İçeriğe Yönlendir

Almanya'da Yaşam

Mustafa Yenigün

Recommended Posts

Mehmet Ozyurek

Her ürün farklı. 
Türkiyede satılan et suyu kapsülünde et suyu yok 😅

• Mutlu 1
  • Şaşkın 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Mehmet Ozyurek yazdı:

Her ürün farklı. 
Türkiyede satılan et suyu kapsülünde et suyu yok 😅

Ette et yok yav :) 

• Mutlu 2
Yorum bağlantısı
İlkay Başaran
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Ette et yok yav :) 

Kuzularda et yokki. Bi deri bi kemik

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
İlkay Başaran yazdı:

Istakoz ye

Yorum bağlantısı
İlkay Başaran
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Istakoz ye

Onu kaynar suya atmaya harbiden acımasız olmak lazım. 2 3 kere yakaladık şansımıza ve saldık.

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
İlkay Başaran yazdı:

Onu kaynar suya atmaya harbiden acımasız olmak lazım. 2 3 kere yakaladık şansımıza ve saldık.

Balığı boğarak öldürürken iyiydi ama. İnsanoğlu çok vahşi. En vahşileri ayvalık tarafındaymış diolar

Yorum bağlantısı
İlkay Başaran
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Balığı boğarak öldürürken iyiydi ama. İnsanoğlu çok vahşi. En vahşileri ayvalık tarafındaymış diolar

Ölüm yeni bir başlangıç. Balıktaki yapıtaşlarını insanda kullanıyoruz. Dönüştürme bu. İşin özü güneş ışığı. Tansiyonum düştü püsküğüt falan var mı

• Beğen 1
  • Mutlu 4
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
İlkay Başaran yazdı:

Ölüm yeni bir başlangıç. Balıktaki yapıtaşlarını insanda kullanıyoruz. Dönüştürme bu. İşin özü güneş ışığı. Tansiyonum düştü püsküğüt falan var mı

Plasma izle biraz :) 

• Üzgün 1
Yorum bağlantısı
Erkut Uysal
İlkay Başaran yazdı:

Bunlarda bi şey mi...

Ahırda ineği olmadan süt satan var bizim köyde...

Her gün 25 litre, ne 1 litre aşağı ne 1 litre yukarı fiks... :D

• Mutlu 2
Yorum bağlantısı
İlkay Başaran
Erkut Uysal yazdı:

Bunlarda bi şey mi...

Bizim köyden değil :crazy:

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Yurdaer Elay
İlkay Başaran yazdı:

Bi de etçil büyük kediler var mesela dönüşüme yardımcı olan. Serengeti rulez 😂

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Erkut Uysal yazdı:

Bunlarda bi şey mi...

Belki evde sağıyor kardeşim, kötü düşünmeyin hemen :) 

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Erkut Uysal
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Belki evde sağıyor kardeşim, kötü düşünmeyin hemen :) 

Hepsi tamamda samanı eve nasıl çıkartıyo dimi... :D

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Erkut Uysal yazdı:

Sevgi şefkat gösterince süt artıyormuş :) 

Yorum bağlantısı
Erdem Doğan
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Almanya çok pahalı. Metro marketin haftalık broşürlerine baktım. Fiyatlar uçuk. Ama almanların alım güçleri çok iyi. Fark buradan geliyor

TL ile alışverişe gidersen evet pahalı olabilir :) %5 i asgari ücretle çalışıyor, onlara bile pahalı geldiğini düşünmüyorum. Son dönemlerde herşeye zam geldi, yine de ulaşılabilir seviyede..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Erdem Doğan yazdı:

TL ile alışverişe gidersen evet pahalı olabilir :) %5 i asgari ücretle çalışıyor, onlara bile pahalı geldiğini düşünmüyorum. Son dönemlerde herşeye zam geldi, yine de ulaşılabilir seviyede..

Kıskançlık mı var :) 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

amerikadaki bir arkadaş güncel  ayçiçek yağı fiyatı sordum, 1.5 lt si 5.44 para, maaşı 5000 para.... un fiayatını da sordum ancak yazmıyorum...

gece cevap yazmış, sabah gördüm, ne acaip soru nie soruon lem diye ilave yapmış  (nazikçe tercüme ediyorum)

• Mutlu 3
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Çağlar Bayur yazdı:

amerikadaki bir arkadaş güncel  ayçiçek yağı fiyatı sordum, 1.5 lt si 5.44 para, maaşı 5000 para.... un fiayatını da sordum ancak yazmıyorum...

gece cevap yazmış, sabah gördüm, ne acaip soru nie soruon lem diye ilave yapmış  (nazikçe tercüme ediyorum)

Litresi 52 lira. Çokmuş :) 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Litresi 52 lira. Çokmuş :) 

maaşa 50000 diyeceğiz o zaman?

