İçeriğe Yönlendir

TüvTürk 2012 yılı araç muayene kusur tablosu

Mahmut Akbulut

Recommended Posts

Turgut Oturmaz
(düzenlendi)

"Yanlış renk" ve "Yükseklik ayarlayıcısının çalışmaması" ağır kusur sayılmış. Far yıkama ve otomatik yükseklik ayarı ile ilgili bir şey belirtilmemiş.

Yani manuel-elektrikli yükseklik kontrolü ve mercekli projektör mevcutsa, 4300K OEM xenonun sıkıntı olacağını hiç sanmıyorum. :)

tarihinde Turgut Oturmaz tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mahmut Akbulut
(düzenlendi)

"Yanlış renk" ve "Yükseklik ayarlayıcısının çalışmaması" ağır kusur sayılmış. Far yıkama ve otomatik yükseklik ayarı ile ilgili bir şey belirtilmemiş.

Yani manuel-elektrikli yükseklik kontrolü ve mercekli projektör mevcutsa, 4300K OEM xenonun sıkıntı olacağını hiç sanmıyorum. :)

Far yükseklik ayarının çalışmaması sadece halojen farlar için hafif kusur sayılmış...

5.3.14 Kısa huzmeli far: Far yükseklik ayarlayıcısı yok Hafif Kusur 5.3.15 Kısa huzmeli far: Far yükseklik ayarlayıcısı çalışmıyor Hafif Kusur 5.3.16 Gaz deşarjlı far (xenon):Far yükseklik ayarlayıcısı yok Ağır Kusur 5.3.17 Gaz deşarjlı far (xenon):Far yükseklik ayarlayıcısı çalışmıyor Ağır Kusur

tarihinde Mahmut Akbulut tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Turgut Oturmaz

Far yükseklik ayarının çalışmaması sadece halojen farlar için hafif kusur sayılmış...

Ben aksini iddia etmedim ki. "(xenon):Far yükseklik ayarlayıcısı yok" derken açık kapı bırakılmış. Burada otomatik yükseklik ayarının zorunluluğuna dair bir ifade yok.

Yorum bağlantısı
Mahmut Akbulut

Ben aksini iddia etmedim ki. "(xenon):Far yükseklik ayarlayıcısı yok" derken açık kapı bırakılmış. Burada otomatik yükseklik ayarının zorunluluğuna dair bir ifade yok.

"Yükseklik ayarlayıcısının çalışmaması" ağır kusur sayılmış. diye yazmıştınya bende ona istinaden sadece halojende böyle bir zorunluluğun olmadığına dikkat çektim ... :unknw:

Yorum bağlantısı
Buğra Kızılcan
(düzenlendi)

Sonuç ne oldu şimdi ? Xenon , bi-xenon yalan mı oldu ? Yanlış renk nedir ya ? Böyle bişi olabilir mi ?

tarihinde Buğra Kızılcan tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Musa Can Koca

Sayın Servet Bey'den de yorum alabilirsek zira kendileri bu konuda bir değişikliğe gidildiğini söylemişdi.

''Işık çıkan yerden mercek esirgenmez'' gibi belkide yıllar sonra Atasözü sayılacak nitelikde bir cümlenin mimarı olarak bu konuda bizi daha fazla aydınlatmasını bekliyoruz.

Yorum bağlantısı
Turgut Oturmaz
Sonuç ne oldu şimdi ? Xenon , bi-xenon yalan mı oldu ? Yanlış renk nedir ya ? Böyle bişi olabilir mi ?

Henüz yalan olmadı. Yanlış renkle ifade edilen ışığın beyaz dışındaki renkleri.(Mor, pembe, yeşil...) Not: Standart halojen beyaz kabul edilir.

