İçeriğe Yönlendir

Fluence - Fren Sorunu

Oğuzkan Erışık
Çözüme git Oğuzkan Erışık tarafından,

Recommended Posts

Oğuzkan Erışık

Merhabalar

Sabah işe gelirken yan yoldan bir arabanın yoluma atlamasıyla sert fren yaptım. Hızım 80 civarıydı. Kıl payı kazadan kurtuldum. 

Araba absye girmedi. Sadece sol ön teker kızakladı. Freni bıraktığımda kızaklamaya devam etti. Araba durunca kaliper kendini bıraktı. Müsit bir yerde tekrar denedim. Bu sefer 40 50 arasıydı hızım. Tekrar frene asıldım. Yine durum aynı. Sol ön teker freni bıraksam da kızaklamaya devam etti abs yine yok. Bakımda hidrolik yağına baktık ve renginde herhangi bir değişiklik yoktu. Sorun ne olabilir nerelere bakmalı? 

Yorum bağlantısı
Oğuzkan Erışık
Cem Işık yazdı:

Kaliper arızası gibi duruyor bence

Absye neden girmiyor abi öyleyse? Kaliper arızalı olsa bile diğer tekerlerin absye girmesi gerekmez mi? 

Yorum bağlantısı
Ali Gök

tekerin 1 i kitledimi diğerleri abs ye girsede kızakladığından anlamıyorsundur girdiğini 

belkide 1 teker kitleyince abs hiç çalışmıyordur ince hesap kitap var bu abs olayında mühendisliğini bilen daha doğru anlatır

Yorum bağlantısı
Oğuzkan Erışık
Ali Gök yazdı:

tekerin 1 i kitledimi diğerleri abs ye girsede kızakladığından anlamıyorsundur girdiğini 

belkide 1 teker kitleyince abs hiç çalışmıyordur ince hesap kitap var bu abs olayında mühendisliğini bilen daha doğru anlatır

Abi asıl büyük mesele, pedalı bıraktığım halde hatta alttan ayağımla yukarı kaldırdığım halde arabanın durana kadar freni bırakmaması. 

Yorum bağlantısı
Fatih Sarıkaya
Oğuzkan Erışık yazdı:

Merhabalar

Sabah işe gelirken yan yoldan bir arabanın yoluma atlamasıyla sert fren yaptım. Hızım 80 civarıydı. Kıl payı kazadan kurtuldum. 

Araba absye girmedi. Sadece sol ön teker kızakladı. Freni bıraktığımda kızaklamaya devam etti. Araba durunca kaliper kendini bıraktı. Müsit bir yerde tekrar denedim. Bu sefer 40 50 arasıydı hızım. Tekrar frene asıldım. Yine durum aynı. Sol ön teker freni bıraksam da kızaklamaya devam etti abs yine yok. Bakımda hidrolik yağına baktık ve renginde herhangi bir değişiklik yoktu. Sorun ne olabilir nerelere bakmalı? 

Abs ışığı yanmıyormu? Abs arızalı olduğunda ekranda abs ışığı yanık kalması lazım. Şayet ışık yanmıyorsa abs arızalı demek zor.

Yorum bağlantısı
Oğuzkan Erışık
Fatih Sarıkaya yazdı:

Abs ışığı yanmıyormu? Abs arızalı olduğunda ekranda abs ışığı yanık kalması lazım. Şayet ışık yanmıyorsa abs arızalı demek zor.

Abs lambası yanmıyor Fatih abi. Kaliperin içindeki pim geri tepmiyor sanırım. Bildiğim kadarı ile o pimin üzerinde bir oring var. Sıkışan hava ile geri itmesi için. Orada sorun olabilir diye düşünüyorum 

Yorum bağlantısı
Erkan Işık
Oğuzkan Erışık yazdı:

Abi asıl büyük mesele, pedalı bıraktığım halde hatta alttan ayağımla yukarı kaldırdığım halde arabanın durana kadar freni bırakmaması. 

