İçeriğe Yönlendir

Çürük Bina

Nihat Palolu

Recommended Posts

Metin Akbal
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Ben mahkeme yazılarına hızlı cevap veriyorum :) 

Okusaydın kardeşim sabah kadar odadaydı mı diyorsun?

Dur ya o başka bir olaydı :D

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Nihat Palolu

Geçtiğimiz cuma toplantıyı yaptık. Verimli bir toplantı olmuyordu, bir hafta sonra tekrar toplanalım deyip ayrıldım.

Yorum bağlantısı
  • 1 yıl sonra...
Ahmet Hasan Şendağ

Şu konuda yazılan ve apartman sakinlerinin yaklaşımından bile konunun vehameti belli oluyor. Devlet çürük binayı sormadan yıkacak. Can mı menfaat mi tercihe bırakılamaz, demokrasi de bir yere kadar. 
Kahramanmaraş depreminde muhtemelen bu tip sebeplerden kentsel dönüşüm yapılamamış binalar vardı. O kararlara karşı çıkan yıktırmam diyen insanlar neler düşünüyor acaba eğer yaşıyorlarsa?

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Nihat Palolu
Sani Gerşon yazdı:

Bu konuyu güncele alalım. İlla tartışılacaktır.

Dün yönetici aradı, lisanslı bir firmaya test yaptıralım mı diye sordu.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Nihat Palolu yazdı:

Zaten o olmadan bina resmi olarak çürük raporu alamıyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Metin Uzunoğlu
Nihat Palolu yazdı:

Depremde süpriz ile karşılaşmamak için tek başına test yeterli olmaz performans analizi de yaptırmanızı tavsiye ederim. 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Nihat Palolu yazdı:

kaç gün sonraya randevu vermiş firma?

Yorum bağlantısı
Nihat Palolu
Metin Uzunoğlu yazdı:

Depremde süpriz ile karşılaşmamak için tek başına test yeterli olmaz performans analizi de yaptırmanızı tavsiye ederim. 

Hocam yöneticinin kartvizitinde mimar-mühendis yazıyor, yaşı da 70’in üzerinde, yanlış bilmiyorsam Almanya’da bir üniversiteden mezun. Bir de karadenizli 🙂 İşi biliyordur diye tahmin ediyorum.

Çağlar Bayur yazdı:

kaç gün sonraya randevu vermiş firma?

Daha randevu alınmadı, apartman karar alacak sonra firmadan randevu

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Nihat Palolu yazdı:

sonra firmadan randevu

ben olsam önce randevu sorgular sonra aksiyon kararı alırdım

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Nihat Palolu
Çağlar Bayur yazdı:

ben olsam önce randevu sorgular sonra aksiyon kararı alırdım

2 sene önce toplantı yapmışız abi, firmayı da 1-2 sene bekleriz artık 🙂

• Mutlu 3
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Nihat Palolu yazdı:

2 sene önce toplantı yapmışız abi, firmayı da 1-2 sene bekleriz artık 🙂

heee taam o zaman

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Nihat Palolu

Dün toplantı yapıldı. Ben de katıldım.

Yönetici toplantı tarihini belirlemeden önce beni aradığında lisanslı bir firmaya test yaptıralım mı diye sormuştu. Yaptıralım demiştim.

Üzerinden birkaç gün geçti apartman duvarına yapıştırdığı toplantı çağrısının resmini gönderdi.

Toplantı çağrısının konusuna ''DEPREMİ KONUŞMAK'' yazmış

Toplantıya gittim o da ne at hırsızı tipli birini çağırmış toplantıya. İnşaat mühendisiymiş. Kafasında outdoor şapka, sırtında da ona uygun bir mont.

Eleman avcı mı inşaat mühendisi mi belli değil. Maliklerin çoğunluğu ayakta, buna özel sandalye ayırmışlar.

Eleman kalabalık malikleri görünce bayağı bir sevindi bizi tebrik etti katıldığımız için.

Yarım saat bina güçlendirmesini konuştu. Kılcal çatlaklara kimyasal madde enjekte edecekmiş üzerini frp tekniğiyle saracakmış falan anlattı 30 yıl garanti veriyormuş.

Bu arada yönetici gizlice aldırdığı karot numunesinin C11 çıktığını söyledi. Alt sınır C14 müş.

O nedenle güçlendirme yapılması gerekiyormuş.

Yöneticinin malikleri yönlendirdiğini söyledim. Eleman bana hafiften sarar gibi oldu. Arada bana atarlananlar oldu falan.

