İçeriğe Yönlendir

İkinci El Alım Satıma Vergi Düzenlemesi

Tansu Kalafatoğlu

Recommended Posts

Erkut Uysal
Mehmet Göktürk yazdı:

Amerikada benzin pompaladığım zamanlarda bazı fukaralar gelir 1 dolarlık benzin alırlardı.

Onlar aslında fukara degildi hocam... Amerikayı dış dünya ya kötü göstermek isteyen hainler ve teroristler... 

Bu olayı gerçekleştirenlerin başıda Malum partinin başındaki zat ve Los Angeles il başkanıdır... 

Bunların zamanında Latte Machiato kuyrukları vardı...

Washington da çöp yığınları vardı...

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

buzdolabı yoktu

Erhan Doruk yazdı:

..

Bu konuyu daha da deşersek zaten forumun kapanışını hazırlarız herhalde. Ne diyeyim, bize uygun görülen vergimizi verelim. Yaşayıp gidelim. Yapacak birşey yok .

benim dediğim olay sizin cümlede bütçenin farklı birşey olduğu algısı idi. farklı değil. ikisi de senin paran. adını koysa da koymasa da.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Metin Mankal
Erhan Doruk yazdı:

Ne diyeyim, bize uygun görülen vergimizi verelim. Yaşayıp gidelim. Yapacak birşey yok .

Çook doğru ve çoook acı maalesef..

Yaşayıp gidelim..Nereye gidiyorsak artık...

Yorum bağlantısı
Onur Bulut

Artık arabada almak saçma geliyor. Araba kiralasak daha mantıklı gibi. Sadece yakıt derdi var. Bakımı kaskosu sigortası yok tertemiz. Yakında soluduğumuz hava için Oksijen Vergisi çıkarsalar şaşırmam. 

Yorum bağlantısı
Erkut Uysal
Erhan Doruk yazdı:

Bu konuyu daha da deşersek zaten forumun kapanışını hazırlarız herhalde. Ne diyeyim, bize uygun görülen vergimizi verelim. Yaşayıp gidelim. Yapacak birşey yok .

Bir dönem oturdugum sitede yoneticilik yaparken yangın merdivenlerini dolastim, akıl alir gibi degil eşya, malzeme dolu. Bazi katlar arası geçiş bile yok, yangından kaçarken yangın merdiveninde bi şeye takılır kesin ölürsün... 3 kere yangın merdivenlerinin boşaltılması için ortaktan mesaj attım kimse umursamadı bile... Nasıl halledebilirim diye duşundum ve aklıma itfayiye birimine gitmek geldi... Gidip gorustum kendilerini siteye davet ettim sag olsunlar kırdmadılar beni uygun olduklari bir gün tam techizatları ile çıkıp geldiler... Sitenin çocukları itfayiyecileri gorunce toplandı başımıza gören çocuk geliyo... 15 çocuk falan toplandı etrafimiza, blokları gezmeye baslicaz dedim çocuklara yuruyun takilin pesimize... Itfayiyeci, ben önde pesimizde cocuklar basladik yangin merdivenlerini gezmeye... Itafiyeyeci gorevli yanlislari bir bir anlatti ve gitti... Asa yukari 1 hafta sonra yangin merdivenlerinin yuzde 90 i temizlendi, malzemeler kalkti, esyalar toplandı... Çunku evine giden çocuk bunun yanliş oldugunu annesine, babasina anlatti...

Kabullenmek yerine, çözüm üretelim... Şuan bir şeyi degistiremesek bile ilerisi için bi adım atmış oluruz...

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mesut Eyibil

bakın hükümetin sorun çözme şekli vergi koymaktan ileriye gitmiyor, bunu defalarca gördük yaşadık, nerde bir sıkıntı sorun çıksa devlet çıkıp açıklamaya yapıyor sorunu çözeceğiz vs. bi bakıyorsun ılık ılık vergi koyuyor, naptın çözdüm, nasıl vergi koydum. sorun = Vergi 

biri hükümetteki yetkililere olayı yanlış anladığını anlatsın arkadaşlar. içimiz dışımız vergi oldu yahu.

