İçeriğe Yönlendir

Çürük Bina

Nihat Palolu

Recommended Posts

Ahmet Türedi

Nihat Palolu yazdı:

Duvarları da ekliyor muyuz?

Ben şuanda ev yaptırıyorum benim ev müstakil dubleks 100 +100 şekilde metrekaresi 2000 tl yi geçecek gibi duruyor maliyet.Ama apartman olunca temel ve çatı maliyeti bölüşülüyor o baya artı sağlıyor.

Şuanda çatı yapıldı ve tuğlası örüldü bahçe duvarıda çekildi,ortalama tüm evrak kürek işleri dahil maliyet arsa hariç 1167 tl/m2 olarak devam ediyorum.

Bakalım dipsiz kuyu gibi ev yapımı .

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu

Merhaba. Olayın biraz merkezinde ve işim olduğum için yazıyorum. öncelikle binaya riskli yapı raporu veren firmaların gayriresmi sonuç çıkarması yasak. Ama bu durumu geçiyorum. Binanız çok eski. %99,9999 riskli binadır. Riskli yapı raporu aldığınız an, yıkılması mecburidir. Önerim, eski evleri imkan bulunca yenilemek. Asla oturmamak. Ailelerimizin canı tüm servetin önünde gelir. 

toplantı büyük ihtimalle yıkımdan sonrasını konuşmak için yapılıyor. Müteahhit seçimi, kime ne kadar pay düşecek, üstüne para verilecek mi vs vs. Toplantıya katılıp işe yön vermenizi direkt içine girmenizi tavsiye ederim. Müteahhiti belediyeden de sordurun. İskanı hızlı alıp almadığını öğrenin. İnşaata başlayacak gücü olup olmadığını öğrenin. En önemlisi noterden yaptığınız sözleşmeye mutlaka tüm isteklerinizi ve binayı bitirme iskan alma süresini belirtin. Kusurlardan sorumlu olduğunu yazdırın. 

Hisse oranlarına dikkat edin. 

Ha bir de sigorta yaptırmak işinize yaramaz. Canın bedeli para olmamalı. O tarafta çok vakit kaybetmeyin. Binayı yenilemek en önemlisi

Riskli yapı raporunu firma verdikten sonra itiraz süresi var. Sonrasında üniversitelerde itiraz değerlendiriliyor

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Nihat Palolu
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Merhaba. Olayın biraz merkezinde ve işim olduğum için yazıyorum. öncelikle binaya riskli yapı raporu veren firmaların gayriresmi sonuç çıkarması yasak. Ama bu durumu geçiyorum. Binanız çok eski. %99,9999 riskli binadır. Riskli yapı raporu aldığınız an, yıkılması mecburidir. Önerim, eski evleri imkan bulunca yenilemek. Asla oturmamak. Ailelerimizin canı tüm servetin önünde gelir. 

toplantı büyük ihtimalle yıkımdan sonrasını konuşmak için yapılıyor. Müteahhit seçimi, kime ne kadar pay düşecek, üstüne para verilecek mi vs vs. Toplantıya katılıp işe yön vermenizi direkt içine girmenizi tavsiye ederim. Müteahhiti belediyeden de sordurun. İskanı hızlı alıp almadığını öğrenin. İnşaata başlayacak gücü olup olmadığını öğrenin. En önemlisi noterden yaptığınız sözleşmeye mutlaka tüm isteklerinizi ve binayı bitirme iskan alma süresini belirtin. Kusurlardan sorumlu olduğunu yazdırın. 

Hisse oranlarına dikkat edin. 

Ha bir de sigorta yaptırmak işinize yaramaz. Canın bedeli para olmamalı. O tarafta çok vakit kaybetmeyin. Binayı yenilemek en önemlisi

Eğer bina gerçekten çok riskliyse ve resmi rapor almaktan kaçmaya yeltenecek olurlarsa ona göre pozisyonumu alacağım.

Yıkılmasını istemeyenler riskli raporu alınmasını istemeyeceklerdir. Ben illa alalım dersem ve sonuç riskli çıkarsa senin yüzünden evimizden olduk, sokakta kaldık paramız da yok diyeceklerdir. Sigortayı korkutmak için söyledim, hem binada oturanlar hem de kiracım için. Bina her an yıkılabilir o nedenle sigorta da yaptırdım diye.

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Nihat Palolu yazdı:

Eğer bina gerçekten çok riskliyse ve resmi rapor almaktan kaçmaya yeltenecek olurlarsa ona göre pozisyonumu alacağım.

