İçeriğe Yönlendir

Cam Filmi Kararsızlığı

Ü.Emre Kartal

Recommended Posts

Ü.Emre Kartal

Aracımda arka 3 cam fabrikasyon renkli. Uzun zamandır ön camlara film yaptırma düşüncem vardı. Bugün LLumar marka cam filmini ön 3 cam için 900 lira olarak fiyat aldım. Filmin tam modelini bilmiyorum aceleye geldi sormadım fakat gösterilen numunelerde 2 farklı rengi vardı yeşil ve mavi. %70 geçirgenliğinin olduğu söylendi. Ben film olduğu belli olmasın, amacım sadece ısıyı kesmek dediğim için bu ürünü gösterdiler. 

Bildiğim kadarı ile fiestada cam yeşil tonlu, bu sebeple yeşil yaptırmayı düşündüm. 

Kafama takılan noktalar oldu. Ön cam dahil bu film ile yapılırsa muayeneden geçer mi? Ayrıca yapılınca problem yaşar mıyım? Işık dağılması, gece görüşü vs vs. Gece yolculuk yapıyorum ve görüş konusu çok önemli. 

Yorum bağlantısı
Çağatay Kılınç

Bildiğim kadarıyla ön cam hernasıl olursa olsun film yasak. Yasal mevzuatta da diğer camlara numara farketmeksizin yasak ama müsaade ediyorlar diye biliyorum. Muayene işi in kalan duymadım filmden.

Yorum bağlantısı
Öner Kurukuz

Benim orjinal camlara bile muayenede filmli cam dolayısıyla hafif kusur yazdılar.

Senin filmli camlara ne yazarlar kestiremedim şimdi.

• Şaşkın 1
Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen

Arkadaşın 3008 in arka camlar siyah, ön yanlara film yaptırdı alırken. Geçen muayene yaptırdı, motor no okumadı ve camlara sonradan film yazmışlar hafif kusur olarak.

Ön cam sıkıntı diye biliyorum ama, polis söktürüyor fark ederse, muayeneyi bilmem.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ü.Emre Kartal
Çağatay Kılınç yazdı:

Bildiğim kadarıyla ön cam hernasıl olursa olsun film yasak. Yasal mevzuatta da diğer camlara numara farketmeksizin yasak ama müsaade ediyorlar diye biliyorum. Muayene işi in kalan duymadım filmden.

Ahmet İhsan Akşen yazdı:

Arkadaşın 3008 in arka camlar siyah, ön yanlara film yaptırdı alırken. Geçen muayene yaptırdı, motor no okumadı ve camlara sonradan film yazmışlar hafif kusur olarak.

Ön cam sıkıntı diye biliyorum ama, polis söktürüyor fark ederse, muayeneyi bilmem.

Yaptırmayı düşündüğüm film için belli olmaz dedi yapacak olan yer. Yani siyah renkli olan filmlerden değil, air serisi sanıyorum. 2023 aralıkta yapılacak muayene ama 900 lirada malum az değil. Hem para verip hem de ceza yemek ya da muayenede sıkıntı yaşamak istemiyorum. 

Yorum bağlantısı
Alpay Sumer

llmarda atc serisinde bahsettiginiz sadece uv ozellikli film vardi galiba.. Biraz tuzluydu fiyatları..

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu

Bende ön cam llumar air 80 var. Güneşte hafif mavi yansıyor. Air 70 ise yeşil yansır. 

gece görüşünde sorun oluyor. Işık kırılması veya dağılması çok hafif var. Film takılırken içine sıkılan sabunlu su kuruyunca ışık kırılması minimuma iniyor. Çok az şekilde kalıyor. 

ilk taktırdığımda hemen uzun yola çıkmıştım. Önümdeki araçların stop lambaları epey dağılıyordu. Karşıdan gelen arabaların ışıkları da fenaydı. Sonradan epey toparladı. 

Film siyah olmadığı için az görünme az ışık geçirme olayları olmuyor. Tek sorunu biraz ışık dağıtıyor. Ama çok az. Sonradan alışıyorsunuz buna. Farketmiyorsunuz

Yorum bağlantısı
Çağrı Alaf
(düzenlendi)

Ön - Ön Sağ ve Sol camlara renkli film yapıştırmak yasaktır. Diğer camlara istenilen renk ve geçirgenlikte film yapıştırılabilir. Ön Cam - Ön sağ ve ön sol camlara da şeffaf istenilen film yapıştırılabilir. Kanunen durum böyle ancak pratikte ön cam hariç diğer camlara hiç bir şey demiyorlar.

