İçeriğe Yönlendir

Far Seviyesi Nasıl Ayarlanır ?

Selçuk Keleş

Recommended Posts

Anıl Ezgi

sol far bıraz asagılak gıbı sankı ne dersınız? mercek takmadan oncekı far desenıyle aynı ayrlamıstım ama sanırım oncesı de bozukmus bızım aracta uzun ve kısa far tası bırbırıne bıtısık ve far ayar vıdaları bu tasları yukardan tutuyor anladıgım kadarı ıle sag ve sola dogru ayar yapılmayıp uzun ve kısa farın ayrı ayarlanması ıcın ayrı ayrı vıdalar konulmus oda sadece yukarı ve asagı ayar yapıyor dıye dusundum sizce?

post-3699-0-44642500-1392626318_thumb.jp

post-3699-0-92168600-1392626338_thumb.jp

post-3699-0-68338000-1392626350_thumb.jp

Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş

Sağ taraf bariz yüksek, farın montaj vidalarından ya da ayar motorunun vidasından aşağı indirmeye çalışın.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 4 ay sonra...
Gökhan Ekren

ben de bugün bir ayar yapayım dedim ancak farların ortasında sanki kesilme çizgisi biraz bozuluyor gibi. ilk fotoğrafta sorun yok gibi görünüyor ancak ikinci fotoğraf normal göze en yakın olanı. sanki üstüste gelmiş gibi veya ben olaya çok mükemmeliyetçi bakıyorum :)

post-6792-0-61478900-1403738906_thumb.jp

post-6792-0-67232700-1403738929_thumb.jp

Yorum bağlantısı
Erkan Kahya
(düzenlendi)
ben de bugün bir ayar yapayım dedim ancak farların ortasında sanki kesilme çizgisi biraz bozuluyor gibi. ilk fotoğrafta sorun yok gibi görünüyor ancak ikinci fotoğraf normal göze en yakın olanı. sanki üstüste gelmiş gibi veya ben olaya çok mükemmeliyetçi bakıyorum :)

Kullandığın projektör ve perdesiyle ilgili tam düz istiyorsan başka projektör kullanmalıydın.:rolleyes:

tarihinde Erkan Kahya tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Gökhan Ekren

Kullandığın projektör ve perdesiyle ilgili tam düz istiyorsan başka projektör kullanmalıydın. :rolleyes:

aslında bir memnuniyetsizliğim yok ancak bir sorun mudur onu bilemedim. bixenonu ilker yaptı. yeni nesil hella d2s diye biliyorum.

Yorum bağlantısı
Gökhan Ekren

bugün dışarıda ayarlattım farları. akşam çok güldüreceğim sizleri. adamın ayarlardığı farın karşısına geçtiğimde bile ne kadar komik ayarladığını görebildim. akşam duvardaki deseni merak ediyorum. şunu anladım kendi ayarladığımız far ayarını dışarıda yapan yok.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş

Fotoğraftaki ayar gayet iyi. Duvardaki desene çok takılmayın, uzun mesafede açılacak zaten.

Yorum bağlantısı
  • 5 hafta sonra...
Ozan Kar

iyi bayramlar,

hazır otomatik yükseklik ayarı yapan araç(cmax) bulmuşken, far ayarlarımı kontrol edeyim dedim(focus). duvara 1,5 metre kadar yanaşıp kesilme çizgilerini işaretledim, aynı yere focusu yanaştırdığımda kesilme çizgileri epey aşağıda kalmıştı. aynı noktaya getirdiğimde ise acayip rahatsız ediyordu(karşıdan farlara bakınca), tekrar yanaşıp baktım aynı yerdeydi. focusu ve cmaxi aynı yere tekrar yanaştırınca far seviyeleri eşitti. sonrasında cmaxi duvarın 10 metre gerisine yanaştırıp tekrar işaretledim ve focusuda aynı yere yanaştırıp tekrar ayarladım, focusun karşısına geçtiğimde sanki hala biraz yüksek, kontrol edermisiniz? hiç ellemesem daha iyiydi sanki :)

NrLsI6f.jpg?1

pQ7ysRa.jpg?1

hd4BWHS.jpg?1

Yorum bağlantısı
Oktay Toker
(düzenlendi)

Hatalı işlem yapıyorsun.Otomatik yükseklik ayrıda olsa sonuçta manuel ayarı tam olmadığı sürece bu farı baz alman yanlış.Farlar biraz yüksek düşürmen lazım.Sağ sol far da sanırım aynı hizada değil gibi yada duvar yanıltıyor.Sağ far yukarda gibi.

