İçeriğe Yönlendir

Karavan Tatili Hakkında Öneriler

Oğulcan Akıncıoğlu

Recommended Posts

Oğulcan Akıncıoğlu

Herkese merhabalar,

3 Eylül itibari ile 1 haftalığına karavan kiralamayı planlıyorum. Genelde çadır, butik otel şeklinde tatil yaptığımız için karavan konusu bize biraz uzak.

Marmaris bölgesi ilk hedef, aslında öğrenmek istediğim konu karavan ile tesis dışında nerelerde konaklama yapabilirim, araştırmalarıma göre bir kaç koy buldum ancak yeterli gelmedi.

Siz değerli üyelerin edindiği tecrübeler, keşfettiği yerler var ise faydalanmak isterim.

Karavan yolculuğu için ek öneri ve uyarılarınız var ise faydalanmak isterim, otomobil harici uzun yolum bu boyutta bir araç ile olmadı.

Saygılarımı sunarım

Yorum bağlantısı
Cem Işık
Oğulcan Akıncıoğlu yazdı:

Herkese merhabalar,

3 Eylül itibari ile 1 haftalığına karavan kiralamayı planlıyorum. Genelde çadır, butik otel şeklinde tatil yaptığımız için karavan konusu bize biraz uzak.

Marmaris bölgesi ilk hedef, aslında öğrenmek istediğim konu karavan ile tesis dışında nerelerde konaklama yapabilirim, araştırmalarıma göre bir kaç koy buldum ancak yeterli gelmedi.

Siz değerli üyelerin edindiği tecrübeler, keşfettiği yerler var ise faydalanmak isterim.

Karavan yolculuğu için ek öneri ve uyarılarınız var ise faydalanmak isterim, otomobil harici uzun yolum bu boyutta bir araç ile olmadı.

Saygılarımı sunarım

Çekme karavan mı, motorlu karavan mı düşündüğünüz? Her ikisi de uzun yolda çok dikkat ister. Çekme biraz daha fazla dikkat ister. @Sami Demirpaz gelsin, bilgilendirir sizi. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Cavit Çırakoğlu

Öncellikle kiralayacağınız karavandan emin olun. Nerden başlayacaksınız belli mi?

Yorum bağlantısı
Sami Demirpaz

Şimdiden iyi tatiller dilerim. Facebook'ta karavan grupları, ücretsiz konaklama bölgeleri vs vs sayfalar var. Buradan gidilebilecek ücretsiz alanlar ile ilgili bilgi toplayabilirsiniz.

Ben kamp alanlarını tercih ettiğim için, münferit konaklamalar ile ilgili pek bilgim yok.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ahmet Aybeyaz

Şöyle özetlemek gerekirse,

Sanırım motokaravan kiralayacaksınız, kiralama öncesi kontrolleri zaten yaparsınız ancak yanınızda bir alet çantası olsun. Su borusu damlatır falan keyfiniz kaçmasın.

WC maceratörlü ise yola çıkmadan çalışma tarzını öğrenin.

Yolda sakin gitmek önemli, ağır bir araç olduğunden frenler çabuk ısınabilir, şu anda facebook da ısındı diye disklere su dökenler var :)

Konaklamaya gelince, ben 3 yazdır çekme karavan kullanıyorum. Çoğunlukla Çanakkale ve Trakya tarafında ücretsiz yerlerde kaldım. Assos da mesela sahilde ücretli yerde kaldım.

Ama 2020 yazı ile 2022 yazı çok farklı, karavan sayısı arttı, ücretsiz konaklamalar zorlaştı hatta imkansıza yakın. 

İlk tecrübe için ben olsam ücretli bir yerde başlardım 2-3 gece, sonra koy bulunca geçerdim :) ya da ücretli yer de araştırın, acil durumda geçmek rahat olur.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Oğulcan Akıncıoğlu
Cem Işık yazdı:

Çekme karavan mı, motorlu karavan mı düşündüğünüz? Her ikisi de uzun yolda çok dikkat ister. Çekme biraz daha fazla dikkat ister. @Sami Demirpaz gelsin, bilgilendirir sizi. 

Motokaravan abi, çekme değil.

Cavit Çırakoğlu yazdı:

Öncellikle kiralayacağınız karavandan emin olun. Nerden başlayacaksınız belli mi?

