İçeriğe Yönlendir

En Sorunlu Otomobil Hangisi, Ustalar Cevaplamış

Murat Öngür

Recommended Posts

Mehmet Göktürk

5252 amerikan ft/lb..  kw ile Hp dönüştürmeyi biliyorsunuz sanırım zaten.

Süleyman Can yazdı:

https://ibb.co/RvfR7Wx

Tabi ki inceleyelim. Sizin göndermiş olduğunuz kW ve nm formülü. Bu attığım kW yerine HP için kullanılan. ..

malesef bu ft/lb amerikan olan. yine kw alırsanız HP ye çevirmek için 1.341 ile çarpacaksınız kabaca. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

güç değeri hp de olsa kw de olsa aynı zaten sadece 1.3 ile çarpılacak.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Celal Aydın

1.6 tdci 109 hp focus 2, bastın mı yapıştırıyordu koltuğa.
C180 Kompresör 156 hp bastın mı sanki hiç hareket etmiyor gibiydi, gitmiyor bu araba deyip yakınıyordum.

Ve biz bunları kapıştırdık, ben dedim ki kesin focus alır;
Sonuç, alamadı. Ortada 47 hp fark var.

Aslında benzinli gidiyor, ama hissettirmiyor.
O yüzden yanılıyoruz.

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

c180k üst devirde gitmiyor. supercharger sayesinde canlı biraz karakteri yoksa bir numarası yok.  tipik küçük benzinli motor.

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
İlkay BAŞARAN yazdı:

Yok Ali abi duster 170 i geçmiyor dedi beni aradı. 72 amperlik sigortayı sök 140 hp ye çıkıyor motor dedim. Onunla uğraşıyor şuan. :D

:D

şuan paçalar ıslak çay içmeye geldim, az önce dusterı beton santralinde basınçlı suyla yıkadım kabasını aldım, sonra atölyede tabancayla yıkadım bende duş aldım, çamuru sen düşün, üstüme yağmurluk giydiydim, tabancayı birde bana tuttular :)

140 hp yaptık yine çıkamadı yazlık lastikli 4x2 dastır, az kurudu ortalıkta kurtardık :)

• Beğen 1
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)

çarcır en güzeli hemde havalı sese bak :) yalnız hellcat kesmez, demon lazım....

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Celal Aydın
c180k üst devirde gitmiyor. supercharger sayesinde canlı biraz karakteri yoksa bir numarası yok.  tipik küçük benzinli motor.

Bize şöyle bir şey lazım.
The Ultimate Driving Machine.
Aşığım şu ZF’e.

• Beğen 1
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
Celal Aydın yazdı:

Bize şöyle bir şey lazım.
The Ultimate Driving Machine.
Aşığım şu ZF’e.

ben e39  528 e raziyim.

Yorum bağlantısı
Selim Bilgin
Doğan Arşiray yazdı:

ben e39  528 e raziyim.

Dün E39 5.20i ile Ankara'dan geldim, izlenimlerimi yazayım bi ara.

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
Selim Bilgin yazdı:

Dün E39 5.20i ile Ankara'dan geldim, izlenimlerimi yazayım bi ara.

duz vites ise yeterlidir. otomatikse cok fecidir trafikte. ama harika yol konforu sunardi. sessizligi, yol tutusu ve frenleri efsaneydi. 1998 de sifir alinan birtanesini 10 11 sene kullanmistik.

Yorum bağlantısı
Selim Bilgin
Doğan Arşiray yazdı:

duz vites ise yeterlidir. otomatikse cok fecidir trafikte. ama harika yol konforu sunardi. sessizligi, yol tutusu ve frenleri efsaneydi. 1998 de sifir alinan birtanesini 10 11 sene kullanmistik.

98 otomatik, 150'lik. Anlatılmaz yaşanır. :D

Yorum bağlantısı
Ali Gök
Selim Bilgin yazdı:

98 otomatik, 150'lik. Anlatılmaz yaşanır. :D

hala 200 200 gidiyormu yolda 

Yorum bağlantısı
Selim Bilgin
Ali Gök yazdı:

Gidiyor da önünün ciddi açık olması lazım, öyle selektör atayım, önümdeki çıkınca yapıştırayım yok.

Konfor on numara, 5.30 filan olsa bayağı keyifli olur demek.

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
Ali Gök yazdı:

210 220 gibi rahatça  yapabiliyorlardı düz yolda. ama ivmelenme ölüyor tabi ara hızlarda. düz vitesi tabi bu. otomatik yetersiz bir kombinasyondu. ama 528 çok belirgin şekilde iyi bir kombo idi otomatik hali ile bile. çok temizi olsa binilir yani. çok severim.

