İçeriğe Yönlendir

En İyi Aracı Sizler İçin Araştırdım. Konu Kapatan Araştırma Yaptım. ( En iyi Otamatik Vites) (D Segmenti Arayanlar İçeri)

Fatih Yildam

Recommended Posts

Fatih Yildam
Arda Bülent Güzel yazdı:

Ben pejo 508 otomatiğini kullandım. Otomatiğini beğenmedim. İnanılmaz şekilde vites geçişleri kötü idi. Kısaca bana keyif vermedi. Mondeonun yanına yaklaşamaz bana göre.

Arda abi,  bilgi edinmek icin bi kac sey bizle paylasir misin , alacaklara yardim olsun diye , kac modeldi , kac km deydi , ne kadar sure kullandiniz, bir de araci satin alip bi sure kullandiysaniz yani kiralik arkadaş  araba vs degilse , sanzimana ve yagina yagina baktirmis mıydıniz?

Bir kac videoda bir onceki kullanicinin yag degistirmedigini buna bagli bazi sorunlar oldugunu gordum acaba boyle bi sey miydi sendeki ?

Genel olarak sanziman tipine gore biraz hissetiriyo bu normal ama bide bakimsizi gelmisse durum daha belirgin olabilir

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Alpay Sumer yazdı:

Yazmam lazım bi yere 😂 

şu an iknayım acilen tedavi başlamalı :rofl:

• Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Alpay Sumer yazdı:

Az kalsın clio sw alıyodu, yapma dediler yapmadı 😂 

Clio değil megane idi.  😅

Erdem Doğan yazdı:

Alzheimer başlangıcı o zaman, benim kasko sigortayı unutmuştu :rofl:

Böyle bir şey hatırlamıyorum. 😅

• Beğen 1
  • Mutlu 3
Yorum bağlantısı
Metin Uzunoğlu
(düzenlendi)
Mehmet Ozyurek yazdı:

Clio değil megane idi.  😅

O megane sw önünde reno değilde başka bir amblem olsa daha çok tutulurdu. 

tarihinde Metin Uzunoğlu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Metin Uzunoğlu yazdı:

O megane sw önünde renk değilde başka bir amblem olsa daha çok tutulurdu. 

Önü arkası kadar güzel olsa alırdım. 

Yorum bağlantısı
İlkay Başaran
Önü arkası kadar güzel olsa alırdım. 
:crazy:
  • Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Arda Bülent Güzel
Arda abi,  bilgi edinmek icin bi kac sey bizle paylasir misin , alacaklara yardim olsun diye , kac modeldi , kac km deydi , ne kadar sure kullandiniz, bir de araci satin alip bi sure kullandiysaniz yani kiralik arkadaş  araba vs degilse , sanzimana ve yagina yagina baktirmis mıydıniz?

Bir kac videoda bir onceki kullanicinin yag degistirmedigini buna bagli bazi sorunlar oldugunu gordum acaba boyle bi sey miydi sendeki ?
Genel olarak sanziman tipine gore biraz hissetiriyo bu normal ama bide bakimsizi gelmisse durum daha belirgin olabilir

Bizim eski üyelerimizden Erol eser vardı. Mersin’de bir araç bulmuştu bakarmısın diye. 2012 modeldi yanlış hatırlamıyorsam. Araç temizdi. Ancak benim hatırladığım vites geçişlerini hissettiriyordu. Ve araçın gücünü bariz şekilde törpülüyordu vitesi. Ama yakıtı kokluyor diye aklımdaydı 508. Bakım geçmişini bilmiyorum ama.
Yorum bağlantısı
Murat Sahın

Otomobil işi zevktir. Bu en iyisi diye de bir algı yok. Her birinin diğerine göre avantajlı ve dezavantajlı yönleri var. Burada avantaj ve dezavantajlar arasında ihtiyaca ve tercihe göre seçim yapılıyor. Ben performans arıyorumdur, emmi konfor, siz sorunsuzluk, bir başkası güvenlik, daha da başka biri başka bir özellik. Her birini daha çok barındıran farklı markalar mevcutken genellemeler doğru sonuca ulaşmaz. Emsal olması açısından, notchback araçlara, mesela lagunaya bayılıyorum. Bakın bir tercih çıktı ortaya. Kimsenin gelip "ama passatın ikinci eli daha iyi" demesi anlamlı olmuyor baştan şartlanmışlık olunca. 

