İçeriğe Yönlendir

Mercedes CLA Hasar ve Hukuk Savaşı

Cem Işık

Recommended Posts

Cem Işık

2 ay kadar evvel, eve yaklaşık 500 metre kala, yola hendek kıvamında bir çukur kazılmış, eni 4 metre, uzunluğu 1 metre gibi, derinliği de 1 karış en az vardı. Dedim inşallah biri düşmez buraya.. araba neyse de motorlu biri girse, kesin takla atar, kolu bacağı kırar gibi düşünerek eve gittim. Hiç bir uyarı levhası duba vs yoktu. 
Akşam saat 9 gibi telefon çaldı, arayan baldız. “arabayla çukura düştüm, arabadan garip sesler geliyor” diyordu. Yeri tarif ettim, evet nereden biliyorsun ? Dedi.. zor şer getirmiş arabayı evin önüne. İnip baktım, ilk fiziksel muayenede davlumbazlar ile ön tampon alt ızgaranın kırıldığını gördüm. İnce yanak lastik olmasına rağmen lastik ve jantlar sağlamdı. Girdim arabaya, marşa basmamla araba 1960 model man kamyon gibi tir tir titriyordu boşta. Eyvah dedim kulaklar gitmiş. Araç alçak olduğu için altını göremedim haliyle. Sabahına çekici gelip aldı götürdü yetkili servise. Motor kulakları, travers vs derken 3 sayfalık parça listesi ve  150 bin küsur tl hasar çıktı. Allahtan havayastıkları açılmamış. Araç henüz 15.000 kmlerde, kaportasında nokta kusur olmayan 2017 model araçta 150 bin liralık hasar kaydı oluştu. 
can alıcı nokta şu, 3 ila 6 ay arasında aracın serviste kalacağı, gerekli parçaların bazılarının Almanya depolarında bile olmadığı, parçaların üretileceği ve kargosu vs ile 3-6 ay arası süreceği söylendi. Çukuru kazan iski. Hukuki girişimde bulunmak üzere güvenlik kamerası kayıtları vs toparladım. Bir hukuk savaşına gireceğiz bakalım, gelişmeleri paylaşırım buradan. 

• Beğen 24
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu

Hukuk savaşını kazanırsınız zaten ama bu kadar süreli parça bulunamaması bana ilginç geldi. Daha yeni arabanın baştan aşağı tüm parçalarının depolarda bol bol olması gerekirdi. Çip de değil bu yani

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Cem Dilmen
Cem Işık yazdı:

2 ay kadar evvel, eve yaklaşık 500 metre kala, yola hendek kıvamında bir çukur kazılmış, eni 4 metre, uzunluğu 1 metre gibi, derinliği de 1 karış en az vardı. Dedim inşallah biri düşmez buraya.. araba neyse de motorlu biri girse, kesin takla atar, kolu bacağı kırar gibi düşünerek eve gittim. Hiç bir uyarı levhası duba vs yoktu. 
Akşam saat 9 gibi telefon çaldı, arayan baldız. “arabayla çukura düştüm, arabadan garip sesler geliyor” diyordu. Yeri tarif ettim, evet nereden biliyorsun ? Dedi.. zor şer getirmiş arabayı evin önüne. İnip baktım, ilk fiziksel muayenede davlumbazlar ile ön tampon alt ızgaranın kırıldığını gördüm. İnce yanak lastik olmasına rağmen lastik ve jantlar sağlamdı. Girdim arabaya, marşa basmamla araba 1960 model man kamyon gibi tir tir titriyordu boşta. Eyvah dedim kulaklar gitmiş. Araç alçak olduğu için altını göremedim haliyle. Sabahına çekici gelip aldı götürdü yetkili servise. Motor kulakları, travers vs derken 3 sayfalık parça listesi ve  150 bin küsur tl hasar çıktı. Allahtan havayastıkları açılmamış. Araç henüz 15.000 kmlerde, kaportasında nokta kusur olmayan 2017 model araçta 150 bin liralık hasar kaydı oluştu. 
can alıcı nokta şu, 3 ila 6 ay arasında aracın serviste kalacağı, gerekli parçaların bazılarının Almanya depolarında bile olmadığı, parçaların üretileceği ve kargosu vs ile 3-6 ay arası süreceği söylendi. Çukuru kazan iski. Hukuki girişimde bulunmak üzere güvenlik kamerası kayıtları vs toparladım. Bir hukuk savaşına gireceğiz bakalım, gelişmeleri paylaşırım buradan. 

Geçmiş olsun abi. Allah beterinden saklasın. Ben de bu kadar uzun süre parça temin süresine şaşırdım açıkçası. Hukuki süreç konusunda zaten işin uzmanı sizsiniz. Lehinize olacağına inanıyorum.

Yorum bağlantısı
Arif Aykın

Geçmiş olsun, yeni model bir arabanın yedek parçasının olmaması gerçekten soru işareti oluşturuyor. Normal sanayide yedek parçacıdan yan sanayii isteseniz de yok dese anlarım ama kendi firmasında olmaması enteresan.

Yorum bağlantısı
Cem Işık

Türkiyedeki tüm depolardan sorulmuş, Almanya depolarda dahi bulunamayınca üretime gireceği söylendi. Klasik araba ya da s class gibi kupon tabir edilen araç olsa anlarım da 2017 model cla araçta olması garip geldi bana . Bu arada mercedes maksimum 10-15 gün, kasko da 10-15 gün araç veriyor ikame. 

Yorum bağlantısı
Murat Sahın

Öncelikle geçmiş olsun, mücadelenizde de kolay gelsin. Sonuç alırsınız ama sonuç değişmez. Yine kazarlar o çukurları, yine öyle mezar yeri gibi bırakırlar... İnsanlar öldüğünde bile ders çıkarmayan bir toplumuz.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Alptuğ Özcan

Aracın, hasarın ve çukurun fotoğraflarını hatırlıyorum.