Yorum bağlantısı
Erhan Doruk
(düzenlendi)
Mesut Eyibil yazdı:

bakın hükümetin sorun çözme şekli vergi koymaktan ileriye gitmiyor, bunu defalarca gördük yaşadık, nerde bir sıkıntı sorun çıksa devlet çıkıp açıklamaya yapıyor sorunu çözeceğiz vs. bi bakıyorsun ılık ılık vergi koyuyor, naptın çözdüm, nasıl vergi koydum. sorun = Vergi 

biri hükümetteki yetkililere olayı yanlış anladığını anlatsın arkadaşlar. içimiz dışımız vergi oldu yahu.

Bazı sorunlar için de vergiyi kaldırıyorlar haklarını yemeyelim. Mesela çiftçi ucuza patates , pirinç, saman , mercimek, mısır üretemeyince ithalat vergilerini kaldırıyorlar. ürünler sıfır vergi ile yurtdışından geliyor. Biz de afiyetle yiyoruz. Çiftçi de seneye ne yapacağım diye düşünüyor.

Markette bakliytların ambalajarının üzerinde yerli ve ithal diye belirtiyorlar. Ben pahalı da olsa yerli üretim olanı alıyorum. Bizim halkımız kazansın.

tarihinde Erhan Doruk tarafından düzenlendi
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Emre Ünal2

Aslında 2 temel soru var bana göre:
1- vergi nedir ve neden alınır?
2- toplanan vergiler nereye ve neden harcanır?

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
Emre Demir yazdı:

Aracım Hatasız boyasız 

Not: Arsa , çek ,senet  teklif etmeyin 

Not: Vergi alıcıya ait :)

ya kime ait olacağıdı...

Mehmet Göktürk yazdı:

Amerikada benzin pompaladığım zamanlarda bazı fukaralar gelir 1 dolarlık benzin alırlardı.

yarım depo filandır artık o da.

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Dogan Arsiray yazdı:

ya kime ait olacağıdı...

yarım depo filandır artık o da.

bi galon 4 litre kadardı.

o zamanlar 1 doların altıydı. şimdilerde 2.5

• Şaşkın 1
Yorum bağlantısı
Muhammet Ali Deli

Bence sarayda bin odanın birinde özel bir ekip var. Tek işleri neye vergi koyabiliriz diye araştırmak. Sıfır araçlara 2 kat vergi koyuyorsun zaten, her yıl her araçtan vergi alıyorsun, benzinde mazotta vergi alıyorsun, sigorta yapılıyor oradan alıyorsun, muayeneden alıyorsun kaskodan alıyorsun... Bu ne şimdi? 

Konu dışı ama kripto paralara da vergi geliyormuş belki alan satan vardır uyandırayım. 

Evet yakında gerçek olacak sanırım kulağımızın arkası muhabbeti. 

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Muhammet Ali Deli yazdı:

Bence sarayda bin odanın birinde özel bir ekip var. Tek işleri neye vergi koyabiliriz diye araştırmak. Sıfır araçlara 2 kat vergi koyuyorsun zaten, her yıl her araçtan vergi alıyorsun, benzinde mazotta vergi alıyorsun, sigorta yapılıyor oradan alıyorsun, muayeneden alıyorsun kaskodan alıyorsun... Bu ne şimdi? 

Konu dışı ama kripto paralara da vergi geliyormuş belki alan satan vardır uyandırayım. 

Evet yakında gerçek olacak sanırım kulağımızın arkası muhabbeti. 

gelemez. Ancak bankalar "wallet" hizmeti verecek hesap açabileceksin o zaman.

Yorum bağlantısı
Muhammet Ali Deli
Mehmet Göktürk yazdı:

Bir yolunu bulurlar emin olun. Binance'ta benim coinler ben detaylar belli olsun ona göre bir şeyler planlayacağım. Şu an söylenti şeklinde ankarada dönen bir kulis ama dediğim gibi isterlerse bir yolunu bulur kılıfına uydururlar.

