İçeriğe Yönlendir

Ford Focus II'ye Ledl'li gündüz farı

Selçuk Karabulut

Recommended Posts

Selçuk Karabulut
(düzenlendi)

13072012351.jpg

bu A5 ledlerinin köşelerdeki 3 ledinin kesilmiş hali,yani 5 led kalmıi hali,sürücü devresiz 15 v ile yanıyor ve 13,5 volt ile çok iyi dimleniyor.

soketin soldan birincisi +,ikincisi -13072012352.jpg

13072012353.jpg

buda 13,5 volt ile dimlenmiş hali

13072012354.jpg

13072012356.jpg

tarihinde Selçuk Karabulut tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Selçuk Karabulut

buda astra j ledleri ,köşelerindeki 2 led kesilmiş hali,şuan 4 led var ve 12v ile sürücüsüz çalışıyor .

13072012357.jpg

Yorum bağlantısı
Selçuk Karabulut
(düzenlendi)

bektaş kendi sürücü devresine gerek yok ,evet sürücü devresinin ikisi + biri -, lede giren kablo ucunun da soldan birincisi + ikincisi -,tek sorun 15 v ile çalışıyor olması ve ona göre devre yapıp 13,5v ile dimlemek,mustafa bağsevenle konuştumda voltu düşürmek kolay dedi ama yükseltmek zor dedi, A6 ledi çok büyük ve derinliği oldukça fazla hemen hemen A5 in 2 katı,zaten fara sığmadığı içinde bu ikisini kesip bu hale getirdim.

Yorum bağlantısı
Selçuk Karabulut

bektaş demin rasgele A4 ledini A5 in sürücü devresiyle yakmaya çalışırken şans eseri dimlemeyi buldum :) bugün sanayide bi A4 farı buldum sürücü devresi yoktu üzerinde ,bendeki A5 in devresiyle yakmaya çalıştım yandı,lede giren soketin soldan birincisi +,diğer üçü -,sürücüden çıkan ise soldan birinci +,diğerleri -, sürücüden çıkan son - ye bağlayınca dimleniyo,yarın fotoğraf atarım.

Yorum bağlantısı
Selçuk Karabulut
(düzenlendi)

22072012366.jpg

A5 sürücüsünün en sağdaki kablosu +,onun hemen yanındaki - ve en soldakide dim - kablosu

A4 ledlerine gelen soketin en soldaki + hemen yanındaki ise -

22072012370.jpg

bu tam parlaklıkta yanan hali

22072012367.jpg

bu dimlenmiş hali

22072012368.jpg

bu + ve - nin ters bağlanmış tam parlaklıktaki hali

22072012371.jpg

buda + ve - nin ters bağlı ve dimlenmiş hali

22072012372.jpg

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Selçuk Karabulut
(düzenlendi)

A5 ledine giren soketin en soldaki + onun yanındaki -

22072012377.jpg

bu tam parlaklıktaki hali

22072012375.jpg

buda dimlenmiş hali,

+ ve - yi ters bağlayınca A4 teki gibi kırmızı yanmıyor.

22072012373.jpg

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Oktay Toker
(düzenlendi)

Mercekler değişti.İşe el atmışken bende projem için onay aldıktan sonra işleri kısa süre bitirmiştim ama özelimden dolayı askıya alınca ve daha güzel montaj fikirlerinide geliştirince sonuç oldukca tatmin edici şekilde noktalandı.Her bir farda galiba en az 132 led kullandım.Smd 3528 serisi gün ışıgı ledleri 4 erli seri ve toplamda hepsi paralel şekilde baglantı yapılarak en az 11.60 volt olacak şekilde direnç kullanarak gerçekten iyi bir sonuç aldım.Ledleri son limitlerinde zorlamamak için voltajı bu şekilde ayarladım ışık şiddeti açısından çok bariz fark yoktu.Ledleri dizmek oldukca zor oldu her bir far için acele etmeden yönleri şaşırmamak için ledleri dizmeye 4 er gün uğraştım ama değdi.Yinede arada yön hataları olmuş biggrin.png.Ledleri düzgün yerleştirebilmeye çok özen gösterdim ama yinede biraz hatalar mevcut buda yakından bakınca görünüyor.Ledlerin sarı görünümlü olması beni tereddütte bıraktı ama sanırım çokta çirkin durmadı diyebilirim.İlk testlerimde odanın camına dogru koyarak ev dışından en az 60 metre mesafeden gözlemlediğimde işte oldu dedim oldukca rahat görülebiliyordu.Far içine toplandıgında sonuç dahada iyi olacagı kesindi ve öylede oldu.

