İçeriğe Yönlendir

Otomobil Satışlarında Taksit Düzenlemesi

Serkan Karadağ

Recommended Posts

Ümit Türk

Hepimiz bir soruya cevap arıyoruz. Eminim en kısa sürede daha açıklayıcı düzenleme gelecektir. Haber siteleri mevcut taksit sayısının artırıldığı yönünde haberler yapıyor. 120.000 tutar ve altı 48 aydan 60 a çıkarıldı gibi... 

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Ümit Türk yazdı:

Hepimiz bir soruya cevap arıyoruz. Eminim en kısa sürede daha açıklayıcı düzenleme gelecektir. Haber siteleri mevcut taksit sayısının artırıldığı yönünde haberler yapıyor. 120.000 tutar ve altı 48 aydan 60 a çıkarıldı gibi... 

120.000 kelimesi fatura bedeli vergi öncesi rakamdır ya da ikinci el noter satış rakamıdır. 

Araçlarda bireysel kullanımda KDV ödenmiştir ikinci ele devri olurken birey vergisel açıdan bunu anapara içinde alıcıya yansıtmaktadır. Ancak ayrıca ödenmez. Şirketin envanterinde ise ödenir. Bu % 18 ya da %1 olarak duruma göre gerçekleşiyor. Çünkü şirket vaktiyle bu KDV'yi düşmüş ve beyan etmiştir (%18 de). 

ikinci el bir aracın satış bedeline KDV eklenmesi kavramı yoktur. Bunun olabilmesi için ödenmiş olan kdv nin paslanabileceği bir kdv beyan mekanizması (diğer ticari mallarda olduğu gibi) gereklidir. Ticari araçlarda bu yüzden vardır. Muhasebeleştirilmektedir.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
(düzenlendi)

bayiden 2.eli de kapsamakta olarak konuşuldu ana akım medyada, hatta kredi kartı ile 60 ay taksit ile alınabilecek olmasını çoşku ile anlattı spiker, sevinçli idi, şükür

Ümit Türk yazdı:

salı günü detay açıklanacakmış, Bakan bey söyledi kendi cümlesidir

tarihinde Çağlar Bayur tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hasan Karabekiroglu
Çağlar Bayur yazdı:

ana akım medya

Yüzme havuzu medyası dimi... Olimpik :D 

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Ahmet Çalışkan
Çağlar Bayur yazdı:

salı günü detay açıklanacakmış

Abi bugün mü yoksa haftaya mı?

Yorum bağlantısı
Hasan Karabekiroglu
Mehmet Göktürk yazdı:

Artıkın hans bizi kıskanır.

Hans ın arabasını satın alabilecekmiyiz bu şartlar ile asıl onu merak ediyorum ben :D 

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Selim Kaya

Perakende işletmelerce tüketicilere yönelik gerçekleştirilen taksitli satışlar

MADDE 12/B- (Ek:RG-15/8/2018-30510)(1)

(1) Perakende işletmelerce; mal veya hizmet satışı sonrası belli bir ücret karşılığı borcun taksitlendirilmesi veya ödemenin ertelendiği dönemler de dahil olmak üzere, kıymetli evrak düzenlenerek veya düzenlenmeksizin gerçekleştirilecek (Ek ibare:RG-16/3/2021-31425) konut satışı haricindeki taksitli mal ve hizmet satışlarında taksitlendirme süresi on iki ayı geçemez.