Tekrar geçmiş olsun, can sıkıcı

Yorum bağlantısı
Selçuk Bakış

Geçmiş olsun Abicim, araç kiralama yapılsa karşı taraftan bedeli tahsil edilir mi acaba?

Yorum bağlantısı
Ersen Tapan

Dava kazanılır ama parçaların olmaması garip. İhtiyaç duyulan parçalar her önden kazada gerekli olabilecek türden parçalardır. 

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Selçuk Bakış yazdı:

Geçmiş olsun Abicim, araç kiralama yapılsa karşı taraftan bedeli tahsil edilir mi acaba?

Karşı tarafın bundan haberi olmayacağı için tahsil edilemez bence. 

Yorum bağlantısı
Erkut Uysal
Cem Işık yazdı:

Cem abi, bu hasardan ötürü, değer kaybı alınabilir mi ? Yoksa değer kaybı sadece kaporta hasarlarında mı geçerli ? 

Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız

Geçmiş olsun, olayı hatırlıyorum. Süreç uzayacakmış, daha da can sıkıcı. Araç her gün kullanılan araçsa bu sürede mutlaka araç bulmak lazım. 

Yorum bağlantısı
Cem Işık
Erkut Uysal yazdı:

Cem abi, bu hasardan ötürü, değer kaybı alınabilir mi ? Yoksa değer kaybı sadece kaporta hasarlarında mı geçerli ? 

Araç satıldığında değeri azaltacak her parça için değer kaybı alınabiliyor. Ancak alıştığımız trafik kazalarının aksine olayımızda tek taraflı bir kaza var ve karşı tarafın kaskosu olmadığından önce ihtarname gönderip değer kaybı vs talep edilip, ödeme yapılmaz ise dava yoluna gidilecek. 

2 yada daha fazla aracın karıştığı kazalar özelinde, eskiden tampon vs gibi plastik aksam değer kaybı talep edemezken, yaklaşık 1 senedir o tip parçalar da değer kaybı alabiliyor bu arada. Bizim olayımızda hasarı kasko karşıladığı için, sadece değer kaybı ve araçsız kalınan zamana ilişkin taleplerimiz olacak. 

Selçuk Bakış yazdı:

Araç kiralamaların da bedelini isteyeceğiz. 2-3 kez toplamda 10 gün kadar araç kiralandı. TÜm süreç boyunca araç kiralansa, tamamı talep edilebilir. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Almanya mb ile direk görüşme şansı var mı? Yedek parça işinde katakulke var 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Cem Işık
Servet Aydın yazdı:

Almanya ile bizzat görüşmedik abi, servis irtibatta, ama 2-3 ayrı yetkili servisle görüştüm, hepsi prosedürün bu şekilde olduğunu, söylenen bekleme sürelerinin normal olduğunu söylüyor. 

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu

Cem Işık yazdı:

Araç satıldığında değeri azaltacak her parça için değer kaybı alınabiliyor. Ancak alıştığımız trafik kazalarının aksine olayımızda tek taraflı bir kaza var ve karşı tarafın kaskosu olmadığından önce ihtarname gönderip değer kaybı vs talep edilip, ödeme yapılmaz ise dava yoluna gidilecek. 

2 yada daha fazla aracın karıştığı kazalar özelinde, eskiden tampon vs gibi plastik aksam değer kaybı talep edemezken, yaklaşık 1 senedir o tip parçalar da değer kaybı alabiliyor bu arada. Bizim olayımızda hasarı kasko karşıladığı için, sadece değer kaybı ve araçsız kalınan zamana ilişkin taleplerimiz olacak. 

Araç kiralamaların da bedelini isteyeceğiz. 2-3 kez toplamda 10 gün kadar araç kiralandı. TÜm süreç boyunca araç kiralansa, tamamı talep edilebilir. 

kurum şunu diyebilir ama. “Benden neden istemedim, benim aracın vardı sana verebilirdim”

önce kurumdan istemek gerekmez mi?

Yorum bağlantısı
Cem Işık
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

kurum şunu diyebilir ama. “Benden neden istemedim, benim aracın vardı sana verebilirdim”

önce kurumdan istemek gerekmez mi?

Kurumdan istenmez, dava sonuçlanmadan vermez de zaten. Yargı karar versin der geçerler. 

İlgili aracın sağlam hali (kaza geçirmemiş) muadilleri 950.000 TL- 1 Milyon TL bandında. 

Satış rakamı belirlerken, tamir edilmiş halinden, 150 bin TL düşüp, misal 800.000-850.000 TL gibi bir değer biçmek çok mu mantıksız olur? Araç servisten çıkınca direkt satılacak, SUV tarzı yerden yüksek bir araç almak üzere. Satış işi de bana kalacak gibi görünüyor. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Önder Özcan
Servet Aydın yazdı:

Arka cam için 25 gün bekleyen kekler var. Üzümlü.

• Mutlu 7
Yorum bağlantısı
Selim Bilgin

Çok geçmiş olsun tekrar, sinir bozucu bir durum.

Neden kaskosuz gezilmez sorusunu da cevaplamış olmuş.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
Cem Işık yazdı:

Geçmiş olsun, çukuşr işi çok problem.

Tanıdık avukat lazım, yoksa yardımcı oluruz.

Yorum bağlantısı
Murat Azalma

Çok geçmiş olsun. umarım dava can sıkacak ve bezdirecek kadar uzamaz. sizin açtığınız davaya emsal olarak , hatalı yol, kavşak gibi yerlere de dava açılabilir mi ? 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...