İçeriğe Yönlendir

Eşime Park Etme ve Geri Geri Gitmeyi Öğretmek İstiyorum ama Nasıl?

Mustafa Karahan

Recommended Posts

Ersen Tapan

Yanlız başına çalışabileceği trafiğe kapalı bir alan bulun kendisi çalışsın. Yanında siz olmayın. 

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Çiğdem Bilen
Aytac Sakal yazdı:

Çiğdem Hocam biz ehliyet alırken 1994 yılında düz yolda bir tur atıp ehliyeti aldık.2000 sonrasi Motosiklet Ehliyetini alırken yine kendi motosikletim ile bir tür atıp ehliyeti aldım.O zamanlara göre dahada zor bir hale gelmiş.Etrafta gerçekten çok fazla kötü sürücü var.

Bu konuda elbette ben otorite değilim sadece görüşümü belirttim belkide olması gereken bu.

Kendisi bana direksiyon hakimiyeti nedeniyle demişti Çizergenin varlığını bilmiyorduk öğrenip ona göre yol haritası belirleyelim.

Tavsiyeleriniz için Teşekkür Ederim...

Ben uzun zamandır görev almıyorum ama sınavın bu şekilde olmasından yanayım iyice irdelenmeli çünkü sınavı geçemeyenler gerçekten trafikte sıkıntı çıkartabilecek kişilerse eğer hem sürücü adayı hem de trafikte bulunan diğer kişilerin sağlığı için tekrar hazırlanmaları daha çok pratik yapmaları daha iyi olabilir. Çizelgeyi genelde sürücü kursları adaylara verir ya da aratırsanız internette de var bazı hataları bir kez yapsa bile kalabilir. Şerit ihlali yapıyorsa ya da kavşaktan döndükten sonra şeridinden çıkmışsa hemen toplayamamışsa bu hatayı vermiş olabilirler. Ne zaman araçtan indirmişlerse o zaman hata yapmış demektir o hata üzerine pratik yapabilirsiniz.

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Aytac Sakal
(düzenlendi)
Çiğdem Kaya Bilgiç yazdı:

Şerit ihlali yapıyorsa ya da kavşaktan döndükten sonra şeridinden çıkmışsa hemen toplayamamışsa bu hatayı vermiş olabilirler. Ne zaman araçtan indirmişlerse o zaman hata yapmış demektir o hata üzerine pratik yapabilirsiniz.

Bu olabilir Hocam sağa dönüşte şeridi kaçırıyor arabayı biraz açıyor belgeye ulaşmak elzem oldu ona göre özel ders aldıralım.

Ersen Tapan yazdı:

Yanlız başına çalışabileceği trafiğe kapalı bir alan bulun kendisi çalışsın. Yanında siz olmayın. 

Kocadan Hoca olmaz diyorlar bakalım özel ders alsın biraz .

İzmir'de kapalı geniş alan zor otoparkta çalışıyoruz.

tarihinde Aytac Sakal tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Alpay Sumer

Yanlıs yaptıgında kesinlikle kızmayın.. Eger ben yapamam sinirlenirim vs diyorsanız binmeyin o araca.. baska güvendiginiz biri ögretsin..

Her Olayın mantıgını ogretin.. Rampa kalkıstan evvel debriyaj kavrama olayını düzde kavrasın zaten halledince rampa kendiliginden hallolur..  Ama dirayetli ve sabırlı olmanız herseyden önemli..

• Beğen 1
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Serdar Göktaş

Direksiyon sınavlarında aktif olarak görev alan biri olarak yazıyorum. Kendi eşime eğitim vermedim. Direksiyon hocası ile öğrenmesi daha iyi oldu. 10 senelik tecrübeme dayanarak söylüyorum özellikle bayanlarda eşinden dostundan araba öğrenip gelenler genellikle yanlış öğrendiklerinden büyük cogunlugu sınavlarda kaldı. Sınavın şartları ağır maalesef. İyi çalışan geçer. Böyle olması da iyi aslında. Akşama kadar 12 aday sınava girer geçen 2 ya da 3 kişi genelde. Heyacan en büyük kalma sebebi. O yüzden ilk önce onu yenmesi lazım. Eğer manuel çok elzem değilse otomatik ehliyeti almak daha iyi olacaktır. Çoğu bayan vites değişimi ve kavrama olayini yapmakta çok zorlanıyor. Bende eşime otomatik aldirdim. Şimdi şeytan kulağına kurşun her yere gidiyor. 1 sene oldu ehliyetini alalı

• Beğen 2
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Cavit Çırakoğlu
Aytac Sakal yazdı:

Kalma sebebi Direksiyon hakimiyeti biraz telaş yapıyor

Bu biraz sıkıntı genellikle geri parkta kalıyor adaylar, direksiyon hakimiyetinden çok kalan olmaz.  Direksiyon çalışması yaptırın. Kurs arabasını dizel seçmeye çalışın.Sınav güzergahında da fazlaca  çalışın.

