta da çarpan kişi tamamen hatalı olduğunu kabul etti ve tutanağı kendi hatasını belirtecek şekilde yazıp imzaladı. 

Ama bu süreçten sonrasını bilmiyorum. İlk kazam oldu bu. 

Yarın aracımı Yetkili servise götüreceğim, kaskomla anlaşmaları varmış. Belgelerde biz size yol göstereceğiz dediler ancak başka bir firmayla 2 sene uğraşan iş arkadaşım var. 2 sene sonunda olay kesin duruma bağlandı ve parasını alabildi. 

İkame araç talep edeceğim, sanırım o da dosya açıldıktan sonra oluyormuş. 

Fiyatlara baktığımda aracımda 8000 TL kadar bir rakam bekliyorum. Aracın değer kaybı için ne yapmalıyım?

Bu konuda bir bilenin yol göstermesine ihtiyacım var. 

https://hizliresim.com/GNyBuc

• Üzgün 2
Yorum bağlantısı
Serdal Soysal

Öncelikle geçmiş olsun, değer kaybı için 5 yaş sınırı olduğunu biliyorum tabi değişmediyse, hasar aracınıza işlenecek. Sizin senelerce bekleyecek bir durumuzu yok arkaan çarpan %100 kusurlu ve bunu herkes kabul eder. sadece prosedür için bir hafta kadar beklersiniz sonrası işleme alınır diye düşünüyoru. Net bu işlerin ustası olan abiler arkadaşlar yazacaktır.

Tekrar geçmiş olsun.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Koray Demir
Mehmet Ozyurek

Geçmiş olsun Deniz Bey.. 

Gerekeni yapmışsınız.. 

Aracınızı servise götürün. Elinizdeki belgeleri : kaza tutanağını, ehliyetleri, ruhsatları, trafik poliçelerini teslim edin. Fotoğrafları servise veya gelecek olan ekspere verin. 

Dosya açacaklar, eksper gelecek veya gelmeyebilir.. Onarım onayı verilince parçalarınız tedarik gönderilir muhtemelen. 

Hasar dosyası açılır açılmaz ikame araç talep edebilirsiniz.. Muhtemelen önce 3 gün olarak verirler, aracın onarım süresi kesinleşince poliçenizdeki limite dahilinde uzatma yaparlar.. 

Araç onarımınız bittikten ve dosyanız kapandıktan sonra aynı evraklar ile karşı tarafın sigorta şirketinden değer kaybı talep edeceksiniz. 

Yaş sınırı sıkıntı olmaz. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Deniz Kom
(düzenlendi)
Mehmet Ozyurek yazdı:

Geçmiş olsun Deniz Bey.. 

Gerekeni yapmışsınız.. 

Aracınızı servise götürün. Elinizdeki belgeleri : kaza tutanağını, ehliyetleri, ruhsatları, trafik poliçelerini teslim edin. Fotoğrafları servise veya gelecek olan ekspere verin. 

Dosya açacaklar, eksper gelecek veya gelmeyebilir.. Onarım onayı verilince parçalarınız tedarik gönderilir muhtemelen. 

Hasar dosyası açılır açılmaz ikame araç talep edebilirsiniz.. Muhtemelen önce 3 gün olarak verirler, aracın onarım süresi kesinleşince poliçenizdeki limite dahilinde uzatma yaparlar.. 

Araç onarımınız bittikten ve dosyanız kapandıktan sonra aynı evraklar ile karşı tarafın sigorta şirketinden değer kaybı talep edeceksiniz. 

Yaş sınırı sıkıntı olmaz. 

Merhaba,

Evraklar olarak bir sorunum yok ancak fark ettim ki fotoğraf olarak elimde sadece bu var. Acemilik 😕 . Ben o anda yaşadığım gerginlikle fotoğraf çekmemişim. Arkadan çarpan arkadaş çekti, olmadı ondan rica ederim yarın serviste. 

