İçeriğe Yönlendir

Ledli gündüz farı yapımı ve led tavsiyesi

Ahmet Göker Derya1679652568

Recommended Posts

Mehmet Hatipoğlu1679652608

Mahmut ve Oktay Bey,

1-araç içindeki sigorta kutusundan alacağım paralel için sigorta çoğaltıcı bu aparat kullanılacak yani araç içinden elektrik alacağım için muayene sırasında vb durumlarda sistemi tamamen kapatabilmek istiyorum.Ayrıca araç megan 2 motor bölümündeki sigorta erişilmesi zor bir yere koymuşlar akü filan sökülmesi lazım.bu yüzden motor bölümünde nasıl tetik bulurum bilmiyorum.

2-drl şu model :takılacak drl modeli sinyalli model fakat ayrı bir switch olayı yok, yanı kısalar veya parklar yanınca tamamen söndürme yada azaltma

3-röle olarak otomatik far yakma rölesi elo otomatik far yakma rölesi düşünüyorum.Bu şekilde gecede drl nin sinyalleri çalışmayacak büyük ihitmal.birde bu sistemde Diyot kullanırsam kısadan gelicek hatta nasıl bir diyot kullanmalıyım ve nasıl bağlanıyor silindirik olanlar yeterli olur mu

Bunun haricinde yarı güçte yanmasını nasıl sağlarım ya da, 

4-on-off anahtar koyacağım için rölesizmi sürmeliyim.

Yorum bağlantısı
Bünyamin Baş
On 30.03.2018 at 11:23, Yasir Çatalsakal yazdı:

Selamünaleyküm hayırlı Cumalar cümleten,

arkadaşlar videodaki gündüz ve sinyal olarak kullanılan ürün aliexpreste var (25-30 usd), peki sizce bunu elde yapmak mümkün mü, fayda maliyet olarak değer mi? neler gerekir, 

videodaki araçtan alma arefesindeyim kısmet olursa, bi-xenon dönüşümü için gereken set hazır çok şükür, bir de böyle bir uygulama niyetim var, farklı fikirlere de açığım. şimdiden teşekkürler

@Oktay Toker  @Mahmut Akbulut  @Sırrı Polat

Kayar led (sequantial) kartları üretip yapmaktayım eğer özel bit tasarım istiyorsanız alabilirsiniz.

Yorum bağlantısı
Oktay Toker

Drl linkindeki videoda sinyali verince kendisi direkt geçiş yapıyor.Yarı güçte yanması için drl üzerinde mevcuttur genelde.Lakin elinizdeki ürün videosundaki gibi değilse uğraştıracak sizi.

Diğer türlü drl baglantısı için roleli sistem istediğiniz şekilde baglayabilirsiniz.

Yorum bağlantısı
Bir saat önce, Oktay Toker yazdı:

Drl linkindeki videoda sinyali verince kendisi direkt geçiş yapıyor.Yarı güçte yanması için drl üzerinde mevcuttur genelde.Lakin elinizdeki ürün videosundaki gibi değilse uğraştıracak sizi.

Diğer türlü drl baglantısı için roleli sistem istediğiniz şekilde baglayabilirsiniz.

Oktay Bey peki eklediğim röle ile sistemde kısa farın birinden bağlantı çeksem buraya araya diyot koymama gerek var mıdır?nasıl bir diyot olmalıdır gerekiyorsa

Yorum bağlantısı
Oktay Toker
(düzenlendi)

Diod normal devre içinde gerekli olan bir parça değil,

Seri baglantı ile ilave yapmak istersenizde sıkıntısıda olmaz.1n4001 yeterli olur.

Far açılınca direkt Drl ye direk girişi diod ile yapacaksanız en az 6 amperlik olması iyi olacaktır.Role yapacaksanız dioda gerek yok.

tarihinde Oktay Toker tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Naci Kesen

Merhabalar,

Gündüz ledi için aracımın sis farının etrafına,uygun şekilde kalıbını oluşturdum, sadece led ve ışığı yaymak için difüzör montajı kaldı.

Difüzör olarak prizmatik desenli akrilik levha ya da buzlu pleksi kullanacağım.Led için ise çift sıralı smd5630 silikonlu led kullanmak istiyorum fakat sizlerden de bir fikir almak istedim.

Bildiğiniz üzere smd5630, şerit led çubuk led ve üçlü modül olarak türevleri mevcut. Işık güçleri ve ömürleri farklı mı açıkcası çok bilgim yok ama tahminimce kullanım yerine göre bu şekilde türevleri oluyor.

Sizce bu türevlerden hangisi gündüz ledinde görünürlük ve uzun ömürlülük açısından daha verimli olur? 