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Evren Erakçora
Serdar Göktaş yazdı:

Direksiyon sınavlarında aktif olarak görev alan biri olarak yazıyorum. Kendi eşime eğitim vermedim. Direksiyon hocası ile öğrenmesi daha iyi oldu. 10 senelik tecrübeme dayanarak söylüyorum özellikle bayanlarda eşinden dostundan araba öğrenip gelenler genellikle yanlış öğrendiklerinden büyük cogunlugu sınavlarda kaldı. Sınavın şartları ağır maalesef. İyi çalışan geçer. Böyle olması da iyi aslında. Akşama kadar 12 aday sınava girer geçen 2 ya da 3 kişi genelde. Heyacan en büyük kalma sebebi. O yüzden ilk önce onu yenmesi lazım. Eğer manuel çok elzem değilse otomatik ehliyeti almak daha iyi olacaktır. Çoğu bayan vites değişimi ve kavrama olayini yapmakta çok zorlanıyor. Bende eşime otomatik aldirdim. Şimdi şeytan kulağına kurşun her yere gidiyor. 1 sene oldu ehliyetini alalı

Otomatik vites gereksiz öz güven verebiliyor hocam , sağ el boşta diye telefonla konuşa konuşa gezen çok. Araca iyice hakim olmadan trafiğe çıkıyorlar bir de. 

• Beğen 1
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Aytac Sakal
Alpay Sumer yazdı:

Yanlıs yaptıgında kesinlikle kızmayın.. Eger ben yapamam sinirlenirim vs diyorsanız binmeyin o araca.. baska güvendiginiz biri ögretsin..

Her Olayın mantıgını ogretin.. Rampa kalkıstan evvel debriyaj kavrama olayını düzde kavrasın zaten halledince rampa kendiliginden hallolur..  Ama dirayetli ve sabırlı olmanız herseyden önemli..

Sabır zor zanaat bende pek yok.

Serdar Göktaş yazdı:

Çok net anladım yardım edelim derken yanlış iş yapmışız.

Manuel kendi istiyor otomatik deyince kırıldı kendisine bıraktım bende.Yaşta 50 yaklaşınca biraz zor oluyor tabi Heyecan işte yenmesi zaman alacak.

Cavit Çırakoğlu yazdı:

Bu biraz sıkıntı genellikle geri parkta kalıyor adaylar, direksiyon hakimiyetinden çok kalan olmaz.  Direksiyon çalışması yaptırın. Kurs arabasını dizel seçmeye çalışın.Sınav güzergahında da fazlaca  çalışın.

Kurs aracı dizel Clio benim araç dizel Captur aynı taban ama Captur sürüş dinamiği açısından biraz daha zor.Sınav Güzergahı izmir Karabağlar Poligon civarı Trafiğe açık alan ve gerçekten kolay değil.Açıkçası Trafikte arabayı bu tecrübe ile bırakmak ne bileyim biraz çekiniyorum...

Yorum bağlantısı
Koray Demir
Evren Erakçora yazdı:

sağ el boşta diye telefonla konuşa konuşa gezen çok. Araca iyice hakim olmadan trafiğe çıkıyorlar bir de. 

Bir elinde telefon diğer elinde sigara araç şoförü kullanıyor sanki. Hakimiyetle alakası yok tamamen şuursuzluktan.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Alpay Sumer
Aytac Sakal yazdı:

Sabır zor zanaat bende pek yok.

burada naçizane fikrimi soyleyeyim..

Yarım yamalak ögrenip surekli tehlike yaşayacağına, her trafige cikista akliniz kalacağına,  Kendinize ya bunu ben ögreteyim ne olacakki deyip tadıni keyfini cıkara cıkara ögretin.. hatta biraz daha zaman gecince işi daha ileri götürüp ileri sürüş tekniklerini de ögretin.. 

