İçeriğe Yönlendir

Trafik Neden Sağdan veya Soldan Akar

Tansu Kalafatoğlu

Recommended Posts

Metin Akbal
ben de o da eks... yok bu o değildi [emoji4] direksiyonum var bak [mention=76937]Metin Akbal[/mention]

ama hidroliğim eksik [emoji4] 
Senin arabada fazla olan 2 şey var. Biri hacim diğeri MTV [emoji3]
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Metin Akbal yazdı:

Senin arabada fazla olan 2 şey var. Biri hacim diğeri MTV emoji3.png

Ülen şu mtv kanunu bi değişsin, ilk taksit farkıyla yardım yapacam valla. Hadi bakalım :) 

Alpay Sumer yazdı:

Alt tarafı çıtırdıyormu 😂

Yok daha başlamadı bende 😀 girme gruplara çık çık ne işin var çekik gözlülerle 😃

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Metin Akbal
Ülen şu mtv kanunu bi değişsin, ilk taksit farkıyla yardım yapacam valla. Hadi bakalım [emoji4] 
Bana yollayacağım deyip sonra o nedir ben anlamam dediğin supap parasıyla mı [emoji12]
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Metin Akbal yazdı:

Bana yollayacağım deyip sonra o nedir ben anlamam dediğin supap parasıyla mı emoji12.png

Supapların o zamana kadar bozuldu bozuldu. Yoksa unut 😀

Yorum bağlantısı
Metin Akbal
Tansu Kalafatoğlu yazdı:
Supapların o zamana kadar bozuldu bozuldu. Yoksa unut [emoji3]

Ha MTV nin düşeceğine umudun var yani [emoji3]

• Mutlu 3
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
(düzenlendi)

Eski arabalarda senkromeç yokmuş, vitese takmak zormuş. İnsanlar büyük oranda sağlak olduğu için, viteside o ele göre sağda bırakmak istemişler.  Sonra arabalar soldan direksiyonlu ama sağdan vitesli olmuş. 

tarihinde Ali Darbaz tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Metin Akbal yazdı:

Senin arabada fazla olan 2 şey var. Biri hacim diğeri MTV emoji3.png

ki ikisi de bir işe de yaramıyor, sanırsın V8

• Beğen 1
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Metin Akbal
ki ikisi de bir işe de yaramıyor, sanırsın V8
Kaskoyu unuttum kaskosu da fazlaydı abey.
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen
Ahmet Caliskan yazdı:

Bilmem ki bilgim yok. Şöyle bir düşünüp tahmini olarak söyledim. Değil gibi geldi.

qpv8072.jpg

Erdem Doğan yazdı:

İlk sağ trafik Amerika'dan çıkmış ama şuan kendileri soldan gidiyor. Sağdan giden ülkeleri halen anlamıyorum. Dünyanın büyük bir kısmı soldan giderken, sağdan gitmenin avantajı nedir? Hepsi tek tip olsun işte, ne diretiyorsunuz. Ölçü birimleri de aynı şekil. Üretim/planlama daha kolay olmaz mı?

Erdem bey sol direksiyon ile soldan trafiği karıştırmış :)

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Erkut Uysal

Kıbrıs'a ilk gittiğimde koltukları parçaladım, kapi kollarına tırnaklarım geçti korkudan...

Hele birde dönel kavşağa geldik mi ömrümden ömür gitmişti... 

Yorum bağlantısı
Erdem Doğan
Erkut Uysal yazdı:

Kıbrıs'a ilk gittiğimde koltukları parçaladım, kapi kollarına tırnaklarım geçti korkudan...

Hele birde dönel kavşağa geldik mi ömrümden ömür gitmişti... 

Döner kavşak problemi asıl bizde var. Arkadaşlar geldiğinde ben kavşağa girerken gözlerini kapatıyordu. Ben kıbrısa gidince kavşak içindeki araca herkes yol veriyordu.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Cem Işık

Bizim metrobüs yolları da garip soldan direksiyon, soldan gidiş. Otobüsün kapısı için yapılmış ama hala garip geliyor bana

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Cem Işık yazdı:

Bizim metrobüs yolları da garip soldan direksiyon, soldan gidiş. Otobüsün kapısı için yapılmış ama hala garip geliyor bana

Kaza kaza oluyor bol bol

Yorum bağlantısı
Erhan Doruk
(düzenlendi)

Trafik nereden akarsa aksın yeterki durmasın. Ankara trafiği de pandemiden sonra içinden çıkılmaz hale geldi. İki damla yağmur düşsün heryer kilitleniyor. Birçok ana arterin alternatifi de olmadığından dur kalk eve gitmeye çalışıyoruz. 