Sigortamda ek teminat ödeyerek sınırsız ikame araç almıştım. Sanırım oradan bir sorun yaşanmaz.  Teşekkür ederim

tarihinde Deniz Kom tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Deniz Kom yazdı:

Merhaba,

Evraklar olarak bir sorunum yok ancak fark ettim ki fotoğraf olarak elimde sadece bu var. Acemilik 😕 . Ben o anda yaşadığım gerginlikle fotoğraf çekmemişim. Arkadan çarpan arkadaş çekti, olmadı ondan rica ederim yarın serviste. 

Sigortamda ek teminat ödeyerek sınırsız ikame araç almıştım. Sanırım oradan bir sorun yaşanmaz. 

Fotoğraf ne kadar çok olursa o kadar iyi. temin edin.

İkame araçta sıkıntı yaşayacağınızı sanmıyorum.. Sadece servis 10 günde teslim edeceğim diyip de 10 günde teslim edemezse tekrar süre uzatımı falan gerekir.. onlar da basit işler.. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ü.Emre Kartal

Ben cevaplayayım, anlaşma var ise siz ödeme yapmıyorsunuz. Aracınız yapılana kadar  kusur oranı çıkıyor genelde. Kusur karşıda ise sizin kaskonuz ödeme yapar sonra rücu eder, sizde ise sizin kaskonuz öder ve hasarsızlık indiriminiz düşer.

Araçtaki değer kayıbına gelirsek, tampon, park sensörü vs pahalıdır. Özelliklede orjinal sensörler :) Tampon dışında bagaj çamurluk gibi metal aksam yoksa değer kayıbı oluşmuyor

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Haluk Şentürk

siz ara yoldan ana yola çıkarken, ana yolda sağdan  gelen aracın önüne geçerek (yola çıkacak gibi davranırken yani o araca her an ana yola çıkabilir  endişesi yaşatıp fren yaptırırken) hatalı olduğunuzu düşünüyor musunuz?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Deniz Kom
Haluk Şentürk yazdı:

siz ara yoldan ana yola çıkarken, ana yolda sağdan  gelen aracın önüne geçerek (yola çıkacak gibi davranırken yani o araca her an ana yola çıkabilir  endişesi yaşatıp fren yaptırırken) hatalı olduğunuzu düşünüyor musunuz?

O noktada kendimde bir hata görmüyorum çünkü ondan öndeki araçlar yol haklarını kullandı ve geçti. O da geçecekken birden frene bastı. Ben de durmak zorunda kaldım. Arkamdaki araç bana vurmasaydı o araçla da ciddi şekilde çarpışabilirlerdi. 

Yorum bağlantısı
Haluk Şentürk
Deniz Kom yazdı:

O noktada kendimde bir hata görmüyorum çünkü ondan öndeki araçlar yol haklarını kullandı ve geçti. O da geçecekken birden frene bastı. Ben de durmak zorunda kaldım. Arkamdaki araç bana vurmasaydı o araçla da ciddi şekilde çarpışabilirlerdi. 

anayoldan gelen araç sizin solunuzdan geliyordu değil mi. yoksa ters yönden mi geliyordu.sağdan yazmışsınız da (fotoğrafa göre soruyorum) muhtemelen arkanızdaki araç da sizi yola çıkacak zannetti ve tıpkı sizin gibi soldan gelen trafiğe baktığı için durduğunuzu görmedi.geçmiş olsun. cana gelmesin de...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tayfun Aydın
Mehmet Ozyurek yazdı:

Fotoğraf ne kadar çok olursa o kadar iyi. temin edin.

İkame araçta sıkıntı yaşayacağınızı sanmıyorum.. Sadece servis 10 günde teslim edeceğim diyip de 10 günde teslim edemezse tekrar süre uzatımı falan gerekir.. onlar da basit işler.. 