tarihinde Oktay Toker tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ozan Kar

Hatalı işlem yapıyorsun.Otomatik yükseklik ayrıda olsa sonuçta manuel ayarı tam olmadığı sürece bu farı baz alman yanlış.Farlar biraz yüksek düşürmen lazım.Sağ sol far da sanırım aynı hizada değil gibi yada duvar yanıltıyor.Sağ far yukarda gibi.

cmaxin ayarının doğru olduğunu varsaydım abi çünkü karşıdan bakınca rahatsız etmiyor. kabaca ne kadar düşürmem lazım? cumartesi ankaraya döneceğim izmirde gitmeye fırsat olmayabilir, yolda milleti rahatsız etmek istemiyorum.

Yorum bağlantısı
Oktay Toker

Far ayarı sanırım 0 pozisyonunda bu ayarı 1 e aldığında yükseklik ne oluyorsa 0 ayarında o yüksekliğe al diye basit cevap vereyim ama bununla uğraşırken harcayacağın vakti ilk sayfadaki yöntem için harcar isen daha doğru ayar yapmış olursun.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Mustafa Olur

Muayenede far ayarlarım bozuk çıktı. Uzun ve kısaları düzelttirdim. Fakat sis farı ayarlanmaz dedi.

Sis far montajını kendim yaptım, Farı alttan tek vida tutuyor ayarlamayı deneyeceğim.

Burada %2 ölçüsünü nasıl tutturacağım? 10 metre geri gidince ışık 20 cm aşağıya mı düşmeli?

Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş

Muayenede far ayarlarım bozuk çıktı. Uzun ve kısaları düzelttirdim. Fakat sis farı ayarlanmaz dedi.

Sis far montajını kendim yaptım, Farı alttan tek vida tutuyor ayarlamayı deneyeceğim.

Burada %2 ölçüsünü nasıl tutturacağım? 10 metre geri gidince ışık 20 cm aşağıya mı düşmeli?

Evet. Diğerlerini de sen ayarlayabilirdin aslında, zor değil.

Yorum bağlantısı
  • 2 ay sonra...
Emrah Kartal1679652621

çok faydalı bir konu canlı tutmak lazım. bugün bu şekilde ayar yapmaya çalıştık ama çanak en alta dayandığı halde yinede yukarıyı gösteriyor. mecburen farın içini açıcaz.

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Hüseyin Baş
(düzenlendi)

Merhabalar ben çok yeniyim forumda ilk iş far ayarımı kontrol etmek oldu, ilk sayfada tarif edildiği gibi yapmaya çalıştım, far ayarım düzgün mü ? Ayarlarken seviye düğmesi kaçta olmalı farların en yüksek olduğu konumda mı tam tersi mi? Fotograflar düğme 1 deyken çekildi. Bantlar farların orta noktasını ve onların 10 cm aşagısını ölçüp yapıştırıldı. Ampüller h4 osram nb unlimited. Sol farım yüksek gibi geldi bana bir de sol farın yönü de yanlış gibi. Sağ sol yönünü nasıl ayarlayabilirim vidalarından sökerek mi ? Daha önce bikaç kere söküp taktım ama hiç kontrol etmemiştim nasıl oturuyorsa o şekilde takmıştım vidaları

post-7803-0-93597400-1421500497_thumb.jp

post-7803-0-74076700-1421500522_thumb.jp

post-7803-0-70613200-1421500553_thumb.jp

tarihinde Hüseyin Baş tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Hüseyin Baş

yarın ayarlamayı düşünüyorum farlarımı, yüksekliği ayarlarken far ayar düğmesi en yüksekte mi olacak en düşükte mi. duvar yansımasına göre sol farın yönünü kırılma noktası işaretlediğim yere gelene kadar sola mı cevirmeliyim ?

Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş

yarın ayarlamayı düşünüyorum farlarımı, yüksekliği ayarlarken far ayar düğmesi en yüksekte mi olacak en düşükte mi. duvar yansımasına göre sol farın yönünü kırılma noktası işaretlediğim yere gelene kadar sola mı cevirmeliyim ?

Sol farın normalden yüksek, ayrıca odaklama sorunu var ampul iyi oturtulmamış olabilir. Ayrıca farların çok içe bakıyor yani sağ-sol ayarı da yapman gerekecek. Seviye ayarı yapılırken düğme 0 konumunda olmalıdır.

