İçeriğe Yönlendir

Eşime Park Etme ve Geri Geri Gitmeyi Öğretmek İstiyorum ama Nasıl?

Mustafa Karahan

Recommended Posts

Mehmet Ozyurek

Yenge ne yapmıştı ki? Debriyaja basmadan vites geçirmeye mi çalıştı? [emoji4] 

Evet gacur gucur sesler gelmişti. [emoji28]
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ersen Tapan

İşin mantığını anlatın , birkaç video izletin, sonra bırakın kendi başına çalışsın. Baktınız olmuyor en güzeli kurs.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu

Kadınlar yine kadınlardan daha rahat öğreniyor. 1-2 günlük 2 saatlik özel hoca tutun. Eşiniz öğrenecektir. 

Çiğdem Kaya Bilgiç yazdı:

Önce bir kağıda otopark çizip kibrit kutusuyla ön ön,  geri geri, L park gibi park etme yöntemlerini anlatıp sonra pratiğe geçebilirsiniz.

Kibrit kutusu olmaz. Ön tekerleri hareketli arkalar sabit bir şey lazım. 

maket oyuncak olabilir ama

• Beğen 1
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Coşkun Basan

Kardeşim direksiyon kursundan kalınca sınav öncesi diğer kursiyerleri izleyip işin püf noktasını genelde yapılan hataları gördük kurs yerinde ki dubalarda deneme yapılabilir

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Nihat Palolu
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Baba mı bu, bence değil. Çocuğunun yanında ne biçim konuşma böyle.

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Nihat Palolu yazdı:

Baba mı bu, bence değil. Çocuğunun yanında ne biçim konuşma böyle.

Çoğumuz yaşadı bunları. Babalığını 2dk’lık konuşmayla sorgulayamam. Kimse sorgulayamaz bence. Belki de kendi yemez çocuğuna yedirir kendi giymez çocuğuna giydirir özveride bir babadır. İki laf ile bunu anlamak mümkün değildir. Hemen etiket yapıştırmamak lazım. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Nihat Palolu
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Çoğumuz yaşadı bunları. Babalığını 2dk’lık konuşmayla sorgulayamam. Kimse sorgulayamaz bence. Belki de kendi yemez çocuğuna yedirir kendi giymez çocuğuna giydirir özveride bir babadır. İki laf ile bunu anlamak mümkün değildir. Hemen etiket yapıştırmamak lazım. 

Video'yu izlediniz mi? Anlaşılan izlememişsiniz.

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Nihat Palolu yazdı:

Video'yu izlediniz mi? Anlaşılan izlememişsiniz.

Paylaştığım şeyi mi izlemedim? Yıllar önce izledim. Bu kadar basit değil. Babalık böyle bir iki kriter ile değerlendirilmez. 

Yorum bağlantısı
Çiğdem Bilen

Bir şeyi iyi bilmek onu iyi öğretebileceğiniz anlamına gelmez. Araba sürmek psikomotor bir davranıştır kimisine göre zor bir öğrenmedir. Güçlü beyin, kas koordinasyonu gerektirir. Öğrenmede hazırbulunuşluk önemlidir, kazanımlar ve işlem basamakları vardır. Bunlarla öğrenme sağlanır hadi kızım neden yapamıyorsun demekle olmaz bu iş

• Beğen 4
  • Teşekkür 2
Yorum bağlantısı
Metin Uzunoğlu

Aykırı bir düşünce olarak yazayım burada dursun.

Öncellikle çok soğuk kanlı olmanız lazım olamam derseniz bu yola hiç çıkmayın. Çok soğuk kanlıyımdır yolcu koltuğundaysam sürücü aracı duvara çarpsa sesimi çıkarmam en fazla çarpma öncesi el frenini çekerim. Hatta onu bile yapmayabilirim.

