İçeriğe Yönlendir

Kırmızı Işıkta Geçmek Ağır Kusur Mu?

Mehmet Ozyurek

Recommended Posts

Mehmet Ozyurek

Karayolları Motorlu Araçlar Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortasında Yani kısa adı ile trafik sigortasında Teminat Dışında Kalan Haller arasında şu madde yer alır:

a) Tazminatı gerektiren olay, sigortalının veya eylemlerinden sorumlu olduğu kişilerin kasti bir hareketi veya ağır kusuru sonucunda meydana gelmiş ise

Bu maddeyi biraz açacak olursak

Alkollü veya uyuşturucu madde alarak araç kullanmak, 

İstiap haddinin üstünde yük ve yolcu alarak araç kullanmak, 

Olay yerini terk etmek,

Ehliyetsiz olarak araç kullanmak durumlarının net olarak ağır kusur sayıldığını bir çoğumuz biliriz. 

Ağır kusur: Kasti olmamakla birlikte kasta yakın anlamını taşımaktadır. Bu tanıma istinaden, 

Bazı sigorta şirketleri son zamanlarda kırmızı ışıkta geçmeyi de ağır kusur saymaktadır ve henüz bunun aksini ispat eden kazanılmış bir dava bulunmadığı bilgisini alıyoruz.

Kırmızı ışık ihlalinin yanı sıra; 

Girilmez levhası veya ters yön ihlali, polisin dur ikazına uymamak gibi hata olarak değerlendirlemeyen durumlar da ağır kusur olarak değerlendirilebilmektedir. 

Kırmızı ışıklara dikkat lütfen. 

• Beğen 16
  • Teşekkür 2
Yorum bağlantısı
Ü.Emre Kartal

Kırmızıda geçmek var, geçmek var...

Aniden sarıdan kırmızıya döndü (yeşilden sarı kırmızı olma süresi çok çok düşük olan yerler var) ve bizde geçtik. Aynı şekilde aşağıdan da biri kontrolsüz şekilde geldi ve kaza oldu. Bu durumda kasko ödeme yapmayacak mı? Dur ben kırmızıda geçeyim demiyor sonuçta sürücü, kasıt yok.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

sanayi dilinde: kırmızıda geçer de arabaya çarparsan cebinden ödersin

nazik nazik cümleler kurma

• Beğen 3
  • Mutlu 7
Yorum bağlantısı
Murat Sahın
Ü.Emre Kartal yazdı:

Aniden sarıdan kırmızıya döndü (yeşilden sarı kırmızı olma süresi çok çok düşük olan yerler var) ve bizde geçtik. Aynı şekilde aşağıdan da biri kontrolsüz şekilde geldi ve kaza oldu. Bu durumda kasko ödeme yapmayacak mı? Dur ben kırmızıda geçeyim demiyor sonuçta sürücü, kasıt yok.

Ben kaskodan ziyade sigorta diye anladım. Yoksa hatalı olunca ödeme yapmayacak kaskonun bir esprisi kalmıyor. 

Çağlar Bayur yazdı:

sanayi dilinde: kırmızıda geçer de arabaya çarparsan cebinden ödersin

nazik nazik cümleler kurma

Şu foruma bir sözlük oluştursana be abi. 

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Makaslar artarak kırmızıda geçen aracı çeviren polise teşekkür edenlere de dur ihtarına uymama cezası geliyor. Kesin bilgi yayalım

• Beğen 1
  • Mutlu 5
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Servet Aydın yazdı:

Makaslar artarak kırmızıda geçen aracı çeviren polise teşekkür edenlere de dur ihtarına uymama cezası geliyor. Kesin bilgi yayalım

resmi belge esastır, ceza makbuzu felan varsa beyan hükümsüzdür

Yorum bağlantısı
Ü.Emre Kartal
Murat Sahın yazdı:

Ben kaskodan ziyade sigorta diye anladım. Yoksa hatalı olunca ödeme yapmayacak kaskonun bir esprisi kalmıyor.

Trafik sigortası zaten karşıyı ödüyor. Biz kırmızıda geçip çarptık diye ödemeyecekse kasko da ödemez. Sonuçta değerlendirme kapsamı aynı. Ben genel olarak bütün sigorta türünü baz almıştım. Ancak belki prim düşürmek için öyle bir şey olabilir, bilemedim :)

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Ü.Emre Kartal yazdı:

Buradaki mevzu kasko değil. Trafik sigortası Emre. 

Ancak kurallar der ki; kavşaklara yaklaşırken durabilecek kadar yavaşlanır. 

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Ü.Emre Kartal
Mehmet Ozyurek yazdı:

Buradaki mevzu kasko değil. Trafik sigortası Emre. 

Ancak kurallar der ki; kavşaklara yaklaşırken durabilecek kadar yavaşlanır. 

