İçeriğe Yönlendir

Elektrikli Araçlar Güncel Modeller ve Olan Biten

Mehmet Göktürk

Recommended Posts

Mehmet Göktürk

Corolla hybrid konusunu bastırdık buraya bence transfer olalım. Bu konu uzayacağa benziyor.

Şahsen şu an zoe 85KW %15 ötv ile lider. KONA güzel ama %60 ÖTV dilimine giriyor.

Şarj evde 3500W türkiyenin modeli.. kablo da bagajda..250 dolarlık kablo..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Selim Bilgin

Zoe eski ve yenisini kullandım. Yenisi gayet güzel olmuş. İkinci araba olarak alınabilir lakin pahalı. 
Sürüşte gazdan çekince haliyle öne yığılıyor. Ayağı alıştırmak lazım süzülme için. Rejenerasyon yüksek moddaymış sürerken başım döndü öne arkaya yığılmaktan. 

• Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Selim Bilgin yazdı:

Zoe eski ve yenisini kullandım. Yenisi gayet güzel olmuş. İkinci araba olarak alınabilir lakin pahalı. 
Sürüşte gazdan çekince haliyle öne yığılıyor. Ayağı alıştırmak lazım süzülme için. Rejenerasyon yüksek moddaymış sürerken başım döndü öne arkaya yığılmaktan. 

ayarı vardır illa ki.

Çağlar Bayur yazdı:

zoe nin fiyatı %15 ile bu halde ise... 480 bin tl?

otomobillerde de öyleydi ya 2.0 olanların fatura fiyatları düşük olurdu. GLK250 nin ötv siz fiyatını görüp çok olmuştum.

Yorum bağlantısı
H.Cenk Bayrakçı

Zamanla alışacağız. Ama sitelerde vb. bunları şarj etmek zor. Yazın neyse de kışın yağmurda karda problem. Ya da ayrıca şarj üniteleri yapılacak bunlar için. 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

vesile ile prizlerde 7/24 elektrik olacağını varsayıyoruz dimi :fiuw: dursun burada nisan 22 de dönüp bakabiliriz

• Beğen 4
  • Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Çağlar Bayur yazdı:

vesile ile prizlerde 7/24 elektrik olacağını varsayıyoruz dimi :fiuw: 

Biz boşa mı yıllar önce güneş paneli aldık.. değil mi ?

Daha piknik tüpü alacağım. 

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Erdem Doğan

Arkadaşım burada yeni ZOE almak istiyor ancak batarya kiraları ile neredeyse normal benzinli araç kadar masraflı olacak. Yıllık 15bin km için aylık 120€ kira istemişler. En düşük 8bin km, onun ücreti de 90€ galiba. Satın alma opsiyonu da 8bin € civarı dedi. İkinci eller 17bin €'dan başlıyor. Türkiye'de nasıl bataryalar?

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Erdem Doğan yazdı:

Arkadaşım burada yeni ZOE almak istiyor ancak batarya kiraları ile neredeyse normal benzinli araç kadar masraflı olacak. Yıllık 15bin km için aylık 120€ kira istemişler. En düşük 8bin km, onun ücreti de 90€ galiba. Satın alma opsiyonu da 8bin € civarı dedi. İkinci eller 17bin €'dan başlıyor. Türkiye'de nasıl bataryalar?

batarya kirası yok türkiyede.

Mehmet Ozyurek yazdı:

Biz boşa mı yıllar önce güneş paneli aldık.. değil mi ?

Daha piknik tüpü alacağım. 

naptınız bugün gidebldiniz mi tandırcıya

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Mehmet Göktürk yazdı:

naptınız bugün gidebldiniz mi tandırcıya

Gittik ama herkes seni sordu... 

Bir dahaya erken gitme :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hüseyin Sönmez
Erdem Doğan yazdı:

Türkiye'de nasıl bataryalar?

Mehmet Göktürk yazdı:

batarya kirası yok türkiyede.

Gısgandın mı bizi Alamanya?

• Beğen 1
  • Mutlu 3
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Erdem Doğan yazdı:

Türkiye'de nasıl bataryalar?

bim de 5 tl

Mehmet Göktürk yazdı:

Güneş paneli koyarsın 10 tane.

40 araba için bizim çatı yeter mi?

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu

Son durum. Elektrikli araba şu an türkiye için fantezi. En ucuz 400-500 bin tl vereceğiz. Garaj yoksa şarj için bir yerlere gideceğiz ve bekleyeceğiz. Avm’de falan doldururum olayı hikaye olur. Sıra olur şarj için. 

benim merak ettiğim acaba sürüş stilini değiştirebilecek miyiz? Görüldüğü gibi sürüşe göre menzil yarıya da iniyor, iki katına da çıkıyor

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Murat Sahın

Tansunun hibrit daha mantıklı zoe den.