Hanımın ehliyeti vardı ama hiç trafiğe çıkmışlığı yoktu. İlk önce tenha,  trafik yoğunluğu olmayan eve yakın yerlerde hadi buradan eve sen götür ile başladım. Sonrasında daha uzak mesafelerden eve sen götür ile devam ettim hiç sıkıntı çıkmadan kullandığını görünce rahatladım. Geri gitme konusunda çok daha dikkatli olmak lazım. Özellikle geniş boş yol veya arazilerde yada en güzeli AVM bahçelerinde, futbol sahasın yanındaki koşu yolunda çalışabilirsiniz. Böyle bir alan bulduğunuzda dört adet plastik kuka veya pvc boru ile bir alan bellirleyip park olayını uygulamalı olarak anlatabilirsiniz. burada önemli olan araç geri giderken direksiyonun ters yönlendirdiğini anlamasıdır. Bu süreçte sesinizi yükseltirseniz veya ani tepki verirseniz bir çuval inciri berbat edersiniz. Bu süreçte aracınız manuel ise daha rahat edersiniz. Bu söylediklerim birkaç yıllık zaman dilimi içerisinde oldu. Allaha şükür hanımın araç kullanmasına gözüm kapalı güveniyorum. Bu yaz şehirler arası tecrübe kazanayım dedi onun pilotajında Düzce-Antalya-Düzce yolculuğu yaptık Allaha şükür hiç bir sıkıntı yaşamadık hatta dedim ki bundan sonra hep sen kullan böylesi daha rahatmış.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Oktay Göktaş
Siz öğretmeyin [emoji4]
Özel ders aldırın. Tabi boşanmak istiyorsanız durum farklı :p

Bi tanıdığım abi hep şöyle derdi direksiyon dersi konusunda ‘kocadan hoca olmaz’. tavsiyenize katılıyorum vesileyle[emoji4]
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Tayfun Aydın

Hocam ilçenizde ehliyet verilen pisti bulun. Orada yerleşik dubalar mutlaka olur. O dubalardan faydalanabilirsiniz. Ayrıca aynalardan aracın belirli bir kısmına getirip çevirme gibi ezber yöntemleri var tabi. Bence en iyi yol deneme - yanılma. Eşiniz deneyerek kendine en uygun sistemi bulacak. Sizi dinlediğinde işler tamamen ezbere ilerliyor. Bir de her zaman kullanacağı araçla bunlar yapması önemli. Bu arada duba yoksa iki tane almanız sizin için kolaylaştırıcı olur... L parkı zaten otoparklarda da yapabilirsiniz...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Yunus Gökhan Ay

En güzeli özel ders, bizim kayımvalide 60 yaşında sıfırdan ehliyet aldı, kurstan sonra 10-15 saat arası özel ders almıştı, oda istanbul bodrum yapmaya başladı 1 sene içinde,

Eşiminde evlenmeden önce arabası vardı,şu aralar  sık sık istanbul bodrum yaparız, arada bir kaç sefer istanbuldan çıkarken ben uyurum 1 saat sonra beni kaldır derim , geçen bir uyandırdı bodruma gelmişiz .🙈🙈🙈

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Emre Demir

Hiç ama hiç o duruma sokmayın kendinizi , imkan var ise kurs yok ise , aile bireylerinden bir başkası öğretsin .

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Karahan

Düz yolda gitmede sorun yok hatta bir ara şehirler arası yolda vermiştim. Boynum ağrıdı dedi ama kullandı uzun süre 😊

Ama iş şehir içine girmeye gelince park yeri büyük sıkıntı. L park yapacak yer az o yüzden iki araç arasına parkı ve geri geri gitmeyi öğretmek istiyorum. 

Şimdiye kadar kursa göndermedim araba sürmeyi de kendim öğrettim. 

Sorun şu ki geri gitmeyi ve parkı kimseden öğrenmedim 😊 deneme yanılma yoluyla öğrenince artık oturdu iyice 😃

Sürücü adayları için güzergah evime 5-6 km ileride. Olmazsa orda ki alanı kullanalım ilk. Baktık olmuyor yavaştan özel derse doğru gider olay. Ama kendim öğretirsem daha çok pratik yapma şansımız olur. 