Deftere imzamı atıp gideceğim dedim. Yönetici defteri vermedi, imza atamadım falan filan derken tartışmalı bir şekilde ayrıldım.

Bugün aradım ne karar aldınız diye, karar almadık teklif toplayacağız dedi.

Yönetici kafaya takmış güçlendirmeyi. Toplamda 510 bin TL gibi bir rakamdan bahsettiler.

Bu arada bizim dükkanın önünde emme basma tulumba var 6 metreden su çekiyor diye biliyorum.

Zeminimiz sağlam diyen yöneticiye bunu söyledim bilmiyorum deyip konuyu geçiştirdi.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu

İşin ruhsat kısmı var. Zemin etüdü de bunun içinde. Güçlendirme yapılacak yerde ilk iki konu zemin ve maliyet. Güçlendirme zaten zemin etüdünden sonra netleşir. Gerekirse temeller açılır temel altı güçlendirme yapılır. 

maliyet sadece betonarma veya çelik güçlendirme değil ama. Bunun elektrik ve tesisat kısmı var. Duvar ve ince işçiliği var. Eğer bunların toplamı yeniden yapmanın %40’ı geçerse güçlendirmeye gerek duyulmuyor. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağrı Alaf
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

İşin ruhsat kısmı var. Zemin etüdü de bunun içinde. Güçlendirme yapılacak yerde ilk iki konu zemin ve maliyet. Güçlendirme zaten zemin etüdünden sonra netleşir. Gerekirse temeller açılır temel altı güçlendirme yapılır. 

Bu demirlere X-Ray ile bakmaktan, beton numunesi almaktan vesaire bahsediyorlar. Deprem bölgesinde 2 evimiz etkilendi bir tanesi yığma tuğla 35 yaşında 2 katlı müstakil, diğeri apartman dairesi, bu işi profesyonel bir şekilde kime nasıl kontrol ettiririz tahmini olarak ne kadarımız cebimizden çıkar?

Müstakil evimizde 1. katta bir odanın duvarında 4milimetre çatlak var ama arkası görünüyor - içinden hava geçiyor, yadigar olduğundan bırakmak istemiyoruz kolonsuz binaya güçlendirme yapılır mı, layıkı ile parasını verip güçlendirmek yapıyı olası aynı bir felakette ilkinde olduğu gibi ayakta tutar mı ? 

Yorum bağlantısı
Ali Gök

Ben bu ülkedeki eski binaların hiçbirinin güçlendirmeden fayda sağlayacağına inanmıyorum

%1 vs güçlendirme ile kurtuluyorsa benim için yok hükmunde 

Mevcut yapıların demiri yanlış betonu yanlış mühendisliği yok kumu deniz kumu üste kaçak kat kolon kesme ne ararsan var bunu güçlendirsen ne güçlendirmesen ne 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Çağrı Alaf yazdı:

Bu demirlere X-Ray ile bakmaktan, beton numunesi almaktan vesaire bahsediyorlar. Deprem bölgesinde 2 evimiz etkilendi bir tanesi yığma tuğla 35 yaşında 2 katlı müstakil, diğeri apartman dairesi, bu işi profesyonel bir şekilde kime nasıl kontrol ettiririz tahmini olarak ne kadarımız cebimizden çıkar?

Müstakil evimizde 1. katta bir odanın duvarında 4milimetre çatlak var ama arkası görünüyor - içinden hava geçiyor, yadigar olduğundan bırakmak istemiyoruz kolonsuz binaya güçlendirme yapılır mı, layıkı ile parasını verip güçlendirmek yapıyı olası aynı bir felakette ilkinde olduğu gibi ayakta tutar mı ? 

son soruya cevap vereyim. Güçlendirme tıpkı baştan yapma gibi projeli ve belediye onaylı yapılır. Evet Depreme dayanıklıdır. 

yığma yapılara güçlendirme genelde çelikle yapılır. Maliyeti ise baştan yapmak gibi bir şeydir. 

İlk soru, beton numunesi çok düşük çıkarsa donatı röntgenine gerek kalmaz. Boşuna uğraşmamak için önce beton dayanımına bakılır. 

lisanslı firmalar e devlette var hocam. Ya da bakanlığın sitesinde var. Bunlara yaptırırsanız rapor çıkarıp verirler size

apartmanda hasar tespitte ne yazdılar?