(2) (Değişik:RG-18/6/2020-31159) Birinci fıkradaki süre;

a) Fiyatı üç bin beş yüz Türk Lirasının üstünde olan cep telefonu satışlarında üç ay,

b) (Değişik:RG-26/12/2020-31346) Video, kamera ve ses sistemi gibi elektronik eşya satışları ile fiyatı üç bin beş yüz Türk Lirasının üstünde olan televizyon satışlarında dört ay, tablet bilgisayar satışlarında altı ay,

c) (Değişik:RG-26/12/2020-31346) Havayolları, seyahat acenteleri ve konaklama ile ilgili yurt içine ilişkin harcamalarda on sekiz ay,

ç) (Ek:RG-16/3/2021-31425) Nihai fatura değeri yüz yirmi bin Türk Lirası ve bu tutarın altında olan taşıt satışlarında altmış ay,  yüz yirmi bin Türk Lirasının üzerinde olup üç yüz bin Türk Lirasının üzerinde olmayan taşıt satışlarında kırk sekiz ay, üç yüz bin Türk Lirasının üzerinde olup yedi yüz elli bin Türk Lirasının üzerinde olmayan taşıt satışlarında otuz altı ay ve yedi yüz elli bin Türk Lirasının üzerinde olan taşıt satışlarında yirmi dört ay,

olarak uygulanır.

(3) (Değişik:RG-22/6/2019-30809) Perakende işletmelerce basılı ve külçe halinde olmayan kuyum satışlarında taksitlendirme süresi (Değişik ibare:RG-26/12/2020-31346) altı ayı geçemez. Diğer kuyum satışlarında taksitlendirme yapılamaz.

https://www.mevzuat.gov.tr/mevzuat?MevzuatNo=22722&MevzuatTur=7&MevzuatTertip=5

İlgili yönetmeliğin diğer maddelerinden anladığım, kredi kartı ile yapılacak araç alımlarında geçerli olacak. Muhtemelen de sektör bilgisi üzerinden işlem yapılır. Yani satış yapan firmanın örneğin otomotiv sektöründe bir pos cihazı varsa bu cihazdan taksit yapılabilecek. Önemli olan sektör bilgisi.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

"nihai değer"  bu normal araçları kapsamaz. motorsiklet kredi kartına taksit. limitin varsa. burda "finansman" şirketleri avantajlı olur çünkü kredi kartı limiti dışında çalışıyorlar.

Bu kanunu yazanlar hayal dünyasındalar. neden böyle micromanagement yapıp herşeyi karman çorman ediyorlar?

Desinler ki kardeşim taksit ürünün garanti süresi kadardır. bitti gitti. hangi ürün olursa olsun. 

Şu kadardan aşağı şu taksit bu kadardan yukarı bu... şark kurnazlığı bunlar.

Kanun-yönetmelik dediğin şeyin asaleti olur bi defa. Yani olmalı. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Hasan Karabekiroglu
Mehmet Göktürk yazdı:

fatura?

O ne hocam ?

Yorum bağlantısı
Ali Gök
Hasan Karabekiroglu yazdı:

Şimdi bayiye gittim, bana şu arabadan bi tane ver dedim.

Hay hay dediler,

Kartı uzattım 60 ay taksit yaparız mı diyecekler ?

Taksit neye göre nasıl, senetli taksit mi ? Elden taksit mi ? 

Yoksa araç kredisinin taksit sayısını mı 60 yaptılar ?

Tam anlamadım, yani cep telefonunda gidilen taksit sınırlaması gibi birşey mi ?

bekarken yetkili bayiden fluance alırken peşinatı kredi kartına 6 taksite böldürmüştüm . parayı nakit getirmek için şubeye gidecektim karta bölelim dedilerdi

o zamanlar bekarlık kartımızda araba peşinatı verecek yer varmış hey gidi günler :D 

• Beğen 2
  • Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Yurdaer Elay yazdı:

En son izlediğimden beri kaç yıl geçti bilmiyorum ama neredeyse bütün konuşmaları/sahneleri ezbere biliyorum gibi seyrettim :) 

Beynimizin neresindeki protein hücresine nasıl kayıtlı değil mi? 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mesut Eyibil
Ali Cihangiroğlu yazdı:

kolay, btc izlemede, tepeden sat al a devam şimdilik, şöyle diyim,  ne altın ne dolar nede başka şey, alayı yanında harçlık...