Yorum bağlantısı
Doğukan D. Şenkal

şimdi bende freeform xenon var muayneden geçiyor mu kalıyor mu :D

bua rada sağolun hepsini okudum ihtiyacım olan birçok bilgiyi edindim :)

Yorum bağlantısı
Mahmut Akbulut

şimdi bende freeform xenon var muayneden geçiyor mu kalıyor mu :D

Eğer yanlış anlaşılmazsa birşey sormak istiyorum,neden hala freeformda xenon kullanıyorsunuz,merakımı bağışlayın lütfen... :unsure2:

Yorum bağlantısı
İsmail Ayaz1679652578

Amerikan park, bi-xenon mercek (far yıkama yok, otomatik yükseklik ayarı yok) galiba bizim muayene yalan olacak :)

Yorum bağlantısı
İsmail Ayaz1679652578

Ön park lamba(ları): rengi yönetmeliğe uygun değil Hafif Kusur

Bu madde amerikan parkı geçirir mi?

Yorum bağlantısı
Turgut Oturmaz

Bence kalırsanız, Amerikan parktan dolayı kalırsınız...

Yorum bağlantısı
Mahmut Akbulut

Sürekli yanan sinyal lambaları Ağır Kusurdur vizeden geçmez...

Yorum bağlantısı
Hüseyin Matur

Yanlış renk sadece ön taraf için geçerli değil, stoplara çekilen kırmızı folyo yüzünden kırmızı yanan sinyal lambaları da yanlış renk olarak geçiyor.

Yorum bağlantısı
Buğra Kızılcan

Şimdi ben bi-xenon yapınca vizeden geçemicek miyim ? Far yıkama sistemi serviste yaptırsam otomatik eğim için birşey yapmazlar diye düşünüyorum.

Yorum bağlantısı
Misafir

Sayın Servet Bey'den de yorum alabilirsek zira kendileri bu konuda bir değişikliğe gidildiğini söylemişdi.

''Işık çıkan yerden mercek esirgenmez'' gibi belkide yıllar sonra Atasözü sayılacak nitelikde bir cümlenin mimarı olarak bu konuda bizi daha fazla aydınlatmasını bekliyoruz.

Musa atasözü yalan olacak bu gidişle :)

Etrafımdaki mercek montajı yada çakma tabirli xenonları olanlar vizeden döndü. Buna istinaden yazdım.

Yorum bağlantısı
Turgut Oturmaz

Hadi o zaman hangi bi-xenon merceğe nasıl halojen takacağımızı tartışmaya başlayalım. Muayeneden önce lazım olacak. :lol:

Yorum bağlantısı
Musa Can Koca
(düzenlendi)

Musa atasözü yalan olacak bu gidişle :)

Etrafımdaki mercek montajı yada çakma tabirli xenonları olanlar vizeden döndü. Buna istinaden yazdım.

Anladım burda bir sıkıntı var sanırım yönetmelik değişmiş olsa bile ,şu an mercekli xenonları muayneden döndürebilicek bir madde görünmüyor, Servat abi acaba etrafındakiler hangi madde den dönmüş ve ağır kusur almış öğrebiliyormuyuz?

Öte yandan bir sürü oem halojen mercekli araç var ve bunların %90 ı mercekli ve çakma xenonlu, Misal, Kia Sorento, Opel Vecta C, Hyundai Elenta, Nissan Almera, Primera, Mazda 3, Ford fiesta ,Bütün sonradan takınlan angel far vs diye liste uzar, bakalım bundan sonra bu araç sahiplerinden ne hikayeler duyacağız...

tarihinde Musa Can Koca tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Buğra Kızılcan

Qashqai'de orjinalinden mercek var.Xenon takılı.Ancak ben bunu yarın merceği çıkartıp bi-xenon mercek takıcam inş. sorunsuzca olur.Benim sorum ben bi-xenon mercek yapınca vizeden geçeemicek miyim ? Geçemiyorsam geçmek için bir yöntem var mı ? Far yıkama bir şekilde yapılırda sorun otomatik eğim.Onunla ilgili birşey bulamadım.