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Aytac Sakal yazdı:

Kalma sebebi Direksiyon hakimiyeti biraz telaş yapıyor.

Öğrenememiş. Bol bol kullansın. Boş köy yollarına gidin kullanın geri olması çalışma olması şart değil. Gezme olsun gezme amacıyla kullanın sakin yerlerde. Öğreteceğim diye kasmayın. Belli ki koltuğa daha alışamamış önce koltuğa alışsın bir de acele etmeyi ustaca araba kullanıyor gibi yapmayı hedef olarak görmesin. 

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Aytac Sakal
Alpay Sumer yazdı:

burada naçizane fikrimi soyleyeyim..

Yarım yamalak ögrenip surekli tehlike yaşayacağına, her trafige cikista akliniz kalacağına,  Kendinize ya bunu ben ögreteyim ne olacakki deyip tadıni keyfini cıkara cıkara ögretin.. hatta biraz daha zaman gecince işi daha ileri götürüp ileri sürüş tekniklerini de ögretin.. 

Belirttiğiniz fikirler benim için değerli herkese çok Teşekkür Ederim...

Burdan çıkardığım sonuç Bunun için Profesyoneller var bir süre onlara bırakıp sonucu beklemek en doğrusu ileride bende birşeyler katarım belki yakın zamanda debriyaj ve kavrama için ders verebilirim.Ama sonuç olarak Top onda aracı hissetmesi lazım buda zaman alacak.

Mehmet Göktürk yazdı:

Öğrenememiş. Bol bol kullansın. Boş köy yollarına gidin kullanın geri olması çalışma olması şart değil. Gezme olsun gezme amacıyla kullanın sakin yerlerde. Öğreteceğim diye kasmayın. Belli ki koltuğa daha alışamamış önce koltuğa alışsın bir de acele etmeyi ustaca araba kullanıyor gibi yapmayı hedef olarak görmesin. 

Hocam sınav Parkuru acemi bir sürücü için gerçekten Kolay değil üstelik çok kalabalık.Bizde geniş bir otoparkta çalışıyorduk ama Parkur ile alakası yok.Kurs ile orda ek eğitim alsın bol bol kullansın tecrübe edensin.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Alpay Sumer
Aytac Sakal yazdı:

Burdan çıkardığım sonuç Bunun için Profesyoneller var bir süre onlara bırakıp sonucu beklemek en doğrusu ileride bende birşeyler katarım belki yakın zamanda debriyaj ve kavrama için ders verebilirim.Ama sonuç olarak Top onda aracı hissetmesi lazım buda zaman alacak.

Aracta müzik vs acmayin motor sesini de  duysun..  Stop halde sol ayakla debriyaj calıstırın.. belki ayağı güçsüzdür.. Olacak olacak merak etmeyin.. Tabi siz ögretmeyi gercekten isterseniz..

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu

Eşiniz biraz kabullenemeyen, altta kalmayan bir karakterse ona “sen öğrenemezsin, ben seni istediğin yere götürürüm” deyin. 

sizden habersiz ders alıp, dersi de yarıda kesip trafiğe adım atabilir

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz
Aytac Sakal yazdı:

Hocam sınav Parkuru acemi bir sürücü için gerçekten Kolay değil üstelik çok kalabalık.Bizde geniş bir otoparkta çalışıyorduk ama Parkur ile alakası yok.Kurs ile orda ek eğitim alsın bol bol kullansın tecrübe edensin.

Baskı balata fiyatı kurstan ucuz değildir abi, sinir stres de cabası, uzman ellere bırak derim :) 

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Karahan

Bol bol tekrar gerekiyor. Bir de bol bol dua 😊

Arkadaşların dediği gibi mükemmele ulaşmaya çalışmayın, eminim şu an bile trafikte gezen bir çok insandan daha iyi kullanıyordur. 

Fırsat buldukça kısa da olsa uzun da sürse  tekrar yapın. 

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Eşiniz biraz kabullenemeyen, altta kalmayan bir karakterse ona “sen öğrenemezsin, ben seni istediğin yere götürürüm” deyin. 

