İçeriğe Yönlendir

Ledli gündüz farı yapımı ve led tavsiyesi

Ahmet Göker Derya1679652568

Recommended Posts

Can Ekin
Osram cree led kullanıyor Philips power led . Ben olsam Osram ı tercih ederdim ...

Link verdiğiniz firma kargo yapmıyor mu ?

Yapıyordur,görüşmedim varsa istanbul da bilinen bir yeri tercih ederim diye düşündüm.

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Gökhan Ekren

uzun süredir foruma giremedim işler güçler yüzünden. yeni bir konu açmak yerine buraya sormak istedim. benim power ledli gündüz farlarım araç çalışmazken net yanarken, araç çalışınca sürekli olarak hafif olarak kırpışarak yanıyor. kırpışma sönme olarak olmuyor. hafif hafif titriyor gibi. bunun için dimmer işi yapan devrenin arkasına herhangi bir elektronik parça mı bağlamam gerekiyor yoksa olay akü vs. ile ilgili bir durum mudur? ledlere farlar yanıkken yüzde 50 kısılan devre mevcut.

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Serdar Dündar
(düzenlendi)

Kia ceed 2014 model aracımda gündüz farı olarak sisi yanında 5w lik p21 ampul ve çanak vardı. Ilginc olan çift duygu ampul ve duy bırakmışlar. Fakat güçlü modda yani tek duy çalışıyor. Yani gereksiz yere çift duy kullanmışlar. Duyu degisdirmeyelim dedik cift duylu led arastirdik. Asagidakinin 7000k olanini aldik.

http://www.otobun.com/shop/photon-12-smd-1016-led-projektor-lens-stop-sinyal-ampulu-ph7216

Amma velakin 4 gun dayanabildi. Her ikisi de yandi. Sonra gittim ucuz gucsuz birsey baglayip bakalim dedim. Bunu aldim (asagidaki resimde.)

Bu dayandi sikinti cikarmadi fakat guc olara park lambasindan hallice. Gunduz fari icin yeterli degil. Hatta sinyal ve staop da olmaz bundan. Arka park lambasi olur belki.

En son baktim olmayacak cree led li asagidaki baglantidaki urunu getirdim. Simdilik sikinti yok. Aydinlatma gayet yeterli. Umarim en az 1-2 yil dayanir . http://www.aliexpress.com/item/2x-White-22W-CREE-1157-BAY15D-P21-5W-LED-car-stop-Tail-Brake-Signal-Light-Bulb/32216830587.html

Bu arada kia buradaki hati eksi arti ters baglamis. Ampulu cikarip ledi direk takinca yanmiyor. Kutuplari degistirmek gerekiyor. Niye yanmiyor diye beni deli etmisti. Bulunca iyi kufur ettim.

post-8204-0-49329100-1439289754.jpg

tarihinde Serdar Dündar tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Talat Serkeş
(düzenlendi)

Arkadaşlar aracımiza kesip biçmeden gündüz farı yapmak istiyoruz.

Bu ürünü uygun bulduk. Ürün sinyal yanarken gündüz farı ışığını kendi kesiyor sinyal için de dirençler mevcut.

Asıl sorum ömrü sizce nasıldır? Tavsiye eder misiniz?

Urun çifti 30 dolar...

Teşekkürler

cf8c67b619b3477ba39e05c7f418e62d.jpgaa4e8b8e5777a7dfb1fda2c33241583e.jpg

4e7a1d1de8782883d3c7279cdfe786ff.jpg

e09e6d4ea1ece0aed34a703e98e1819b.jpg

tarihinde Talat Serkeş tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Volkan Durmuş

Alınabilinir ama yanması tam bir komedi, bir sarı bir beyaz yanıyor, çok komik oluyor , sinyal boyunca beyaz sönük kalsa hadi neyse idare eder diycem ama öyle değil, aydınlatması çok kötü değil ama yetersiz

Yorum bağlantısı
Talat Serkeş
Alınabilinir ama yanması tam bir komedi, bir sarı bir beyaz yanıyor, çok komik oluyor , sinyal boyunca beyaz sönük kalsa hadi neyse idare eder diycem ama öyle değil, aydınlatması çok kötü değil ama yetersiz

Hayır yanarken beyaz komple sönüyor yanlışınız var

Alan kişilerin koyduğu bir fotograf2c927283a492b5965b2c61a5fa26d94f.jpg

Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş

Ledleri güçlüyse gündüz farı olarak da sinyal olarak da işe yarayacaktır. Daha kaliteli bir foto lazım, gündüz çekilmiş, sinyal ve gündüz farı olarak ayrı ayrı.