Yorum bağlantısı
Oktay Toker

Difüzör dediğiniz parça ışığı ileri taşımaz yapacağı işlem ışığı i,deal seviyelerde dagıtmasıdır,Gündüz farı niteliği isteniyoırsa lens,reflektör kullanılması şarttır.Konu içersinde hemen hemen her detay mevcuttur..

Silikonlu ledler dış mekanlarda kullanılmak içindir,silikonsuz olanlar iç mekan içindiir.

Ledin türevi watt ve akım oranı olarak değişir,5630 da 4 farklı akımda olanları mevcut.alacağınız şerit tip ise genelde 60ma olandır,lens olamdan kullanılacaksa akşamları ideal görünür.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Naci Kesen

Teşekkürler Oktay Bey,

Evet reflektör ben de isterim fakat alan itibarıyla kullanmam zor.

Fotodaki gibi bir uygulama yapmak istiyorum. Bu üründe lens ve reflektör yok,kalıba uygun düzenlenmiş smd board var sadece. Diode Dynamics ve Profile Performance markaları da 2835 smd ledlele benzer kalıplar çıkarıyor.

14886510301206325842.jpg

Car-Flashing-2-Pcs-for-Mazda-6-Mazda6-Atenza-2016-2017-LED-Car-DRL-daytime-running_2b9a0eba-2c67-4a84-9dfe-7c4d090e5157.jpg

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Oktay Toker
(düzenlendi)

Evet bu tip ürünler kalıp olarak board tip led dizayn ile sadece akşamları ideal verimde olan ürünler.Önceki mesajınızdaki kalıpta yapabileceğiniz bir çalışma olabilir lakin gündz farı çerçevesinde bir çalışmaya uzak olur.Kendi çabanız ve sonuç alırsanızda hoş olacaktır.:good1:

Yorum bağlantısı
  • 2 ay sonra...
Naci Kesen
(düzenlendi)

Selamlar, 

İş ve sağlık problemlerim sebebi ile uzak kaldım biraz, ve de hali hazırda aracım için yapmayı düşündüğüm gündüz ledi çalışmam da yarım kalmıştı. Şimdi tekrar ufaktan devam etmeye çalışıyorum.

Fotodan anlaşılacağı üzere sis farının etrafına uygun kalıbı çıkardım.

Bu kalıba denemiş olduğum 4014 çubuk ledi yerleştirdim, fakat hatrı sayılır bir sıcaklığı varmış. ısınma sorununun önüne geçmeye çalışıyorum.

Bu kalıp sabit kalacak, ledin altına alüminyum çubuk ekleyeceğim. Kaliteli bir silikonla kalıbı carbonfiber folyo kaplı ısıya dayanıklı plastik ile tamamlayacağım.

Difüzör de yine fotoda mevcut.

Önerebileceğiniz montaj yöntemi, 4014 smd led yerine şunu kullan diyebileceğiniz led( cree,power vs) var mıdır ?

Diğer tavsiyelerinize de açığım.

Screenshot_2019-02-11-16-36-13-879_com.android.chrome.png

IMG_20190211_164321.jpg

tarihinde Naci Kesen tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş

Geçmiş olsun, araç giderken rüzgar akımı soğutmaya yeterli olmaz mı ?

Yorum bağlantısı
Naci Kesen
7 saat önce, Selçuk Keleş yazdı:

Geçmiş olsun, araç giderken rüzgar akımı soğutmaya yeterli olmaz mı ?

Teşekkürler Selçuk Hocam.

Araç hareket halindeyken muhakkak bir miktar soğutur.

12v da ışık gücü gerçekten çok fazla.Elimdeki 2mm lik difüzöre rağmen akşam göz alacak şekilde ışık yayıyor.

LM2596 regüle devresinde 10.5-11v ile sürsem mevcut ısınmanın hem de akşamları göz alma durumunun önüne geçebilirim diye düşünüyorum. Faydalı olur mu sizce de ?

Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş
14 saat önce, Naci Kesen yazdı:

Teşekkürler Selçuk Hocam.

Araç hareket halindeyken muhakkak bir miktar soğutur.

12v da ışık gücü gerçekten çok fazla.Elimdeki 2mm lik difüzöre rağmen akşam göz alacak şekilde ışık yayıyor.

LM2596 regüle devresinde 10.5-11v ile sürsem mevcut ısınmanın hem de akşamları göz alma durumunun önüne geçebilirim diye düşünüyorum. Faydalı olur mu sizce de ?

Yasal olarak, parklar açıldığı zaman gündüz farının %50 kısılması lazım. 