Ama film taktırırken dikkat edin kapıları sökmesinler benim eski sahip olacak eşşek filmleri nereye yaptırdıysa musluk suyu sıktılar herhalde cama leş gibi iz var film ile cam arasında. Ayrıca filmi takan zurna kapıları söküp krikodan takmış, sökerken de ne kadar kapı döşemesi klipsi varsa kırmış - çatlatmış hem kriko tarafından hem kapı döşeme tarafından ses geliyor. 

tarihinde Çağrı Alaf tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ü.Emre Kartal
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Bende ön cam llumar air 80 var. Güneşte hafif mavi yansıyor. Air 70 ise yeşil yansır. 

Bana 2 tane rengi var aynı geçirgenlik diye söylediler. Ama dediğiniz gibi air80 ve 70 olabilir. (ikisinede 70 geçirgenlik demişti) 

Benim aracın kendi camı parça kodunda yeşil yazıyor. Bu sebeple mavi olanı yapmak sırıtır mı acaba? Onlar yeşil daha iyi olur dediler cam yeşil ise. 

Dediğiniz gibi ise belli oluyor mu peki? Yani çevirme veya muayenede sıkıntı yaşar mıyız?

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Ü.Emre Kartal yazdı:

Bana 2 tane rengi var aynı geçirgenlik diye söylediler. Ama dediğiniz gibi air80 ve 70 olabilir. (ikisinede 70 geçirgenlik demişti) 

Benim aracın kendi camı parça kodunda yeşil yazıyor. Bu sebeple mavi olanı yapmak sırıtır mı acaba? Onlar yeşil daha iyi olur dediler cam yeşil ise. 

Dediğiniz gibi ise belli oluyor mu peki? Yani çevirme veya muayenede sıkıntı yaşar mıyız?

diğer camlar yeşilimsi ise siz de air 70 yaptırın derim. 

1 sene oldu fimleri yaptıralı. trafik çevirmeye hiç girmedim. Muayeneye de hiç girmedim. 

eğer filmleri şirinevler veya florya afm Süleyman İpek’te llumar’da yaptıracaksanız kapı içlerini söküyorlar. 

Bana fiyat az geldi bu arada. Geçen sene tüm istanbul’daki yetkili llumar bayilerinden fiyat aldığımda en ucuzu şirinevler afm idi. Sadece ön cama air 80’i 800 liraya taktırmıştım. O zamanlar dolar 7-8 liraydı. Enflasyon bu kadar değildi. 

Yorum bağlantısı
Gökhan Tuna

Marka seciminiz dogru, Maslak llumar'dan (Osman Bey) on cam haric, yan camlar (4 adet) ve arka cam icin 1500 TL fiyat almistim 2 hafta once, fiyat fikri olmasi acisindan.. On yan camlar ATC35, arka yan ve arka camlar ATC15. Daha once ecosporta aynisini 7 Temmuz'da 800 TL ye yaptirmistim.

Ancak on cama film yaptirmaya cesaret edemiyorum.

Yorum bağlantısı
Ü.Emre Kartal
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

diğer camlar yeşilimsi ise siz de air 70 yaptırın derim. 

1 sene oldu fimleri yaptıralı. trafik çevirmeye hiç girmedim. Muayeneye de hiç girmedim. 

eğer filmleri şirinevler veya florya afm Süleyman İpek’te llumar’da yaptıracaksanız kapı içlerini söküyorlar. 

Bana fiyat az geldi bu arada. Geçen sene tüm istanbul’daki yetkili llumar bayilerinden fiyat aldığımda en ucuzu şirinevler afm idi. Sadece ön cama air 80’i 800 liraya taktırmıştım. O zamanlar dolar 7-8 liraydı. Enflasyon bu kadar değildi. 

Aydın da yaptıracağım filmi mecburen. Ürün olarak katalogdan gösterdi LLumarın. Avm içinde bir yer değil ama daha önce birkaç şey yapıldı işçilikleri iyi baya. Fiyatı için yorum yapamıyorum başka yere sormadım. 

