İçeriğe Yönlendir

Far Seviyesi Nasıl Ayarlanır ?

Selçuk Keleş

Recommended Posts

• 4 ay sonra...
Yunus Emre Andaç

Peki far ayarları cm'ye ayarlanmalı.(10 metre uzaklık için)

Yani kısa farlar 70 metre sonra bitecek şekilde,kesilme çizgisi öncesindeki yatay çizgi 70cm mi olmalı ?

Demek istediğim karşı tarafın gözünü almayacak doğru uzaklık nedir ? 60-70-80cm ? 

Yorum bağlantısı
Dinçer Aslan

Yükseklik ayarını kendim yapmıştım. Bugün yoldan geçerken bilgisayarlı far ayarı diye elektrikçide dikkatimi çekti. Sağ sol ve yükseklik ayarını net olarak yaptırayım dedim. Az önce denedim 50metre karşımdaki apartmanın 3. katını aydınlattığını gördüm :) Nasıl bir bilgisayarlı far ayarı yapıldı anlam veremedim. Bir de TüvTürk istasyonunun yanındaydı elektrikçi milletin canını yakacak :) Kendim tekrar aşağı düşürdüm.

Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş
On ‎20‎.‎04‎.‎2016 at 22:48, Yunus Emre Andaç yazdı:

Peki far ayarları cm'ye ayarlanmalı.(10 metre uzaklık için)

Yani kısa farlar 70 metre sonra bitecek şekilde,kesilme çizgisi öncesindeki yatay çizgi 70cm mi olmalı ?

Demek istediğim karşı tarafın gözünü almayacak doğru uzaklık nedir ? 60-70-80cm ? 

Ayar yaparken farın yüksekliği baz alınıyor bir de eğimi. Genelde %1 oluyor, duvar karşısında 10 metrede 10 cm aşağı düşmesi gerekiyor.

On ‎23‎.‎04‎.‎2016 at 22:47, Dinçer Aslan yazdı:

Yükseklik ayarını kendim yapmıştım. Bugün yoldan geçerken bilgisayarlı far ayarı diye elektrikçide dikkatimi çekti. Sağ sol ve yükseklik ayarını net olarak yaptırayım dedim. Az önce denedim 50metre karşımdaki apartmanın 3. katını aydınlattığını gördüm :) Nasıl bir bilgisayarlı far ayarı yapıldı anlam veremedim. Bir de TüvTürk istasyonunun yanındaydı elektrikçi milletin canını yakacak :) Kendim tekrar aşağı düşürdüm.

Kullanmayı bilmiyorlar ben şimdiye kadar memnun kalan görmedim, yine en iyisi bizim metod. :)

Yorum bağlantısı
Yunus Emre Andaç

Bizim metodla yaptığım ayarı bugün sevdiğim bi farcıya gösterdim.Sol farı dışarıya çok açmışsın dedi bi ayar yaptı ama daha kontrol edemedim.Kendi ayarımın fotosunu ekledim aşağıda.

image.jpeg

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Sırrı Polat
(düzenlendi)

Bu da benim yaptığım en son far ayarı

ıIMG_5165.thumb.JPG.359bf8cb7644b9cf78f6c

tarihinde Sırrı Polat tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Sırrı Polat
2 saat önce, Selçuk Keleş yazdı:

Çizgiler birleşmiş. :)

olumlu mu olumsuz mu , olmamış mı yani:(:(:(

Yorum bağlantısı
Gökhan Ekren

Merhabalar. Her sene olduğu gibi yine far ayarlarımı sizin yönteminiz ile yaptım ancak bir konu dikkatimi çekti ve bence bir sorun bu. Normalde duvardan uzaklaştıkça far kesilme çizgisinin yere yaklaşması lazımken bende tam tersi daha da yukarı çıkıyor. Bu bir sorun mudur?

20160519_214214.jpg

20160519_214214.jpg

20160519_214229.jpg

Yorum bağlantısı
Yunus Emre Andaç
3 saat önce, Gökhan Ekren yazdı:

Merhabalar. Her sene olduğu gibi yine far ayarlarımı sizin yönteminiz ile yaptım ancak bir konu dikkatimi çekti ve bence bir sorun bu. Normalde duvardan uzaklaştıkça far kesilme çizgisinin yere yaklaşması lazımken bende tam tersi daha da yukarı çıkıyor. Bu bir sorun mudur?

20160519_214214.jpg

20160519_214214.jpg

20160519_214229.jpg

Farlarınızın yükseklik seviyesi çok yukarıda o Zaman 

Yorum bağlantısı
Gökhan Ekren

Bahsettiğiniz içerden yapılan ayar ise o sıfırda. Normal tornavida ile yapılan ayar ise onu tam ayar çizgimde yaptım. Şu an bu durumda yol aydınlatması nasıl olur deneyemedimde.

Yorum bağlantısı
  • 4 ay sonra...
Ercan Ozan

Arkadaşlar merhaba;

Çok dağınık ışık vermesinden dolayı led almıyordum, sonra bu ürünü farkettim resimlere göre odak problemide olmayacak diye satın aldım. 

