İçeriğe Yönlendir

İkinci El Alım Satıma Vergi Düzenlemesi

Tansu Kalafatoğlu

Recommended Posts

Murat Sahın
(düzenlendi)
Oğuzkan Erışık yazdı:

Yarın akşam biri gelsin de demlediğim çaydan bir kaç bardak alsın götürsün. Bir kaç tane de bisküvi vereyim. 

Adres alıyım, bisküvi de tutku olsun çikolatalısından :D 

Mehmet Ozyurek yazdı:

Eski yasa böyleydi.. 

Beyan bedeline bakılmaz, kasko bedeli üstünden vergilendirilirdi.. 

Evet ben de böyle hatırlıyorum senin aracın kasko bedelini. 

Abi bu durumda ben ilan açıp benim aracı 85'e koyayım, 84,500'e vereyim. Forum ahalisine 84 olur. Valla iyi para, hemen satarım :D

Şaka bir yana, bu iş hatalı. Cümle alem biliyor bir çok aracın kasko değerini etmediğini. Ama işte öpecekler ya vatandaşı, hayırlı öpmeler ne deyim. 

Edit: Ev alım satımında tapu harcının yarısı alıcıya yarısı satıcıya ait olmasına rağmen uygulanışta tamamı alıcıya aittir. Araç satışları da böyle olur. 

tarihinde Murat Sahın tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Murat Sahın
Oğuzkan Erışık yazdı:

Yarın akşam biri gelsin de demlediğim çaydan bir kaç bardak alsın götürsün. Bir kaç tane de bisküvi vereyim. 

Murat Sahın yazdı:

Adres alıyım, bisküvi de tutku olsun çikolatalısından :D 

Benim apron kartım sağ olsun, ben gelebilirim :D Yasak falan yok bana. Ama zararlı çıkarsın haberin olsun, bir demlik çay içerim tutkuyu da en az 2 paket isterim :D 

Yorum bağlantısı
Hamit inan

....

Padişahım, o köprünün ortasındaki adam var ya!
—Eeee! demiş Padişah bir umutla… Ne olmuş o köprünün ortasındaki adama?

— Aksamları çok kalabalık oluyor, sıra uzuyor, eve geç kalıyoruz, mümkünse bir adam daha koysanız… :)

• Beğen 2
  • Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu

Bildiğim kadarıyla avrupa’da ikinci el satışlardan da vergi alınıyor. Kriterleri nedir acaba

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

500 sene önce ağır vergilerin sonu.

http://epicworldhistory.blogspot.com/2012/05/peasants-war.html

image.png

Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Bildiğim kadarıyla avrupa’da ikinci el satışlardan da vergi alınıyor. Kriterleri nedir acaba

Gelirden alınır. Ve alınır tabi. Rakamdan alınana "harç" yani "haraç" denir. Adil olmadığı için modern ülkelerde yoktur.

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Koray Demir yazdı:

Kasko değerinin altında bir fiyata satamıyor muyum yani satarsam ne olacak kasko bedeli üzerinden mi vergilendirileceğim adil olur mu bu durumda?

adil derken?

Yorum bağlantısı
Koray Demir
Çağlar Bayur yazdı:

adil derken?

Yani diyorum ortada bir açıklık olduğunu varsayalım zenginler elini cebine atsa adam başı 100 milyon topladın mı tamamdır 😀

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Recep Selim Kaya yazdı:

O değil de Kadet 'in kasko bedeli olacak mı artık @Mehmet Ozyurek:soshelp:

Seninkinin kasko bedeli olacağını hiç sanmıyorum :)

Yorum bağlantısı
Selim Kaya
Mehmet Ozyurek yazdı:

Seninkinin kasko bedeli olacağını hiç sanmıyorum :)

Bi kasko poliçesi çalışsak :D 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Koray Demir yazdı:

zenginler elini cebine atsa adam başı 100 milyon topladın mı tamamdır

teoride, pratikte fabrikayı, fabrika müdürü yönetir

Yorum bağlantısı
Erkut Uysal

Ben hep 50 TL... 

O başka konuydu dimi ya... 

Neyse itibardan taviz olmaz diyorum o zaman... 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Erkut Uysal yazdı:

Ben hep 50 TL... 

O başka konuydu dimi ya... 

Neyse itibardan taviz olmaz diyorum o zaman... 

Amerikada benzin pompaladığım zamanlarda bazı fukaralar gelir 1 dolarlık benzin alırlardı.

Yorum bağlantısı
Koray Demir
Çağlar Bayur yazdı:

teoride, pratikte fabrikayı, fabrika müdürü yönetir

Müdür kim oluyormuş kovalarız gider veririz mehteri önünde hiçbir güç duramaz 🙈😀

Yorum bağlantısı
Oğuzkan Erışık
Murat Sahın yazdı:

Benim apron kartım sağ olsun, ben gelebilirim :D Yasak falan yok bana. Ama zararlı çıkarsın haberin olsun, bir demlik çay içerim tutkuyu da en az 2 paket isterim :D 

Bana da izin var abi gel semaver koyayım bide mangal yakayım canın sağolsun. 

