İçeriğe Yönlendir

Toyota Corolla 7 (1991-1998) Xenon mercek uygulaması

Utku Çay

Recommended Posts

Mehmet Öztürk1679652624

Oktay abi teşekkür ederim bu konuyu görmemiştim, ama dediğim gibi hella mercek kullanılmis. Hellanin motoru içinde bosch ise dışında duruyor. Ondan dolayı sorunum var, yoksa illa ki keseceğim tabi dediğiniz gibi. Sizce hella alıp mi yapmalı yoksa elimde bosch ile çok farkı olmaz elindekine göre kesip yapın mi diyorsunuz. ? Ilginizden dolayı teşekkür ederim.

Yorum bağlantısı
Gökhan Tongay

öncelikle kolay gelsin.Konu herşeyi anlatıyor.Ben bosch mercek kullandım kendi aracımda bosch mercekte kesilebilecek ve kesilince sorun yaratmayacak yerler var.Onları keserseniz biraz daha merceği küçültebilirsiniz.

Yani sağa sola çarpma sürtme yaratabilecek yerler kesilebilir.

Yorum bağlantısı
Mehmet Öztürk1679652624

Teşekkürler arkadaşlar :). Biraz gaz da gerekiyordu gazı aldım yapmaya başlayacağım hafta için inşallah.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Oktay Toker

Forum kanularında aklınıza gelecek hemen hemen bütün sorulara ciddi şekilde ve kısmen resimler ile anlatımlı yorumlar var.

Merakla bekliyoruz.Malzemeler güzel.Sonuçta güzel olacaktır.

Yorum bağlantısı
Mehmet Öztürk1679652624
(düzenlendi)

Üstadlar reflektörü şu şekilde keseyim diyorum yeterli olacak gibi. Buraya monte ettikten sonra farın dışını da kesmek için çizgi çizer size danışırım. Sizce bu şekilde kesmek yeterli mi ?. Birde merceğin doğru yöne baktığını nasıl anlayacağız ?. İlk önce h4 ampülü takıp duvara yansıtıp çizgiyi belli edip, daha sonrasında merceği takıp, o çizgiye denk mi getirmemiz gerekiyor ?. Daha kolay bir yolu var mı acaba ? Cevaplarınız için teşekkür ederim

Not: Büyük boyutlu fotoğraf yüklemek yasaksa küçültebilirim.

ugNeHgN.jpgzczqRsU.jpgbgZDtIQ.jpgtrpY3oN.jpgD3cQqeB.jpgJTLjKi2.jpg

tarihinde Mehmet ÖZTÜRK tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Erkan Kahya

Evet önce halojen ampulle duvarda çizgisini belirleyip sonrada projektörün çizgisini buna hizalaman gerekiyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Öztürk1679652624

Teşekkür ederim erkan bey. Peki çizdiğim alan fotoğraflara bakarak yeterli olur mu sizce ?

Yorum bağlantısı
Volkan Durmuş

bence bu mercek size sıkıntı cıkaracak, merceğin lensi öne fazla uzuyor cam degmesin, birde bobin size problem cıkarabilir, bütce varsa yeni hella ya da intemo , bütce kısıtlı ise valeo kullanın derim , hepside bu mercekden daha kolay monte edilir.

Yorum bağlantısı
Oktay Toker

Gerekli kesim yapıldıktan sonra merceğin camı ile tasın bitimi aynı hizaya yakın gelecektir.Çok sıkıntı olmayabilir.Delip kestikten sonra durum ortaya çıkar.Mercek büyük gelirse diger mercekler içinde aynı kesim kurtaracaktır sıkıntı olmaz.İşaretlenen yerler uygun görünüyor.Mercek montajını vidlama yöntemini kullanarak yapın.Far çizgisi İşaretlemeyi zaten arkadaşımız yazmış.

Yorum bağlantısı
Mehmet Öztürk1679652624

Bu işi sizlerle yapacağım :). Oktay bey büyük ihtimal mercekler olacak gibi olmadı fazla kesip daha da içeri sokarım merceği. Çizgi için dün gece çalışmamı yaptım. Bu akşamda inşallah tasları keseceğim. Vidalama işini 4 yerinden mı yapayım yoksa 3 yada 2 yeri yeterli mi ?.

Çizgi işaretleme

u1jD4JM.jpg

9C4CS0n.jpg

Yorum bağlantısı
Mehmet Öztürk1679652624

Alttaki fotoda ışık deseni sağdan direksiynlu araçlara göre çıkıyor :s

Evet :) şeffaf farlar sağdan direksiyonlular için ve ben sağ yol kenarını görmekte çok zorlanıyordum bundan dolayı merceğe geçmek istiyorum :). Aslında mercek görüntüyü bozuyor ama sağlıklı aydınlatacağından mecburuz :).