Frenlerde sorunolup olmadıgının anlamanın en kolayı tüv öncesi fren testi yapan yerler var oralardan birine git ver 50 tl teste sok frenlerde problem varsa gösteriyor lastikler ne durumda ayrıca önce teste gir sen 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Oğuzkan Erışık
Erkan Işık yazdı:

Frenlerde sorunolup olmadıgının anlamanın en kolayı tüv öncesi fren testi yapan yerler var oralardan birine git ver 50 tl teste sok frenlerde problem varsa gösteriyor lastikler ne durumda ayrıca önce teste gir sen 

Lastikler yeni abi.

Metin Akbal yazdı:

Fren merkezi sorunu mu acaba?

Umarım değildir Metin abi. Esp var ve bayağı pahalı merkezi.

Yorum bağlantısı
Erkan Işık

Oring daha önceden revizyon görmüş kaliperlerde olur ama fren sıkıntılı olsa araba bir tarafa çeker sert frende,  kaliper pistonun yapışmış olabilir işden anlayan  bir tornacı vs varsa okaliper bir sökdür pistonunu  çıkartıp yaglayıp tekrar geri taksınlar, yada denemelik başka bir kalipertakdır dene

Yorum bağlantısı
Oğuzkan Erışık
Erkan Işık yazdı:

Oring daha önceden revizyon görmüş kaliperlerde olur ama fren sıkıntılı olsa araba bir tarafa çeker sert frende,  kaliper pistonun yapışmış olabilir işden anlayan  bir tornacı vs varsa okaliper bir sökdür pistonunu  çıkartıp yaglayıp tekrar geri taksınlar, yada denemelik başka bir kalipertakdır dene

Erkan Işık yazdı:

Erkan abim hiç çekme yok arabada. Merkezde sıkıntı olsa araba durunca yine bırakmayabilir mi? 

Yorum bağlantısı
Metin Akbal
Oğuzkan Erışık yazdı:

Lastikler yeni abi.

Umarım değildir Metin abi. Esp var ve bayağı pahalı merkezi.

Ya ben taze ABS sensörü tamir ettim. Araba çalıştırmadan ABS ESP ışıkları yanıyor mu hiç dikkat ettin mi?

Yorum bağlantısı
Oğuzkan Erışık
(düzenlendi)
Metin Akbal yazdı:

Ya ben taze ABS sensörü tamir ettim. Araba çalıştırmadan ABS ESP ışıkları yanıyor mu hiç dikkat ettin mi?

Dikkat etmedim abi bakayım ona. Ama espyi devre dışı bırakıp geri aktif etmiştim bir sorun vermedi

tarihinde Oğuzkan Erışık tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Hasan Karabekiroglu

Kaliper arızası, çözüm komple değişmek, kaliper değiştikden sonra abs yi yeniden test etmeli.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Oğuzkan Erışık

İşini çok düzgün yapan bir abs ustasını aradım. Önce frenciye gitmem gerektiğini hortumların ters bağlanmış olma ihtimalini söyledi.

Fren hortumları nasıl ters bağlanabilir ?

Yorum bağlantısı
Hasan Karabekiroglu
Oğuzkan Erışık yazdı:

İşini çok düzgün yapan bir abs ustasını aradım. Önce frenciye gitmem gerektiğini hortumların ters bağlanmış olma ihtimalini söyledi.

Fren hortumları nasıl ters bağlanabilir ?

Ben kaliperin itici pistonunun frene basıldığında ittiğini, fakat geri çekemediğini düşünüyorum.

Bence komple değiş sorunlu tarafı.

Zamanla yolda freni bırakmama ve parçaları ısıtma sorunu yaşayabilirsin, hatta janta kadar ısı ulaşabilir.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Oğuzkan Erışık
Hasan Karabekiroglu yazdı:

Ben kaliperin itici pistonunun frene basıldığında ittiğini, fakat geri çekemediğini düşünüyorum.

Bence komple değiş sorunlu tarafı.

