İçeriğe Yönlendir

Çürük Bina

Nihat Palolu

Recommended Posts

Nihat Palolu
Servet Aydın yazdı:

Nihat, satıp gitsene binadan

Düzgün bir araba alıp kapalı otopark olarak olarak kullanayım diyorum. 15 dk yürüme mesafesinde bana

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Metin Uzunoğlu
Nihat Palolu yazdı:

Valla hocam bu şartlarda zemin etüdünde bizim bina sınıfta kalır galiba.

Bu şartlarda yapılan iş tam güvenli olmayabilir. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu

@Çağrı Alaf işte bunu diyorum. Betonarmede hasar yoksa inserse tüm duvarlar çatlayıp patlasın, az hasarlı değildir. Ama öyle yazıyorlar. 

yeni binada detaylı rapora gerek yok bence. Betonda hile var mı diye karot aldırıp kırdırın. Demirde çalma var mı diye birkaç taşıyıcı elemana röntgen çektirin ve donatı aralıklara baktırın yeterlidir. Bunlar uygunsa zaten bina projeye göre yapılmış demektir güvendesiniz. 

bunun haricinde belediyede bulunan zemin raporunda belirtilen şartlara göre uygulama yapılmış mı onu kontrol edin. Yani belki temeli sert zemine oturtmak için birkaç metre derine koymak gerekebiliyor. Ama müteahhitler kaçar bundan. Ya da temel altı kazık veya başka iyileştirme metodu projede var mı ve uygulanmış mı? 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

10 tane pert araba tamir edilecek diyelim. Tamir ettikten sonra 5’ini ncap testlerine sokuyoruz ve sıfırı ile aynı sonuçları veriyor. Ne deriz? 

Pertler sigorta şişirmesiymiş. 

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Çağrı Alaf
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

işte bunu diyorum. Betonarmede hasar yoksa inserse tüm duvarlar çatlayıp patlasın, az hasarlı değildir. Ama öyle yazıyorlar. 

Şaşırdım gerçekten, o zamanlar duvarların yapıda pek bir hükmü yok. Taşıyıcı sağlamsa devam. 

Tansu Kalafatoğlu yazdı:

yeni binada detaylı rapora gerek yok bence. Betonda hile var mı diye karot aldırıp kırdırın. Demirde çalma var mı diye birkaç taşıyıcı elemana röntgen çektirin ve donatı aralıklara baktırın yeterlidir. Bunlar uygunsa zaten bina projeye göre yapılmış demektir güvendesiniz. 

Aynen uygulayacağız.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Betonarmede hasar yoksa inserse tüm duvarlar çatlayıp patlasın, az hasarlı değildir. Ama öyle yazıyorlar. 

mevzuat... sigortadan nasıl para alacak ?

Yorum bağlantısı
Metin Uzunoğlu
Çağlar Bayur yazdı:

mevzuat... sigortadan nasıl para alacak ?

Dask sıva, seramik çatlağına alanına göre ücret veriyor. Bu ücret ile rahatlıkla yaptırılsbiliyor kasım düzce depremi ile tecrübe edildi.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Çağrı Alaf yazdı:

Şaşırdım gerçekten, o zamanlar duvarların yapıda pek bir hükmü yok. Taşıyıcı sağlamsa devam. 

Aynen uygulayacağız.

binanız şekil itibariyle garipse projeyi başka mühendise göstermek de faydalı olur. Kare dikdörtgen formda çok gerek yok. 

Metin Uzunoğlu yazdı:

Dask sıva, seramik çatlağına alanına göre ücret veriyor. Bu ücret ile rahatlıkla yaptırılsbiliyor kasım düzce depremi ile tecrübe edildi.

Az veya orta hasar almış binanın güçlendirmesine de para veriyorlar mı hocam?

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Metin Uzunoğlu
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Az veya orta hasar almış binanın güçlendirmesine de para veriyorlar mı hocam?

Bizim binanın taşıyıcı sisteminde çizik yok fakat sarsıntı sonucu sıva çatlağı ve seramik kırılması olsn yerler ile bina dışında yalıtımların olduğu yerlerdeki sıva çatlakları için dask ödeme yaptı. Ayrıca hasarsız evi olup eşyası zarar görenlere afad 3000 tl ödeme yapmış. Benim eşyalarım zarar görmedi.