Şimdi üst kısımdaki metine bakınca gördüm evet öyleymiş :) Sigorta şirketleri deyince direkt kasko gibi algılıyorum artık nedense

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Ü.Emre Kartal yazdı:

Trafik sigortası zaten karşıyı ödüyor. Biz kırmızıda geçip çarptık diye ödemeyecekse kasko da ödemez. Sonuçta değerlendirme kapsamı aynı. Ben genel olarak bütün sigorta türünü baz almıştım. Ancak belki prim düşürmek için öyle bir şey olabilir, bilemedim :)

Şu an bu kırmızı ışık şeysini malum bir kaç şirket uyguluyor. Trafik sigortası ile ilgili sigortalılarına ödeme emirleri gönderiyorlar. Bu şirketlerden çok kasko da yapılmıyor. 

Bu sebeple kaskoyla ilgili bir dönüş görmedim. Ne yapıyorlar bilmiyorum. 

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Her ışığıa koyacaksın EDS kamerayı.. 

Kamera olan kavşaklarda kural ihlali sıfır.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
İlkay Başaran

Geçmeyiversek herşey çözülecek ama hala sorguluyoruz. Asıl ilginç olan bu.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Metin Akbal

Son zamanlarda sigorta parça ıvır zıvır artmışken kazalarda buna paralel mi artıyor yoksa düşüş var mı? Haberler dün 1 lira kişi başı ödeme iken 1.6 lira kaza başı hasar ödedi tarzı temsili birşey söyledi sanki heralde falan ☺️ Böyle bir istatistik mevcut mu?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ersen şahin

Ankara Sincan'da yaşıyorum arabayla bir yere gidicem sağa dönüş kırmızı yanıyor doğal olarak durdum arkamda ego otobüsü devam etmem için selektör yaptı kırmızı yandığı için aldırış etmedim bir kaç saniye sonra tekrar selektör yaptı hala kırmızı yanıyor yine aldırış etmedim üçüncüye hala ışık kırmızı iken hem korna hem selektör yapınca sinirle indim aşağı ve "körmüsün kırmızı yanıyor" diyerek bağırdım adamda tık yok 

Anlatmaya çalıştığım insanımız için kırmızı ışık yansa bile yol boşsa geçilir gibi bi düşünce hakim sigorta şirketleri iyisini yapmış cezalarında daha fazla olması lazım 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu

Kırmızıda geçmek insanlık suçudur, buna tamam. Ama kasko firmaları işgüzarlık yapıyor. Kırmızıda geçmek gibi binlerce ağır kusur oluşturacak durum var. Mesela hatalı sollama. Ne farkı var kırmızıdan? Hız sınırları, daha sıkıntılı bir durum mesela. Ya da olayı buna çevirsinler. Trafik ihlali yapanın kaskosu ödeme yapmayacak desinler. Kırmızı falan ayırmasınlar. Benim işime gelir. Kaza oranı ciddi azalır. Kasko fiyatları da düşer

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Murat Sahın
(düzenlendi)
Mehmet Ozyurek yazdı:

Her ışığıa koyacaksın EDS kamerayı.. 

Kamera olan kavşaklarda kural ihlali sıfır.

Ben çok görüyorum, hatta koca koca hafriyat kamyonları ile hiç gaz kesmeden geçiyorlar kırmızıda. 

Ersen şahin yazdı:

Ankara Sincan'da yaşıyorum arabayla bir yere gidicem sağa dönüş kırmızı yanıyor doğal olarak durdum arkamda ego otobüsü devam etmem için selektör yaptı kırmızı yandığı için aldırış etmedim bir kaç saniye sonra tekrar selektör yaptı hala kırmızı yanıyor yine aldırış etmedim üçüncüye hala ışık kırmızı iken hem korna hem selektör yapınca sinirle indim aşağı ve "körmüsün kırmızı yanıyor" diyerek bağırdım adamda tık yok 

Anlatmaya çalıştığım insanımız için kırmızı ışık yansa bile yol boşsa geçilir gibi bi düşünce hakim sigorta şirketleri iyisini yapmış cezalarında daha fazla olması lazım 

Dün Pursaklardan çıktım, protokol yolunda en sağdan ikinci şeritte (bilmeyenler için, yol 5 şeritli) 75 km hızla gidiyorum, yapıştı arka tamponuma körüklü, selektör yapıp duruyor. Solda 3 şerit boş, yolda hız sınırı 82 km, adam körüklü otobüsle tampon yapıyor. Frene azıcık dokundum, fren lambaları yanınca o cidden fren yapmak durumunda kaldı, sonra selektör yapmayı bırakıp sola sinyal verip sollayıp gitti. Kaşınıyorlar. Cidden kaşınıyorlar. İstikamet Çubuk, yol düz. Hızlı gideceksen solla defol git. Acemi sürücü olsa korkar kaza yapar tampon yapan körüklü otobüsü fark ederse. Ciddi ciddi denetim gerekiyor.