Öte yandan, aracın verdiğiniz yakıt tüketim değerlerini sağladığını varsayarak, bir depo ile 1300-1400 km çevirmesi gerekir. Bir depo ile 1000 km'yi tdci focusla da çevirebiliyorum, arkadaşın golfle de. Aradaki fark, gold focustan 10 litre fazla yakıt alıyor, dolayısı ile 1000 km'de 10 litre fazla yakmış oluyor. Yani 72 litre ile 1000 km çevirmesi iş değil. V6 TDİ de çevirir 72 litre ile 1000 km'yi :) 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
(düzenlendi)
Fatih Yildam yazdı:

Tek kavrama- çift kavrama farkı. Kişisel tercih. 

arabanın dışı çirkin ama içi güzel. Dizel yakıtta psa üstüne yok gerçekten.

tarihinde Tansu Kalafatoğlu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Metin Mankal

1.6 Otomatik benzinli ile uzun yol yaptım..Sollama kabus ,gitmiyor araba ,vites geçişleri kararsız ,kafasına göre takılıyor , müzik çalar kesinlikle bir D sınıfı değil , klima performansını da hiç beğenmedim..

Dönüşte dizel 308 imin karnını doyurdum , yıkadım pakladım ,depoya katkı koydum ,gece üstünü örttüm , masal da anlatayım dedim ama abartma istersen dedi...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
İlkay Başaran
1.6 Otomatik benzinli ile uzun yol yaptım..Sollama kabus ,gitmiyor araba ,vites geçişleri kararsız ,kafasına göre takılıyor , müzik çalar kesinlikle bir D sınıfı değil , klima performansını da hiç beğenmedim..
Dönüşte dizel 308 imin karnını doyurdum , yıkadım pakladım ,depoya katkı koydum ,gece üstünü örttüm , masal da anlatayım dedim ama abartma istersen dedi...
Atmosferik yarı otomatik diye tahmin ediyorum hocam. 120 hp lik güncel 206 motorlu olan.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Metin Mankal
İlkay Başaran yazdı:

Atmosferik yarı otomatik diye tahmin ediyorum hocam. 120 hp lik güncel 206 motorlu olan.

Evet atmosferik..Beygiri bilmem..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Bahattin Akkaya

Bu arabayı zamanında uzunca bir süre kullandım 10 km kadar. Otomatik fitesli ise alınmaz. Ama iman açısından iyidir. Her vites geçişinde bir secdeye gidersin, e o kadar gitmişsin 3 kere "Subhane Rabbiyel Ala" bunlar hep fazladan puan.

• Beğen 3
  • Mutlu 5
Yorum bağlantısı
İlkay Başaran
Dizelleri ve turbo benzinlileri klasik otomatik çok güzel şanzımanları var.
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
İlkay Başaran yazdı:
Metin Mankal yazdı:

Dizelleri ve turbo benzinlileri klasik otomatik çok güzel şanzımanları var.

Dizel 1.6 tork konvertör mü tek kavramı mı?

Yorum bağlantısı
Fatih Yildam
Murat Sahın yazdı:

Otomobil işi zevktir. Bu en iyisi diye de bir algı yok. Her birinin diğerine göre avantajlı ve dezavantajlı yönleri var. Burada avantaj ve dezavantajlar arasında ihtiyaca ve tercihe göre seçim yapılıyor. Ben performans arıyorumdur, emmi konfor, siz sorunsuzluk, bir başkası güvenlik, daha da başka biri başka bir özellik. Her birini daha çok barındıran farklı markalar mevcutken genellemeler doğru sonuca ulaşmaz. Emsal olması açısından, notchback araçlara, mesela lagunaya bayılıyorum. Bakın bir tercih çıktı ortaya. Kimsenin gelip "ama passatın ikinci eli daha iyi" demesi anlamlı olmuyor baştan şartlanmışlık olunca. 

