İçeriğe Yönlendir

Almanya'da Yaşam

Mustafa Yenigün

Recommended Posts

Mustafa Yenigün
Fransa'da şehir içi  hız limitini 30km e düşürmüşler. Bisikletliyi ,yayayı korumak maksatlı, ilginç bir ülkeler. 
https://www.bbc.com/news/world-europe-58385502
Şu anda Stuttgart için de benzer değerler geçerli. Şehir içi teoride 50, ancak aslında çoğu yolda 40, bu şekilde hava kirliliğini azaltmak istiyorlar. Ara sokaklarda 30. Çok da güzel mobil radarlar var, taşıyıp koyuyorlar. Ummadığımız yerde tak diye çıkıyor karşımıza.

8d1ebb04af6f630190ec6ce209f9fc41.jpg7cd11a6c74578f1c5107fc83142642e6.jpg
Yani istisnasız her dönüşte omuz bakışı mı yapacağız [emoji4] 

Stop tabelasında 2 saniye durmak gerekiyor sanırım. 21-22 diye sayıp devam et diyorlar.
Her dönüşte, her şerit değiştirmede, sokakta yanaşıp durunca tekrar kalkarken, arabadan inerken :)
  • Beğen 6
Yorum bağlantısı
Erdem Doğan

Bunlar yine farkedilebilir radarlarmış, buradakilerin ne olduğunu bile anlamıyorsunuz :)

Yorum bağlantısı
Mustafa Yenigün
Bunlar yine farkedilebilir radarlarmış, buradakilerin ne olduğunu bile anlamıyorsunuz [emoji4]

Şu ana kadar hiç ceza yemedim ama biletimi kesin şu arkadaşlardan biri kesecek :)5a5525b056f7de21185e4ac202d73f59.jpg
Yorum bağlantısı
Erdem Doğan

radar-speed-trap-mit-auto-in-bewegung-wa

2176760_1_socialmedia_image_414dc88d1f54

23-81443314-Blitzer-Geschwindigkeitskont

https://unfallanwalt-darmstadt.de/wp-content/uploads/2021/05/Mülltonnenblitzer-e1625383514917.jpg

radarfalle-mit-auto-in-bewegung-im-freie

QvY5I3umsjnek4ffeAz62XupvQn5CZ5sjWRzKD-g

Mustafa Yenigün yazdı:

Şu ana kadar hiç ceza yemedim ama biletimi kesin şu arkadaşlardan biri kesecek :)

Beni bu arkadaş 57 kmh ile yakaladı. Birde yere tripod ile geçici koymuşlar onda da 61 kmh ile yakalandım. Yavaş yavaş yerlerini öğreniyorum :)

Yorum bağlantısı
Mustafa Yenigün
radar-speed-trap-mit-auto-in-bewegung-wanr65.jpg
2176760_1_socialmedia_image_414dc88d1f545d7d.jpg
23-81443314-Blitzer-Geschwindigkeitskontrolle-Kreis-Ploen-Raser.jpg

https://unfallanwalt-darmstadt.de/wp-content/uploads/2021/05/Mülltonnenblitzer-e1625383514917.jpg

radarfalle-mit-auto-in-bewegung-im-freien-2cg0rfx.jpg
QvY5I3umsjnek4ffeAz62XupvQn5CZ5sjWRzKD-gKHcojUlsgfpaRdEvcGfZm8k11oNYVhCEeZCuwJU0ZEtFegTd5RbjhgFP-1tyVxhpKs3BgtT-TmwTC54mGQ

Beni bu arkadaş 57 kmh ile yakaladı. Birde yere tripod ile geçici koymuşlar onda da 61 kmh ile yakalandım. Yavaş yavaş yerlerini öğreniyorum [emoji4]
Almanya'da Blitzer (Pro) diye bir cep telefonu uygulaması var. Sabit radarların yerlerini ve geçerken gören biri işaretlediyse eğer, mobil radarların yerlerini gösteriyor. GPS ile konumu takip edip, yaklaşınca direk uyarmaya başlıyor.

Şimdi gelelim kullanımın yasallığına :) Bu uygulamayı şoförün sürüş esnasında kullanması yasak. Ama yola çıkmadan uygulama ile radarların yerini öğrenmesi yasal :) Daha enteresanı, sürüş esnasında yan koltukta oturan kişinin sürekli kullanmasına da izin var.
Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Tansu Kalafatoğlu

Geçen bir yerde okudum. Sonra dedim hakkaten öyle. Gurbetçiler neden passat ile gelmiyor hiç? Mercedes-bmw-Audi veya mpv. 

Yorum bağlantısı
Erdem Doğan

Premium oldukları için.. Aynı paraya birkaç model eski ama üst segment araç almak daha cazip geliyor. Almanlar da tam tersi, eski premium yerine modelli alt segment tercih ediyor. Eski araçların vergisi, sigortası ve bakım maliyetleri yüksek..

