İçeriğe Yönlendir

Toyota Corolla 7 (1991-1998) Xenon mercek uygulaması

Utku Çay

Recommended Posts

Mahmut Akbulut

abi bundan yapamakmı biz :s

E55 Hella ya clear lens takılabilir ama evox-r nin reflektörü de farklı daha parlak ...

Yorum bağlantısı
Mehmet Öztürk1679652624
(düzenlendi)

Dün iyice sinirimi bozan siyah plastikler ve mercek kapaklarını , güzel bir şekilde traşladım :). Sağ mercek kapağını çok fazla traşlamam gerekti :( . Fotoğraflar aşağıda.

OmXzWwhl.jpg

HwEww8gl.jpg

T4PPN0sl.jpg

A4oDMcxl.jpg

OQtO3X5l.jpg

w5CcBCil.jpg

Fara silikon sıkarken fotoğraflamayı unutmuşum :) bir tane fotoğraf çektim tam kapatmadan. Kapattıktan sonra üstten ve alttan metal tırnaklar vardı onları taktım yeterince sıkı oldu ve taşan silikonlarıda güzelce cam ve far arasına yedirdim :). Dışarıdan gözükmeyeceği için görüntüsü sorun değil benim için.

uWhX2Pil.jpg

Xm3GlhKl.jpg

W7Gg1Dpl.jpg

dq1KhrKl.jpg

xEfYaQOl.jpg

anjxhtMl.jpg

Son olarakta arka tarafın izolasyonunu Oktay abinin dediği gibi pvc'den yaptım, gayette güzel oldu :). Sol farın arkasından hava borusu geçiyordu onu çapraz kestim artık bir şekilde kapatacağız onuda :)

Bu arada Fırat marka kullanıyoruz :D

YDM7yJvl.jpg

4935EAYl.jpg

Mutlu sona yaklaştık sayılır :p.

Balastları izole etmem gereken bir yeri var mı ?. Yoksa zaten kendisi izolasyonlu mu ?.

Koyacağım yerler su alabilecek pozisyonda çünkü :). Isıya dayanıklı eldivenlerden alıp içine mi koysam diyorum ?. Soğuma sorunu olur mu diye de düşünüyorum :) ?

tarihinde Mehmet Öztürk tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mahmut Akbulut

Bence komple siyaha boyayın , siyah renk istenmeyen hatalı imalatı ve ışık sızmalarını en aza indirir . Balastları plastik devre kartları koyduğumuz kutulara koyabilirsiniz , mutlaka hava almalı ama asla su almamalı...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Öztürk1679652624

Bence komple siyaha boyayın , siyah renk istenmeyen hatalı imalatı ve ışık sızmalarını en aza indirir . Balastları plastik devre kartları koyduğumuz kutulara koyabilirsiniz , mutlaka hava almalı ama asla su almamalı...

Neyi komple siyaha boyayım Mahmut abi ?. Dediğin kutulara baktım internetten ama örnek bulamadım. Bir örneğini link ile yollar mısın?

Yorum bağlantısı
Mehmet Öztürk1679652624

Farın içini komple siyaha boya :good1:

Elektronik cihaz kutusu ...

59608_1.jpgpr_01_4015_max.jpg

Sırf ışık sızmaları için boyamak mantıklı mı abicim ?. Ben farın o kadar kara olmasını istemiyorum mesela :). Sızması çok mu kötü olur ?.

Bu kutu içerisine koyduğumuzda havayı nasıl alıp soğuyacak ?.

Yorum bağlantısı
Mahmut Akbulut

Mercek kapağının kapatamadığı yerlerden ışık sızar buda kötü bir görüntü oluşturur ama siyah olan zeminde bu tür yansımalar daha az yaşanır ...

Kutunun montaj şekline göre aşağıda kalacak kısmına küçük delikler açılarak hava alması sağlanır...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Öztürk1679652624

Anladım mahmut abi teşekkürler :), olmadı öyle yaparım daha sağlıklı olur. Ama şuan farları kapattım :), baktım kötü oluyor tekrar açarız.

Kutu için ise alttan delik açmak yeterli soğuma işlemini görecek anladığım kadarıyla.

Yorum bağlantısı
Mahmut Akbulut
(düzenlendi)

Kullanacağın kutu balastı olası tüm dış etkenlerden koruyacak ısı nem su vs. ve o küçük delikler balasttaki fazla ısıyı dışarı atacak :good1:

tarihinde Mahmut Akbulut tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Gökhan Tongay

Öncelikle yanlış görmediysem merceğin kapak arkasındaki kısmında aliminyum bant yok ve buradan büyük derecede ışık kaçacak yerinde olsam oraları kapatır ya komple krom yapardım ya da siyah.

