İçeriğe Yönlendir

Toyota C-HR SUV modeli

Emin Aslan

Recommended Posts

Emin Aslan

Arkadaşlar toyota c-hr suv modeli jeep tarzı bi aracı var. bununla ilgili bilgi almak istiyorum. Benim bildigim bu araçlar 90 km hıza kadar elektrik kullanıyor 90 dan sonra sıvı yakıta geçiyor die bılıyorum bu doğrumudur .

Yorum bağlantısı
Murat Azalma
Emin Aslan yazdı:

Arkadaşlar toyota c-hr suv modeli jeep tarzı bi aracı var. bununla ilgili bilgi almak istiyorum. Benim bildigim bu araçlar 90 km hıza kadar elektrik kullanıyor 90 dan sonra sıvı yakıta geçiyor die bılıyorum bu doğrumudur .

Araç 1.8 benzin + elektrik motor ile gelir. 122 bg birleşik güç var. fabrika verisi 65 km hıza kadar elektrik. deposu 43 ltr. ortalama 100 km/ 4,5-5 ltr yakıt var. kendini şarj eder. egzoz emisyon muayenesine girmez.  65 km/h sonrası benzin elektrik karma çalışır. bazen sadece benzinle de gidebilir. 1500 kg civarı ağırlığı vardır. 2019 sonrası flame passion ve passion x pack olarak 3 paket var. 2019 öncesi advance dynamic ve dıamond paketleri var. araç 5 yıl garantili. batarya değişimi öngörülmüyor. servis bakımı 15bin km de 1500-2000 tl arası . 4x4 seçeneği yok. sadece önden çekiş. bagaj rakiplere nispeten küçük. stepneli 271 stepne olmaksızın 360 ltr. arka baş diz mesafesi iyi ama arka kapı camları coupe görünüm için dar. benzinli motoru atmosferik. şehiriçi ideal yakıt ve güvenlik seviyesine sahip. tasarımı göreceli olsa da bana göre dikkat çekici. donanım seviyesinden bağımsız 18 yılı sonu itibarı ile şerit takip ve çarpışma engelleyici standart. 19 yılında yaya bisiklet motosiklet algılama ve adaptif hız sabitleyci eklendi. günlük kiralamalardan kiralayıp denemenizde fayda var. ne kadar anlatsak da hybrid test edilince daha anlaşılır oluyor. 

• Beğen 9
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu

Hibrit araçları elektrik-benzin motoru diye ayırmayın. 5km hızda benzin motoru kullanır. 110 ile giderken benzin motor kapanabilir. Hız sınır koymayın. Genele bakın siz. 

Elektrik benzin motor ayrıkını phev araçlarda yapabilirsiniz. 

chr eskiler ni-mh, yeniler li-ion pilli. Li-ion pilli olanlar elektriği daha yüksek kapasitede kullanıyor

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Cx3 öncesi test ettiğim araç. Sadece pil ile 1.5km menzil sunuyor. İhtiyaç halinde aküler dolu ise elektrik motoru desteği var. Arka yolcu için kabus tasarımı var. Camları ufak ve yukarıda. Şehir içi testi yaptığımda 1.8lt ortalama ile tamamladım sürüşü. Ekonomik araç.

Yorum bağlantısı
Emin Aslan

verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim arkadaşlar.

şehir içinde 65 km hıza kadar elektrikli dediniz bu hızı yükseltebilme ihtimalimiz var servis tarafından 65 i 90 yaptırma gibi

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Elektrik için hız sınırı yok bildiğim kadarıyla. Kw olarak var. 18kw üstü tüketim olunca elektirik motoru devreden çıkıyor

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Cem Işık

Arka koltukları tabuta girmiş gibi hissettiriyor cam yapısından ötürü, arkayı da kullanma ihtiyacınız var ise denemeden almamanızı öneririm nacizane. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Cem Işık yazdı:

Arka koltukları tabuta girmiş gibi hissettiriyor

sığabildin de oturabilirsen evet hissi aynı öyle

• Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Emin Aslan yazdı:

şehir içinde 65 km hıza kadar elektrikli dediniz bu hızı yükseltebilme ihtimalimiz var servis tarafından 65 i 90 yaptırma gibi

Siz alın, ecufast’e uğrayın yapsınlar. 

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Servet Aydın yazdı:

Elektrik için hız sınırı yok bildiğim kadarıyla. Kw olarak var. 18kw üstü tüketim olunca elektirik motoru devreden çıkıyor

119 üst sınır abi. Sonrasında gezegen dişli ve elektrik motor devir sınırları gereği aracın motoru çalışmak zorunda. Güç vermese bile çalışmak zorunda. 

Pillerin motoru besleme sınırı max 21kw ama bu pillerin doluluk oranı ve sıcaklığına göre değişiyor. 

F6-FF54-B5-AA83-46-C0-BC23-0613750-FAACC

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Murat Azalma
Emin Aslan yazdı:

böyle bir şey mümkün değil. ayrıca bu teorik bir bilgi. koşullara göre değişir. bazen 10 km hızda benzin elektrik yapar. bazen 90 ile elektrikle gider. sizin burada bakmanız gereken yüzde kaç ltr yakıyorsunuz. ben 5 ltr ile geziniyorum , -+ 0,5 değişebiliyor. kalorifer açık üstelik. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Emin Aslan yazdı:

"die" bildiğiniz doğru değildir.

Emin Aslan yazdı:

Arkadaşım 65 ile gezerim gibi düşünüyorsanuz unutun. Hız değil menzil önemli. yaklaşık 1 km kadar elektrikle gidiyor kabaca..

