İçeriğe Yönlendir

Ledli gündüz farı yapımı ve led tavsiyesi

Ahmet Göker Derya1679652568

Recommended Posts

Misafir
(düzenlendi)
Hayırlı olsun. Bu LED ler kaç watt ? . Değerlerde bir hata olabilirmi ?

Şunun için sordum. Ben bunların 10W 600 lumen olanını aldım ve 12V 1A gibi sürülmeleri gerekiyor. Varsa bu led lerin URL sini post edermisiniz.

Linki power led

tarihinde Misafir tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Recep Yazıcı1679652586
Linki power led

12V olması çok iyi. Ancak ideal çalışma gerilimi 12V 1400 mA demiş. Sanırım siz driver sız besleyerek 3 Amperi gördünüz. Power driver ve soğutucu olarak ne kullanacaksınız ?

Tşk.

Yorum bağlantısı
Misafir
(düzenlendi)

Eğerki uzun hüzmede kullanırsam dc-dc invertör ile selektör zamanı için 16 volt 4 amper,şayet uzunda yanmaya devam ederse gerilim 3 saniye sonra 14 volta inecek şekilde sürücü yapacağım.Soğutmada sıkıntı yok.Şimdilik resimdeki soğutucuyu uygun görüyorum.Farın içne sığmada sıkıntı olursa daha farklı soğutucuda kullanabilirim.Hele bi farlar gelsin o zaman dahada netleşir zaten.

Yorum bağlantısı
Recep Yazıcı1679652586
Eğerki uzun hüzmede kullanırsam dc-dc invertör ile selektör zamanı için 16 volt 4 amper,şayet uzunda yanmaya devam ederse gerilim 3 saniye sonra 14 volta inecek şekilde sürücü yapacağım.Soğutmada sıkıntı yok.Şimdilik resimdeki soğutucuyu uygun görüyorum.Farın içne sığmada sıkıntı olursa daha farklı soğutucuda kullanabilirim.Hele bi farlar gelsin o zaman dahada netleşir zaten.

Kusura bakmayın tam anlayamadım. Bahsettiğiniz 16V 4A nedir ?? Yani bu led üzerinden geçirebileceğiniz Max akım 15V - 1800 Ma ( En kötü senaryo gereği ) .Üretici 12,8 V 1400 Ma da sorunsuz kullanabilirsiniz demiş. Yani demek istediğim uzun , kısa her nerde olursa olsun sağlıklı olarak çalışabilmesi için 12,8V - 1400 Ma sabit akım gerektiriyor.

Yorum bağlantısı
Misafir
(düzenlendi)

Üretici sağlıklı ve misal 50.000 saat ömür için bu baremleri koymak durumunda.Tabikide sürekli 16 volt geçmeyecek ancak bahsi geçen led 18 volt 7 amperlik akıma dahi 10 saniye dayanabiliyor.Ledi cuflatmamak için birinci kural soğuk tutmak ki limitlerin çok çok üzerinde deneme yaptığım anda pertiel ile ledi -10 derecede denedim.Sırf patlıyacakmı görmek istedim.Elinizde 1-3 wattlık power led varsa ve benim gibi merakı gidermek için gözünüz birşey görmüyorsa 3 volt yerine 5 volt verin ama iyi soğutun.Led birkaç zaman yanmaya devam edecektir

Yorum bağlantısı
Recep Yazıcı1679652586
(düzenlendi)
Üretici sağlıklı ve misal 50.000 saat ömür için bu baremleri koymak durumunda.Tabikide sürekli 16 volt geçmeyecek ancak bahsi geçen led 18 volt 7 amperlik akıma dahi 10 saniye dayanabiliyor.Ledi cuflatmamak için birinci kural soğuk tutmak ki limitlerin çok çok üzerinde deneme yaptığım anda pertiel ile ledi -10 derecede denedim.Sırf patlıyacakmı görmek istedim.Elinizde 1-3 wattlık power led varsa ve benim gibi merakı gidermek için gözünüz birşey görmüyorsa 3 volt yerine 5 volt verin ama iyi soğutun.Led birkaç zaman yanmaya devam edecektir

Benim şu ana kadar test ettiğim normal yada power LED lerde her ne kadar iyi soğutma yaparsanız yapın hasarsız olarak limitlerini aşanını görmedim. LED in merkezinde oluşan bu ısının soğutucu ile eş zamanlı olarak transfer edilmesi mümkün değil. Neyse sanırım en iyisi uygulamanızın sonucunu beklemek vardır elbet bir bildiğiniz.

tarihinde Recep Yaz?c? tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş
Power ledlerim geldi.5000k renk ısısı,1200lm ışık şiddeti 30 watt tüketimi var.14 votta 3 amper ile hizmet edebiliyor.Sırada yansıtıcı işlemi var.Ya gündüz farı,yada uzun için kullanacağım.Uzunda kullanabilmek için ışığı biraz daha toparlamam lazım.