Yorum bağlantısı
Doğukan D. Şenkal

Eğer yanlış anlaşılmazsa birşey sormak istiyorum,neden hala freeformda xenon kullanıyorsunuz,merakımı bağışlayın lütfen... :unsure2:

cahillik ettik işte zamanında taktım. şimdi bixenon istiyorum deli gibi ama hesaplarıma göre bi 400 lira civarında tutacak hemen o kadar nakit bi anda ayıramıyorum malesef :/ fırsat kolluyorum bi gün gelicek çıkma far düşücek elime sonra kanım kaynıycak bixenon mercek bulucam onları yapıcam sonra gidip ampul alıcam falan falan :D zaman alıyor malesef öğrenciliğin gözü kör olsun zira trafiktekildeirnde oluyor..

Yorum bağlantısı
Mahmut Akbulut

cahillik ettik işte zamanında taktım. şimdi bixenon istiyorum deli gibi ama hesaplarıma göre bi 400 lira civarında tutacak hemen o kadar nakit bi anda ayıramıyorum malesef :/ fırsat kolluyorum bi gün gelicek çıkma far düşücek elime sonra kanım kaynıycak bixenon mercek bulucam onları yapıcam sonra gidip ampul alıcam falan falan :D zaman alıyor malesef öğrenciliğin gözü kör olsun zira trafiktekildeirnde oluyor..

Estağfirullah Doğukan kardeşim,Gece Uçuşu'yla tanışana kadar o cahilliği bende yaptım,sıkma canını yakın zamanda olur işallah istediklerin... :bravo:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Misafir

Hadi o zaman hangi bi-xenon merceğe nasıl halojen takacağımızı tartışmaya başlayalım. Muayeneden önce lazım olacak. :lol:

Anladım burda bir sıkıntı var sanırım yönetmelik değişmiş olsa bile ,şu an mercekli xenonları muayneden döndürebilicek bir madde görünmüyor, Servat abi acaba etrafındakiler hangi madde den dönmüş ve ağır kusur almış öğrebiliyormuyuz?

Öte yandan bir sürü oem halojen mercekli araç var ve bunların %90 ı mercekli ve çakma xenonlu, Misal, Kia Sorento, Opel Vecta C, Hyundai Elenta, Nissan Almera, Primera, Mazda 3, Ford fiesta ,Bütün sonradan takınlan angel far vs diye liste uzar, bakalım bundan sonra bu araç sahiplerinden ne hikayeler duyacağız...

Muayeneden dönen araçlardan birisi Şahin. (vakti zamanında bi-xenon yaptığım) Yükseklik ayarı yok, far yıkama yok. Ağır kusur.

Suzuki Grand vitara. Orjinal halojen mercek. İçinde 4300k H7 xenon var. Far yıkama yok ağır kusur.

Far yıkama ve yükseklik ayarına takılmış durumda her iki araçta. Kurtköy istasyonda kontrolör arkadaş var. Yanına gidip ilk elden bilgi alsam iyi olacak. Önümüzü görelim :)

Yorum bağlantısı
Mahmut Akbulut

Suzuki Grand vitara. Orjinal halojen mercek. İçinde 4300k H7 xenon var. Far yıkama yok ağır kusur.

Abi bu tüvturk tekiler ampulun renginden değilde motor bölümünde xenon balastları gördükleri için vizeden geçirmiyor olabilirler mi? :unknw:

Yorum bağlantısı
Buğra Kızılcan
(düzenlendi)

Muayeneden dönen araçlardan birisi Şahin. (vakti zamanında bi-xenon yaptığım) Yükseklik ayarı yok, far yıkama yok. Ağır kusur.

Far yıkama ve yükseklik ayarına takılmış durumda her iki araçta. Kurtköy istasyonda kontrolör arkadaş var. Yanına gidip ilk elden bilgi alsam iyi olacak. Önümüzü görelim :)

Ohaa.O zaman bende çaktım şuan vizeden.Bi-xenon mercek taksam kafam allak bullak oldu

Abi bu tüvturk tekiler ampulun renginden değilde motor bölümünde xenon balastları gördükleri için vizeden geçirmiyor olabilirler mi? :unknw:

Ayrıca bu durumada hak verdim.Yarın nolur olmaz farın altına koycam balastı.İnş. sorunsuz montaj olur

tarihinde Buğra Kızılcan tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...