Ama sen beni yanlış anlamışsın 😄 Ben ödemek zorunda olduğumuz vergiler için söylemiştim onu. Vergisini verdiğimiz herşeyden bir daha vergi alınıyor demek istemiştim. 

Ama gel abi her zaman beklerim. Misafir 9 rızıkla gelir 1ini yer 8ini bırakırmış. 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Koray Demir yazdı:

Müdür kim oluyormuş kovalarız gider veririz mehteri önünde hiçbir güç duramaz 🙈😀

yerin kulağı vardır, artık karikatür çizerler bile neleri takip ediyor

Yorum bağlantısı
Behlül Baş
Erhan Doruk yazdı:

Buna da alışırız .

Bana en garip gelen elektrik faturasında TRT ye bağış yapmamız. Kurumda maaşları zaten devlet veriyor, kendi reklam gelirleri var, biz neden destek oluyoruz. TRT nin vatandaş olarak bize bir katkısı yok.  Onun yerine bu paraları tübitak gibi biryere aktarsalar hiç olmazsa belki bir fayfası olur. 

TÜBİTAK mı 😁😁😁 Aman aman aman aman 🤣

Yorum bağlantısı
Murat Sahın
Oğuzkan Erışık yazdı:

Bana da izin var abi gel semaver koyayım bide mangal yakayım canın sağolsun. 

Ama sen beni yanlış anlamışsın 😄 Ben ödemek zorunda olduğumuz vergiler için söylemiştim onu. Vergisini verdiğimiz herşeyden bir daha vergi alınıyor demek istemiştim. 

Ama gel abi her zaman beklerim. Misafir 9 rızıkla gelir 1ini yer 8ini bırakırmış. 

Ben seni doğru anladım da vesile ile çay ısmarlatayım dedim :D

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Erhan Doruk yazdı:

Buna da alışırız .

Bana en garip gelen elektrik faturasında TRT ye bağış yapmamız. Kurumda maaşları zaten devlet veriyor, kendi reklam gelirleri var, biz neden destek oluyoruz. TRT nin vatandaş olarak bize bir katkısı yok.  Onun yerine bu paraları tübitak gibi biryere aktarsalar hiç olmazsa belki bir fayfası olur. 

Devlet parayı nerden alıyor yine bizden. Zaten bu verdiğin para o para. Ayrı bir para kaynağı yok hepsinin kaynağı biziz.

TRT reklam almayan 2 haber kanalı 1 spor ve kanallar tarafsız olsa bir de kültür ve eğitim kanalı olsa çok mantıklı olur. Elektrikten alınması anlamlı değil. Çünkü çok elektrik tüketen çok televizyon izliyor denilemez. Çok çamaşır yıkıyor olabilirler.

TRT ciddi reklam almamalı. Sinir etmemeli izleyeni. Ancak dizi işine felan da girmemeli. Bir ağırlığı olmalı (idi). 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Koray Demir
Çağlar Bayur yazdı:

yerin kulağı vardır, artık karikatür çizerler bile neleri takip ediyor

İzlemeye devam edelim o halde.

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Behlül Baş yazdı:

Açar mısın biraz?

Yorum bağlantısı
Selim Kaya
Mehmet Göktürk yazdı:

...kültür ve eğitim kanalı olsa çok mantıklı olur...

TRT 2 bu konu da fena değil bence. Arada takılıp kalmışlığım oluyor.

Yorum bağlantısı
Oğuzkan Erışık
Murat Sahın yazdı:

Ben seni doğru anladım da vesile ile çay ısmarlatayım dedim :D

Gel abi buyur adresi yazıyorum

Yorum bağlantısı
Erhan Doruk
Behlül Baş yazdı:

Valla TRT den daha çok işe yaraycağını düşünüyorum.  Dersen ki destek verilen projelerden birşeyler çıkıyor mu evet zaman zaman haber olmasa da çıkıyor. Ama destek verilecek kişilerin daha objektif ve sadece çalışmaları ile desteklenmesi gerektiğini düşünüyorum. Bilimde siyaset karışmamalı , yapılacak işe bakılmalı.( bu bir önermedir :) )

Bununla ilgil çok örnekle karşılaştım ama bu ortamda paylaşmak uygun olmaz.

Mehmet Göktürk yazdı:

Devlet parayı nerden alıyor yine bizden. Zaten bu verdiğin para o para. Ayrı bir para kaynağı yok hepsinin kaynağı biziz.

TRT reklam almayan 2 haber kanalı 1 spor ve kanallar tarafsız olsa bir de kültür ve eğitim kanalı olsa çok mantıklı olur. Elektrikten alınması anlamlı değil. Çünkü çok elektrik tüketen çok televizyon izliyor denilemez. Çok çamaşır yıkıyor olabilirler.

TRT ciddi reklam almamalı. Sinir etmemeli izleyeni. Ancak dizi işine felan da girmemeli. Bir ağırlığı olmalı (idi). 

Bu konuyu daha da deşersek zaten forumun kapanışını hazırlarız herhalde. Ne diyeyim, bize uygun görülen vergimizi verelim. Yaşayıp gidelim. Yapacak birşey yok .

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...