Yorum bağlantısı
Mahmut Akbulut
Öncelikle yanlış görmediysem merceğin kapak arkasındaki kısmında aliminyum bant yok ve buradan büyük derecede ışık kaç

Merceğin etrafını kapatmak çok sağlıklı bir işlem değil , ortaya çıkan ısının dışarı çıkmasını engellemek reflektör ve lens te kararmaya sebep olur...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Gökhan Tongay

Önerin ne olabilir ? Kapak yetmeyecek tam siyah yapsa bile ışık çıkacaktır

Yorum bağlantısı
Mahmut Akbulut

Çalışma alanı kısıtlı olan farlar da önerimiz pleksi vacum tekniği , sorunsuz temiz ve görsel olarakta güzel bir sonuç elde edilir...

Yorum bağlantısı
Mehmet Öztürk1679652624

Öncelikle yanlış görmediysem merceğin kapak arkasındaki kısmında aliminyum bant yok ve buradan büyük derecede ışık kaçacak yerinde olsam oraları kapatır ya komple krom yapardım ya da siyah.

Dediğiniz gibi kapatmak için folyo bant aldım, fakat sonrasında farın içerisi aydınlık kalınca hoşuma gitti :) bende kapatmadım. İkinci sebebim ise, camın 3 adet çizgisi var ve merceğin ışığı tam o çizgiden geçiyor ve keskin çizgi malesef kayboluyor. Bundan dolayı ışık sızmasını pek önemsemedim görsel açıdan.

Yorum bağlantısı
Mehmet Öztürk1679652624

Dün akşam arka pvcleride komple kapattım, balastlar için kutu alamadım :). Sabırsızlıktan eklem yerlerine kırmızı conta sıktım iş görecektir diye düşünüyorum. Sonuçlar aşağıda;

f27Q5Cyl.jpg

Sol farın arkasında akü ve hava filtre borusu geçtiği için kesmek zorunda kaldım. Bu şekilde kapatabildim. Umarım ufak tefek sürtmeler yaşamam da rahat oturur :).

8dZfsyjl.jpg

8BkSKWSl.jpg

6SlwGPml.jpg

Sağ far için herhangi bir yerini kesmeme gerek kalmadı çünkü arkası gayet boş akü yok :D.

xWD4UHfl.jpg

eitjy75l.jpg

ITmP8Rkl.jpg

Yorum bağlantısı
Gökhan Tongay

Güzel olmuş araç üzerindeki halini bekliyoruz. Hazır bukadar uğraşmışken keske pleksiglass ön cam da yapsaydınız kendinize

Yorum bağlantısı
Mehmet Öztürk1679652624

Vakum muhabbetini çözemedik kafamda o yüzden bıraktım :). Kolay bir yolu varsa gösterebilirmisiniz ?

Yorum bağlantısı
Mehmet Öztürk1679652624
(düzenlendi)

Askerden gelince inşallah denemek lazım cam işini :), çünkü çizgiyi bozuyor.

Evet mutlu son :), tek sorun sağ farın mercek çizgisi biraz yamuk kalmış onuda tekrar açıp düzelteceğim inşallah. Sonuçlar;

nRqHywnl.jpg

7E5Ob4Kl.jpg

sh9InyEl.jpg

Sağ far çizgisi

6gJW8jOl.jpg

Sol far çizgisi

hhcWuxF.jpg

H1Qc5XNl.jpg

Sağ merceğin çizgisi aslında o kadar yamuk değil diye düşünüyorum. Aşağıdaki fotoğrafta ayar yaparken çizgi sola doğru giderken bi anda rampa oluyor yukarı doğru fark ettiniz mi ?. Bu merceğin perde ayarsızlığı olabilir mi ?

KK590qal.jpg

Buda sol, mesela sola doğru giderken çizgide rampa yok.

gyJs5kol.jpg

Yorum bağlantısı
Gökhan Tongay

Benim gördüğüm kadarıyla sağ far biraz yukarıda kalmış ve çok az açısı yamuk onun haricinde bir durum göremedim.Tepe olusuyorsa fark edemedım ya da camdan kaynaklanıyordur.

Yorum bağlantısı
Mehmet Öztürk1679652624
(düzenlendi)

Gökhan bey şöyle anlatayım o zaman, fark edebilirsiniz

Bu eğim karşı tarafın gözünü alır mı? far ayarını yaptırdıktan sonra ?.

VOXEUmQl.jpg

6gJW8jOl.jpg

6G6fKpCl.jpg

KK590qal.jpg

Yorum bağlantısı
Mahmut Akbulut

Gayet güzel iyi günlerde kullan :bravo: farı tekrar açana kadar far seviyesini bir kademe aşağıda kullanırsan kimseyi rahatsız etmez o açısal eğrilik :good1:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...