bakana gelince, onun demesiyle btc kuruş oynamaz, vergi falanda alamazlar, zalak değiliz nasıl alacaklar hele anlatsınlar bakiim vergiyi,  unutma sanal para bu ve borsada satmak zorunda değilim, bankayada aslında bağlı değilim...

abi, ben bi şekilde btc den vergi alabilceklerini düşünüyorum, sonuçta borsaya parayı aktarırken bankayı kullanıyorsun, yatırdığın yada çektiğin üzerinden vergi vereceksin diyebilir, başka bir çözümün varsa banada anlatıver :) ilerde lazım olursa kullanırız. benim tahminin en çok kullanılan borsalar ile anlaşarak borsaların tr kullanıcıların dönen parası hakkında bilgi verebileceği yönünde yada bankalara verilen talimat ile kullanılan borsalardan gelen her türlü para üzerinden vergi kesecekleri gibi bir formül düşünüyor olabilirler.

Yorum bağlantısı
Erdem Bozkurt
(düzenlendi)

ben kredi vadesinin uzunluğuna değil faiz oranına bakarım, bakarım 3 kuruşluk araç x vade sonunda olmuş bilmem kaç tl nafile,ülkemizde faiz oranları hala yüksek asıl buna çözüm bulsunlar,otomativ konut inşaat sektör babalarının ekmeğine bal sürmeyi bıraksınlar....

tarihinde Erdem Bozkurt tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Erdem Bozkurt yazdı:

ben kredi vadesinin uzunluğuna değil faiz oranına bakarım, bakarım 3 kuruşluk araç x vade sonunda olmuş bilmem kaç tl nafile,ülkemizde faiz oranları hala yüksek asıl buna çözüm bulmuşlar otomativ konut inşaat sektör babalarının ekmeğine bal sürmeyi bıraksınlar....

Ama sen enflasyona çözüm istiyorsun.

Yorum bağlantısı
Ali Gök
Mehmet Göktürk yazdı:

Ama sen enflasyona çözüm istiyorsun.

hocam bu eksi enflasyonda hayat nasıl yaşanıyor   . biz hep fiyatların artacağını öngörerek hareket etmeye alışmışız orda fiyatlar aynı veya düşecek şeklindemi bir hayat var devamlı

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

Bu haber yüzündenmidir nedir. arabanın fiyatına +5000 koymuşlar anında. Daha dün en ucuz cruze 75000 tl den başlardı, şimdi emeğe geçer 125000 kmde olanlar 85000 tl den fiyat koymuşlar. Aman fırsat vermeden zam yapın durun. 60 ay olsa ne olur, millet köpekbalığı olmuş. Tuttuğunu koparıyor. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ümit Türk
Ali Darbaz yazdı:

Bu haber yüzündenmidir nedir. arabanın fiyatına +5000 koymuşlar anında. Daha dün en ucuz cruze 75000 tl den başlardı, şimdi emeğe geçer 125000 kmde olanlar 85000 tl den fiyat koymuşlar. Aman fırsat vermeden zam yapın durun. 60 ay olsa ne olur, millet köpekbalığı olmuş. Tuttuğunu koparıyor. 

Bu iyi olmadı....

Yorum bağlantısı
Erol Güven

Genelde herkes taksit sayısını düşünüyor tamam güzelde gelecek faiz kimse onu konuşmuyor. Tamam aldık diyelim 48 ay 4 sene bu 4 sene içinde insanın başına neler gelir neler baktın işin ters gitti ödeme sorunu çıktı ne olacak banka malı geri alacak. 

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Ali Gök yazdı:

hocam bu eksi enflasyonda hayat nasıl yaşanıyor   . biz hep fiyatların artacağını öngörerek hareket etmeye alışmışız orda fiyatlar aynı veya düşecek şeklindemi bir hayat var devamlı

Var tabi ve tehlikeli. Hiçbirşey almıyorsun sapır sapır firmalar batıyor. daha da düşüyor bu sefer.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...