Gökhan Tuna yazdı:

Marka seciminiz dogru, Maslak llumar'dan (Osman Bey) on cam haric, yan camlar (4 adet) ve arka cam icin 1500 TL fiyat almistim 2 hafta once, fiyat fikri olmasi acisindan.. On yan camlar ATC35, arka yan ve arka camlar ATC15. Daha once ecosporta aynisini 7 Temmuz'da 800 TL ye yaptirmistim.

Ancak on cama film yaptirmaya cesaret edemiyorum.

Atc serisi bildiğim kadarı ile metalik film oluyor. Fiyatı farklıdır muhtemelen. 

Yaptıracağım gibi duruyor, araç akşama kadar güneşte. 

Yorum bağlantısı
Mehmet Yeter

1 ay önce llumardan air80 için fiyat aldım ön cam için 1500 gibi bir fiyat vermişlerdi. KDV hariç. Kaynarca da bir esnafa 200 liraya yaptırdım. Şu anlık memnunum. Amacım ısı ve ön göğsü korumak. 

Yorum bağlantısı
Ü.Emre Kartal
Çağlar Bayur yazdı:

film çektirmeye aydına gideceğiz anlaşılan 900 tl bedava

10 sene garantiliymiş filmler. Bakalım ne çıkacak 🙂

Mehmet Yeter yazdı:

1 ay önce llumardan air80 için fiyat aldım ön cam için 1500 gibi bir fiyat vermişlerdi. KDV hariç. Kaynarca da bir esnafa 200 liraya yaptırdım. Şu anlık memnunum. Amacım ısı ve ön göğsü korumak. 

Fiyat konusunda sanıyorum yer çok farkediyor. LLumar markası ciddi olarak pahalı ne yazıkki. 

Yorum bağlantısı
Mehmet Yeter
Ü.Emre Kartal yazdı:

🙂Fiyat konusunda sanıyorum yer çok farkediyor. LLumar markası ciddi olarak pahalı ne yazıkki. 

Bu fiyat farkı yüzünden öncesinde yan ve arka camları yine böyle bir esnafa yaptırdım 2 sene önce çok şükür şu anlık iyiler. 

Yorum bağlantısı
Metin Uzunoğlu

Ön cam yasak yan camlar hafif kusurlu geçiyor.  Mondeo ve fiesta bu durumda şuanda.  Dün mondeonun farları sararmasın diye film kaplattım 120 tl tuttu.

Yorum bağlantısı
Umut Taşlı

benim 307'de 5 cam 3m black shade, ön cam llumar atr35 ama ön camda ırx50'ye geçeceğim ve 1500 tl falan liste fiyatı var. giriş seviyesi atc herhalde toplamı 900 tl olan modeller, burasına dikkat edin. fiesta'nın ön camı çok mu küçük bilmiyorum ama öyleyse bile fena değil fiyat. 12' c3'ün ön yanlara atr50 yaptırdım en son, anlamsız büyük kelebekler dahil 300 tl verdim. tanıdık fiyatı oldu gerçi ama 900 içinde 300 yanlar desek, 600 tl'ye ön cam fena sayılmaz gene.

bu arada model ne olursa olsun 50'nin altına inmeyin önde. ben farlarım iyi, polis vs derdim de yok diye -biraz da çalışanın gazıyla :D- 35 istedim, ona rağmen değiştireceğim yolum düşünce. 21' g30 5'ten inince bile kelvin değeri dışında fark hissettirmeyen farım vardı, filmle birlikte aydınlanan bölgenin sondaki %20'si falan gitti. oralar artık karanlık 🙂 alışmamış olsam sıkıntı yok, gündelik bindiğim clio'nun normal hali bile bundan daha kötü zaten ama alışınca zor işte.

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Çağrı Alaf yazdı:

Ön - Ön Sağ ve Sol camlara renkli film yapıştırmak yasaktır. Diğer camlara istenilen renk ve geçirgenlikte film yapıştırılabilir. Ön Cam - Ön sağ ve ön sol camlara da şeffaf istenilen film yapıştırılabilir. Kanunen durum böyle ancak pratikte ön cam hariç diğer camlara hiç bir şey demiyorlar.

