İçeriğe Yönlendir

TüvTürk 2012 yılı araç muayene kusur tablosu

Mahmut Akbulut

Recommended Posts

Misafir
(düzenlendi)

Honda'nın yükseklik ayarını otomatik hale getiriyorum. Far yıkamada var. İşimi şansa bırakamam..

Zaten Naylon'dada söktüm mercekli farları. Elemenlar kadir kıymet bilmiyor...

tarihinde Misafir tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Misafir

Marin tipi eğim sensörü kullanıyorum. Yer yüzü eğimine göre analog olarak 0-10 volt çıkış veriyor. Bu gerilimi far yükseklik motor referans uçlarına bağlayıp kullanıyorum.

Yorum bağlantısı
Turgut Oturmaz

Marin tipi eğim sensörü kullanıyorum. Yer yüzü eğimine göre analog olarak 0-10 volt çıkış veriyor. Bu gerilimi far yükseklik motor referans uçlarına bağlayıp kullanıyorum.

Servet Bey bunu nasıl yaptınız? Her araca uygulanabilir mi? Bir de eğim sensörü yokuş çıkarken kesilme çizgisini en aşağı indirip, yokuş inerken en üste çıkarmaz mı?

Yorum bağlantısı
Buğra Kızılcan

Bunu modül olarak yapsak her marka model araç sorunsuz kullansa olamaz mı :) ?

Yorum bağlantısı
Musa Can Koca

Muayeneden dönen araçlardan birisi Şahin. (vakti zamanında bi-xenon yaptığım) Yükseklik ayarı yok, far yıkama yok. Ağır kusur.

Suzuki Grand vitara. Orjinal halojen mercek. İçinde 4300k H7 xenon var. Far yıkama yok ağır kusur.

Far yıkama ve yükseklik ayarına takılmış durumda her iki araçta. Kurtköy istasyonda kontrolör arkadaş var. Yanına gidip ilk elden bilgi alsam iyi olacak. Önümüzü görelim :)

Abi yanılıyorsam beni düzeltin ama far yıkama yok Ağır kusur diye bir madde yok, hatta fr yıkama sistemi var ama çalışmıyor ise bu Hafif kusur.

Öte yandan otomatik eğim istendiğine dair de bir ibare yok, yani far yükseklik ayarlayıcınız çalışıyor ise muayneden kusur almadan geçmeniz gerekiyor.

Diğer bir hususda çakma xenonların dahi hafif kusurla geçebilceği, çünkü xenon farda mercek olucak diyede bir kaide görünmüyor, çakma xenonlar Araçda mevzuata uygun olmayan renkde ve özellikde aydınlatma düzeneği adı altında Hafif kusur diyor

Sıkıntılı tek madde ise kısa hüzmeli far yanlış renk burda yanlış renk kavramı çok genel bir kavram ve ağır kusur sayılmış ama 4300K yı yanlış renk saymaları çok komik bir durum olur.

Kısacası o araçların muayneye girdiği istasyon/kişi tarafından yapılan keyfi/işgüzar/çok bilmiş bir davranış olabilir, bence araç sahipleri hemen herşeye tamam dememeli,açıkla bakalım neden,noluyor demeli, korku memleketinde normal bir durum gerçi, bu bizim memleketin genel sorunu, bugüne kadar neye tamam demedik ki....

Yorum bağlantısı
Misafir

Servet Bey bunu nasıl yaptınız? Her araca uygulanabilir mi? Bir de eğim sensörü yokuş çıkarken kesilme çizgisini en aşağı indirip, yokuş inerken en üste çıkarmaz mı?

Turgut eğime göre çıkış gerilimi farklı. Aynı kademe potu gibi. Misal potu 3. kademe yapınca far motorunun komut girişine 5 volt gitsin. Sensör çıkışına konan harici trimpot ile eşik gerilimini ayarlıyorsun.

Bunu modül olarak yapsak her marka model araç sorunsuz kullansa olamaz mı :) ?

Yapma imkanımız yok. İçindeki küre gibi parça ne yapıyorsa o. Hemde çok pahalı. Bunun yerine Hella'nın hazor modülü var. Üniversal bide.

Abi yanılıyorsam beni düzeltin ama far yıkama yok Ağır kusur diye bir madde yok, hatta fr yıkama sistemi var ama çalışmıyor ise bu Hafif kusur.

Öte yandan otomatik eğim istendiğine dair de bir ibare yok, yani far yükseklik ayarlayıcınız çalışıyor ise muayneden kusur almadan geçmeniz gerekiyor.