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Oktay Toker

Kristal diye satılan farların geneli bu çizgide çıkıyor.

Farın arka kısımda motor iç kısım ile arada boşluk var ise merceği iyice içeri itmen ve 4 vidalama yerinden güzelce sabitlemen yerinde olur.

Mercek kapagı için oturaklı bir çalışma yaparsan çirkin durması bence zor.Önemli değil dersen iyi duracak kapak ve yerinede oturur diye düşünüyorum.Astra j veya insignia afl kontrol farlardan çıkan kapak olabilir.Elinde varmı kapak ayarladın mı?

Yorum bağlantısı
Mehmet Öztürk1679652624
(düzenlendi)

Şunlar var, onun haricinde yok. Kapaklar mercek fiyatı kadar :) o yüzden bu kapağı siyaha boyayıp takmayı düşündüm . Sizin söylediklerinizin fotoğrafları var mı ?

nWfwsSs.jpg

Bu arada bu farlar Sağ tarafa yükseliyor. Ben merceğin hafif yukarı giden yerini nereye sabitlemem gerek ışığa göre ?

tarihinde Mehmet ÖZTÜRK tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mahmut Akbulut

index.54.gif4-76.jpg

Bu arada bu farlar Sağ tarafa yükseliyor. Ben merceğin hafif yukarı giden yerini nereye sabitlemem gerek ışığa göre ?

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Volkan Durmuş

Bence şu şekilde yeni merceğini hizalayabilirsin, hafif sapmalar olursada sağ sol ayar vidası var ise kolaylıkla giderebilirsin

nGqmDM.jpg

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Öztürk1679652624

index.54.gif4-76.jpg

Mahmut abi benim farlar sağa doğru çıkıyor ya, tam çıktığı yerden sola çıkmasını mı sağlamam gerekiyor ?. Volkan arkadaşımız çizmiş doğru mudur ?.

Bence şu şekilde yeni merceğini hizalayabilirsin, hafif sapmalar olursada sağ sol ayar vidası var ise kolaylıkla giderebilirsin

nGqmDM.jpg

Teşekkürler Volkan bey bende böyle düşünüyorum ama yinede üstadlara soralım dedim :).

Yorum bağlantısı
Mahmut Akbulut

Siyah çizgiler halojen farın kesilme çizgileri Sarı çizgiler merceğin kesilme çizgileri , kırmızı ile işaretlediğim kısım kesilme çizgilerinin üst üste birleşmesi gereken yer.Bu çizgiler birbiri üzerine oturduğu sürece sıkıntı olmaz ama merceğin sağa sola yönü de çok önemli . Farın ampul yuvası ile merceğin ampul yuvası aynı düzlemde olmalı yamuk oturtursan ciddi sıkıntı yaşarsın...

vOMpnRq.jpg?1

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mahmut Akbulut

Mahmut abi benim halojenler sağdan sola giderken yukarı çıkıyor ama ?

Nasıl yani araç sağdan direksiyonlu mu :s

Yorum bağlantısı
Gökhan Tongay

Farlardan dolayı kesilme çizgisi sağ direksiyon yapılmış sen hizalama yaparken ya arabanın başında hizala ya da iki düz çizgi arasında mercek çizgisi kalıcak gibi ayarla kesilme çizgisinin sağ ya da sol olması o zaman önemli olmaz ama alt sınır ve üst sınır arasında tut.

Yorum bağlantısı
Oktay Toker
(düzenlendi)

Sağdan soldan çizgi o kadar önemli değil.Mahmut güzel şekilde resim destekli bilği vermiş.aynen buna göre çizgiyi alıp merceği sabitleyeceksin.Çizginin kırıldığı yer önemli.Minimal hatalar çok sorun olmaz.Lakin 2cm aşagıda veya 2 cm yukarda sabitlenmiş bir çizgi far ayarında ciddi sıkıntıya sebep olacaktır.Halojende çizilen çizgi ile merceğin çizgisi ve kırılma yeri aynı hizalarda olursa ayarda da sorun olmaz.ayardaki sorun ayar vidalarının diş ksımlarının yetersiz kalmasından kaynaklı olur.

tarihinde Oktay Toker tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Volkan Durmuş

Nasıl yani araç sağdan direksiyonlu mu :s

Mahmut bey far rhd ülkeler için üretilmiş, zaten desende rhd çıkıyor resimde siyah bantlarla kesilme çizgisi belirgin hale getirilmeye çalışılmış

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...