Dask az veya orta hasar durumuna göre ödeme yapıyor bu durum tapu kayıtlarına işleniyor güçlendirme yapılmadan bu durum silinmiyor diye bilgi aldım.

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Metin Uzunoğlu yazdı:

Bizim binanın taşıyıcı sisteminde çizik yok fakat sarsıntı sonucu sıva çatlağı ve seramik kırılması olsn yerler ile bina dışında yalıtımların olduğu yerlerdeki sıva çatlakları için dask ödeme yaptı. Ayrıca hasarsız evi olup eşyası zarar görenlere afad 3000 tl ödeme yapmış. Benim eşyalarım zarar görmedi.

Dask az veya orta hasar durumuna göre ödeme yapıyor bu durum tapu kayıtlarına işleniyor güçlendirme yapılmadan bu durum silinmiyor diye bilgi aldım.

yani diyelim binanız az hasarlı çıktı. Kolon kiriş birleşimlerinde çatlaklar görüldü veya kabuk attı ya da donatı akma sınırını aştı. Ama bina ayakta. Yıkılmadan güçlendirme ile kurtulur. dask güçlendirme maliyeti için ödeme yapar mı? 

Yorum bağlantısı
Metin Uzunoğlu
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

yani diyelim binanız az hasarlı çıktı. Kolon kiriş birleşimlerinde çatlaklar görüldü veya kabuk attı ya da donatı akma sınırını aştı. Ama bina ayakta. Yıkılmadan güçlendirme ile kurtulur. dask güçlendirme maliyeti için ödeme yapar mı? 

Bana gelen ekspere yarın telefon açıp soracağım. 

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

herşey değişecek, mevzuat ta yönetmelik te, herşey

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Metin Uzunoğlu
Çağlar Bayur yazdı:

herşey değişecek, mevzuat ta yönetmelik te, herşey

Ahlakımız değişip eskiye dönmedikçe mevzuat hikaye. 

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Metin Uzunoğlu
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Dask güçlendirme maliyetini ödemiyor az hasarın veya orta hasarın onsrım bedelini ödüyor. Yani mevcut malı yerine koyuyor,  güçlendirme yaparak haksız zenginleşmeye mahal vermiyor. Güçlendirme yapıp yapmamak mal sahibine bırakılıyor. 

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Metin Uzunoğlu yazdı:

Dask güçlendirme maliyetini ödemiyor az hasarın veya orta hasarın onsrım bedelini ödüyor. Yani mevcut malı yerine koyuyor,  güçlendirme yaparak haksız zenginleşmeye mahal vermiyor. Güçlendirme yapıp yapmamak mal sahibine bırakılıyor. 

ama saçma oluyor. Benim binamda deprem dolayı bir hasar ortaya çıkıyor. Az hasar kavramı taşıyıcı sistemdeki hasardan başlıyor. Duvar sıva hasarı zaten taşıyıcıyı etkilemiyor. Zaten hasar hükmünde değil. 

Onarım yapmak istediğimde bunun şekli güçlendirme oluyor. Esas bunu karşılaması gerekirken sıva boya gibi saçma şeyi karşılıyor. 

bence kolaya kaçmışlar. Hatta yasa dışı iş yaptıklarını düşündüm şu an. Ağır maliyetten kaçan kasko firmaları gibi. 

bu şekilde neden yıkılan binaya ödeme yapıyorlar? 

bina ya duvar sıva hasarı alacak ya yıkılacak yani. Garip

Yorum bağlantısı
Metin Uzunoğlu
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

ama saçma oluyor. Benim binamda deprem dolayı bir hasar ortaya çıkıyor. Az hasar kavramı taşıyıcı sistemdeki hasardan başlıyor. Duvar sıva hasarı zaten taşıyıcıyı etkilemiyor. Zaten hasar hükmünde değil. 