Yorum bağlantısı
Muhammet Ergün

Bizimkisi hala paralel Park edemiyor. Nerede boşluk var oraya Park edip geliyor.

Çokta zorlamaya gerek yok bence malum bazı yetenekler doğuştan geliyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Coşkun Basan

Bu şekilde park manevrası yapılıyor kurslarda sınav zamanı denk gelirse işin pratiği öğrenilir

Screenshot_20210819-092329_Maps.jpg

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Cem Işık

Hiçbirimiz annemizden usta sürücü doğmadık, kimimiz daha yatkın olabilir tabi. Ben mesela araba jip kamyon vs gözü kapalı iğne deliğinden geçerim, römork takılı kamyonla geri geri park etmeyi hiç beceremedim. (Askerde takımımda 14 tane unimog vardı, askere bırakmaz kendim kullanırdım hevesten, park işine gelince 1-2 dener, şöförüne verir izlerdim geriden:) )

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş
Mustafa Karaca yazdı:

Merhabalar, eşime hem park yapmayı hemde geri gitmeyi öğretmek istiyorum. Ama nasıl 😊

Kolay bir yolu var mı basit bir anlatımı var mı, sizlerin bulduğu bir çözüm ya da öneri var mı? Şurda öğret burda öğret vs şuna dikkat et gibi önerilerin hepsi olur 😊 

O öğrenmek istiyor mu peki ? :) Gerçekten istiyorsa kendiliğinden öğrenir zaten.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Fatih Evcin
Ersen Tapan yazdı:

Baktınız olmuyor en güzeli kurs.

Yada baktınız olmuyor, eşiniz park ederken bakmayın :) 

• Beğen 2
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Cem Işık

K.validem 50 yaşından sonra hevesle ehliyet aldı, hala trafikte onun olduğu güzergaha girmemeye gayret ederim. Geri giderken arkaya dönmez , beli -kolu vs ağrıyormuş dönünce. Çoğu geri park çıkışı 14 tane kazası var 2 si iett otobüsü olmak üzere. Artık sigorta firmaları sigorta bile yapmıyor. 11 bin lira gibi bi para verip sigorta yapıldı zor şer.. 

• Beğen 3
  • Mutlu 2
  • Şaşkın 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Karahan
Coşkun Basan yazdı:

Bu şekilde park manevrası yapılıyor kurslarda sınav zamanı denk gelirse işin pratiği öğrenilir

Screenshot_20210819-092329_Maps.jpg

Aynen bu tarz yer görmüştüm. En iyisi böyle yerde çalışmak sanırım 😊 

Selçuk Keleş yazdı:

O öğrenmek istiyor mu peki ? :) Gerçekten istiyorsa kendiliğinden öğrenir zaten.

İstiyor hatta kızıyor niye öğretmiyorsun diye 😃 

Cem Işık yazdı:

Hiçbirimiz annemizden usta sürücü doğmadık, kimimiz daha yatkın olabilir tabi. Ben mesela araba jip kamyon vs gözü kapalı iğne deliğinden geçerim, römork takılı kamyonla geri geri park etmeyi hiç beceremedim. (Askerde takımımda 14 tane unimog vardı, askere bırakmaz kendim kullanırdım hevesten, park işine gelince 1-2 dener, şöförüne verir izlerdim geriden:) )

Aynen bende kendimi park konusunda iyi görmem çok daha iyi park edenler var buraya sığmaz denilen aracı çok nizami park edenler var. 

Zaten Türkiye de çoğu insan park etmeyi doğaçlama yapıyor. Tekniğe göre park eden az. Park ederken sürekli direksiyon çeviriyoruz. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Fatih Sarıkaya
Mehmet Ozyurek yazdı:

Valla ben öğretirken "dağıldı şanzıman" diye nasıl tepki göstermişsem 20 yıldır unutmadı. Arada bir söyler.

Duvara tosluyordu, azıcık tosladıda sayılır. Sonrasında 3 gün konuşmadı.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...