Yurdun ne vergilendirme sistemi ne ilk alım maliyetleri artık evde bir kaç tane araç olmasına müsaade etmiyor sıradan vatandaş için. Bu durumda mecburen halkın büyük çoğunluğu her işi gören tek araç ile yetinecek. Hem arabaya benziyor hemde evin ihtiyaçlarını karşılayabiliyor. 

500 bin verip zoe yada herhangi bir tam elektrikli alacak olsak, şimdilik gerekli altyapı yok. Bizde şehirler arası yollarda telefon bile çekmiyor halen. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Murat Sahın yazdı:

Tansunun hibrit daha mantıklı zoe den.

Yurdun ne vergilendirme sistemi ne ilk alım maliyetleri artık evde bir kaç tane araç olmasına müsaade etmiyor sıradan vatandaş için. Bu durumda mecburen halkın büyük çoğunluğu her işi gören tek araç ile yetinecek. Hem arabaya benziyor hemde evin ihtiyaçlarını karşılayabiliyor. 

500 bin verip zoe yada herhangi bir tam elektrikli alacak olsak, şimdilik gerekli altyapı yok. Bizde şehirler arası yollarda telefon bile çekmiyor halen. 

Aynı fikirde değilim. Bu memleket olayı şekil değiştirir. Kaldı ki yılda birkaç sefer kullanacağın iş için araç almak mantıklı mı o da sorun

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu

Elektrikli arabalar yaygınlaşırsa ve insanlar sakin sürmeye başlarsa trafik kazaları azalır mı?

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Mehmet Göktürk yazdı:

Aynı fikirde değilim. Bu memleket olayı şekil değiştirir. Kaldı ki yılda birkaç sefer kullanacağın iş için araç almak mantıklı mı o da sorun

Hocam insanların çoğu yılın birkaç haftası memlekete gidiyor. Giderken de gelirken de araba doluyor. Örnek @Metin Akbal 😁 astra’nın çektiği eziyetler

toyota tam elektrikliye geçiş için daha var diyor. Ama oluşturulan algı çok fena. Elektrik de elektrik. 

dün belirttim. 10-15 sene sonra kona’nın pili değişecek. Elbet ucuzlar ama şu an 27-30 bin dolar. Ya ucuzlamazsa? Ya da istenilen kadar ucuzlamazsa? Böyle bir risk alır mıyız? 

Küçük yaşam ve destek pilleri ile devam etmeli bence. 

Yorum bağlantısı
Metin Akbal

Hocam insanların çoğu yılın birkaç haftası memlekete gidiyor. Giderken de gelirken de araba doluyor. Örnek [mention=76937]Metin Akbal[/mention] [emoji16] astra’nın çektiği eziyetler

toyota tam elektrikliye geçiş için daha var diyor. Ama oluşturulan algı çok fena. Elektrik de elektrik. 

dün belirttim. 10-15 sene sonra kona’nın pili değişecek. Elbet ucuzlar ama şu an 27-30 bin dolar. Ya ucuzlamazsa? Ya da istenilen kadar ucuzlamazsa? Böyle bir risk alır mıyız? 

Küçük yaşam ve destek pilleri ile devam etmeli bence. 

Beni de es geçmiyor [emoji3] Toyota'nın pilleri ne kadar?
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Murat Sahın
Mehmet Göktürk yazdı:

Hocam bu günün şartları önemli. Haklısın senede toplasan 3 kez uzun yola çıkıyor sıradan vatandaş. Ama işte her işi görecek araç gerekiyor ekonomi gereği. Beni iki çocukla toplam 4 kişi tatile de götürebilmeli, haftada 5 gün ise de gidebilmeliyim aracım ile. İse toplu taşıma ile git denebilir. Dün akşam 18.30 da işim bitti. Yağmur yağıyor, otobüsler durmuyor. Dolmuş gelmiyor derken yağmurun altında yarım saatten fazla bekleyip sıkılıp işyerine geri dönüp çay içip 21.30 da vardiyası biten arkadaşı bekledim giderken beni de götürsün diye. Metropollerde durum nedir bilmiyorum ama taşrada toplu taşımaya güvenenler çok sorun yaşıyor. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Metin Akbal yazdı:

Beni de es geçmiyor emoji3.png Toyota'nın pilleri ne kadar?

1750 dolar olmuş :) 10 sene kafam rahat. Garanti var. 3-5 senede garanti sonrası gitse. Miss temiz. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Elektrikli arabalar yaygınlaşırsa ve insanlar sakin sürmeye başlarsa trafik kazaları azalır mı?

nope... zayıf motorlu sabit süratle giden arabalrın kaza istatistiği daha yüksek

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Çağlar Bayur yazdı:

nope... zayıf motorlu sabit süratle giden arabalrın kaza istatistiği daha yüksek

bir de ölümlü yaralanmalı istatistiği lazım. sürtme dokundurma kaza sayılıyor

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...