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Talat Serkeş
(düzenlendi)

ürün bu 11/11 de 22 dolara inecek alacağım

tarihinde Talat Serkeş tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mert Girgin
(düzenlendi)

Şimdi herşey güzel hoşda benim sinyallere ampul tutucusuyla takıyoruz ampulu üstteki linkteki ampulleri nasıl takarım sıkı geçme olacak muhtemelen takınca su girebilir gibi geldi bana yorumu olan varmı.

edit:böyle bir foto buldum burada anlatıyor.

tarihinde Mert Girgin tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş

İzolasyon sorunu olacağını sanmam.

Yorum bağlantısı
Kaan Kara1679652638
(düzenlendi)

Örnek bir videoda benden

tarihinde Kaan Kara tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mahmut Akbulut

Örnek bir videoda benden

Led DRL güzel :good1: ama sinyal , hem renk olarak hemde lümen olarak güneşli hava da biraz yetersiz kalacak ...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Kaan Kara1679652638

Led DRL güzel :good1: ama sinyal , hem renk olarak hemde lümen olarak güneşli hava da biraz yetersiz kalacak ...

Yanlış anlamayın bu benim aracım değil. Bir tanıdığımın.

Aslında Talat beyin esin kaynağı :)

Peki sadece ampul alınsa?

Ben led sinyal ararken denk geldim. Beyaz ve Amber birlikte olan ampuller var sadece. Ama sadece ampul, böyle hazır değil

Onlara ne gerekir?

Yorum bağlantısı
  • 2 yıl sonra...
Yasir Ç.Sakal

Selamünaleyküm hayırlı Cumalar cümleten,

arkadaşlar videodaki gündüz ve sinyal olarak kullanılan ürün aliexpreste var (25-30 usd), peki sizce bunu elde yapmak mümkün mü, fayda maliyet olarak değer mi? neler gerekir, 

videodaki araçtan alma arefesindeyim kısmet olursa, bi-xenon dönüşümü için gereken set hazır çok şükür, bir de böyle bir uygulama niyetim var, farklı fikirlere de açığım. şimdiden teşekkürler

@Oktay Toker  @Mahmut Akbulut  @Sırrı Polat

Yorum bağlantısı
Oktay Toker

O fiyatlarda olanı tavsiye etmek zor,lakin yeni yeni bunların arkaları sogutuculu olanlarını çıkarıyorlar onlar nasıldır bilmiyorum,lakin bildiğim sana tek kolaylığı montajı olacak.Gerisi ışık performansı oranında tek yönlü bir lens içeriğine sahip olmaması her yöne gereksiz ışık salması nedeniyle ileriye bakan ışık boyutu olarak yeterli olmayacak.İkindi sonrası zaten her şekilde ideal görünecektir.

Orijinal bir çalışma içinde bu farın içine sığdırabileceğin çok fazla hem beyaz hem sarı olarak kullanabileceğin yapıya uyumlu oem ürün bulmakta zor..

Yeni tiguan hurda farı bulursan ondaki gündüz farı uyacaktır,biraz daha uğraşı ile sinyalde eklenebilir.Far tabanına uygulama için seçenekler çogaltılabilir.

Angel işlemi zor olmayacaktır.

Aracı alman kısmet olursa konu açınca dahada ileriye boyutlandırılabilir.:good1:

Yorum bağlantısı
Yasir Ç.Sakal
45 dakika önce, Oktay Toker yazdı:

O fiyatlarda olanı tavsiye etmek zor,lakin yeni yeni bunların arkaları sogutuculu olanlarını çıkarıyorlar onlar nasıldır bilmiyorum,lakin bildiğim sana tek kolaylığı montajı olacak.Gerisi ışık performansı oranında tek yönlü bir lens içeriğine sahip olmaması her yöne gereksiz ışık salması nedeniyle ileriye bakan ışık boyutu olarak yeterli olmayacak.İkindi sonrası zaten her şekilde ideal görünecektir.

Orijinal bir çalışma içinde bu farın içine sığdırabileceğin çok fazla hem beyaz hem sarı olarak kullanabileceğin yapıya uyumlu oem ürün bulmakta zor..

Yeni tiguan hurda farı bulursan ondaki gündüz farı uyacaktır,biraz daha uğraşı ile sinyalde eklenebilir.Far tabanına uygulama için seçenekler çogaltılabilir.

Angel işlemi zor olmayacaktır.

Aracı alman kısmet olursa konu açınca dahada ileriye boyutlandırılabilir.:good1:

Sağolasın abi,

Angel düşünmüyorum zaten, aracın enine olan formuna çok uyduramadim, 

Bir de yazmayı unutmuşum o videodaki far ile benim yapacağım biraz farklı, o far sinyal ile birlikte iken benim yapacağım eğer bir değişiklik olmaz ise sinyal ve far ayrı, görseli ekliyorum.