Birde pskolojik olarak soldan akan trafikte en sol şeridin daha hızlı gittiği ile ilgili bir algı var. Ankara dan en hızlı şerit yoğun trafikte genelde en sağ şerit oluyor. 

tarihinde Erhan Doruk tarafından düzenlendi
  • Beğen 3
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
Alpay Sumer yazdı:

Karmasa çıktı iyice karışsın , kime göre? arabaya mı bize mi 😂

arabaya karşıdan bakarken mi? :D

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu

Akıl bırakmadınız sağ sol kafa gitti. Alın size çözüm :) 

images?q=tbn:ANd9GcQJ1zkMYD5A7oLoMRNIGFs

• Beğen 2
  • Mutlu 4
Yorum bağlantısı
Aytac Sakal

Sağdan Trafik akışının olduğu yerlerde Direksiyon Solda (Karşıdan Gelen Trafiği yakın algılama) Soldan Trafik akışının olduğu yerlerde Direksiyon Sağda olur...

Soldan Trafik akışının olduğu yerlere bakarsak neredeyse tamamında İngiliz yönetiminin olduğu yada bir zamanlar olduğu yerler olduğunu görürüz.Bu tamamen İngilizlerin kendilerini diğerlerinden ayrı kılma farklı olma çabalarından kaynaklanıyor zira Endüstridede farklı ölçü birimleri teknik ve kurulumlar ortaya koyuyorlar örneğin inç alyanlar gibi.

İngiliz yapımı bir makinede arıza ile uğraşırsam geriliyorum adamların herşeyi standard dışı daha doğrusu farklı... 

Yorum bağlantısı
Tamer Topaç
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Akıl bırakmadınız sağ sol kafa gitti. Alın size çözüm :) 

images?q=tbn:ANd9GcQJ1zkMYD5A7oLoMRNIGFs

Mclaren F1' i de anıyoruz. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Aytac Sakal yazdı:

Sağdan Trafik akışının olduğu yerlerde Direksiyon Solda (Karşıdan Gelen Trafiği yakın algılama) Soldan Trafik akışının olduğu yerlerde Direksiyon Sağda olur...

Soldan Trafik akışının olduğu yerlere bakarsak neredeyse tamamında İngiliz yönetiminin olduğu yada bir zamanlar olduğu yerler olduğunu görürüz.Bu tamamen İngilizlerin kendilerini diğerlerinden ayrı kılma farklı olma çabalarından kaynaklanıyor zira Endüstridede farklı ölçü birimleri teknik ve kurulumlar ortaya koyuyorlar örneğin inç alyanlar gibi.

İngiliz yapımı bir makinede arıza ile uğraşırsam geriliyorum adamların herşeyi standard dışı daha doğrusu farklı... 

ingilizler öncüdür. Ölçü birimleri eski. Bizim kullandıklarımız yeni. Adamlar uymak zorunda değilki

Yorum bağlantısı
Aytac Sakal
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

ingilizler öncüdür. Ölçü birimleri eski. Bizim kullandıklarımız yeni. Adamlar uymak zorunda değilki

Yok farklı bir durum var Örneğin panoların içini çok dar yapar farklı projelendirme yöntemleri kullanırlar kendileri söylüyor zaten biz farklıyız diye...

Yorum bağlantısı
Alptuğ Özcan
Erhan Doruk yazdı:

Trafik nereden akarsa aksın yeterki durmasın. Ankara trafiği de pandemiden sonra içinden çıkılmaz hale geldi. İki damla yağmur düşsün heryer kilitleniyor. Birçok ana arterin alternatifi de olmadığından dur kalk eve gitmeye çalışıyoruz. 

Birde pskolojik olarak soldan akan trafikte en sol şeridin daha hızlı gittiği ile ilgili bir algı var. Ankara dan en hızlı şerit yoğun trafikte genelde en sağ şerit oluyor

Bunlar Ankara'ya has özellikler ve ikisi de doğru tespit.

Yağmur yağınca millet araba kullanmayı unutuyo :nea:

Siz yine bi nebze şanslısınız(tabi hangi güzergahı kullanıyorsunuz bilmiyorum) ki aracınız otomatik. ya bide manuel olsaydı benimki gibi :)

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Aytac Sakal yazdı:

Yok farklı bir durum var Örneğin panoların içini çok dar yapar farklı projelendirme yöntemleri kullanırlar kendileri söylüyor zaten biz farklıyız diye...

O da var ama ölçü, teknik anlamda herkesten önce kullandıkları şeyleri bırakmıyorlar. Hem farklı olmak için de hem kendi birimleri diye

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Murat Gedik
Erhan Doruk yazdı:

Ankara dan en hızlı şerit yoğun trafikte genelde en sağ şerit oluyor. 

Bunu ben de fark etmiştim. Çünkü sağdan çıkış yapanlar çok olduğu için en sağ şerit daha hızlı gidiyordu.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...