Bu led'leri gündüz farında kullanmamalısın, çok güçlüler. Kısık olarak kullanırsan onu bilemem tabi, gündüz/uzun geçişli de yapman da mümkün.

Yorum bağlantısı
Halil Şahin1679652584
Power ledlerim geldi.5000k renk ısısı,1200lm ışık şiddeti 30 watt tüketimi var.14 votta 3 amper ile hizmet edebiliyor.Sırada yansıtıcı işlemi var.Ya gündüz farı,yada uzun için kullanacağım.Uzunda kullanabilmek için ışığı biraz daha toparlamam lazım.

abooooo teknolojiye bak yakında ampüllerden ledlere geçiş yapılacak nerdeyse :unsure2:

servet abi hadi bakalım yine öncümüz olacaksın.tamda yeter bu kadar artık ugrasmayalım derken kafamıza sokacaksın yine bişiler :D

kolay gelsin..

Yorum bağlantısı
Misafir
(düzenlendi)
Bu led'leri gündüz farında kullanmamalısın, çok güçlüler. Kısık olarak kullanırsan onu bilemem tabi, gündüz/uzun geçişli de yapman da mümkün.

Selçuk aklımı okuyorsun ama gündüz ve uzun ışık yayılımı farklıya sıkıntı olabilir düşüncem var.Dilinde tüy bitti Ece normuna uygun olsun diye :unsure2:

Halil ahtettim yapıcam ledli farı :D

Yorum bağlantısı
Halil Şahin1679652584
Selçuk aklımı okuyorsun ama gündüz ve uzun ışık yayılımı farklıya sıkıntı olabilir düşüncem var.Dilinde tüy bitti Ece normuna uygun olsun diye :unsure2:

:shok: 4 gözle bekliyorum abi.bende meraklandım şimdi..:)

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Bence gündüz farı yap bu ledi...

Yorum bağlantısı
Ahmet Kasapoğlu

Gündüz farı yapımı için çok güzel malzemeler buldum. Yani bunlar vardı zatende toplu halde isteyenler için güzel bir kaynak oldu :)

Panda üzerinde 3 adet 1 watt led ve 40 derece lens ile ufak bir deneme yaptım. yani toplamda 3watt. Sadece bir taraf için yaptım ve gece araca bakmak mümkün bile değil. gündüz resmi elimde yok ama gece araca bakılamayacak derecede göz alıyor buda gündüz yeterli olmasını sağlıyor.

Servet abi elindeki ledler ile bencede uzun far falan yap :) Hem sana böylesi yakışır. Gündüz farı için çok çok fazla bunlar.

Helio 1 watt led beyaz

Helio 1 watt led sarı sinyal için

tekli 40 derece lens

3lü 40 derece lens

3lü lens için uygun PCB

3lü lens için uygun soğutucu

buda en önemlisi 1 watt ledler için uygun. 350ma sabit akım sürücü devresi. 12 volt ile 3 ledi sürebiliyor 3 lü lensle yapılan far için tek devre yeterli.

Tüm ürünleri toplu görmek için direk kategori linki.

Buda bahsettiğim 3lü ledin panda deneme görüntüsü

post-280-1267836776_thumb.jpg

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Ertekin Tekin
(düzenlendi)

Böyle güzel oldu.... Okadar küçüklerki kimse yanmayınca fark bile edemiyor....

img0037v.jpg

Ama yanıncada karşıdan gelenler mutlaka görüyor....

img0035sm.jpg

NOT : Ben lensleri 20 derece kullandım daha uzun hüzmeler oluyor...

tarihinde ertekin tekin tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Recep Yazıcı1679652586
Böyle güzel oldu.... Okadar küçüklerki kimse yanmayınca fark bile edemiyor....

Ama yanıncada karşıdan gelenler mutlaka görüyor....

NOT : Ben lensleri 20 derece kullandım daha uzun hüzmeler oluyor...

Bence LED leri birbirine çok yakın dizmişsiniz. Bu haliyle birbirine karışmışlar.

Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Recep Yazıcı1679652586

Beyaz LED yerine mavi LED kullansak nasıl olur. Hep beyaz hep beyaz .. Gözünüzde canlandırınız .. Maksat görünür olmaksa .... Benim MEG II için araştırma yapıyorum. Eğer frezede 12 adet aliminyum parça yaptırabilirsem direk girişeceğim bu işe. Eğer olursa işçilik ve dizayn konusunda iddali bir çalışma olacak diyebilirim.

Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş

ECE normlarına göre gündüz farı beyaz ampul olmak zorunda. Mavi ışık beyaz ışık kadar görülebilir değildir.

Zevk meselesi ayrı bir şey ama ön aydınlatmada beyaz dışındaki renklerin güzel göründüğünü söyleyemeyeceğim.

Yorum bağlantısı
Recep Yazıcı1679652586
ECE normlarına göre gündüz farı beyaz ampul olmak zorunda. Mavi ışık beyaz ışık kadar görülebilir değildir.

Zevk meselesi ayrı bir şey ama ön aydınlatmada beyaz dışındaki renklerin güzel göründüğünü söyleyemeyeceğim.

Yeşil Stop kadar ısrarcı değilim :) Sadece bir fikir tabiki. Zaten bu işin en son adımı olsa gerek.

Yorum bağlantısı
  • 2 ay sonra...
Oktay Toker
(düzenlendi)

servet bey 10watt power led çalışması ne oldu sonunu takip ediyorum ama 3 aydır bişi yok.meraktayım.bakın burdada ne var 30waat power led mükemmel degere sahipler ve kendinden mercekli max 12 beslemeli.fiyatıda oldukca makul 30 küsür dolar kargo hariç uzun fara düşünüyorum ilerde.kısalarada olabilir ama detaylı çalışma lazım.

post-4009-1275686429_thumb.jpg

tarihinde Oktay Toker tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı

Farlara başladığım dönem iş yeri taşıdım.Aradan zaman geçincede işten vakit ayırıpta ilgilenemedim.ŞŞmdi ledler nerde onu bile bilmiyorum.Fakat en son denemede uzun far merceklerine uyum sağlamıştı.Uzun hüzmede kullanma niyetim var.

Yorum bağlantısı
Oktay Toker
(düzenlendi)

anladım.

30watt led için fikrin nedir.

birde 7 hazneli led yapısı vardıya o hazneyi senmi yaptın yoksa hazırmı aldın ben bulamadım ebayda ona benzeyen dandik ledli yapılar var ama pahalı.nerden bulurumm.yada hazne yapısı için fikir verebilirmissin.

gündüz farı için illa kare olsun istiyorum o yüzden yuvarlak hazne ve mercek çok ama kare zor.piramit tarzı kristal cam buldum ona uygulamayı düşünüyorum haftaya örnek gelicek elime resim ekledim bölümüme fırsatın olursa bir bak.

tarihinde Oktay Toker tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı

CNC tezgahında işlenmişti.Hazır bulamazsın.Yaptırana kadar ustaya yapmadığım yalakalık kalmamıştı herif bir hafta çayı tostu sigarasını bana aldırdı.Yukarıda yazdıklarım 30 watt ledl ile ilgili idi.Alkıma nasıl yapabileceğin hakkında fikir gelirse paylaşırım ama gecenin bu kör vaktinde biraz zor, kafam basmıyor...

Yorum bağlantısı
Oktay Toker
CNC tezgahında işlenmişti.Hazır bulamazsın.Yaptırana kadar ustaya yapmadığım yalakalık kalmamıştı herif bir hafta çayı tostu sigarasını bana aldırdı.Yukarıda yazdıklarım 30 watt ledl ile ilgili idi.Alkıma nasıl yapabileceğin hakkında fikir gelirse paylaşırım ama gecenin bu kör vaktinde biraz zor, kafam basmıyor...

ustada baya nasıl denir anla,ama güzel olmuş sevdim.led düşüncen için sevindim bu olur anlamında iyi oldu.

fikir için aklına geldiginde yazarsın bu aralar zaten araştırma yapıyorum.tşk.

Yorum bağlantısı
  • 5 ay sonra...
Oktay Toker
Selçuk aklımı okuyorsun ama gündüz ve uzun ışık yayılımı farklıya sıkıntı olabilir düşüncem var.Dilinde tüy bitti Ece normuna uygun olsun diye :p

???????????

Yorum bağlantısı

Elektronkici elemanı askere uğurladım.Onunda işleri üzerimde.Şşten başka hirbirşey yapamıyorum.Tabiri caiz ise nefes alacak vakit yok.Yazıyı yazıp hemen kaçıyorum.

Yorum bağlantısı
Oktay Toker
Elektronkici elemanı askere uğurladım.Onunda işleri üzerimde.Şşten başka hirbirşey yapamıyorum.Tabiri caiz ise nefes alacak vakit yok.Yazıyı yazıp hemen kaçıyorum.

kolay gelsin üstadım.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...