O elektriği de kendisi zaten benzin yakarak daha önce üretmiş oluyor. Yani elektrikle çalışıyor diye bir durum yok.

• Beğen 1
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
(düzenlendi)
Mehmet Göktürk yazdı:

"die" bildiğiniz doğru değildir.

Arkadaşım 65 ile gezerim gibi düşünüyorsanuz unutun. Hız değil menzil önemli. yaklaşık 1 km kadar elektrikle gidiyor kabaca..

O elektriği de kendisi zaten benzin yakarak daha önce üretmiş oluyor. Yani elektrikle çalışıyor diye bir durum yok.

Rampa inerken veya fren yaparken benzinsiz de üretmiş olabilir :) 

hybrid arabada amaç motoru kapatmak hocam. Motor kapalıyken hayati çalışan sistemler elektrikli ve bunlar pilden besleniyor. Böylece araç dururken, ayak gazda değilken veya klima çalışırken, fren yaparken motorun çalışmasına gerek kalmıyor. 

elektrikle kaç km, kaç hızda gidilir sorusu phev araçlar için geçerli. Hybrid’de böyle bir soru sormak abest oluyor. 

Dolu pille, düz yolda 30-40km hızla sürersek 4 km gidiyor. 1km veya 1,5km rakamlar gördüm. Yanlış bilgi onlar. 

elimizde 0,5kwh enerji var. Bununla 4-5km kadar yol gidilebiliyor

tarihinde Tansu Kalafatoğlu tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Dolu pille, düz yolda 30-40km hızla sürersek

arkadakiler kurdeşen döküyor, sonra kavşakta kırmızı ışıkta kalıyoruz

• Beğen 1
  • Mutlu 3
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Çağlar Bayur yazdı:

arkadakiler kurdeşen döküyor, sonra kavşakta kırmızı ışıkta kalıyoruz

Aceleniz ne, sakin sakin gideceğiz işte :) 

hibriti soranlar böyle kaç km elektrikle gidiyor, kaç hız yapıyor diye soruyor. Aslında konuyla hiç alakası yok. Düz yolda sürekli elektrikle gitmeye çalışınca tüketim artıyor. O yüzden 30-40 elektrikle gitme yapma işi yaş

ben seri kalkıyorum mesela, benzinli motorla :) 

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Rampa inerken veya fren yaparken benzinsiz de üretmiş olabilir :) 

hybrid arabada amaç motoru kapatmak hocam. Motor kapalıyken hayati çalışan sistemler elektrikli ve bunlar pilden besleniyor. Böylece araç dururken, ayak gazda değilken veya klima çalışırken, fren yaparken motorun çalışmasına gerek kalmıyor. 

elektrikle kaç km, kaç hızda gidilir sorusu phev araçlar için geçerli. Hybrid’de böyle bir soru sormak abest oluyor. 

Dolu pille, düz yolda 30-40km hızla sürersek 4 km gidiyor. 1km veya 1,5km rakamlar gördüm. Yanlış bilgi onlar. 

elimizde 0,5kwh enerji var. Bununla 4-5km kadar yol gidilebiliyor

Neyi yanlış söylemişim anlamadım? 
1 km kadar normal motor çalışmadan gidebilirsin sonra bitiyor dediğin gibi zaten kendi ürettiği. Yokuş iniş dedin ama onu çıkarken yaktı ;) burda soru soran arkadaşın kafası farklı onu düşün.

Kasarsan 4-5 oluyordur ama ben test sürüşünde 1 km gidebildim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

ben seri kalkıyorum mesela, benzinli motorla

başımıza taş yağacak ne zaman oldu bu geçmiş olsun

• Beğen 1
  • Mutlu 3
Yorum bağlantısı
Çağrı Alaf
Servet Aydın yazdı:

Cx3 öncesi test ettiğim araç. Sadece pil ile 1.5km menzil sunuyor. İhtiyaç halinde aküler dolu ise elektrik motoru desteği var. Arka yolcu için kabus tasarımı var. Camları ufak ve yukarıda. Şehir içi testi yaptığımda 1.8lt ortalama ile tamamladım sürüşü. Ekonomik araç.

Üstadım CX3 vs CH-R deseler  ?

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Çağlar Bayur yazdı:

başımıza taş yağacak ne zaman oldu bu geçmiş olsun

Ali’yi örnek alıyorum. Sorarlarsa hipermilciyim. Yolda aksiyon tavan 😁

@Mehmet Göktürk siz denerken piller tam dolu değildir hocam. Veya gaza azcık fazla basınca benzine geçebilir. Yokuş yukarı çıkmışsınızdır vs. Havalar ısınsın, aslında önemi olmayan ama merak edilen menzil videosu çekeceğim

• Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Selim Bilgin
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Ali’yi örnek alıyorum. Sorarlarsa hipermilciyim. Yolda aksiyon tavan 😁

Bi daha denk gelelim de üç korna yapıp gazlayalım. 😄

• Beğen 1
  • Mutlu 3
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Selim Bilgin yazdı:

1. kornada kiprit gazlasın, sen 3 ten sonra biraz bekle, anca o zaman denk

Çağrı Alaf yazdı:

Üstadım CX3 vs CH-R deseler  ?

demesinler king dalar... nazikçe.... aynı cümleye bile giremez birisi uzay mekiği diğeri anca toros olur.

• Beğen 1
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Selim Bilgin yazdı:

Çift maske takayım bari. Yazılım varsa 3 takayım 😁

• Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Selim Bilgin
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Çift maske takayım bari. Yazılım varsa 3 takayım 😁

Duman yok bizde, ama iman var. Helal Power 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...