İçeriğe Yönlendir

Sigarayı Bıraktım.

Ahmet Kaleli

Recommended Posts

Sami Demirpaz

Darısı başıma :) 

Telefonunuza SİGARAYI BIRAK uygulaması yükleyerek, ne kadar süredir içmediğinizi, vücudunuzdaki değişimleri ve ne kadar parayı harcamadığınızı takip edebilirsiniz. 

İnşallah geri dönüş yapmazsınız dumanlı hava sahasına.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Aydın Sert

Hayırlı olsun. Umarım azimle devam edersiniz.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Erkan
(düzenlendi)

Tebrikler.  İlk 10 gün çok önemli. Motivasyonunuz yüksek olmalı .

Ben bırakmaya karar verdiğimde, içtiğim sigaradan kanser olup öleceğimi düşünerek aralıksız bir yıl boyunca kendime gaz vermiştim ve çok yüksek bir motivasyon ile bırakmıştım.

Hissettiklerime gelince :

İlk on gün boyunca : Damarlarımı pense ile tutup çektikleri. Çaresizlik ve yoksunluk hissi.

Sonrası                   : Bende hiç akıl yokmuş bu sigarayı neden içmişim ki ? Tuzun tadı böylemiymiş ? Herşey çok ama çok lezzetti :)

Ha gayret , on gün sonra fındık fıstıktığı az yemekten bahsedeceğiz.

tarihinde Mustafa Erkan tarafından düzenlendi
Güzel Türkçemiz
  • Beğen 3
Yorum bağlantısı
İlkay Başaran

2 kere 2 buçuk yıl bırakmıştım. 3 ay sonra kendinizi tanıyamayacaksınız. Ben baktım kendimi tanıyamıyorum geri başladım.

Şaka biryana bende bırakacağım yeniden.

• Beğen 3
  • Mutlu 5
Yorum bağlantısı
Önder Özcan

Tebrikler. Buraya daha 1. günden yazmak ayrı bir motivasyon olacaktır. "lan foruma da yazdık, gücüm yettiğince dayanayım bari" gibi :)

• Beğen 7
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Eren Yavuz

12 martta sigarayı bırakalı 1 yıl olacak.İlk günler zor geçiyor.Ben ilk 15 gün kahve-çay içmedim.Sigaranın yerine sakız-çerez falan da koymadım.Şu anda aklıma bile gelmiyor.İçen gençleri görünce üzülüyorum.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Cem Dilmen

Hayırlı olsun Ahmet Bey. :ok isabetli bir karar vermişsiniz. Birazcık hareketi artırsanız hatta mümkünse az da olsa spora başlarsanız çok daha iyi olur. Hem kilo almaz, hem de vücudunuzdaki değişimleri gördükçe -mesela kondisyon artışınızı- , motivasyon düzeyiniz çok daha yüksek olacaktır. Arkadaşların da dediği gibi ilk 10 gün çok önemli. Sigaranın fiziksel bağımlılık süresi yani nikotin bağımlılığı ortalama 3 gündür. Yani ortalama 3 gün sonra hücreleriniz aslında sigaraya ihtiyaç duymaz. Kalan süre tamamen psikolojik bağımlılık şeklindedir. 21 gün yani 3 hafta ise bir alışkanlığa başlamak yada alışkanlığı terk etmek için ruhumuzun ihtiyaç duyduğu süredir.  O yüzden 21  gün sonra artık çok da aramayacak ve genellikle birisi yanınızda içince aklınıza gelecektir. Eskilerin de çok kullandığı 40 ı çıkmak da çok doğru bir süredir ki 41 günün sonunda artık ruhunuz o alışkanlığı neredeyse tamamen unutacak düzeye gelmiştir. Ama dikkat edin neden 1 yıl 2 yıl sonra başlıyoruz tekrar. Tamamen psikolojik sebeplerden . 

Şimdi bakın ara ara nefsinizin dayanma noktası kırılacak, dayanılmaz istekler duyacaksınız içmek için. Bunlar normal. Ben diğer sigara bırakma yöntemleri gibi 1 tane içince gerisi gelir durumuna karşıyım. O durumlarda son noktaya kadar bekleyin sonrasında da deyin ki şimdi bir tane yakacağım ama bitince, içtiğimi kendim bile unutacağım. Merak etmeyin başa dönmeyeceksiniz. Yeter ki motivasyonunuz bu olsun. O sigarayı da mis gibi en derinlere kadar çekin keyifle zevkle :) 

Allah sabrınızı artırsın. Kurtulun şu illetten. Başarılar...

• Beğen 9
Yorum bağlantısı
Ahmet Türedi

2009  yılı  temmuz ayında bırakmıştım bende 13 yıl aralıksız en az günde 1 paket içiyordum.

Büyük bir sabır ve irade işi tebrik ederim.Umarım başarılı olursunuz.