Bu da ürün linki, yapacağım gündüz farı uygulamasında sinyal sartim yok, sinyal kısmı ile ilgili farklı projelerim var, hatta gündüz farı ile ilgili farklı projelerim de var ama olup olmaması far elime geçtiğinde belli olacak. O zaman yine fikir alışverişinde bulunuruz inşaallah.

Ürün linki:

https://m.tr.aliexpress.com/item/32783664023.html?pid=808_0011_0109&spm=a2g0n.search-amp.list.32783664023

Benin yapacağım far ve uygulanmış örnek:

Picture15.jpg

Picture16.jpg

Yorum bağlantısı
Oktay Toker

Bu farda üst kısıma bişilri sığdırman oldukça zor.Aynen far ve araç geldiğinde konusunda bilahie müzakereler yapılır.Far toyota meşhur kasadakine A101 miydi işte neyse ona çok yakın boyutta.

Yorum bağlantısı
Yasir Ç.Sakal
Şimdi, Oktay Toker yazdı:

Bu farda üst kısıma bişilri sığdırman oldukça zor.Aynen far ve araç geldiğinde konusunda bilahie müzakereler yapılır.Far toyota meşhur kasadakine A101 miydi işte neyse ona çok yakın boyutta.

Aynen abi, emekli Corolla çok ince bu ona göre biraz daha yüksek.

Ben bu fara intemoyu sigdirayim başka birşey sigmasa da olur. ??

Kafada proje çok ama küçük bir eksik kaldı, (araç) o da geldiğinde bazı şeyler yerine oturacaktır.

Yorum bağlantısı
Yasir Ç.Sakal
(düzenlendi)
Şimdi, Oktay Toker yazdı:

Biraz uğraşı ile İntemo ve yeni Hella nın sıgmayacağı far yok.

Sitedeki neredeyse tüm montaj başlıklarını okudum, özellikle benim araca benzer yapıdaki konuları tekrar tekrar okudum, notlar aldım, ama bu başlığı es gecmisim nedense, buna intemo oldu ise ben daha rahat uyuyabilirim ?

Tarz çok hoşuma gitti, sade, şık ve tam işlevsel...

Bunu da yazdım kenara abi. Senin de emeğine sağlık.

tarihinde Yasir Çatalsakal tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • 7 ay sonra...
Mehmet Hatipoğlu1679652608

Herkese merhaba, aracıma drl montajı yaptırmak istiyorum siteden öğrendiğim kadarı ile ekteki gibi bir şema oluşturdum, kontrol edip eksik varsa söylermisiniz.

Diğer sorularım;

1-kablo kaç awg(yada mm'2) kullanmalıyım.DRL 18Wtoplam iki ünite

2-10 amper sigortalar koydum yeterlimidir. röle ELO marka alıcam nominal sürekli akım 10a verilmiş bu sorun yaparmı ?

3-araç içinde sigorta kutusundan  paralel çekicem, aliexpresste çoğaltıcı buldum bunun için tırnaklı sigorta yuvasına takılıyor yine.ON OFF düğmesine verip tetiği buradan alacak

drl.jpg

Yorum bağlantısı
Mahmut Akbulut

DRL nin çalışma prensibi nasıl olacak ;

- Parklarla beraber mi yanacak ?

- Parkların yerine mi yanacak ?

- Farlar açıldığında yarı güçte mi yanacak ?

- Elo nun hangi rölesini kullanılacak ? 

- Fonksiyonsuz DRL led kullanılacaksa neden röle ?

Yorum bağlantısı
Oktay Toker

1.Otoelektrik hırdavatçılarındaki 0,50 lik kablolar her drl tarafı için yeterli.

2.En düşük sigorta sanırım 3 amper ve fazlası ile yeterli.

3.Şemanızda sigorta kutusu mevcut,kontak açılınca gelen bir voltajdan tetik alırsanız anahtara gerek yok.İlla içerden bilahire aç kapa yapmak istiyorsanız on off için içerden kablo zaten çekilmesi şart olacak.Bu karar sizin olur.

Şemadaki anlatıma göre sanırım hazır tip sinyalli model kullanacaksınız ve bunun için role sistemine ihtiyacınız yok.Kendi üzerinde elektronik swichlemsi olan modellerdir.

Farklı kendi uğraşınız ise Konu içersinde bir şema sunmuştum yardımı olacaktır.

Çizdiğiniz şemadaki sigorta kutusu bölümünü iptal edeceksiniz.Sigorta baglantısı için kutu ile işini yok.Aküdeki artı kablosuna sigorta seri baglanacak ve anahtar hattınıda drl çıkış bölümüne koyabilirsiniz.Yada yine akü kablosu hattına koyabilirsiniz.Şaseyi anahtardan geçirmenize pek gerek yok yada fazladan kablo çekmek zor olmaz diyorsanız siz bilirsiniz ki hazır sinyalli ise düğmeyi kapatınca sinyalde çalışmaz.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...