@Ali Gök güçlendirme; şuraya bi direk atalım, şuraya bi destek tamamdır şeklinde olmuyor :) 

10 tane pert araba tamir edilecek diyelim. Tamir ettikten sonra 5’ini ncap testlerine sokuyoruz ve sıfırı ile aynı sonuçları veriyor. Ne deriz? 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Çağrı Alaf
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

apartmanda hasar tespitte ne yazdılar?

Apartman sıfır 6 ay önce oturmuştuk ilk defa, dışarıdan bakmışlar ilk 2 katı gezmişler burası hafif hasarlı oturmaya müsait demişler. Katlarda sadece alçı işi var kolonlar sağlam diye de eklemiş mühendis arkadaşlar ancak elbette insanlar çok korkuyor gelen ekibin yaptığı gibi değil de böyle baştan aşağı analiz istiyorlar o yüzden apartmanca para toplayıp sanırım o dediğiniz lisanslı yerlerden birine test yaptıracağız o zamana dek kimse geçip oturmayacak.

Tansu Kalafatoğlu yazdı:

güçlendirme; şuraya bi direk atalım

Şöyle olmuyor yani? 

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Kirişe dibel mi atmış o video.  Nereye sıkıyor :)

Yorum bağlantısı
Metin Uzunoğlu
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

maliyet sadece betonarma veya çelik güçlendirme değil ama. Bunun elektrik ve tesisat kısmı var. Duvar ve ince işçiliği var. Eğer bunların toplamı yeniden yapmanın %40’ı geçerse güçlendirmeye gerek duyulmuyor. 

Zemin etüdü yapılması zorunlu, derinliği bina kısa kenarının 1.5 katı kadar olmalı. Yeteri sayıda karot alınmalı ve her donatı türünden birer numune alıp çekme deneyi yapılmalıdır. Sonrasında çeşitli teknikler ile güçlendirme yapılıp birine karar verilir maliyet hesaplanır. Sonrası @Tansu Kalafatoğlunun dediği gibi. su derinliği dediğiniz gibi ise temelde kesinlikle korozyon vardır. Güçlendirme uygun olmayabilir. 

Ali Gök yazdı:

Ben bu ülkedeki eski binaların hiçbirinin güçlendirmeden fayda sağlayacağına inanmıyorum

%1 vs güçlendirme ile kurtuluyorsa benim için yok hükmunde 

Mevcut yapıların demiri yanlış betonu yanlış mühendisliği yok kumu deniz kumu üste kaçak kat kolon kesme ne ararsan var bunu güçlendirsen ne güçlendirmesen ne 

17 ağustos ve 12 Kasım 1999 depremlerinden sonra güçlendirme yapılan binalar 23 Kasım 2022 depreminde hasar almadı.

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Nihat Palolu
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Mimari projeyi inşaat mühendisleri odasının bir sistemine yükleyeceklermiş çıkacak sonuca göre uygulama yapacaklarmış. Zemin etüdü falan konusu geçmedi. Kirişlerin üç yüzeyini kolonların dört yüzeyinin sarılacağını, tur yapmak için kolon duvar birleşiminin yarılıp tekrar birleştirileceğini anlattı. Daire başı 30 bin TL

• Şaşkın 1
Yorum bağlantısı
Metin Uzunoğlu
Nihat Palolu yazdı:

Mimari projeyi inşaat mühendisleri odasının bir sistemine yükleyeceklermiş çıkacak sonuca göre uygulama yapacaklarmış. Zemin etüdü falan konusu geçmedi. Kirişlerin üç yüzeyini kolonların dört yüzeyinin sarılacağını, tur yapmak için kolon duvar birleşiminin yarılıp tekrar birleştirileceğini anlattı. Daire başı 30 bin TL

Proje yapılmadan maliyet çıkması çok ama çok ilginç ve sıkıntılı. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Nihat Palolu
Metin Uzunoğlu yazdı:

Zemin etüdü yapılması zorunlu, derinliği bina kısa kenarının 1.5 katı kadar olmalı. Yeteri sayıda karot alınmalı ve her donatı türünden birer numune alıp çekme deneyi yapılmalıdır. Sonrasında çeşitli teknikler ile güçlendirme yapılıp birine karar verilir maliyet hesaplanır. Sonrası @Tansu Kalafatoğlunun dediği gibi. su derinliği dediğiniz gibi ise temelde kesinlikle korozyon vardır. Güçlendirme uygun olmayabilir. 

Valla hocam bu şartlarda zemin etüdünde bizim bina sınıfta kalır galiba.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...