Yorum bağlantısı
Naci Kesen

Evet Selçuk Hocam.Röle ile ayarlayacağım onu da, dimmer ekleyeceğim röleye, parkı açınca dimmer aktif olup voltajı düşürecek şekilde.

Multimetre sipariş vermiştim, volt ve amper ayarlarını iyi hesaplamam lazım malum. 

Bu kalıp için su geçirmemesi ve sağlamlık adına silikon yerine epoksi kullansam daha mı iyi olur sizce ? Epoksi plastikleri iyi tutuyor mu? 

Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş

Bu mesajı gözden kaçırmışım. Epoksi denemedim klasik metoddan vazgeçme :) 

Yorum bağlantısı
Naci Kesen
(düzenlendi)

Epoksiden vazgeçtim, dediğiniz gibi müdahale gerekirse zor olur diye.Aktivatörlü yapıştırıcı ile denemem oldu, sonuç hüsran :D soğutucu spreyi yiyince difüzör çatladı. Nasıl olduğuna dair inanın bir fikrim yok. Çok da güzel gidiyordum, kalıbı falan on numara yapmıştım.

Neyse, yılmak yok. Olacak bu iş :)

Difüzörü kalıba yapıştırmak için tangit iş görür mü? ya da sista nın ya da akfix in hangi ürününü almam gerekir ? 

IMG_20190226_165059.jpg

tarihinde Naci Kesen tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Oktay Toker
(düzenlendi)

Sogutucu  sprey tiner türü içeriğe sahip plastik şefaff yapılarda sıkıntılı olur ve bunuda tecrübe edinmişsiniz.Baştan başlamanız kötü olmuş.Pleksiyi kenarlardan taban kasa plastiğine ve resimden öyle anlıyorum öncelikle ideal boyutta tel kullanıp belli olmayacak şekilde ısıtarak sabitleyin ve sonra ısı kaynagı olarak havya seçimi ile eriterek ve eritilen yerlere karışım yapıştırıcıların bu türlerde faydalı olanı bulup yapmanız ve ben iran yapıştırıcısı olarak denemede ideal sonuç aldım diyebilirim.Eritilen yerler hali ile girntili şekilde bir yapı oluşturduğu için sürelecek olan yapıştırıcıda daha iyi sonuç elde edilmesini saglayacak.

Kullandığınız aliminyum şeritteki ledlere resimdeki modulü kullanmanıza gerek yok.Siz modulü 12 volta ayarlayınca ledlerin üzerindeki kendi dirençleri ile akımı düşürüldüğü için siz daha çok düşürmüş olacaksınız.Ha buda araç çalışmaz iken olacak.araç çalışınca voltaj yükseldiği için ideal olacaktır.

Ledler kendi sogutucu ile ideal olur ilave sogutucu yinede güzel olur daha fazlasını düşünmeye gerek ok ve bu ledler için bu geçerli.Ayrıca araç üzerindeki ışık şiddeti özellikle gündüz evdeki testlerinizdekinden çok daha az olacak bunu unutmayınız.Biraz daha iyi olsun dersenizki yaptığınız kasa bölümünde üst şeffaf cam arasında ideal boşluk var ve smd5050 ledler için lensler var bunun en az dereceli olanı 30 diye hatırlıyorum bundan alıp bu ledlere yerleştirebilirseniz görünme seviyesini oldukça ideal seviyeye getirebilirsiniz.

Bu arada sevinerek paylaşıyorum son yıllarda lens ürünler artık ülkemizde üretiliyor ve çok yüksek seviyede netlik ve kalitesi mevcut.Ayrıca uzay teleskopik seviyelerinde lenslerde yapılabilimekte.:good1:

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
  • 2 ay sonra...
(düzenlendi)

Merhaba herkese,

Öncelikle forumda konusunu paylaştığım sistemde yardımcı olan herkese teşekkür ederim, işlemi tamamladım en sonunda fırsat bulup.

aşağıda resimleri ekliyorum, sistemde elo marka gündüz ledi +follow me  röle kullandım, drl lerde sinyalle paralel bağladım.sinyal verincede gündüz modundan çıkıp sarı yanıyorlar.

Bunun la ilgili megane 2 de far soketinde sinyalin + ucunun geldiği kabloyuda paylaşmak istedim, belki birilerine yardımcı olur far soketinde 3.pin artı sinyal ucudur.

Resimde siyah bandın bağlı olduğu kablo +sinyal

InkedIMG_8349_LI.thumb.jpg.d0d00058ed6a9edfbd034fc0c88e2e12.jpgIMG_8346.thumb.JPG.7d60b7c5e67c471e180c6ae51f58ef1f.JPG

tarihinde Mehmet Hatipoğlu tarafından düzenlendi
  • Beğen 3
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...