Yıkılmasını istemeyenler riskli raporu alınmasını istemeyeceklerdir. Ben illa alalım dersem ve sonuç riskli çıkarsa senin yüzünden evimizden olduk, sokakta kaldık paramız da yok diyeceklerdir. Sigortayı korkutmak için söyledim, hem binada oturanlar hem de kiracım için. Bina her an yıkılabilir o nedenle sigorta da yaptırdım diye.

Çok riskli az riskli olmuyor. Riskli ise risklidir. Çok ufak hissesi olan kişi bile riskli yapı raporu aldırıp binayı yıkabilir. İş o noktaya gelirse bina yapımı için 2/3 çoğunluk istenir. 2/3 çoğunluğu sağlayan diğer 1/3’ün elindeki hisseyi mahkeme ile rayiç bedelden alabilir. Diğer maliklerin ne söyleyeceği bu noktada önemli. 

yıkım izni aldıktan sonra kira ve taşınma yardımı da oluyor. Binayı kendiniz de yaptırabilirsiniz. 

bu arada otopark yasası var. Olay bambaşka boyuta gidiyor o noktada. Ya otopark yapacaksınız m2 oranında ya da belediyeye ciddi para vereceksiniz, 3 sene içinde belediye otopark tahsis edecek vs. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Nihat Palolu
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Çok riskli az riskli olmuyor. Riskli ise risklidir. Çok ufak hissesi olan kişi bile riskli yapı raporu aldırıp binayı yıkabilir. İş o noktaya gelirse bina yapımı için 2/3 çoğunluk istenir. 2/3 çoğunluğu sağlayan diğer 1/3’ün elindeki hisseyi mahkeme ile rayiç bedelden alabilir. Diğer maliklerin ne söyleyeceği bu noktada önemli. 

yıkım izni aldıktan sonra kira ve taşınma yardımı da oluyor. Binayı kendiniz de yaptırabilirsiniz. 

bu arada otopark yasası var. Olay bambaşka boyuta gidiyor o noktada. Ya otopark yapacaksınız m2 oranında ya da belediyeye ciddi para vereceksiniz, 3 sene içinde belediye otopark tahsis edecek vs. 

Teşekkür ederim.

Yorum bağlantısı
Mert Yeldan

Naçizane tavsiyem, sözleşmeyi bir avukata hazırlatın ve noter tasdikli olsun. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
(düzenlendi)
Mert Yeldan yazdı:

Naçizane tavsiyem, sözleşmeyi bir avukata hazırlatın ve noter tasdikli olsun. 

Noter zorunlu zaten. Ruhsat dosyasına giriyor. Ama mal sahipleri önemsemediği için sonradan olası sıkıntıda biz onu okumadan imzaladık diyorlar

tarihinde Tansu Kalafatoğlu tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Cemal Demirezen

Kısa bir süre önce biraz araştırmıştım. 30 Yılı aşan binaların hemen hemen hepsine çürük raporu verildiği bu rapor alındıktan sonra çoğunluğu talebi üzerine azınlığın sadece zaman kazanmaktan başka şansı yok. Eğer yenileme için maddi imkanınız yok ise kamu bankaların çok uygun oranla kredi çekebiliyorsunuz.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mert Yeldan
Noter zorunlu zaten. Ruhsat dosyasına giriyor. Ama mal sahipleri önemsemediği için sonradan olası sıkıntıda biz onu okumadan imzaladık diyorlar

Sonra adliyelerde dosyalar neden bu kadar uzun sürüyor.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Mert Yeldan yazdı:

Sonra adliyelerde dosyalar neden bu kadar uzun sürüyor.

Ben mahkeme yazılarına hızlı cevap veriyorum :) 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
İsa Erdoğan
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Binaya çürük raporu verilmezse ama iki hissedarlı (yüzde 50/50) bir binanın hissedarlarından biri mütahite vermek isterse mahkeme yoluyla rayiç bedelden diğer hisseyi alabilir mi?

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
(düzenlendi)
İsa Erdoğan yazdı:

Binaya çürük raporu verilmezse ama iki hissedarlı (yüzde 50/50) bir binanın hissedarlarından biri mütahite vermek isterse mahkeme yoluyla rayiç bedelden diğer hisseyi alabilir mi?

Hayır. Binde 1 hissesi olan birisi bile binayı yıktırabilir. Sonrasında yeni bina ruhsatı çalışmasında en az 2/3’lik oran anlaşması gerekir. 6306 sayılı kanun ve bir de bunun uygulama yönetmeliği var bununla ilgili. 