tarihinde Murat Sahın tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Kırmızıda geçmek insanlık suçudur, buna tamam. Ama kasko firmaları işgüzarlık yapıyor. Kırmızıda geçmek gibi binlerce ağır kusur oluşturacak durum var. Mesela hatalı sollama. Ne farkı var kırmızıdan? Hız sınırları, daha sıkıntılı bir durum mesela. Ya da olayı buna çevirsinler. Trafik ihlali yapanın kaskosu ödeme yapmayacak desinler. Kırmızı falan ayırmasınlar. Benim işime gelir. Kaza oranı ciddi azalır. Kasko fiyatları da düşer

Akıllarına getirme.  
Gerekli bakımı yapmamak da ağır kusur. :) 

Metin Akbal yazdı:

Son zamanlarda sigorta parça ıvır zıvır artmışken kazalarda buna paralel mi artıyor yoksa düşüş var mı? Haberler dün 1 lira kişi başı ödeme iken 1.6 lira kaza başı hasar ödedi tarzı temsili birşey söyledi sanki heralde falan ☺️ Böyle bir istatistik mevcut mu?

Kazaları hiç bir şey durdurmuyor.  
Ne cezalar ne zamlar.  
Ödemeler de sürekli artıyor.  
Kasko 3x yaptı ama cam 6x parçalar 3-4x 

• Beğen 1
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Baha Kanberoğlu
(düzenlendi)

Yeşilden kırmızıya hızlı dönme durumu oluyor ama her kırmızı ışığa yaklaşırken de hız düşürmemiz gerektiğini söyleyen tabelalar oluyor. Aniden ışığı dönme işi bizim trafiğe bakışımız kaynaklı.

İsviçre'de kırmızıyı göre göre geçen adamı psikoloğa yolladıklarını biliyorum. Sen göre göre geçtiğine göre bir sıkıntın olmalı diye. Bizde cezalar yüksek ama uygulamalar hafif. 

Bu ülkede kapalı mekanda sigara içilmesi büyük oranda cart diye kesildiyse trafik kurallarına uyulmasının sağlanması da cart diye sağlanabilir. 

tarihinde Baha Kanberoğlu tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Alptuğ Özcan
Ersen şahin yazdı:

sağa dönüş kırmızı yanıyor

Sağa dönüş kırmızı yanıyor derken aşağıdaki gibi ok işaretli olan lamba mı

image.png.77e3eb4dd19013c9041f94ae4c1e51b9.png

Eğer böyle ise lamba bu kontrollü bir şekilde sağa dönebileceğiniz anlamına geliyor.

Bu ok işareti şeklinde olanlar eskiden yeşil renkti. Artık değiştirdiler kırmızı yaptılar.

Bununla ilgili haber de var hatta

https://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/murat-yilmaz/dikkat-saga-artik-kirmiziyla-donuyoruz-42151083

Görseldeki gibiyse Egocunun haklılık payı varmış :D 

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Berke Kaya
Alptuğ Özcan yazdı:

Sağa dönüş kırmızı yanıyor derken aşağıdaki gibi ok işaretli olan lamba mı

image.png.77e3eb4dd19013c9041f94ae4c1e51b9.png

Eğer böyle ise lamba bu kontrollü bir şekilde sağa dönebileceğiniz anlamına geliyor.

Bu ok işareti şeklinde olanlar eskiden yeşil renkti. Artık değiştirdiler kırmızı yaptılar.

Bununla ilgili haber de var hatta

https://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/murat-yilmaz/dikkat-saga-artik-kirmiziyla-donuyoruz-42151083

Görseldeki gibiyse Egocunun haklılık payı varmış :D 

Sağa dönüşte yanan kırmızı madem kontrollü geçiş, o zaman fasılalı yanmalı

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Alptuğ Özcan
Berke Kaya yazdı:

Müracaat EGM :) 

Yorum bağlantısı
Baha Kanberoğlu
(düzenlendi)
Berke Kaya yazdı:

Bence de. Yanıp sönmüyorsa kontrollü geçiş söz konusu değil.  Burada uygulamaları vardı. Aynı ışık; bazı durumlarda sürekli, bazı durumlarda aralıklı yanıyor. 

tarihinde Baha Kanberoğlu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Berke Kaya yazdı:

Zaten öyle yanıyordur. Sağa dönüşün yeşili yok ki. 

Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz
Baha Kanberoğlu yazdı:

Yeşilden kırmızıya hızlı dönme durumu oluyor ama her kırmızı ışığa yaklaşırken de hız düşürmemiz gerektiğini söyleyen tabelalar oluyor. Aniden ışığı dönme işi bizim trafiğe bakışımız kaynaklı.

İsviçre'de kırmızıyı göre göre geçen adamı psikoloğa yolladıklarını biliyorum. Sen göre göre geçtiğine göre bir sıkıntın olmalı diye. Bizde cezalar yüksek ama uygulamalar hafif. 

Bu ülkede kapalı mekanda sigara içilmesi büyük oranda cart diye kesildiyse trafik kurallarına uyulmasının sağlanması da cart diye sağlanabilir. 

Arkadan sırtımıza kamyon cart diye çıkmasın sonra.

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...