Ve ömrünün sonuna kadar başına kaksın. Çok riskli

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Aytac Sakal
(düzenlendi)
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

🤒

Köksal Yılmaz yazdı:

Baskı balata fiyatı kurstan ucuz değildir abi, sinir stres de cabası, uzman ellere bırak derim :) 

O Listeye Mazot Plakalık kuka fiyatınıda ekleyelim 🙂

Mustafa Karahan yazdı:

Bol bol tekrar gerekiyor. Bir de bol bol dua 😊

Arkadaşların dediği gibi mükemmele ulaşmaya çalışmayın, eminim şu an bile trafikte gezen bir çok insandan daha iyi kullanıyordur. 

Fırsat buldukça kısa da olsa uzun da sürse  tekrar yapın. 

Her bindiğimde Dua ederim 🙂

Mahmut Yıldız yazdı:

Ve ömrünün sonuna kadar başına kaksın. Çok riskli

🙂

Alpay Sumer yazdı:

Aracta müzik vs acmayin motor sesini de  duysun..  Stop halde sol ayakla debriyaj calıstırın.. belki ayağı güçsüzdür.. Olacak olacak merak etmeyin.. Tabi siz ögretmeyi gercekten isterseniz..

Bu şekilde yapıyoruz öğrenecek inşallah çok Pozitif gördüm.sizi keşke bende öyle olsam 🙂

tarihinde Aytac Sakal tarafından düzenlendi
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
Aytac Sakal yazdı:

bence bu kriterler ile ehliyeti olanların yarısı kalır bu düşüncemdede son derece iddalıyım hatta eminim...

bence kalmalı da...sabahları artan trafik çok belli. hergün işe giderken ve okula çocukları götürürken gördüğüm bilinçsiz sürücü sayısı o kadar fazla ki. ne kurala uyuyorlar ne sinyal verip kırmızıda bekliyorlar, tepki gösterince ama en haklı hep onlar.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
İlkay Başaran

Bence araçlar gibi sürücüler de  2 yılda bir vizeye girmeli. Alt kat komşusu amcamız ya da dede diyeyim sol bacağını elle atıyor arabanın içine. 90 yaşından fazla yaşı. Yola top gelse ve ardından çocuk koşuyor olsa tepki süresi ne olurdu bunu bilmek için kahin olmaya gerek yok. Trafikte böyle mayın gibi dolaşan onbinlerce araç vardır...

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Alpay Sumer
Aytac Sakal yazdı:

🤒

O Listeye Mazot Plakalık kuka fiyatınıda ekleyelim 🙂

Her bindiğimde Dua ederim 🙂

🙂

Bu şekilde yapıyoruz öğrenecek inşallah çok Pozitif gördüm.sizi keşke bende öyle olsam 🙂

Cok kisiye ögretmisimdir.. Tam aksine degilimdir.. iyi ögretip sonra kızma taraftarıyım..

Yorum bağlantısı
Aytac Sakal
Alpay Sumer yazdı:

Cok kisiye ögretmisimdir.. Tam aksine degilimdir.. iyi ögretip sonra kızma taraftarıyım..

Bende önce kızıp sonra öğretenlerdenmişim Nasredin Hoca ve Testi meselesi 🙂

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
İlkay Başaran

Hanımla yeni evliyiz 2 aile pikniğe gittik. Konusu geçince hadi dedik 2 şer tur atalım kullansınlar. Bizim 2.dakikada kavga koptu hatun indi arabadan ben geçtim piknik yerine geri döndük. Konuşmuyoruz küstük. :D 2 dk sonra diğer ekip geliyor uzaktan. Bak dedi millet ne güzel sinirlenmeden öğretiyor eşine. Arabadan bir indiler benim arkadaş saydırıyor. Senin kullanacağın arabanın .... Yok sana araba verenin falan. :D Biz yine iyiymişiz demişti.

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Evren Erakçora
İlkay Başaran yazdı:

Hanımla yeni evliyiz 2 aile pikniğe gittik. Konusu geçince hadi dedik 2 şer tur atalım kullansınlar. Bizim 2.dakikada kavga koptu hatun indi arabadan ben geçtim piknik yerine geri döndük. Konuşmuyoruz küstük. :D 2 dk sonra diğer ekip geliyor uzaktan. Bak dedi millet ne güzel sinirlenmeden öğretiyor eşine. Arabadan bir indiler benim arkadaş saydırıyor. Senin kullanacağın arabanın .... Yok sana araba verenin falan. :D Biz yine iyiymişiz demişti.

Öğretmenlik kolay diyorlar bir de. :D

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...