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

merkeli uğurlamak için tören konvoy falan neler yapıldı, korna çalıp geziler düzenlendi mi

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Çağlar Bayur yazdı:

merkeli uğurlamak için tören konvoy falan neler yapıldı, korna çalıp geziler düzenlendi mi

Kadın izin vermez ki.  
16 yıl ülke yönetti, aynı takımı giydi, aynı dairede hizmetçisiz yaşadı.  
Bence ofis çalışanlarını tek tek odalarında ziyaret edip vedalaşmış helallik almıştır.  
Bundan sonrası için de koruma falan talep etmemiştir.  

• Beğen 2
  • Teşekkür 1
  • Şaşkın 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Mehmet Ozyurek yazdı:

Kadın izin vermez ki.  
16 yıl ülke yönetti, aynı takımı giydi, aynı dairede hizmetçisiz yaşadı.  
Bence ofis çalışanlarını tek tek odalarında ziyaret edip vedalaşmış helallik almıştır.  
Bundan sonrası için de koruma falan talep etmemiştir.  

Uyuyarak ülke yönetti derler şimdi 😁

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Uyuyarak ülke yönetti derler şimdi 😁

Tansı seni sarartmışlar :D

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Mehmet Ozyurek yazdı:

aynı dairede hizmetçisiz yaşadı.  

fakir mi laağ

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Çağlar Bayur yazdı:

fakir mi laağ

Fakir değildir, sonuçta Almanya'da memur. ama gemileri falan yoktur. taksitle bile alamaz. gemi alacak kadar kredi çıkmaz ona.  

• Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Ali Darbaz yazdı:

Tansı seni sarartmışlar :D

Uleen :) sarışın olduğum için yapmışlardır 😁

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Metin Akbal
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Geçen bir yerde okudum. Sonra dedim hakkaten öyle. Gurbetçiler neden passat ile gelmiyor hiç? Mercedes-bmw-Audi veya mpv. 

Adamların yolları var. Passat a mı binsinler. Herhalde Audi ye falan binecekler :) Devlet yapmış yolu.

Ayrıca hiç MPV ye binen belediye başkanı gördün mü?

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
Metin Akbal yazdı:

Adamların yolları var. Passat a mı binsinler. Herhalde Audi ye falan binecekler :) Devlet yapmış yolu.

Ayrıca hiç MPV ye binen belediye başkanı gördün mü?

valla almanlar, aksi gerekli değilse hep trene biniyorlar.

Yorum bağlantısı
Metin Akbal
Doğan Arşiray yazdı:

valla almanlar, aksi gerekli değilse hep trene biniyorlar.

Abey ben Almanlardan bahsetmedim :) Binenlerden bahsettim :D

• Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Oktay Göktaş
Her dönüşte, her şerit değiştirmede, sokakta yanaşıp durunca tekrar kalkarken, arabadan inerken default_smile.png

Valla o radarlardan keşke bizde de olsa. Ben de yersem cezayı paşa paşa öderim, hiç dert değil. Yeter ki insanlar kurallara uymak zorunda kalsın.

Birkaç gün önce instagramda takip ettiğim bir trafik sayfasında, videodaki araç, yanındaki duruyorken kırmızıda geçti. Bunu sayfayla paylaşmış diğer araçtaki. Yorumlar beni benden alıyor. Kırmızıda geçeni savunan kaç kişi vardı. Trollük falan değil ha ciddi ciddi savunmuşlar.
  • Beğen 1
  • Mutlu 2
Yorum bağlantısı
İlkay Başaran

Avrupada arabaların banttan çıktığı haliyle kullanılmasına hayranım. 

Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz
İlkay BAŞARAN yazdı:

G.Korede kapılardaki mavi koruma köpüklerini bile sökmüyorlar :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
İlkay Başaran
Mert Gülkokan yazdı:

ilk kez duydum böyle birşey mi var ?

Standart şekliyle kullanıyorlar demek istedim. Fabrikadan çıktığı haliyle. 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
İlkay BAŞARAN yazdı:

amaç değil, araç olduğu içindir. passata 1 milyon verirse o halde bırakmaz

Yorum bağlantısı
  • 4 hafta sonra...
Erdem Doğan

Evet bir bürokrasinin daha sonuna geldik, bugün direksiyon sınavından 1 kere hız aşımı (3-4 km/h) yapmış olsam da geçtim :) Sıradaki?

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Mustafa Yenigün
Evet bir bürokrasinin daha sonuna geldik, bugün direksiyon sınavından 1 kere hız aşımı (3-4 km/h) yapmış olsam da geçtim [emoji4] Sıradaki?
Sınırsız oturum yoksa henüz, B1 almanca sınavı ve Leben in Deutschland testi :)
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...