İsa Erdoğan yazdı:

Hmm siz riskli yapı olmadan sormuşsunuz. O koşullarda yanlış bilmiyorsam herkesin anlaşması lazım. Kimse kimsenin hissesini mahkemeyle alamaz. Burada amaç eski binayı yenilemek olunca yıkıp yapılması kolay olsun diye 2/3 oranı var. Diğer türlü bina olur arsa olur metruk olur. Zorla bina yaptırmak diye bir koşul yok

tarihinde Tansu Kalafatoğlu tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
İsa Erdoğan

Durum şöyle.oturduğumuz yer müstakil tek binada iki ev var.tapuda yüzde 50 /50.iki hissedar var.

Komşunun daire karşılığı mütahite verme gibi bir niyeti varmış.ben istemiyorum.

Emlakçı birinin söylediğine göre mütahite vermek isteyen kişi anlaşmazlık olursa, dava açar ve rayiç bedelden senin yüzde 50 payını satın alabilir dedi.

Bana çok saçma geldi ama.saçmada gelse neler duyuyoruz.

Bu arada alınmış bir çürük raporu yok.yüksek bir ihtimal çürük raporu da çıkmaz. 

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
İsa Erdoğan yazdı:

Durum şöyle.oturduğumuz yer müstakil tek binada iki ev var.tapuda yüzde 50 /50.iki hissedar var.

Emlakçı birinin söylediğine göre mütahite vermek isteyen kişi anlaşmazlık olursa, dava açar ve rayiç bedelden senin yüzde 50 payını satın alabilir dedi.

Bu arada alınmış bir çürük raporu yok.yüksek bir ihtimal çürük raporu da çıkmaz. 

Durup dururken sizden hissenizi alamaz. Bina yapmak için zorla hissenizi kimse size sattıramaz. Dava açsa bile sonuç alamaz. 

Bina eskiyse çürük raporu çıkabilir. Çıkmama ihtimali binde 1’den daha küçük. Dolayısıyla ortağınız binayı yıktırabilir. ama yeni bina yapımı anlaşmasın 2/3 üstünlük sağlayamayacağı için yine ortağınız sonuçsuz kalır. 

inatlaşırsanız riskli yapı raporu aldırırsa bina yıkılır. Bu işin kötü tarafı işte. Böyle çok sayıda bina var. Bir tane hissedar gidiyor kafasına göre binaya rapor alıyor. Diğerlerinin haberi yok. Sonra itiraz etseler bile sonuç çıkmıyor. Çünkü riskli raporu üniversiteler tarafından da inceleniyor itiraz sonucunda

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Metin Uzunoğlu
Nihat Palolu yazdı:

135 bin m² binanın deprem performansını yaptık ekip olarak. 2018 TBDY göre binanızdan yeteri kadar karot (beton numune) ve donatı alınıp test edilmesi gerekiyor. Bundan sonra binanın Zemin etüdü değerleri ile birlikte binanın rölövesi çıkarılacak. Bu bilgiler ile analizi yapılacak. Muhtemelen depreme dayanıklı çıkmayacak ama rapor sonucu önemli. Binanın betonu c16~c20 düzeylerinde ise güçlendirme tercih edilebilir. Bu yazdığım afaki, donatılardaki korozyon önemli ayrıca beton basınç değeri c10~12 düzeylerinde ise yıkılıp yeniden yapılması mantıklı olur.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Nihat Palolu
İsa Erdoğan yazdı:

Tam olarak öyle değil. Ortaklığı bitirme davası açabilir. Satışa aynı anda kendi hissesi de çıkar. Kim kiminkini alırsa artık. Veya dışarıdan birisi gelip tamamını da alabilir. Satış rayiç bedelden artırma usulüyle oluyor. Kim çok arttırırsa o alır.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Metin Uzunoğlu
Nihat Palolu yazdı:

Zemin + 4 Kat. 1982'de yapılmış. Bildiğim kadarıyla dışarıdan görünen birşey yok.

Binanıza %99,9 yıkılması gerekiyor diye rapor çıkar. Zaten ekonomik ömrünü tamamlamak üzere.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş

14 daire sahibi az değil her kafadan ayrı ses çıkacak. Masada bir şey diyip köşeyi dönünce başka şey diyen çok insan var. 
Niyet ortaya konsun ondan sonra daha çok konuşulur ona göre hareket edersiniz.
Müteahhit firmalar en az %30 kar olmadan bu işe pek girmiyorlar şimdi genel durgunluk nedeniyle riske giriyorlar mı ne yapıyorlar bilemiyorum.
Bizim müteahhit firma 2017'de bitirdiği apartmandaki dairelerin hiç birini 2 yıl boyunda satamadı mecburen kiraya verdi.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Gök
Metin Uzunoğlu yazdı:

135 bin m² binanın deprem performansını yaptık ekip olarak. 2018 TBDY göre binanızdan yeteri kadar karot (beton numune) ve donatı alınıp test edilmesi gerekiyor. Bundan sonra binanın Zemin etüdü değerleri ile birlikte binanın rölövesi çıkarılacak. Bu bilgiler ile analizi yapılacak. Muhtemelen depreme dayanıklı çıkmayacak ama rapor sonucu önemli. Binanın betonu c16~c20 düzeylerinde ise güçlendirme tercih edilebilir. Bu yazdığım afaki, donatılardaki korozyon önemli ayrıca beton basınç değeri c10~12 düzeylerinde ise yıkılıp yeniden yapılması mantıklı olur.

hocam güçlendirme işlemi gerçekten sağlıklı sonuç verebilen bir işlemmi ?

izmirde son depremde yıkılan binalardan birtanesine yakın zamanda güşlendirme yapılmış diye okumuştum. bana heryeri eski olan bir yapının yenisi yapılmaktan başka bir çaresi yok gibi geliyor hep

Yorum bağlantısı
Metin Uzunoğlu
Ali Gök yazdı:

hocam güçlendirme işlemi gerçekten sağlıklı sonuç verebilen bir işlemmi ?

izmirde son depremde yıkılan binalardan birtanesine yakın zamanda güşlendirme yapılmış diye okumuştum. bana heryeri eski olan bir yapının yenisi yapılmaktan başka bir çaresi yok gibi geliyor hep

Gerçekten incelenip üzerinde çalışılırsa sonuç verebilir. Sonuçta binalarımız şiddetli depremde hasar alabilir ama yıkılmayacak şekilde tasarlanıyor. Güçlendirme binanın yıkılmasını, can kayıplarını önlemek için yapılıyor. Beton homojen bir malzeme olmadığı için sıkıntı yaşanabiliyor hele eski yapılarda çok büyük sıkıntılar var. Hazır beton bu tür hataları gideriyor.

Yorum bağlantısı
Cem Toksal

Eski oturduğumuz apartman 99 yılı yapımı ve güncel imar yönetmeliğine uygun yapılmış.

4 yıl önce belediyeden deprem dayanıklılık testi yaptırmıştık , sonuç güçlendirme gerekiyor çıktı.

40 haneli apartmanda 4 yıl önce 20-22bin tl masraftan kaçınmak için toplantıda hayır kararı çıktı.

O zaman güçlendirmeye bile karşı çıkanlar yüzünden şimdi bina ağır hasarlı olduğundan geçtiğimiz hafta komple yıkıldı.

Güçlendirme İzmir depreminde ne kadar koruyucu olacaktı o da meçhul tabii.

Ama içinde otururken insanların çoğu para çıkmasın diye canını hiçe sayıp mallarına bile değer vermiyorlar.

Deprem sigortasının ne kadar geri ödeme yapacağı belli zaten.

600bin veya 1milyon da olsa binanınız ederi, deprem sigortası kabasını karşıladığından şimdi tüm apartman sakinleri mağdur durumda.

Demek isteyeceğim kimin ne dediğine bakmayın, kimin nasıl suçlama yapacağına takılmayın.

İçerisinde siz oturuyorsanız ve korkuyorsanız test yaptırtın. (bence mutlaka yaptırılmalı)

Özel firmalara güveniniz yoksa veya aklınızda soru işareti kalıyorsa da resmi olarak belediye veya çevre şehircilik bakanlığından test isteyin/istetin.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu

@Cem Toksal bakanlık riskli yapı analizi için lisans veriyor. Bu işi yapan firmalar para harcıyor. Karot alma, kırma, hesap analizi ve dosya hazırlama. Dolayısıyla belediyelerin çoğu bu işi yapmıyor. Yapan da parayla yapıyor. 

kaldı ki analizin güvenilir olmadığını düşünüyorsanız itiraz edip analizi üniversitede kurula sokabilirsiniz. 

burada önemli olan niyet. Deprem bölgesinde eski binada oturan herkes her an depremin acı yüzüyle karşı karşıyadır. 

projesine sadık kalınarak yapılan 90’lı yılların sonundaki yapılar da büyük depremlerde göçme yaşanmayacak seviyededir. Ama o yıllarda malzemeden çalmak modaydı biliyorsunuz. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ersin Gökdemir
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

projesine sadık kalınarak yapılan 

İşin püf noktası burada zaten. 👍

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu

Riskli yapı itirazı bakanlıkça reddedilen yazı örneği

020-CE90-D-67-EB-47-F9-883-F-57-BB734251

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

can en önemli konu, ama mal canın yongası. iyi test yapıp karar vermek lazım. ama eski usul bina ise bence risk büyüktür, deprem bölgesi olması nedeniyle.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...