Tüvtürk Avrupa'da işleyen kuralları buradada tatbik ediyor. Zannederim farlarla ilgili şikayetler çok gelince insiyatif kullanıp olması gerekeni yapıyor bazı istasyonlar.

Araştırıp işin aslı astarı nedir öğreneceğim ama hakikaten tam nizami uygulama yapılıyorsa ellerinde öperim uygulayanın.

Bizde bundan sonra işi mercek ile sınırlamadan, yıkama ve otomatik eğim sistemlerini nasıl enyegre ederize yöneliriz.

Yorum bağlantısı
Halil Şahin1679652584

abi far yıkma neyse de bu otomatik ayar işi düşündürüyor en ekonomik ve kolay yolu senin gibi değerli abilerimizin bulacağından eminim bende 4 gözle takipteyim sizleri.

Yorum bağlantısı
Misafir
(düzenlendi)

Halil en ekonomik yolu arka aksa Land roverların körük yükseklikleri için kullanılan pottan bağlamak. Ufak meranik işlem ile sabitlenecek, pot uçları iç ayar konumuna entegre edilecek.

Yaklaşık 200 tl 'ye mal olacak.

tarihinde Misafir tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mahmut Akbulut

İllaki otomatik eğim kontrolü isteyenlere birşey diyemem ama benim nacizane fikrim 200 tl ye çıkma far alır koyarım bir köşeye lazım olunca kullanırım...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Halil Şahin1679652584
(düzenlendi)

Halil en ekonomik yolu arka aksa Land roverların körük yükseklikleri için kullanılan pottan bağlamak. Ufak meranik işlem ile sabitlenecek, pot uçları iç ayar konumuna entegre edilecek.

Yaklaşık 200 tl 'ye mal olacak.

abi dediğin parçayı ben yapabilir miyim ki? buralarda onu yapabilecek usta yok ancak oralarda (istanbul-izmir) yaparlar.he dersen ki basit bir işlem krikoyla kaldırır sabitlersin ozaman tamam yaparım :)

birde abi bu pottan gelen elektirik bizim yukseklik motoruna uygun voltaj göndereck mi onu da ayarlamak gerekecek değil mi?gerçi potu bagladıktan sonra gerekeni de sen sölersin değil mi? :fiuw:

İllaki otomatik eğim kontrolü isteyenlere birşey diyemem ama benim nacizane fikrim 200 tl ye çıkma far alır koyarım bir köşeye lazım olunca kullanırım...

yaw orası öyle ama sök tak sök tak nereye kadar :D ama bu gidişle öyle görünüyor baksana far yıkama 200 yükseklik 200 toplamda 400u gececek nerdeyse bir düzeltme yapmazlarsa muayeneye yansanayi farlarla girecez sanırım.

aslında aklımda olan seyler ama zamanla yapabilirim belki..bu özelliklerde olsa cok daha güzel olmaz mı? :yahoo:

tarihinde Halil Şahin tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mahmut Akbulut

yaw orası öyle ama sök tak sök tak nereye kadar :D ama bu gidişle öyle görünüyor baksana far yıkama 200 yükseklik 200 toplamda 400u gececek nerdeyse bir düzeltme yapmazlarsa muayeneye yansanayi farlarla girecez sanırım.

aslında aklımda olan seyler ama zamanla yapabilirim belki..bu özelliklerde olsa cok daha güzel olmaz mı? :yahoo:

Benim far yıkama için gereken bütün malzemem var ama uygulama yapacak vaktim yok yaza inşallah,otom.eğim kontrolude olmayıversin manuel motorum var nasıl olsa diyerek kendimi bir süre daha oyalarım diye düşünüyorum.... :D

Yorum bağlantısı
Misafir

abi dediğin parçayı ben yapabilir miyim ki? buralarda onu yapabilecek usta yok ancak oralarda (istanbul-izmir) yaparlar.he dersen ki basit bir işlem krikoyla kaldırır sabitlersin ozaman tamam yaparım :)

birde abi bu pottan gelen elektirik bizim yukseklik motoruna uygun voltaj göndereck mi onu da ayarlamak gerekecek değil mi?gerçi potu bagladıktan sonra gerekeni de sen sölersin değil mi? :fiuw:

Aracı lifte kaldırınca malzemenin nereye monte edileceğini iyi hesaplarsın. Pottan gelen üç adet ucu aracın içindeki potu iptal ederek bağlayacaksın. Aks'a bağlanan potta mekanik ayar var. Bir iki denemeden sonra süperde olur. acele etme Honda'ya yapayım burada yayınlarım zaten.