Öte yandan, aracın verdiğiniz yakıt tüketim değerlerini sağladığını varsayarak, bir depo ile 1300-1400 km çevirmesi gerekir. Bir depo ile 1000 km'yi tdci focusla da çevirebiliyorum, arkadaşın golfle de. Aradaki fark, gold focustan 10 litre fazla yakıt alıyor, dolayısı ile 1000 km'de 10 litre fazla yakmış oluyor. Yani 72 litre ile 1000 km çevirmesi iş değil. V6 TDİ de çevirir 72 litre ile 1000 km'yi :) 

Abi bu zevk isi dedigin sifirda olur 2. el 150 bin kusur de zevk falan olmasan genel gecer bilgiler vardir , toyota gibi , vw de dsg nin sorunu gibi renonun motorunun cok az yakmasi gibi , audinin bazilarinda yag eksiltme gibi , o yuzden bu dedigin ise yaramaz 2. el ortaminda 50 bin 80 bin e kadar dogru ama 80 den sonra sansina kalmis bi sey 

Yakit da 72 litre 1200 km yol yapiyo arac , aracin fabrika verisi karmada 4.5 ben 6 diye baz aldim , 72÷6 1200 , dahada fazla gider bakimliysa , yani tabi bu araca 72 de marifet , bunun az yakmasida 

Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Tam otomatik- çift kavrama farkı. Kişisel tercih. 

arabanın dışı çirkin ama içi güzel. Dizel yakıtta psa üstüne yok gerçekten.

Disini biraz daha diri yapsalardi mondeo passat gibi cok daha iyi olurdu aynen

Metin Mankal yazdı:

Abi yine ayni soruyu sorucam , araci kendine mi aldin ? Araci ekspertize soktun mu , arac kiralik arabasi miydi bakimj vs nasil 308 ile ne farki var 508 in , daha iyi olmali hatta , burda aracin gecmisini söyleyebilirsek bize cok faydali olucak o yuzden bunlarida paylasirsan genel bi kaniya varabiliriz 

Yorum bağlantısı
Murat Sahın
Fatih Yildam yazdı:

Abi bu zevk isi dedigin sifirda olur 2. el 150 bin kusur de zevk falan olmasan 

Neden? Aynı fiyata alınabilen arabalardan zevkine göre tercih yapıyorsun. Mesela insignia ban hitap etmiyor, içinde lüzumsuz bir tuş karmaşası var. Az da yaksa, sorunsuz da olsa (belki öyledir, bilmiyorum) bana hitap etmez. 

Esasen yaşadığın şehir, hangi markanın ustasını tanıdığın bile bu seçimi etkiler. Benim çok iyi ford tamircim var. Ben ford tercih ederim mesela. 

Yorum bağlantısı
Selim Bilgin

Başlık çok iddialı olmuş, ama youtube'da videoya atsan çok izletir. :) 

D segmentinin en iyi otomobili bana göre Alfa Romeo Giulia'dır. Hatta Alfa Romeo Giulia QV'dir.

İtirazı olan?

alfa-romeo-giulia-qv-57.jpg

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Ramazan Turan

Kullanışlılık olarak SUPERB III mükemmel, uzun süre tek elden kilometrelerce kullandım. DSG bir çok kişi için sorun diye düşünülüyor ama yürütme maliyetleri eskisi gibi zor ve pahalı da değil...

