İçeriğe Yönlendir

Trafik Neden Sağdan veya Soldan Akar

Tansu Kalafatoğlu

Recommended Posts

Tansu Kalafatoğlu

İlk toplumlarda yürüme veya atlı düzen soldan akacak şekilde tasarlanmış. Nedeni ise sağ elin yani kılıç tutan elin düşman tehlikesi tarafında olması gerekliliğiymiş. yani at sürerken sağ el boşta, karşıdan gelen de sağdan geliyor. 

İlk sağdan trafik amerika’da ortaya çıkıyor. Vagonları atla çeken sistemde sağdan akan trafik daha uygun oluyor ve uygulanmaya başlıyor. Çünkü atı sürenler solda oturuyor. Sağı göremiyormuş. 

Fransa’da ise trafik soldan akarken sağda fakirler soyluları selamlıyor. Sonradan eşitlik adına zenginler sağdaki fakirlere yaklaşıp kaynaşmak için sağdan gitmeye başlıyorlar. 

sizce hangisi insana daha uygun? Soldan akan trafik mi sağdan akan trafik mi?

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Alıştığın öğrendiğin en iyisi :)

Bu arada.  Gemiler de soldan gidiyor galiba.  

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Yurdaer Elay
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

sizce hangisi insana daha uygun? Soldan akan trafik mi sağdan akan trafik mi?

Siz arabayı sürüyorken diğer sürücülerin üstünüze üstünüze gelmediği trafik sistemi :D 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Yurdaer Elay yazdı:

Siz arabayı sürüyorken diğer sürücülerin üstünüze üstünüze gelmediği trafik sistemi :D 

Servisler için hep soldan akıyor mesela. Sağdan ayrılacağız. Kuyrukta bekliyoruz. Bi bakıyoruz en soldan en sondan servis girmiş. İşte bu soldan akan trafiktir 😀 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erdem Doğan

İlk sağ trafik Amerika'dan çıkmış ama şuan kendileri soldan gidiyor. Sağdan giden ülkeleri halen anlamıyorum. Dünyanın büyük bir kısmı soldan giderken, sağdan gitmenin avantajı nedir? Hepsi tek tip olsun işte, ne diretiyorsunuz. Ölçü birimleri de aynı şekil. Üretim/planlama daha kolay olmaz mı?

Yorum bağlantısı
Ahmet Çalışkan
Erdem Doğan yazdı:

İlk sağ trafik Amerika'dan çıkmış ama şuan kendileri soldan gidiyor. Sağdan giden ülkeleri halen anlamıyorum. Dünyanın büyük bir kısmı soldan giderken, sağdan gitmenin avantajı nedir? Hepsi tek tip olsun işte, ne diretiyorsunuz. Ölçü birimleri de aynı şekil. Üretim/planlama daha kolay olmaz mı?

Amerika'da ve dünyanın büyük kısmında soldan aktığına emin miyiz?

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Yurdaer Elay
Erdem Doğan yazdı:

Sağdan akan trafik ile sağdan direksiyonu karıştırdınız sanırım.. Ölçü birimlerine katılıyorum. Kafa karıştırmaktan başka bir şey değil. Bana ne inçten, pounddan. Mis gibi metrik sistem var kullanın işte :) 

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Erdem Doğan
Ahmet Caliskan yazdı:

Amerika'da ve dünyanın büyük kısmında soldan aktığına emin miyiz?

Değilmiyiz?

Yurdaer Elay yazdı:

Sağdan akan trafik ile sağdan direksiyonu karıştırdınız sanırım.. Ölçü birimlerine katılıyorum. Kafa karıştırmaktan başka bir şey değil. Bana ne inçten, pounddan. Mis gibi metrik sistem var kullanın işte :) 

Trafik sağdan akıyorsa, direksiyon sağdadır. Tersi olan bir örnek var mı?

Yorum bağlantısı
Ahmet Çalışkan
Erdem Doğan yazdı:

Değilmiyiz?

Bilmem ki bilgim yok. Şöyle bir düşünüp tahmini olarak söyledim. Değil gibi geldi.

• Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Furkan Avcı
Erdem Doğan yazdı:

Değilmiyiz?

Türkiye de trafik sağdan akıyor ama direksiyon solda? Değil mi? Devrelerimizi yakma şimdi, zaten iki tane kondansatör tutuyor :)

• Beğen 2
  • Teşekkür 1
  • Mutlu 5
Yorum bağlantısı
Erdem Doğan
Furkan Avcı yazdı:

Türkiye de trafik sağdan akıyor ama direksiyon solda? Değil mi? Devrelerimizi yakma şimdi, zaten iki tane kondansatör tutuyor :)

ahahhahah benim devre yanmış 😂 Ben nedense otobandaki sol şeridi ve sağ şeridi düşünerek yazdım. Sağ direksiyon için en sağ şerittir ya boş yol.

• Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Yurdaer Elay
Erdem Doğan yazdı:

Değilmiyiz?

Righ-left hand traffic ile right-left hand drive olayı işte. Biri yola göre sağ-sol, diğeri arabaya göre.. Yoksa ben mi yanlış biliyorum? :)

Yorum bağlantısı
Erdem Doğan
Ahmet Caliskan yazdı:

Bilmem ki bilgim yok. Şöyle bir düşünüp tahmini olarak söyledim. Değil gibi geldi.

Amerika soldan direksiyon ve sağdan akan trafik. Sağ direksiyon olan ülkeler azınlıkta. Araç üretim istatistiklerine baktığımda soldan direksiyon çok daha fazla üretiliyordu.

Yorum bağlantısı
Erdem Doğan
Yurdaer Elay yazdı:

Righ-left hand traffic ile right-left hand drive olayı işte. Biri yola göre sağ-sol, diğeri arabaya göre.. Yoksa ben mi yanlış biliyorum? :)

Evet doğru, benim direksiyon solda ise trafik sağdan akıyordur demem gerekiyordu. Sol direksiyon ile soldan akan trafik var mı ki? Ben hep tersi oluyor diye biliyorum.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Yurdaer Elay
Erdem Doğan yazdı:

Amerika soldan direksiyon ve sağdan akan trafik. Sağ direksiyon olan ülkeler azınlıkta. Araç üretim istatistiklerine baktığımda soldan direksiyon çok daha fazla üretiliyordu.

Sol akan trafik (sağ direksiyon) İngiltere ve İngiltere'nin bir zamanlar sevdiği(!) ve hala sevmeye devam ettiği ülkelerde genelde..

Yorum bağlantısı
Ahmet Çalışkan
Erdem Doğan yazdı:

Erdem Doğan yazdı:

Ben hiç anlamadım gerçekten bi karışıklık olduğu kesin :D 

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
İlkay Başaran
dingilizlerin herşeyi ters
Parmak eklemi arası ölçüsü nedir ya. Saçmalıktan başka birşey değil. Kabul de görüyor ya ona yanıyorum. Para işte..
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
İlkay Başaran yazdı:

Para işte..

halal yatırım başkanı da dingilizin kraliçesidir, para yı koyacak yer sıkıntı :rofl:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
İlkay Başaran
halal yatırım başkanı da dingilizin kraliçesidir, para yı koyacak yer sıkıntı :rofl:

Bu mu?
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...