İçeriğe Yönlendir

Trafik Neden Sağdan veya Soldan Akar

Tansu Kalafatoğlu

Recommended Posts

Recep Demirci

Güzel konu aslında bende ara sıra merak ediyordum şimdi rastladım.Kendimce Dingilizlerin bütün dünyaya hükümran olmak istemelerinin bir göstergesi ve biz ayrıcalıklıyız (Güneşi Batmayan İmparatorluk) diye düşünmeleri olsa gerek diye kafamdan geçerdi.

Şimdi konuyu biraz karıştırayım :) bende bazen şunu düşünürüm neden Almanca değil de İngilizce uluslar arası dilde daha yaygın ve kabul görmüş bazen düşünürüm.

Yorum bağlantısı
Yurdaer Elay
Recep Demirci yazdı:

Güzel konu aslında bende ara sıra merak ediyordum şimdi rastladım.Kendimce Dingilizlerin bütün dünyaya hükümran olmak istemelerinin bir göstergesi ve biz ayrıcalıklıyız (Güneşi Batmayan İmparatorluk) diye düşünmeleri olsa gerek diye kafamdan geçerdi.

Şimdi konuyu biraz karıştırayım :) bende bazen şunu düşünürüm neden Almanca değil de İngilizce uluslar arası dilde daha yaygın ve kabul görmüş bazen düşünürüm.

Almanca çok zor bir dil olduğu için İngilizce türemiş diye okumuştum bir yerlerde.. Ne kadar doğru bilmiyorum :) 

Yorum bağlantısı
Erdem Doğan
Recep Demirci yazdı:

Almanca'yı almanlar konuşamıyor, bütün dünya nasıl konuşsun. Çok zor ve bölgesel bir dil. Aksan ve gırtlak lazım.

Yurdaer Elay yazdı:

Almanca çok zor bir dil olduğu için İngilizce türemiş diye okumuştum bir yerlerde.. Ne kadar doğru bilmiyorum :) 

İngilizce ye zor derlerdi hep. Şimdi anlıyorum ne kadar kolay olduğunu 😂 Ayrıca, her aksanda anlaşılabiliyor. Gerçekten evrensel bir dil. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Yurdaer Elay
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Fransızca çok şekil. Konuşurken çok havalı. 

Almanca'dan sonra İngilizce'yi öğrenmem çok kolay olmuştu.. Neredeyse sıfır İngilizce bilgisiyle başladığım üniversite hazırlık sınıfını 95 ile geçtim. Sonraki yıllarda fazladan yabancı bir dilim daha olsun diye Fransızca öğreneyim dedim ama ne mümkün. Fransızca bilen birinden beyin transplantasyonu yapılsa valla daha kolay :D 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Recep Demirci
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Fransızca çok şekil. Konuşurken çok havalı. 

İtalyanca havalı bence. Fransızca sanki konuşan boğuluyor gibi geliyor bana.

Almanca çok kaba geliyor İngilizce gayet güzel. Arapça ise bambaşka bir güzel dil.

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Recep Demirci yazdı:

İtalyanca havalı bence. Fransızca sanki konuşan boğuluyor gibi geliyor bana.

Almanca çok kaba geliyor İngilizce gayet güzel. Arapça ise bambaşka bir güzel dil.

İtalyancada da uzatmalar çok güzel :) 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hamit inan
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

İlk toplumlarda yürüme veya atlı düzen soldan akacak şekilde tasarlanmış. Nedeni ise sağ elin yani kılıç tutan elin düşman tehlikesi tarafında olması gerekliliğiymiş. yani at sürerken sağ el boşta, karşıdan gelen de sağdan geliyor. 

İlk sağdan trafik amerika’da ortaya çıkıyor. Vagonları atla çeken sistemde sağdan akan trafik daha uygun oluyor ve uygulanmaya başlıyor. Çünkü atı sürenler solda oturuyor. Sağı göremiyormuş. 

Fransa’da ise trafik soldan akarken sağda fakirler soyluları selamlıyor. Sonradan eşitlik adına zenginler sağdaki fakirlere yaklaşıp kaynaşmak için sağdan gitmeye başlıyorlar. 

sizce hangisi insana daha uygun? Soldan akan trafik mi sağdan akan trafik mi?

Bir yazıda karşıdan gelen düşmanı sağa almak için olduğunu okumuştum. Güçlü elle kılıç zayıf elle egeri tutmak için

Yorum bağlantısı
Yurdaer Elay
Hamit inan yazdı:

Bir yazıda karşıdan gelen düşmanı sağa almak için olduğunu okumuştum. Güçlü elle kılıç zayıf elle egeri tutmak için

At üstünde kılıç müsabakası için solda olmayı anlarım ama bu adamlar atlı mızrak dövüşünde atı sağ tarafta koşturuyorlar ve mızrak sağ elde.. İlginç :) 

Yorum bağlantısı
Hamit inan
Yurdaer Elay yazdı:

At üstünde kılıç müsabakası için solda olmayı anlarım ama bu adamlar atlı mızrak dövüşünde atı sağ tarafta koşturuyorlar ve mızrak sağ elde.. İlginç :) 

Buldum yazıyı sanırım böyle birşeydi okuduğum
https://onedio.com/haber/ingiltere-de-trafigin-neden-soldan-aktigini-hic-merak-ettiniz-mi-774993

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...