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Çağlar Bayur yazdı:

maaşa 50000 diyeceğiz o zaman?

Mesela yani :) 

Yorum bağlantısı
Metin Uzunoğlu
Erkut Uysal yazdı:

Sıvı olarak musluktan ot yerine süt akıyordur. 

• Mutlu 3
Yorum bağlantısı
Erkut Uysal
Metin Uzunoğlu yazdı:

Sıvı olarak musluktan ot yerine süt akıyordur. 

Allahın hikmeti abi işte buda... :D 

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Tansu Kalafatoğlu

Almanya’da sağlık sistemi nasıl? Arkadaşım isveç’te yaşıyor. Zaten çok sıkıntılı sağlık hizmeti var. Bu hafta küçük çocuğu üst üste kustu. Ateşi 37 oldu. Hastaneye götürmüşler. Eve göndermişler takip edin demişler. Gece çocuğun ateşi 39 olmuş. Yemiyor içmiyor. Hastaneye gitmeden önce aramak gerekliymiş. Hemşeri sabah gelin demiş. Bizimki telefonda dayanamamış sesini yükseltmiş. Çocuğu öldürmek mi istiyorsunuz demiş. Tamam getirin bari demişler. Çocuk 3 gündür serum yiyor. Zehirlenmiş ve vücudunda su kalmamış. Zaten kontroller, kullanılan sağlık yöntemleri falan çok ilkelmiş. Cinsiyet öğrenmek yok mesela. Ultrasonla kontrol de yokmuş. Renkli ultrason falan da yokmuş. Devlet şartları bunlar. Tüm sağlık harcamalarını kısmış devlet. Bizde de tam tersi var aslında 

almanya da böyle mi? 

Yorum bağlantısı
İlkay Başaran

İsveçte biri çıkıp doktorlara giderseniz gidin falan demiştir belkide.

• Beğen 2
  • Mutlu 4
Yorum bağlantısı
Erdem Doğan
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Almanya’da sağlık sistemi nasıl? Arkadaşım isveç’te yaşıyor. Zaten çok sıkıntılı sağlık hizmeti var. Bu hafta küçük çocuğu üst üste kustu. Ateşi 37 oldu. Hastaneye götürmüşler. Eve göndermişler takip edin demişler. Gece çocuğun ateşi 39 olmuş. Yemiyor içmiyor. Hastaneye gitmeden önce aramak gerekliymiş. Hemşeri sabah gelin demiş. Bizimki telefonda dayanamamış sesini yükseltmiş. Çocuğu öldürmek mi istiyorsunuz demiş. Tamam getirin bari demişler. Çocuk 3 gündür serum yiyor. Zehirlenmiş ve vücudunda su kalmamış. Zaten kontroller, kullanılan sağlık yöntemleri falan çok ilkelmiş. Cinsiyet öğrenmek yok mesela. Ultrasonla kontrol de yokmuş. Renkli ultrason falan da yokmuş. Devlet şartları bunlar. Tüm sağlık harcamalarını kısmış devlet. Bizde de tam tersi var aslında 

almanya da böyle mi? 

Bu kadar kötü değil ama çok da iyi değil :) 

Elbette doktora, hastaneye ve bölgeye göre değişkenlik gösterir.. Ama genel olarak ilk önce vücudun hastalığı kendiliğinden atlatması taraftarı doktorlar.. Öyle hemen antibiyotik bilmem ne verip göndereyim demiyorlar.. Covid için bile git eve dinlen, su iç vitamin al, son çare nefes darlığı varsa gel diyorlar.. Çocuklar için de durum böyle ama bu kadar yüksek ateşe veya zehirlenmeye eve göndermezler.. Cinsiyet öğrenme, ultrason kontrölü tabii ki var. Ultrason cihazını üretip dünyaya satıyorlar, kendileri kullanmayacak mı :) Arkadaş İsveç'ten sıkılmış bence, ayrılık vakti gelmiş :)

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...