Eskişehir çıkışlı olacak.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Bol bol kıyafet alın. Yıkamak zor

camping yaşamı kalenderdir, 2tişört bi şort tamam, kışları polar

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Çağlar Bayur yazdı:

camping yaşamı kalenderdir, 2tişört bi şort tamam, kışları polar

Ateş yakarım duşumu alırım. Ellerimi sürekli yıkarım. Ufak bi terlemede hemen duş alırım. Sabah akşam zaten duş var. Toza kire yağa gelemem. Ceyranda uyuyamam. Güneş altında çalışamam. Bana uygun karavan budur 

images?q=tbn:ANd9GcRYeFnatBZysSctv5dC3Oc

• Beğen 1
  • Mutlu 5
  • Şaşkın 1
Yorum bağlantısı
Cavit Çırakoğlu
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Ateş yakarım duşumu alırım. Ellerimi sürekli yıkarım. Ufak bi terlemede hemen duş alırım. Sabah akşam zaten duş var. Toza kire yağa gelemem. Ceyranda uyuyamam. Güneş altında çalışamam. Bana uygun karavan budur 

images?q=tbn:ANd9GcRYeFnatBZysSctv5dC3Oc

Bu karavan bitmiş hali Ankara Samsun yolu çıkışında bir tesiste duruyordu yıllar önce.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Tuğberk Avar

1.5 sene kaldım Marmaris'te adaköy yolunda bir iki kamp alanı var her biri gerçekten kaliteli yerlerdi. 

Ama 5-6 yıl oluyor. Size tavsiyem karavanınızı kiralarken çok dikkatli olun. Gidecek yer bulunur hocam. 

Yorum bağlantısı
Oğulcan Akıncıoğlu
Ahmet Aybeyaz yazdı:

Şöyle özetlemek gerekirse,

Sanırım motokaravan kiralayacaksınız, kiralama öncesi kontrolleri zaten yaparsınız ancak yanınızda bir alet çantası olsun. Su borusu damlatır falan keyfiniz kaçmasın.

WC maceratörlü ise yola çıkmadan çalışma tarzını öğrenin.

Yolda sakin gitmek önemli, ağır bir araç olduğunden frenler çabuk ısınabilir, şu anda facebook da ısındı diye disklere su dökenler var :)

Konaklamaya gelince, ben 3 yazdır çekme karavan kullanıyorum. Çoğunlukla Çanakkale ve Trakya tarafında ücretsiz yerlerde kaldım. Assos da mesela sahilde ücretli yerde kaldım.

Ama 2020 yazı ile 2022 yazı çok farklı, karavan sayısı arttı, ücretsiz konaklamalar zorlaştı hatta imkansıza yakın. 

İlk tecrübe için ben olsam ücretli bir yerde başlardım 2-3 gece, sonra koy bulunca geçerdim :) ya da ücretli yer de araştırın, acil durumda geçmek rahat olur.

Ahmet bey evet motokaravan, 2015 yılından bu yana çadır kampı yapıyorum.Bu sefer motokaravan deneyelim dedik,alma planım vardı belki beğenmeyip defteri kapatabiliriz.

Zor da olsa ilk önce çubucak orman kampına girmeye çalışacağım ondan sonrasıda ana hatlar ile belli gibi.

Ali Tuğberk Avar yazdı:

1.5 sene kaldım Marmaris'te adaköy yolunda bir iki kamp alanı var her biri gerçekten kaliteli yerlerdi. 

Ama 5-6 yıl oluyor. Size tavsiyem karavanınızı kiralarken çok dikkatli olun. Gidecek yer bulunur hocam. 

Aracı inceledim, 2011 Fiat Ducato, 250bini devirmiş.İçi yeni yapılmış 2. kiralayan biz olacağız.

Yeni hazırlanmış olması hem güzel hem de riskli :)

Muhittin Kaplan yazdı:

7b33249f79e42e7a6edcad4849226456.jpeg

Abi yarın akşam alırım sanırım aracı, istersen Eskişehir turu yaptırayım yatarak :biggrin:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Burak Kuşçu

Ben pino çekme karavan kullanıyordum. Yaz başı bir tane caretta 1200 satın aldım eylülün ilk haftası ufak molalarla bir tur yapacağım. kullandığım çekme karavanlarda tuvalet olmadığı için genelde tesislerde yada tesise yakın yerlerde konaklamayı tercih ettim. Geçen yıl akbük taraflarındaydım. o bölgede tesis harici konaklayabileceğiniz noktalar mevcut. fakat sezon ortası epey kalabalıktı rakat edemeyeceğimiz için tercih etmedik. 