Onarım yapmak istediğimde bunun şekli güçlendirme oluyor. Esas bunu karşılaması gerekirken sıva boya gibi saçma şeyi karşılıyor. 

bence kolaya kaçmışlar. Hatta yasa dışı iş yaptıklarını düşündüm şu an. Ağır maliyetten kaçan kasko firmaları gibi. 

bu şekilde neden yıkılan binaya ödeme yapıyorlar? 

bina ya duvar sıva hasarı alacak ya yıkılacak yani. Garip

Güçlendirme mevcut durumu iyileştiriyor yani haksız zenginleşme oluyormuş. Dask oluşan çatlakları epoksi veya benzer metotlarla tamir yoluna gidiyormuş. @Nihat Palolunun apartmanına karbon elyafla güçlendirme için 30k tl fiyat vermişlerdi, evinde taşıyıcı sistem hasarı olmayan sadece sıva ve seramik çatlağı olan bir arkadaşa dask aralıkta ayında 30k tl onarım bedeli vermişti, bu durumda sıkıntı yok gibi.

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Metin Uzunoğlu yazdı:

Güçlendirme mevcut durumu iyileştiriyor yani haksız zenginleşme oluyormuş. Dask oluşan çatlakları epoksi veya benzer metotlarla tamir yoluna gidiyormuş. @Nihat Palolunun apartmanına karbon elyafla güçlendirme için 30k tl fiyat vermişlerdi, evinde taşıyıcı sistem hasarı olmayan sadece sıva ve seramik çatlağı olan bir arkadaşa dask aralıkta ayında 30k tl onarım bedeli vermişti, bu durumda sıkıntı yok gibi.

Bence var. O zaman yıkılan binaya da para vermesin hocam. 

binama dask yaptırdım. Depremde orta hasar aldı. Mühendislik bakımından güçlendirme ile yeni bir depreme daha dayanabilir hale getirilebilir. Zenginleşme yokki? 

eğer orta hasarlı binama güçlendirme yapmazsam ilk depremde göçme ihtimali var. 

Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

binama dask yaptırdım. Depremde orta hasar aldı. Mühendislik bakımından güçlendirme ile yeni bir depreme daha dayanabilir hale getirilebilir. Zenginleşme yokki? 

Sigorta mantığıyla güçlendirmeye para verirsen kesin para çıkacak cebinden ama deprem olup da yıkılma olasılığı daha az olduğu için risk alıyordur. 

Yorum bağlantısı
Metin Uzunoğlu
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

sigortacı mantığıyla bak olaya, 20 yaşındaki aracınla kaza yaptığın zaman kasko onarıyor kazalı parçayı değişiyor, güçlendirme yaptığın zaman 1998 yönetmeliğine göre yapılmış bina 2018 yönetmeliğine uygun hale geliyor. diğer bir deyişle kaza yaptığın 20 yaşındaki araç yerine sıfır araç alıyormuşsun gibi oluyor.

Yorum bağlantısı
Ali Gök

işin özü durumu olan içine 1 konteyner koyacak kadar biyer alsın köyün birinden .  ilk durumu olduğundada bi konteyner koysun . buda bir karagün akçesi bu saatten sonra

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Ali Gök yazdı:

ilk durumu olduğundada bi konteyner koysun .

mevzuata aykırı

Yorum bağlantısı
Ali Gök
Çağlar Bayur yazdı:

mevzuata aykırı

altına tekerlek koysun o zaman konteynerın mevzuata uydursun ne diyim 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

dümdüz konteyner koymanın hiçbir aykırılığı yokki.

Yorum bağlantısı
Cihat Küçükay

Ben beylikdüzünde oturuyorum. Bölgede neredeyse bütün yüksek katlı (10 kat üzeri) ve orta katlı (5-10 kat arası) bütün binalar teste giriyor. Kimisini belediye kontrol ediyor, kimisini özel denetim şirketleri kontrol ediyor. Bizim binamızda önümüzdeki hafta performans testine girecek. Sonucunda "Uygun" raporu bekliyoruz, çünkü binanın yapılışını bilenler, projeleri inceleyen uzmanların beklentileri bu yönde. Ama ilginçtir, hemen yanımızdaki bina, bizim test sonucumuza göre test yaptırmayı düşünüyor. Biz canımızı bahane edip test yaptırırken, onlar maddi kısmını bahane edip yaptırmıyorlar. Maddiyat bence bir yere kadar, işin içine ailem girdikten sonra kendimi garantiye almak en iyisi diye düşünüyorum.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...