Yorum bağlantısı
Ebrar Tüfek

Dizelin istediği kadar torku olsun, dizelin, benzinli bi arabayı geçebilmesi için ortalama %25 daha yüksek beygirli olması gerekiyor. Bastık yürüttük denedik. Benzinli yürümüyor diyenler, dizel deviri ile benzinlide vites değiştirenler. 

1.3 86 hp 124 nm atmosferik toyota yaris ile pug 301 1.6 hdi 92 hp 230 nm torklu turbo dizel arabaya boy boy sapladım. Ağırlık farkı dersen 301 1090 kg, yaris 965 kg, 125 kg fark var. Ben 100 kg, müzik sistemi ile 120 olsa, 301 deki şöförün 65 kg lik ağırlık farkı kalıyor.

Yaris 100.000 km daha yüksekti 

2. Vites 7 bin devirde 105 yapardı, benzinli candır. 

Yorum bağlantısı
Ebrar Tüfek

Hiç bir dizel aynı güçteki benzinliden daha hızlı gidemez. 

Benzinlinin atmosferik yada turbolu olması farketmez. 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Ebrar Tüfek yazdı:

pug 301 1.6 hdi 92 hp 230 nm torklu turbo dizel arabaya boy boy sapladım.

normal euro5 o , yaris üretilirken europada dinazorlar yaşıyordu

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ebrar Tüfek
Çağlar Bayur yazdı:

normal euro5 o , yaris üretilirken europada dinazorlar yaşıyordu

Abi sonuç olarak torku 2 katı, psa dizelini kötülemiyorum yanlış anlama, dizel benzinli arasındaki bu atışmaya yazdım. 

1.6 tdi 120 hp 250 nm ile 1.4 tsi 125 hp 200 nm, hangisi alır ? Benzinli hem hacimi düşük olduğu halde, hemde torku daha düşük olduğu halde önde gidiyor. Dizelde tork var iyi gider algısı var sadece. 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Ebrar Tüfek yazdı:

Dizelde tork var iyi gider algısı var sadece. 

değişken şartlarda, yani reel yaşamda yokuşu +yükü yolcuyu da bindirerek denemeli

Yorum bağlantısı
Ebrar Tüfek
Çağlar Bayur yazdı:

değişken şartlarda, yani reel yaşamda yokuşu +yükü yolcuyu da bindirerek denemeli

Oo öyle olmaz, her saniye yüklü yolculu dolu gitmiyoruz, dümdüz yolda hadi en fazla bide yolcu olsun 2 kişi ile basalım, aynı hp ağırlık ile benzinliyi geçecek dizel yok. Dizelin avantajı aynı yakıtla daha çok km gitmek, bide semerine yük vurunca biraz daha toleranslı. 

Vesile ile yarise 4 kişi+ bagaj binince rampada ışıkta kalırsam klimayı içeri dolaşıma alırdım , yeşil yanınca balata kokusunu beynimizde hissederdik. Dizelde yok tabi öyle birşey.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Ebrar Tüfek yazdı:

Oo öyle olmaz, her saniye yüklü yolculu dolu gitmiyoruz,

hemen yanyan, esp var mıydı yariste

bi evlen de bak bakalım kaç yolcu oluyor arabada

Yorum bağlantısı
H.Cenk Bayrakçı

Amma çok tartışılmış. Bu konuyu ta 2005’de tartışmıştık forumda.

Sonuç olarak özetle: “Beygir rules.”

Güç ne kadar çok ise o kadar iyi. 😊

• Teşekkür 1
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Ebrar Tüfek
Çağlar Bayur yazdı:

hemen yanyan, esp var mıydı yariste

bi evlen de bak bakalım kaç yolcu oluyor arabada

Esp yoktu, ocak ayında karda çektiğim bi kaç videom var, çok aksiyonlu yanlamalı 2 defa spin li, yutuba koyarsam evimden aldırırlar sayın polislerimiz

Askerlik dönüşü nişan var, şimdiden vito ilanlarına bakıyorum.  Zafiraya 2 aile 6 kişi binince benzine alıp arabaya yalvarıyorum tamam oğlum birazdan inecekler azcık dayan sabret diye. 

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Ebrar Tüfek yazdı:

şimdiden vito ilanlarına bakıyorum

nişanlına danışmadan alım yapma bak abi tavsiyesi :friends:

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...