Yorum bağlantısı
Hüseyin Baş
(düzenlendi)

Teşekkür ederim cevap için, bugün tekrar ayar yapmaya çalıştım sol farın yüksekliğini düşürdüm. Sol farın bakışını ayarlayamadım farı tamamen çıkarıp tekrar taktım farın takılı oldugu metal barın vidalarını da gevsetip ayarlamaya çalıştım ama ne yaptıysam sol farın yönünü sola doğru ceviremedim. Çözüm önerisi olan var mı? Polo 6r farıyla ugrasan oldu mu daha önce. Odaklanma sorunu için yarın tekrar kontrol ediym ampulü tam oturmuş mu diye. Peki sag farın sag-sol ayarı düzgün degil mi?

Son hali böyle, ben bu sağ-sol ayarını nasıl yapacağım. Yükseklik ayarını tekrar yapacağım bu sağ-sol olayını halledince.eb1e3ff96619f2efefbb0c192db084d0.jpg

tarihinde Hüseyin Baş tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mahmut Akbulut

Yeşil ile işaretli olan vida sağ-sol ayarı için . Dikkatli bir şekilde yavaş yavaş çevirerek ayarı yapın.

DSC00287.jpg

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş

Teşekkür ederim cevap için, bugün tekrar ayar yapmaya çalıştım sol farın yüksekliğini düşürdüm. Sol farın bakışını ayarlayamadım farı tamamen çıkarıp tekrar taktım farın takılı oldugu metal barın vidalarını da gevsetip ayarlamaya çalıştım ama ne yaptıysam sol farın yönünü sola doğru ceviremedim. Çözüm önerisi olan var mı? Polo 6r farıyla ugrasan oldu mu daha önce. Odaklanma sorunu için yarın tekrar kontrol ediym ampulü tam oturmuş mu diye. Peki sag farın sag-sol ayarı düzgün degil mi?

Son hali böyle, ben bu sağ-sol ayarını nasıl yapacağım. Yükseklik ayarını tekrar yapacağım bu sağ-sol olayını halledince.

İlk mesajda nasıl sağ sol ayarı yapılacağı yazılı, ordaki orta nokta işaretlemelerini (O diye geçen, aşağı okların gösterdiği yeşil noktalar) duvarda işaretledikten sonra düzgün olarak ayarlayabilirsin. Birbirine fazla yakın gibi görünüyor, ayarlanması lazım.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hüseyin Baş

146d7a94625efb767ee038cc0a4cee3a.jpg

Sonunda bugün fırsat buldum ve far ayarını yaptım nasıl olmuş, sol far için selçuk abi tam oturmamış olabilir diyodun hala oyle mi görünüyor?

Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş

Sonunda bugün fırsat buldum ve far ayarını yaptım nasıl olmuş, sol far için selçuk abi tam oturmamış olabilir diyodun hala oyle mi görünüyor?

Birbirine yakınlık sorununu çözmüşsün. Ancak işaretlemelerinde sorun var, duvarda + işaretleri yaklaşık aynı hizada olmasına rağmen altındaki çizgiler aynı hizada değil. Bu nedenle sol farın hala biraz yüksek. Sol farında yine odaklama sorunu olabilir, bir tarafı bezle kapatıp sağ ve solu tekli olarak duvar resmi çeker misin ?
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hüseyin Baş

Sağol abi tek tek çeker atarım, aslında biraz daha indirecektim ama vida çok sertleşti indiremedim. İçerdeki ayar düğmesinden indirip çıkarabiliyorum. Biraz daha aşağı indirip tekrar fotoğraflarım. Eskisine göre baya farketti aydınlatmam muayeneden sonra yaza doğru bi xenon a gecmeyi düşünüyorum şimdilik araştırıyorum forumdaki örnekleri okuyorum.

Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Gökten Garanlı

herkese iyi akşamlar.

Otomatik yükseklik ayarlı xenon farda, motorun üzerindeki yükseklik ayarı en üst seviyede olduğu halde, 5 mt kadar ileriyi gösteriyorsa, oradaki ayar vidası dışında bir ayar müdahalesi sorunu çözer mi?

farlardaki problemi ve resimleri mevcut başlıkta dile getirdim. 33.konu

http://www.geceucusu.com/topic/5893-renault-laguna-ii-2001-2008-bi-xenon-far-ayari-ve-az-yanmasi/page__pid__67954__st__20#entry67954

Tecrübelerinizi paylaşırsanız memnun olurum. Teşekkürler. Kazasız ve keyifli sürüşler dilerim.

)

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...