İçeriğe Yönlendir

İkinci El Alım Satıma Vergi Düzenlemesi

Tansu Kalafatoğlu

Recommended Posts

Doğan Arşiray
Mehmet Ozyurek yazdı:

Haha.. haklısın iki kişi daha koysunlar. 

soyle kasli netflix delikanlisi... 

• Beğen 1
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Emre Ünal2
Gerçek olarak bakarsak sanırım şu:

1- Ekonominin kayıt dışı olması nedeniyle takip edilememesi
2- Paranın değil malın takip ediliyor olması
3- İllegal ve etik olmayan birçok gelir mekanizması olduğundan para takibi yapılırsa bazılarının yaşamasının olanak dışı olması bu gelirlerin ekonomiye girememesi
4- Dİnsel nedenlerle ve siyasi islam söylemleri ile kendini "darül harp" te görerek TC ye tamamen düşman kesimin hayatta vergi vermekten kaçınması
5- Ben zekat veriyorum yabancı devlete vergi vermem denmesi ve vergi verilmemesi
6- Vergi harcamalarının israf edildiğini görerek insanların verirsem A8 alınıyor diye vermemesi beyan etmemesi
7- Toplumsal mutabakatın olmaması
8- Roma ve OSmanlıdan bu yana tımarlı sistem ve feodal yapı nedeniyle padişahın vergi alması ve ulufe dağıtması şeklinde bir sosyal yapının olması. Vatandaşın dolayısyla yurdun sahibi olarak kendini görmemesi bu nedenle sorumluluk almaması.  (Apartman aidatı ödememesi
9- Güneydoğu sorunu nedeniyle bazı kişilerin Türk kimliğini vatandaşlık olarak algılamayıp kendi kafasına göre başka örgütlere haraç vermek zorunda kalması ya da gönüllü olarak vermesi. (8 numara yine geçerli ama onda da ayrıca)
bütün bu nedenlerle vergi zorla alınıyor ve "haraç" yani harç şeklinde alınmak durumunda bu da gerçekleşen bedeller üzerinden tahsil ediliyor harcama sırasında o da kayıt altına alınabilenlerde. Kazançtan almaya kalkmak için çok canların yanması ve yeni bir toplumsal mutabakat lazım. o açıdan birçok ülkeden yüzlere yıl gerideyiz.

Daha çok kazananın daha az topluma katkı sağlamaya çalışması yani aç gözlülük ve bu durumun zımnen de olsa desteklenmesi (kuyum vergisi, yatlara alınan yakıt vergisi örneği) bence en büyük etken, bir diğer etken de verilen vergilerin açık kaynaklarca takibinin yapılamaması.

Türkiye'yi Türkiye yapan sorusunun cevabı olmadığı sürece her durumda geçer.
En basitinden google, youtube, amazon, alibabayı içimizden birileri kurmuş olsaydı ilerleyen zamanlarda şu kişiler Türkiye'yi Türkiye yaptı denebilirdi.
Geçenlerde forumda konu açtım e-ihracat yapan var mı diye, hiç cevap gelmedi.
Çin'den ampul ithal edeceğim isteyen var mı deseydim cevaplar gelirdi.

Kolay yoldan para kazanma hevesi ve verilen teşviklerin takip edilememesi de bir etkendir Nihat Bey. E- ihracatla ilgili mevzuat incelendiğinde işlerin ne kadar karmaşık olduğu ortada. Bu kadar çetrefilli olmak zorunda mı? İşleri kolaylaştırmak yerine hep birlikte zorlaştırıyoruz.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...