Ama film taktırırken dikkat edin kapıları sökmesinler benim eski sahip olacak eşşek filmleri nereye yaptırdıysa musluk suyu sıktılar herhalde cama leş gibi iz var film ile cam arasında. Ayrıca filmi takan zurna kapıları söküp krikodan takmış, sökerken de ne kadar kapı döşemesi klipsi varsa kırmış - çatlatmış hem kriko tarafından hem kapı döşeme tarafından ses geliyor. 

Ülke dingonun ahırı olunca…

ön yan camlarında koyu renk filim ile gezen tüm sürücüleri sevmiyorum hatta iğreniyorum.

Yorum bağlantısı
Mustafa Arıkan

Ön cama yan camlardaki gibi koyu filmlerden yaptırmayın. 
Koyu sevmiyormuşunuz zaten o yüzden açık renk film sorun oluşturmuyor yan camlarda. 
Bir de işçilik çok önemli. Sıfır araç alırken bana şart koştular cam filmini. Tam dedik olsun ama yapan vatandaş arka bagaj kapağından şablon alırken camı dıştan çizmiş. Çok önemsemedim olan olmuş dedik. Siz yaptırırken öncesinde iyi tembihleyin yapacak kişiyi.

Yorum bağlantısı
Evren Barış Özbek
Ü.Emre Kartal yazdı:

Aydın da yaptıracağım filmi mecburen. Ürün olarak katalogdan gösterdi LLumarın. Avm içinde bir yer değil ama daha önce birkaç şey yapıldı işçilikleri iyi baya. Fiyatı için yorum yapamıyorum başka yere sormadım. 

Atc serisi bildiğim kadarı ile metalik film oluyor. Fiyatı farklıdır muhtemelen. 

Yaptıracağım gibi duruyor, araç akşama kadar güneşte. 

Aydın'da nerede yaptıracaksın?

Yorum bağlantısı
Ü.Emre Kartal
Evren Barış Özbek yazdı:

Aydın'da nerede yaptıracaksın?

Bulvardaki Bp nin içerisindeki yerde yaptırmayı planlıyorum. Daha önce farları temizletmiştim işçilikleri iyiydi

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağrı Alaf
(düzenlendi)
Mehmet Göktürk yazdı:

Ülke dingonun ahırı olunca…

ön yan camlarında koyu renk filim ile gezen tüm sürücüleri sevmiyorum hatta iğreniyorum.

İçinde ki sürücüyü görmediğim bir araba görünce bende ayar oluyorum Mehmet Hocam. Güvensiz hissettiriyor, bunun huy ve alışkanlıklar ile de alakası da yok genelde insan beyni görüp, algılayıp "SAFE" olarak etiketleyemediği her şeyden iğreniyor.

Ayrıca gece yan aynalar geri geri gelirken iptal oluyor eğer ön iki camda film olursa. Geri görüşün olmadığı durumlarda tamamen kör ilerliyor vatandaş. Her kuralın arkasında bir gerçek vardır. 

tarihinde Çağrı Alaf tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Evren Barış Özbek
Ü.Emre Kartal yazdı:

Bulvardaki Bp nin içerisindeki yerde yaptırmayı planlıyorum. Daha önce farları temizletmiştim işçilikleri iyiydi

Emin yapacak ise işçiliği ve kalitesi çok iyidir.

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Çağrı Alaf yazdı:

İçinde ki sürücüyü görmediğim bir araba görünce bende ayar oluyorum Mehmet Hocam. Güvensiz hissettiriyor, bunun huy ve alışkanlıklar ile de alakası da yok genelde insan beyni görüp, algılayıp "SAFE" olarak etiketleyemediği her şeyden iğreniyor.

Ayrıca gece yan aynalar geri geri gelirken iptal oluyor eğer ön iki camda film olursa. Geri görüşün olmadığı durumlarda tamamen kör ilerliyor vatandaş. Her kuralın arkasında bir gerçek vardır. 

Kavşakta olsun sollamada olsun göz kontağı çok faydalı. Zaten avrupada bu nedenle ön yanda yasak

Nerde koyu filimli araç çoğu kez içindeki tipler beklediğim türden oluyor.. istisnalar ve bu forum hariç turuyorum..

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...