Yorum bağlantısı
Metin Mankal
Fatih Yildam yazdı:

Abi yine ayni soruyu sorucam , araci kendine mi aldin ? Araci ekspertize soktun mu , arac kiralik arabasi miydi bakimj vs nasil 308 ile ne farki var 508 in , daha iyi olmali hatta , burda aracin gecmisini söyleyebilirsek bize cok faydali olucak o yuzden bunlarida paylasirsan genel bi kaniya varabiliriz 

Araç arkadaşımın..Uzun yol tecrübesi olmadığı için rica etti  Maraş Urfa - Maraş yaptık..Aracı alırken expertiz filan yaptırdı sanırım..Benim çok ta bilgim yok..Evet araba konforlu..Ses sistemi ve klima hariç D sınıfı hissettiriyor..308 le arasında ki farklara gelirsek..508 gitmiyor..Tabii  turbo dizelden atmosferik benzinliye binince tüm arabalar aynı hissettirir belki ama asıl sorun sanırım vites geçişleri..Zira 2005 atmosferik benzinli focusla uzun yol yaptım hiç sıkıntı yaşamadım..Son söz 508 gerçekten konforlu ama bir de gitse dadından yenmez..

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Fatih Yildam
Murat Sahın yazdı:

Neden? Aynı fiyata alınabilen arabalardan zevkine göre tercih yapıyorsun. Mesela insignia ban hitap etmiyor, içinde lüzumsuz bir tuş karmaşası var. Az da yaksa, sorunsuz da olsa (belki öyledir, bilmiyorum) bana hitap etmez. 

Esasen yaşadığın şehir, hangi markanın ustasını tanıdığın bile bu seçimi etkiler. Benim çok iyi ford tamircim var. Ben ford tercih ederim mesela. 

Dogru bi acidan bakiyosun bu son dediginde katiliyorum ama zevk dedigin sey farkli abi, mesela ``Esasen yaşadığın şehir, hangi markanın ustasını tanıdığın bile bu seçimi etkiler. Benim çok iyi ford tamircim var. Ben ford tercih ederim mesela.``    Bu zevk degil iste zorunluluk. Senin bahsettigin sey bu konunu amacina ait bir sey aslinda,

burdaki amac 2010 ile 2017 arasinda max 150 160 binde sorunsuz buyuk aileyi komple sigdiricak az yakicak konforlu olucak bir arac ve Otomatik viteslerde en sorunsuzu , Hatta konunun basinda yeni pejolari katmiyorum ve yeni passatlari katmiyorum dedim cunku ekonomik olarak bir anlami yok pahali  zaten sikintilarida henuz yok , mesela yeni 508 in tirim sesleri var mi yok mu 1 2 seneye anlasilir belki arac 2018 de cikti, 

Oyuzden dedigine katiliyorum ama 7 8 yasi gecmis araclar 150 bine gelmis hatta gecmis, 3 4 belki 5 tane sahibi olmus bu araclarin genel durumu cikartilabilir genel gecer bilgiler var ve bunlar gercekten degerli bilgiler bunlari paylasalim bence 

Yorum bağlantısı
İlkay Başaran
Dizel 1.6 tork konvertör mü tek kavramı mı?
Eat 6 olanlar tam otomatik. Swcde yaptıran bunlar değil.
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Fatih Yildam
(düzenlendi)

Mesela pejo 508 2014 model 120 beygir otomatik bir aracin kafama takilani madara ediyim diyemezsin , cunku araba oyle bir sey sunmuyo sport modu bile var daha hizli atiyo vitesi ama yine bir audi veya ford un ecoboost focus s leri gibi olamaz , aileye yonelik , gariban cep dostu bir arac olarak passatin verdigi konforda donanimdan daha fazla oldugu icin boyle bir konu guzel oldu bence , artisi cok eksikleride var ama tolere edilebilir, yani 10 kusur yas ve 150 binden fazla km bu donanim seviyesi, ve yakiti vs , konuyu acali baya oldu ben hic rahatsiz edici bir sey duymadim gercekten , yani dogru bi baslik atmisim buna sevindim , milet zarar etmesin benim derdim bu , bu segmentte beklentileri boyle olan, ucuz kaliteli guzel bir arabaya binsin ,, he segment c olsa mesela pejo demem , ama yolun tadida ve bu butcelerde de d de 508 var 