Mehmet hocam denk gelmişken ben de sorayım. Geçenlerde benim de tampona hafif sürttü bir arkadaş. Arabası kurumsal kiralık olduğu için hemen şirketi aradı falan kendi aramızda halledemedik çünkü orayı aramış bulundu ve dosyasını açtırdı. Ben aracımın boyasız değişensiz olduğunu tramerde de  bir şey gözükmesini istemediğimi belirttim. Sigortamın bitmesine de 2 gün vardı. Tutanakta kesinlikle suçlu olduğunu , park halindeki araca sürttüğünü de kabul ediyor. Şimdi bu durumda kiralık firma dosya açıp aracı yaptırırsa benim tramerime bir şey yansır mı? 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Oğuzkan Erışık

Bununla geçmiş olsun. Allah beterinden esirgesin.

Değer kaybı için kaporta hasarından başkasını vermiyorlar. Ablamın aracına park halinde iken çarptılar. Ön teker ve bağlantı elemanlarının hepsi değişti. Bir de ön çamurluk, ön tampon, sağ far ve sis değişti.

10.000 lira tramer çıktı araçta. Aldığımız değer kaybı 187 lira :) Sadece çamurluğun olduğu alanı ele almışlar :) 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Fatih Evcin

Geçmiş olsun. Biz genelde işi hızlandırmak için hasara atanan eksperi telefonla arıyoruz.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Harun Kocaçalışkan

Geçmiş olsun. Ben bu hasar için kaskoyu kullanmazdım hasar işlemesin diye.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Tayfun Aydın yazdı:

Mehmet hocam denk gelmişken ben de sorayım. Geçenlerde benim de tampona hafif sürttü bir arkadaş. Arabası kurumsal kiralık olduğu için hemen şirketi aradı falan kendi aramızda halledemedik çünkü orayı aramış bulundu ve dosyasını açtırdı. Ben aracımın boyasız değişensiz olduğunu tramerde de  bir şey gözükmesini istemediğimi belirttim. Sigortamın bitmesine de 2 gün vardı. Tutanakta kesinlikle suçlu olduğunu , park halindeki araca sürttüğünü de kabul ediyor. Şimdi bu durumda kiralık firma dosya açıp aracı yaptırırsa benim tramerime bir şey yansır mı? 

Anladığım kadarıyla kazada kusurunuz yok. 

Bu durumda karşı taraf dosya açtıracaksa kendi kaskosuna açtıracaktır. 

Siz herhangi bir şekilde sigortadan dosya açtırmadığınız sürece de sizin tramerinize bir yansıma olmaz. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Deniz Kom
(düzenlendi)
Harun Kocaçalışkan yazdı:

Geçmiş olsun. Ben bu hasar için kaskoyu kullanmazdım hasar işlemesin diye.

Sağolun ancak aracı servise bıraktıktan sonra başka sıkıntılar da gördük. Tamponun altındaki darbe emiciler kırılmış, Tüm sensörler kopmuş ve bagaj havuzu da içe doğru ezilmiş. Bagaj havuzu çekerek düzeltilemeyecekse kesip yenisini yapacaklarmış. Onu cepten yaptırmama imkan yok :(

Mehmet Ozyurek yazdı:

Siz herhangi bir şekilde sigortadan dosya açtırmadığınız sürece de sizin tramerinize bir yansıma olmaz. 

Kazanın diğer fotolarını da çarpan arkadaştan rica ettim, sağ olsun hemen gönderdi. Kaza noktası aşağıdaki gibi. Bende kusur çıkmayacağını düşünüyorum. İkame araç için sigorta şirketimden talep yaptım, bakalım nasıl gelişecek. Aracım şu anda serviste. Bagaj havuzunun hasarına göre ve tamponun geliş süresine göre 10 günden fazla kalabileceğini belirttiler. 

https://hizliresim.com/YfRJ0A

tarihinde Deniz Kom tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Bence doğru yaptınız.