Aslında ilk düşüncem smd5050 led kullanmaktı sonra kendimi aşırı zorlayacagım hissine kapıldım ve bu ledleri kullandım.Smd5050 olsa idi gerçekten iyi olabilirdi ama son derece fazla ışık olacagınıda bu iş bitince anladım çakma xenon ışıgı yansımasından daha beter olacaktı. yes.gifgood1.gif

İşte resimlerle detaylar.umarım sizlerde begenirsiniz.

Led projem için far çerçevesinin gerekli bölümlerini kestim.Düz olması için epey uğraştım fenada olmadı.Tırtıklı yerleri biraz daha pürüssüz hale getirdim ve ledlerden sonra oldukca belirsiz hale geldi.Ledler istediğim gibi yerine oturdu.

8.jpg

9.jpg

27.jpg

Ledlerin birleşmiş halleri.

10.jpg

Monteli hali.

11.jpg

12.jpg

İlk bitmiş haliyle testler.Ledler çizgi halinde ışık hüzmesi olarak işlevini yapıyor.Tane tane gözrünmüyor çok yakın çekimdede gayet iyi görünüyor.

15.jpg

14.jpg

13.jpg

17.jpg

18.jpg

Son görünüş hali böyle.

16.jpg

Bu şekilde yaklaşık 30 metre mesafeden tırt telefonumla bu görüntüyü alabildim resimde işaretledim ve resimdeki görüntüden daha net görünüyor. good1.gif

19.jpg

Farları toparlama aşaması.Yine silikon temizliği vardı.Çok fena halde kalın silikon vardı oldukca çok kullanılmış.Bu arada daha far camı falan temizlenmedi kirli haliyle duruyor farı kapatmadan cam iyice temizlenecek.

25.jpg

Cam yerine oturunca ledler çokta göze batmıyor bence fena olmadı sizce?

24.jpg

tarihinde Oktay Toker tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Oktay Toker

Farları toparlama aşaması.Yine silikon temizliği vardı.Çok fena halde kalın silikon vardı oldukca çok kullanılmış.Bu arada daha far camı falan temizlenmedi kirli haliyle duruyor farı kapatmadan cam iyice temizlenecek.

25.jpg

Cam yerine oturunca ledler çokta göze batmıyor bence fena olmadı sizce?

24.jpg

Karanlık bir pozda ledlerin görünüşü.Resimden daha düzgün görünüyor. biggrin.png

23.jpg

22.jpg

Yaklaşık en az 10 metre geriden.Bu resim saat 15 sularında çekildi

26.jpg

Araç üzerinde en kısa sürede resimleyeceğim. good1.gif

Yorum bağlantısı
Mahmut Akbulut

Abi eline sağlık seni çok uğraştırdığı aşikar,ama led rengi beyaz olsaymış çok daha gösterişli olurmuş ;) Birde senin kesim yaptığın bölümde dikey boşluklar var,smd 5050 led sığabilir gibi orasıda çok ilginç bir tasarım olurdu :unknw:

Yorum bağlantısı
Oktay Toker

Dikey boşlukların içine düşünmedim degil. :yes: Led rengini kullanıcı gün ışıgı istediği için kullandım.

Yorum bağlantısı
Oktay Toker

Bugün araç üzerinde test edildi.Far yükseklik motoru denendi ve yapay gündüz farımızda denendi.Araçta park ampulüne gelen voltaj 13.40 çıktı ve aküye ise 14 volt sabit geliyor.Test için parklara baglamıştım haliyle ışık biraz düşük.Tam montajda kontak açık halde iken voltaj alınacagı için 14 volta göre ayarlayacagım.Durumu resimler anlatıyor.

Mesafe yaklaşık 15,20 metre arası.

28.jpg

30.jpg

29.jpg

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Ben beğendim..

Evren güle güle kullansın.. Eline sağlık Oktay..