tarihinde Fatih Yildam tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
İlkay Başaran
Araç arkadaşımın..Uzun yol tecrübesi olmadığı için rica etti  Maraş Urfa - Maraş yaptık..Aracı alırken expertiz filan yaptırdı sanırım..Benim çok ta bilgim yok..Evet araba konforlu..Ses sistemi ve klima hariç D sınıfı hissettiriyor..308 le arasında ki farklara gelirsek..508 gitmiyor..Tabii  turbo dizelden atmosferik benzinliye binince tüm arabalar aynı hissettirir belki ama asıl sorun sanırım vites geçişleri..Zira 2005 atmosferik benzinli focusla uzun yol yaptım hiç sıkıntı yaşamadım..Son söz 508 gerçekten konforlu ama bir de gitse dadından yenmez..
1.6 thp (turbo benzinli) sini öneririm hocam. Hatta düz vitesi bulunursa 308 den soğutur.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Murat Sahın
Fatih Yildam yazdı:

Dogru bi acidan bakiyosun bu son dediginde katiliyorum ama zevk dedigin sey farkli abi, mesela ``Esasen yaşadığın şehir, hangi markanın ustasını tanıdığın bile bu seçimi etkiler. Benim çok iyi ford tamircim var. Ben ford tercih ederim mesela.``    Bu zevk degil iste zorunluluk. Senin bahsettigin sey bu konunu amacina ait bir sey aslinda,

burdaki amac 2010 ile 2017 arasinda max 150 160 binde sorunsuz buyuk aileyi komple sigdiricak az yakicak konforlu olucak bir arac ve Otomatik viteslerde en sorunsuzu , Hatta konunun basinda yeni pejolari katmiyorum ve yeni passatlari katmiyorum dedim cunku ekonomik olarak bir anlami yok pahali  zaten sikintilarida henuz yok , mesela yeni 508 in tirim sesleri var mi yok mu 1 2 seneye anlasilir belki arac 2018 de cikti, 

Oyuzden dedigine katiliyorum ama 7 8 yasi gecmis araclar 150 bine gelmis hatta gecmis, 3 4 belki 5 tane sahibi olmus bu araclarin genel durumu cikartilabilir genel gecer bilgiler var ve bunlar gercekten degerli bilgiler bunlari paylasalim bence 

Ben paylaştığın bilgiler değersiz demiyorum ki :) 

Herhangi bir araç en iyi araç olsaydı, o sınıfta tek araç o olurdu zaten. Sen çift kavrama ile mutlusundur, ben tork konvertörlü isterim.

Bak daha basit örnek vereyim, kardeşimin arabası aktif park asistanına sahip, klima analog. O çok memnun halinden. Benim için aktif park asistanının bir kıymeti yok, ama dijital klima anlamlı. Kimisi yağmur sensörü, far sensörü gibi şeyleri ister, bence abs dijital klima, 4 airbag ve cruise control kafi, esp de olursa tadından yenmez. Bu zevk işte. Klima dijital olması zorunlu bir donanım değil, tercihim o yönde. Gerekirse sis farı ve alaşım jant bile olmayabilir, ama CC ve dijital klima istiyorum mümkünse. 

Öte yandan, İstanbulda ikamet eden kişi için mühim olan şehir içi yakıtı olabilir, beni uzun yol yakıtı ilgilendiriyor mesela. Tansu hocam hibrit kullanıyor, performans beklemiyor, benim için performans önemli kalemlerden. Ali Darbaz olaya hipermil olarak bakıyor, ben kaza yaparsam ne kadar güvenli diye. 

80 bin liraya 98 astra gls de satıyorlar, 2004 206 da, 99 polo da, 99 marea da. Hepsinin alıcısı var. Hepsinin alıcısı farklı. Hepsi satılıyor, hepsi alınıyor. İş arkadaşım marea tercih etti gümüş gri. Beyaz hb astra gls tercih ederim mesela. Bence hepsinden daha iyi araç. Tipini seviyorum çünkü :) 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...