Benim far yıkama için gereken bütün malzemem var ama uygulama yapacak vaktim yok yaza inşallah,otom.eğim kontrolude olmayıversin manuel motorum var nasıl olsa diyerek kendimi bir süre daha oyalarım diye düşünüyorum.... :D

Her iletiye cevap verebilecek zaman var, far yıkamaya yok. Kısacası dışarısı buz gibi, sıcacık evi terkedipte kim uğraşacak demiyorsun, sağa sola sataşıyorsun :p

2011 üşengeçlerine her an girebilirsin ona göre :)

Yorum bağlantısı
Mahmut Akbulut

Her iletiye cevap verebilecek zaman var, far yıkamaya yok. Kısacası dışarısı buz gibi, sıcacık evi terkedipte kim uğraşacak demiyorsun, sağa sola sataşıyorsun :p

Abi aslında arabayı değiştirmek gibi bir niyetim var kısmet olursa bütün yeni projeleri yeni araçta uygulamak istiyorum :rolleyes:

Yorum bağlantısı
Turgut Oturmaz
(düzenlendi)

Onlar daha seçilmedi mi? :)

tarihinde Turgut Oturmaz tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Turgut Oturmaz

:birin: Aday olursan seni sonuna kadar desteklerim kardeşim :bravo:

Haklısın bi-xenon modifiyemin üzerinden 1 sene geçti.

Neyse yakında 55w xenon incelemeleri ile geliyorum. :)

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Bu sene oylama yok... Yüz karasını ben seçtim.. Çin'li amcaların led ampullerine umut bağlayan Misafir 2011 yılı yüz karası :p

Yorum bağlantısı
Misafir

Ya bir kerede bu dalda rakibim olsun istedim ama yok. Tebrikleri ayrıca kabul edeceğim :)

2011 yılı en çok yardım için koşan üye seçimi olsa adayım Mahmut olurdu. Gece gündüz klavye başından ayrılmadı. Parmakları epey kas yapmış :hwrk:

Yorum bağlantısı
Turgut Oturmaz

Bence artık kendimizi aşmalıyız. Yurtdışında millet sis farına mercek takıyor, 35w ballast kullanan yok. Biz de ise bunların hiçbirinin bahsi bile geçmiyor. Bence sis farlarımızı da artık merceklendirmeliyiz. 3000k mercekli xenon sisler bence artık şart.

Hemen Servet Bey'den bir alıntı yapıyorum: "Işık çıkacak yerden mercek esirgenmez." :)

Yorum bağlantısı
Misafir

Hakikaten millet mercek işi sona geldi bir çoğumuz için. Ayrıca niye araçların arka aydınlatmaları ile ilgili çalışmıyoruz ??

Işık çıkacak stoptan Led esirgenmez diyenler :biggrin: Nerdesiniz :)

Yorum bağlantısı
Mahmut Akbulut

2011 yılı en çok yardım için koşan üye seçimi olsa adayım Mahmut olurdu. Gece gündüz klavye başından ayrılmadı. Parmakları epey kas yapmış :hwrk:

:bravo: Eyvallah Servet abi teşekkür ederim, :flowers: umarım bu güzel cümleyi Selçuk abi de okur bir güzellik yapar :unknw:

Yorum bağlantısı
Turgut Oturmaz

Hakikaten millet mercek işi sona geldi bir çoğumuz için. Ayrıca niye araçların arka aydınlatmaları ile ilgili çalışmıyoruz ??

Işık çıkacak stoptan Led esirgenmez diyenler :biggrin: Nerdesiniz :)

El yapımı stoplarla OEM standardını ve görselliğini yakalama imkanımız yok denecek kadar az. Çünkü stopta görsellik çok önemli, aynı zamanda her araç için farklı formda üretildiğinden başka araçlarınkini alıp kendimizinkilere de adapte edemiyoruz. Stopta OEM estetiği ve performansı bizim için zor. En basitinden reflektör dizaynını nasıl yapabiliriz ki?

Ama filamanlı ampullerimiz yerine, standartları sağlayacak şekilde power led, takma çalışmaları yapabiliriz. :)

Yorum bağlantısı
Mahmut Akbulut

Ama filamanlı ampullerimiz yerine, standartları sağlayacak şekilde power led, takma çalışmaları yapabiliriz. :)

+1 O zaman büyük bir sabırsızlıkla ilk çalışmayı senden bekliyoruz... :bravo:

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...