Yorum bağlantısı
Oktay Toker

Ayrı ayrı teşekkür ediyorum.Bugün silikonluyorum cam kapanacak hafta sonuna dogru yada Evren müsait oldugunda teslim edeceğim.

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Oktay Toker

Evren'nin işleri nedeniyle gecikmiş montajı bugün yaptık.Bi kaç resim daha var onlarıda Evren yada ben bilahire ekleyecegiz.

31.jpg

32.jpg

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 2 ay sonra...
İ.Göksel Yaman

İlk etapta yeni aracımda Aydınlatma için Olmazsa olmazlarımdan biride Gündüz Farı olacak...Focus 2.5 HB için Far içine L şeklinde gündüz Farı mı ? Yoksa Panjur içine Power Led şeklinde bir Uygulama mı yapayım ?

Söz Üstad ların...

Yorum bağlantısı
Samet Daş
(düzenlendi)

panjur içine power led. yada eğer önden görünüş http://www.google.co...29,r:3,s:0,i:94 gibi ise sis farının çevresine bumerang gibi yapmak aracı daha hoş gösterir.(bence)

eğer dersen ki; ben merceğim ile birleşik bir yapı yaparım. ellerim sivrisineğe masaj yapacak kadar hassas http://www.carendz.c...e-front-angle-2 bunun gibi ekşın bir gündüz farı deneyebilirsiniz. :coffee:

tarihinde Samet Daş tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
İ.Göksel Yaman

panjur içine power led. yada eğer önden görünüş http://www.google.co...29,r:3,s:0,i:94 gibi ise sis farının çevresine bumerang gibi yapmak aracı daha hoş gösterir.(bence)

eğer dersen ki; ben merceğim ile birleşik bir yapı yaparım. ellerim sivrisineğe masaj yapacak kadar hassar becerikli http://www.carendz.com/2012-audi-a5-coupe.html/2012-audi-a5-coupe-front-angle-2 bunun gibi ekşın bir gündüz farı deneyebilirsin. :coffee:

Örnek gösterdiğiniz araçla tamamen aynı..

Sis farı çevresi mantıklı geldi... C3 teki gündüz farı sistemi hep dikkatimi çekmiştir..

Sis farı etrafında çıkan bir trim var petek şeklinde peteklerin içini ince matkap ucu ile delip led montajıda yapılabilir..

Yorum bağlantısı
Samet Daş
(düzenlendi)
hyundai-i20-headlight-043.jpg&w=500&h=350&ei=wRvUUK6oLq_64QSW64GYDw&zoom=1&iact=hc&vpx=4&vpy=130&dur=2090&hovh=188&hovw=268&tx=135&ty=155&sig=107663262793416391505&page=1&tbnh=139&tbnw=189&start=0&ndsp=24&ved=1t:429,r:0,s:0,i:85 bende farın içine yerleştirmeye çalışıyorum audi gibi lakin halen o kadar parlak yapıya ulaşamadım. jaluzi açma kolunun içine led dizmekte istemiyorum. neon gibi bir görüntü yakalamak için halen uğraşıyorum, beceremedim. o görüntüyü yakalamadan da farı sökmek istemedim açıkçası. farın içindeki çizgiler pleksi ama pleksilerin önünde kromaj parçalar var. nasıl olacak halen bilmiyorum. umarım deneyip yapan biri olur. tarihinde Samet Daş tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Oktay Toker

Panjur içine yapılacak ve far içine yapılacak olan çalışma iyi bir işçilik ile gayet güzel olur.Panjur içine uygun şekilde hazır ürünler bulmak kolay ve led modifiyesi ve izalosyonuda yapılarak güzel bir konumlandırma sonrasında güzel görünür. Benim yaptıgım gibi bir çalışmanın smd5050 ile yapılanı son derece kıvamında bir çalışma olabilir.

23.jpg

Yeni yeni piyasaya sürülen bu tarz ürünleride alıp ledleri power şed yapılıncada istenilen şekilde bir modifiye yapılmış olabilir.

http://www.ebay.com/itm/Ford-FOCUS-Mark3-DRL-Fog-Lamp-Surround-Integrated-LEDs-Daylight-Running-Lights-/221158245114?pt=UK_CarsParts_Vehicles_CarParts_SM&hash=item337e0f02fa

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...