Zamanla yolda freni bırakmama ve parçaları ısıtma sorunu yaşayabilirsin, hatta janta kadar ısı ulaşabilir.

Hasan abi normal frenlemelerde bir sıkıntım yok. Pedalı dibine kadar indirdiğim zaman bırakmıyor.

Balataya basan pistondan mı bahsediyorsun yoksa kaliperin üst ve al kısmında bulunan pimlerden mi bahsediyorsun ?

Piston basılı kalıyor ama hidrolik geri merkeze döndüğü için abs beyni bir anormallik tespit etmediği için mi devreye girmiyor sence ?

Yorum bağlantısı
Metin Akbal
Oğuzkan Erışık yazdı:

Hasan abi normal frenlemelerde bir sıkıntım yok. Pedalı dibine kadar indirdiğim zaman bırakmıyor.

Balataya basan pistondan mı bahsediyorsun yoksa kaliperin üst ve al kısmında bulunan pimlerden mi bahsediyorsun ?

Piston basılı kalıyor ama hidrolik geri merkeze döndüğü için abs beyni bir anormallik tespit etmediği için mi devreye girmiyor sence ?

İşte biz ona fren merkezi diyoruz :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hasan Karabekiroglu
Oğuzkan Erışık yazdı:

normal frenlemelerde

Bunu da test etmek lazım, 5-10 km yol yapıp aracın sağ sol teker sıcaklıklarına bakabilirsin. 

İkinci olarak aracı 100 km hıza çıkartıp frenle 60 a düşürüp arızalı tarafa çekme yapıyor mu ona da bakarsın.

Abs ye yoğunlaşmadan önce ben senin yerinde olsam, fren sisteminde ilk yapacağım  şey mekaniği düzeltmektir, ondan sonra elektronik kendi kendine düzelir veya düzeltilir.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Oğuzkan Erışık
Metin Akbal yazdı:

İşte biz ona fren merkezi diyoruz :)

Diye diye bozacan merkezi 😀

Yorum bağlantısı
Metin Akbal
Oğuzkan Erışık yazdı:

Diye diye bozacan merkezi 😀

Başka ihtimal yok ki :) Piston aşağı in... pardon piston geri gitmiyor.

• Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Oğuzkan Erışık
Hasan Karabekiroglu yazdı:

Bunu da test etmek lazım, 5-10 km yol yapıp aracın sağ sol teker sıcaklıklarına bakabilirsin. 

İkinci olarak aracı 100 km hıza çıkartıp frenle 60 a düşürüp arızalı tarafa çekme yapıyor mu ona da bakarsın.

Abs ye yoğunlaşmadan önce ben senin yerinde olsam, fren sisteminde ilk yapacağım  şey mekaniği düzeltmektir, ondan sonra elektronik kendi kendine düzelir veya düzeltilir.

Çekme problemim yok abi. Akşam dönüşte bakayım sıcaklık farkına. Tabiki önce mekaniğe bakacağız abi. Frenciyle görüştüm kütük değişecek diyor. 

Metin Akbal yazdı:

Başka ihtimal yok ki :) Piston aşağı in... pardon piston geri gitmiyor.

Abi merkez dediğin kaliperdir ben seni anladım. Ama merkez westing houseın üzerindeki değil mi? 

Yorum bağlantısı
Metin Akbal
Oğuzkan Erışık yazdı:

Çekme problemim yok abi. Akşam dönüşte bakayım sıcaklık farkına. Tabiki önce mekaniğe bakacağız abi. Frenciyle görüştüm kütük değişecek diyor. 

Abi merkez dediğin kaliperdir ben seni anladım. Ama merkez westing houseın üzerindeki değil mi? 

Kaliper evette benim bildiğim ona fren merkezi denir. Ben ufak bir sıkıntı yaşamıştım önceki sene. Arka fren merkezi arızası diyeceklerdi ilk başta sonra sorun ortadan kalktı.

Baktım kaliper imiş. Ustalarda beni yanıltmış.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...