Yorum bağlantısı
Hamit inan
Mehmet Göktürk yazdı:

Borsalardan bankaya transferi kollayacaklar sanırım

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Mehmet Yıldız 1 yazdı:

Borsalardan bankaya transferi kollayacaklar sanırım

yeraltına kaçar daha beter

Yorum bağlantısı
Mesut Eyibil

Bence ağam bize küfür edip saydıramadığı için "incinmişsiniz" deyip vergi koydu binde 5 cik vergi :) 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Muhammet Ali Deli yazdı:

borsaya da koymazlarsa gücenirim.. 

Dogan Arsiray yazdı:

köprüde sıra oluyor.

Haha.. haklısın iki kişi daha koysunlar. 

• Beğen 1
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Nihat Palolu
Emre Ünal2 yazdı:

Aslında 2 temel soru var bana göre:
1- vergi nedir ve neden alınır?
2- toplanan vergiler nereye ve neden harcanır?

Devletin bugünü ve yarını için alınan para.

Alınmazsa ne olur, halk zenginleşir devlet fakirleşir.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

belki bu rüzgarda, pırlantaya falan ötv de konabilir?

• Beğen 1
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Emre Ünal2

Devletin bugünü ve yarını için alınan para.
Alınmazsa ne olur, halk zenginleşir devlet fakirleşir.

Cevaplar için teşekkür ederim. Müsaadenizle bir sorum daha var:
Dolaylı vergiler hangi durumda doğrudan vergileri geçer?
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Emre Ünal2 yazdı:

"bu durumda"

Yorum bağlantısı
Emre Ünal2

"bu durumda"

“Bu durum”un açıklanmaya ihtiyacı var Hocam.
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Gerçek olarak bakarsak sanırım şu:

1- Ekonominin kayıt dışı olması nedeniyle takip edilememesi

2- Paranın değil malın takip ediliyor olması

3- İllegal ve etik olmayan birçok gelir mekanizması olduğundan para takibi yapılırsa bazılarının yaşamasının olanak dışı olması bu gelirlerin ekonomiye girememesi

4- Dİnsel nedenlerle ve siyasi islam söylemleri ile kendini "darül harp" te görerek TC ye tamamen düşman kesimin hayatta vergi vermekten kaçınması

5- Ben zekat veriyorum yabancı devlete vergi vermem denmesi ve vergi verilmemesi

6- Vergi harcamalarının israf edildiğini görerek insanların verirsem A8 alınıyor diye vermemesi beyan etmemesi

7- Toplumsal mutabakatın olmaması

8- Roma ve OSmanlıdan bu yana tımarlı sistem ve feodal yapı nedeniyle padişahın vergi alması ve ulufe dağıtması şeklinde bir sosyal yapının olması. Vatandaşın dolayısyla yurdun sahibi olarak kendini görmemesi bu nedenle sorumluluk almaması.  (Apartman aidatı ödememesi

9- Güneydoğu sorunu nedeniyle bazı kişilerin Türk kimliğini vatandaşlık olarak algılamayıp kendi kafasına göre başka örgütlere haraç vermek zorunda kalması ya da gönüllü olarak vermesi. (8 numara yine geçerli ama onda da ayrıca)

bütün bu nedenlerle vergi zorla alınıyor ve "haraç" yani harç şeklinde alınmak durumunda bu da gerçekleşen bedeller üzerinden tahsil ediliyor harcama sırasında o da kayıt altına alınabilenlerde. Kazançtan almaya kalkmak için çok canların yanması ve yeni bir toplumsal mutabakat lazım. o açıdan birçok ülkeden yüzlere yıl gerideyiz.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Nihat Palolu
Emre Ünal2 yazdı:

Türkiye'yi Türkiye yapan sorusunun cevabı olmadığı sürece her durumda geçer.

En basitinden google, youtube, amazon, alibabayı içimizden birileri kurmuş olsaydı ilerleyen zamanlarda şu kişiler Türkiye'yi Türkiye yaptı denebilirdi.

Geçenlerde forumda konu açtım e-ihracat yapan var mı diye, hiç cevap gelmedi.

Çin'den ampul ithal edeceğim isteyen var mı deseydim cevaplar gelirdi.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...