Ben 2 hafta çok sinirli ve yoksunluk çekerek geçirdim.Resmen bağımlıymışız, kafam beynim uyuşuyordu,kendimi sorgulamaya başlamıştım niye bırakıyorum diye.Ama yıllar geçti ve gerçekten sigara kadar gereksiz bir tüketim malzemesini nasıl yıllarca tüketmişim hala aklım almıyor :) 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Barış Özarslan
Ahmet Kaleli yazdı:

Bugün 1. gün.

16 yıl boyunca günde yaklaşık bir buçuk paket sigara içen biri olarak, 30 Ağustos 2018 den beri içmiyorum çok rahatlayacaksınız kısa sürede etkisini göreceksiniz.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Fatih Evcin
Ahmet Kaleli yazdı:

Bugün 1. gün.

Hadi inşallah.

2005 yılından beri sigara içerim ama haftada 1 paket bile denemez. Arabamda, evimde, iş yerimde birer paket sigaram hep vardır. Muhabbet falan olursa, arada 2-3 tane içerim.

Bazı günler de hiç içmem hatta bazen 2-3 gün hiç içmem. Bazen 2-3 tane içerim günde.

iyi mi kötü mü bilmiyorum ama durum böyle :) Değişik biraz.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Azad Mirzade

Bu bırakış bende bir şeyler uyandırdı, doğum günümde bırakmayı denesem mi acaba.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ersev Kaya

Evde ve arabada mutlaka bir paket sigara olur ya da paketi ikiye bölerim. Yanımda taşımam. Bir paket bitmeden yenisi yerine gelir.

Ama yılda içtiğim sigara 20 tane bile değildir. 

Yorum bağlantısı
Murat Öngür

İradenize tebrikler.

Bende bırakabilsem keşke 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
İnan Çınar

Babam 65 yaşında. Gençliginden beri günlük 1 paket sigara içmiş. Son 20 yıldır 3-4 günde 1 paket içiyordu.

2021 haziran başında sırt ağrısı  ve kilo kaybı  ile doktora gittiğinde  8x9 cm bir  akciğer kitlesi ile karşılaştık. Hızlı bir şekilde Patoloji  Pet Ct vb. tetkiklerin  ardından  kitlenin kötü  huylu olduğu ortaya çıktı. Kendisi tam 5 yıldır  babamın akciğerine yerleşmiş ve yavaş yavaş büyümüş. Son evre öncesi ve tedaviye yanıt verebilir dendi. Kemoterapi  ve  akciğerin etkilenen  lobunun  cerrahi operasyonla  alınması  neticesinde  şimdi  ibreyi tersine çevirmeye çalışıyoruz. 

Teşhisin konduğu gün her ikimiz de bıraktık sigarayı. 

• Beğen 4
  • Üzgün 5
Yorum bağlantısı
Fatih Evcin
Ersev Kaya yazdı:

Evde ve arabada mutlaka bir paket sigara olur ya da paketi ikiye bölerim. Yanımda taşımam. Bir paket bitmeden yenisi yerine gelir.

ben tekim sanıyordum :D 

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Murat Öngür
Ersev Kaya yazdı:

ooo o hiç içmemek ile aynı şey zaten ben bu kadara düşürsem kurban keserim :)  

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ersev Kaya
Murat Öngür yazdı:

ooo o hiç içmemek ile aynı şey zaten ben bu kadara düşürsem kurban keserim :)  

Olay sanırım tamamen kafada bitiyor.

Babam, 6 ay bırakacağım der bırakır. 6 ay sonra, 6 ay da içeceğim der geri başlar.

Süreyi hep kendi belirler.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Evde herkes bıraktı mı.. ?

Bırakmalı.. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Macit Aliyev

Tebrikler. İnşallah bu şekilde devam edersiniz. 

Cem Dilmen yazdı:

O sigarayı da mis gibi en derinlere kadar çekin keyifle zevkle :) 

Cem hocam bunu okurken canım bi tane çekti. Balkona çıkayımda halledeyim şu işi.😊

• Beğen 1
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Tevfik Işık

Ben de birakali tam 2 hafta oldu bugun🙂..

İctigim sigaranin 26₺ oldugunu hatirlatiyorum kendime surekli.. işe yarıyor..

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Önder Özcan
Azad Mirzade yazdı:

Bu bırakış bende bir şeyler uyandırdı, doğum günümde bırakmayı denesem mi acaba.

Hemen bugün dene.

Yorum bağlantısı
Mustafa Karahan

Sigara içmedim içmem de büyük ihtimalle. Zararını bilmem ama kokusu üzerine sinince çok kötü kokuyor. İşte sırf bu yüzden bile içilmez 😊 inşallah tamamen bırakırsınız aklınıza dahi gelmez 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

21 gün bağımlılığı terk süresi 90 gün bunu alışkanlık haline getirme süresi. 3 ay aşılırsa gerisi gelir

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...