Muhtemelen size çarpan araç da trafiği kontrol ediyordu.
Size bir kusur verilmez bu kazada

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tayfun Aydın
Mehmet Ozyurek yazdı:

Yok Mehmet hocam . Belediyenin park alanı olarak ayırdığı yerde aracım park halindeydi zaten. Aslında elimde evrak var Şeytan diyor komple boyat tamponu ufak tefek çizikleri boya atmaları da var zaten. Şöför arkadaş ta yaptır hocam miss gibi tamponu benden olsun bile dedi :D:D ama boya değişen olmayınca kıyamıyorum bir de araba kalacak serviste en az 3-4 gün. Teşekkürler cevap için.

Bu arada Deniz hocam size de çok çok geçmiş olsun. Dışarıdan baksan arabada birşey yok dersin ama bagaj havuzuna kadar girmiş demek ki. Çok enteresan olmuş. Geçmiş Olsun hocam..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Selim Bilgin
Tayfun Aydın yazdı:

Yok Mehmet hocam . Belediyenin park alanı olarak ayırdığı yerde aracım park halindeydi zaten. Aslında elimde evrak var Şeytan diyor komple boyat tamponu ufak tefek çizikleri boya atmaları da var zaten. Şöför arkadaş ta yaptır hocam miss gibi tamponu benden olsun bile dedi :D:D ama boya değişen olmayınca kıyamıyorum bir de araba kalacak serviste en az 3-4 gün. Teşekkürler cevap için.

Bu arada Deniz hocam size de çok çok geçmiş olsun. Dışarıdan baksan arabada birşey yok dersin ama bagaj havuzuna kadar girmiş demek ki. Çok enteresan olmuş. Geçmiş Olsun hocam..

Tampon plastik parça sonuçta hocam, 5 kere de boyansa hiç bir şey olmaz. Bu kadar kıymet vermemek lazım tramere.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Tayfun Aydın
Selim Bilgin yazdı:

Tampon plastik parça sonuçta hocam, 5 kere de boyansa hiç bir şey olmaz. Bu kadar kıymet vermemek lazım tramere.

Ben önem vermiyorum da halkımız tramer var mı? ilk sorusu oluyor bazen satışta. Yakın zamanda düşünüyorum bir satış. Pek etkilensin istemiyorum. Hayırlısı hocam..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Selçuk Bakış
Selim Bilgin yazdı:

Benim çekiciler tramere işlense demek ki 2 sayfa A4 gerekecek 😅

Tayfun Aydın yazdı:

Ben önem vermiyorum da halkımız tramer var mı? ilk sorusu oluyor bazen satışta. Yakın zamanda düşünüyorum bir satış. Pek etkilensin istemiyorum. Hayırlısı hocam..

Olmaz olsun öyle halk 😁

• Beğen 2
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Deniz Kom

Güncelleme:

Servise vereli 1 hafta oldu. Eksper raporu geldi ve hata %100 karşı tarafa verildi. Aracım 1 haftadır onarımda, halen tamponu bekliyorum (tampon değişimi vermedi gülüm eksper, 3-4 yerden kırılan tampon onarılacakmış). Tampon ve tampon tesisatı (neyse artık) ne zaman gelecek o belli değil. Verilen ikame araç akaryakıt olarak canımı çok yakıyor :(

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ersen Tapan
Deniz Kom yazdı:

Verilen ikame araç akaryakıt olarak canımı çok yakıyor :(

Geçmiş olsun. Yetkili servisten aracın çıkması uzun sürüyor. 
Araç talep ederken dizel isteseydiniz keşke. Emmi sigorta sağolsun hiç mağdur etmedi bizi. Benzinli araca bile dizel vermişlerdi o derece. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Deniz Kom yazdı:

tampon tesisatı (neyse artık)

Sis farları, elektrik soketleri, iç süngerler vs.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...