HTB1HvP.KVXXXXcqXFXXq6xXFXXXZ.thumb.jpg.

Sonra sitedeki far ayarı nasıl yapılır? başlığına göre far ayarlarımı yeniden ayarladım.

Far ayarında benim far üzerinde değer %1,2 olduğu için duvardan 10 metre geriye alınca aracı 10cm değil 12cm aşağı aldım ( uzaklık x Eğim ) / 100 yani (10metre*1,2)/100 = 12cm

Duvardaki siyah bantların üsttekiler farın duvara sıfır yanaşmış yüksekliği, alttaki bantlar 12cm aşağısı. ortadaki bant logo :)

Son durumda böyle oldu arkadaşlar fikirlerinizi alabilir miyim?

birinci ve ikinci resimde resimde sağ farı kapattım sadece sol far ayarladım.

1.jpg

2.jpg

3.jpg

4.jpg

Yorum bağlantısı
Oktay Toker

En son resimdeki yükseklik ile en alttaki son ayar yüksekliği banamı farklı geldi yoksa resmimden dolayı o yükseklik aşagıdamı görünüyor.2ve 3.cü resimdeki yükseklik ayarı ideal.

Yorum bağlantısı
Ercan Ozan
(düzenlendi)
On 17.10.2016 at 00:31, S.Buğrahan Güler yazdı:

Bu ürünün linki varmı acaba?

Hocam ürün bu;

https://tr.aliexpress.com/item/1xPair-70W-6800LM-C-REE-LED-Headlight-35W-3400LM-H1-H3-H4-H7-H8-H9/32715687970.html?spm=2114.13010608.0.0.rbL6oE&detailNewVersion=&categoryId=200002080

On 18.10.2016 at 16:28, Oktay Toker yazdı:

En son resimdeki yükseklik ile en alttaki son ayar yüksekliği banamı farklı geldi yoksa resmimden dolayı o yükseklik aşagıdamı görünüyor.2ve 3.cü resimdeki yükseklik ayarı ideal.

Oktay hocam sizin yorumlarınız önemli :)

3 resimde içerdeki motor ayarından 2 kademe düşürdüm. yer ile birleştiği yerden göz nizamı olarak bakmak daha net olur diye; yani yer ile duvarın birleştiği  düz çizgiyi referans almak için. Ben yinede ilk resimlere göre 1 kademe içerden düşürerek kullanıyorum kimsenin gözünü almasını istemiyorum. Aydınlatmasından da çok memnunum. Tabiki mercek olmadığı için tam homojen değil ama H4 den ancak bu çıkar diye düşünüyorum :) Sizler ayarına tamam diyorsanız geriye keyifle kullanmak kalıyor.

On 20.10.2016 at 11:54, Selçuk Keleş yazdı:

Düzgün görünüyor.

teşekkür ederim değerli yorumlarınız için.

tarihinde Ercan Ozan tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Oktay Toker

Ayar dediğin gibi ise sorun yok.

Her şekilde önümüz kış ve ledler sizi üzebilir.Desemde her daim iyi günlerde kullanın.

Yorum bağlantısı
Ercan Ozan
10 saat önce, Oktay Toker yazdı:

Ayar dediğin gibi ise sorun yok.

Her şekilde önümüz kış ve ledler sizi üzebilir.Desemde her daim iyi günlerde kullanın.

teşekkür ederim. Evet ayar düzgün ozaman bir problemimiz yok :)  önümüz kış bakalım nasıl olacak :) 

Yorum bağlantısı
  • 6 ay sonra...
Aydın Akın

Bu konu ile ilgili Fatih Ömeroğlu'nun hazırladığı bir video seyretmiştim daha önce. Uygulamalı olarak göstermesi ayrı bir kolaylık olacaktır zorlananlara.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Aydın Akın

Otoparki gectim duz bir zeminin karsisinda bir duvar bulsam hemen deneyecegim ama yok, yok iste :(

Yorum bağlantısı
  • 4 ay sonra...
Özkan Şen

selamlar üstadlar bu farlara nasın bir ayar yapmalıyım 

far.jpg

Yorum bağlantısı
Oktay Toker

Araç duvara 10 metre kadar mesafede olacak.O şekilde bir resimle far çizgisi görülürse daha net olur.Bu resimdeki ayarda Sol far sag farın hizasına gelecek.Mesafe yakın olduğu için yükseklik için yorum yapmak şu an zor.İlk sayfada anlatımı okuyabilirseniz size ayarda daha iyi fikir verebilir.

Yorum bağlantısı
Özkan Şen

10 mt çekilmiş resim sağ tarafı biraz kaldırdım mecburen ortadaki kesilme çizgisi bozuluyor

10 mt çekilmiş resim sağ tarafı biraz kaldırdım mecburen ortadaki kesilme çizgisi bozuluyor
Resim yükledim ama niye olmadı
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...