Aslında karavan konusu altında daha önceden kamp ve karavan ile konakladığımız noktaları paylaşıp olumlu olumsuz yanlarını paylaşsak nasıl olur ?  

Yorum bağlantısı
Bekir Çelik

Kiralama ücretini ve şatlarını paylaşabilir misiniz rica etsem? Fikrimiz olsun. Km sınırlama vb durumlar nedir mesela?

Yorum bağlantısı
Oğulcan Akıncıoğlu
Burak Kuşçu yazdı:

Ben pino çekme karavan kullanıyordum. Yaz başı bir tane caretta 1200 satın aldım eylülün ilk haftası ufak molalarla bir tur yapacağım. kullandığım çekme karavanlarda tuvalet olmadığı için genelde tesislerde yada tesise yakın yerlerde konaklamayı tercih ettim. Geçen yıl akbük taraflarındaydım. o bölgede tesis harici konaklayabileceğiniz noktalar mevcut. fakat sezon ortası epey kalabalıktı rakat edemeyeceğimiz için tercih etmedik. 

Aslında karavan konusu altında daha önceden kamp ve karavan ile konakladığımız noktaları paylaşıp olumlu olumsuz yanlarını paylaşsak nasıl olur ?  

Akbük'ü değerlendirelim, bence de süper olur bu konu altında tecrübelerimi paylaşmaya çalışacağım bende.

Yorum bağlantısı
Oğulcan Akıncıoğlu
Bekir Çelik yazdı:

Kiralama ücretini ve şatlarını paylaşabilir misiniz rica etsem? Fikrimiz olsun. Km sınırlama vb durumlar nedir mesela?

7 gün olarak anlaştım ben günlük 1100 tl ücreti var.Yakıt maliyetinide 10lt/100km olarak hesaplıyorum, ancak uzun yolda 90 km/h civari daha az yakacağını söyleyenler var.

Geçen ay abim kiralamıştı Antalya çıkışlı,1300 tl'idi km sınırı yoktu.

Kiralayacağım karavanda  sınırlama sordum günlük 400 km ancak çok sorun değil dediler.7 günde 2800 km yapamam zaten.

3000tl depozito isteniyor, bu kiralayacağınız kişiye/firmaya göre değişiyor.5000tl isteyenlerde var.

Tesis ücreti vs yine değişiyor, kabaca ana kalemler karavan ve yakıt gözüküyor ilk etapta.

Marmariste 7 günlük bir butik otelden epey pahalıya geliyor karavan ancak tecrübe etmek istedik, buraya da eklemeye çalışacağım.

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Oğulcan Akıncıoğlu
Çağlar Bayur yazdı:

Baran bile karavanı satıyormuş piyasası düşer

Gezecek yer kalmadı onun, o başka boyutta.🙂

Piyasa düşmeden bir bakıp çıkalım.

Yorum bağlantısı
Cavit Çırakoğlu

İki akşamlık karavan kampında suyun ulaşılabilir olması tuvaletin başlatılabilir önemli . Az ve öz eşya. Mutlaka karavan komşusu gerekli. 

Yorum bağlantısı
Muhittin Kaplan
(düzenlendi)
Çağlar Bayur yazdı:

Baran bile karavanı satıyormuş piyasası düşer

Malum epeyden bu yana takip ediyordum. Ülkede pimapenciler, marangozlar, sigortacılar, emekli askerler bile karavan yapmaya/üretmeye başladı. Arz fazlası var bence fiyatlar düşer tabi.

tarihinde Muhittin Kaplan tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Muhittin Kaplan yazdı:

Malum epeyden bu yana takip ediyordum. Ülkede pimapenciler, marangozlar, sigortacılar, emekli askerler bile karavan yapmaya/üretmeye başladı. Arz fazlası var bence fiyatlar düşer tabi.

Ben masumum :)

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Emre Şimşek
Muhammet Ergün yazdı:

Göcek de Ayten koyu var, camlarin altında sakin.

Geçenlerde orada günübirlik çadır kurdum. Jandarma gelip çadırı kaldırmamı istedi. Karavancıları da gece kalmamaları konusunda uyardı. Ormanlık alana girdiği için malesef öyle tenhada kafa dinleyeyim dedirtmiyorlar. Ama şu yapılabilir, gece karavan yola doğru çekilir sabah da tekrar koya geçilir. Jandarma da bir şey diyemez.

Karavanı görelim nasıl bir şeymiş?

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Muhittin Kaplan yazdı:

toplum henüz bu yaşama da hazır değil videolar ile pompalayınca da bir yere kadar

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...