İçeriğe Yönlendir

Power led tavsiyesi, bağlantısı ve soğutulması

İsmail Engin

Recommended Posts

İsmail Engin

power ledler de sürücü kullanmak çok önemli ve gerekli bişey mi ? ve soğutucusuz kullanma imkanımız var mı ?

saygılarımla. . .

Yorum bağlantısı
Mahmut Akbulut

power ledler de sürücü kullanmak çok önemli ve gerekli bişey mi ? ve soğutucusuz kullanma imkanımız var mı ?

saygılarımla. . .

Power Led'ler yüksek lümen değerleriyle aydınlatma yaptığı için ve akım düzeyleri standart Led'lere göre

çok yüksek olduğundan özel akım sınırlamalı sürücü devreleri kullanmak gerekiyor.

Power Led’lerin yüksek akımla çalışması ısınma sorununu da beraberinde getirir. Led’ler verimli ışık kaynakları olduğu halde harcadıkları enerjinin büyük bölümünü ısıya dönüştürür. Isı etkisiyle Led’in elektriksel özelliklerinde önemli değişiklikler olur ve kullanım ömrü düşer. Mutlaka doğru ölçü ve ebatlarda soğutucu kullanılmalıdır...

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Musa Can Koca

Mahmut' un söyledikleri tamda nasıl kullanılması gerektiğini söylüyor, soğutucusuz kullanmak ömrünü ve performasını düşürür, 150mA ve sonrasında sürelecek 1W led için soğutucu kullanmak gerekir.

Soğutucudan kasıt 1 gram bile gelmiyen alüminyum pcb değildir, sadece pcb ile kullanırsanız ve 150mA geçerseniz ömründe çok ciddi bir düşüş yaşar vekısa bir sürede bozulabilir.

Soğutucu yüzey hesabı biraz karışık olmakla beraber, soğutucu bağlandıkdan sonra sıcaklık ölçümü gerekli, bu ölçümde malesef çok basit değil zira soğutucunun ısınma durumu led'in ısınması ile ilgili tam bilgiyi vermez led soğutucudan daha çok ısınır, yinede soğutucunun ısısın 25-40 derece civarında kalması kabul edilebilinir bir rakam olabilir.

Bu sıcaklıkların üstüne çıkılması malesef bilinçsiz, yaptım oldu, aaa ne güzel yanıyora girer ve ledin ölümüyle sonuçlanır.

Yine sürücü devre kullanılması şiddetle tavsiye edilir,1W ledler için 350mA sürücüler genelde 330mA ve 310mA civarı bir çıkış sağlarlar, kullanmayabilirsinizde ama dediğim gibi power ledlerle oynayacaksanız belli kuralları var uyulmaz ise sonuçlarına katlanmak gerekir.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
İsmail Engin

sağolun teşekkür ederim ikinize de peki sürücü devresi yapmak için bildiğiniz bi şema veya devre var mı ? yardımcı olur sanız çok sevinirim. ama dediğiniz gibi ısınan bi malzeme ise pekte avantajlı değil diğer ledler gibi çünkü verimi düşük aynı akkor lambalar gibi ve ayrıyette maaliyeti diğer led çeşitlerine göre daha yüksek

saygılarımla. . .

Yorum bağlantısı
Mahmut Akbulut
(düzenlendi)

sağolun teşekkür ederim ikinize de peki sürücü devresi yapmak için bildiğiniz bi şema veya devre var mı ? yardımcı olur sanız çok sevinirim. ama dediğiniz gibi ısınan bi malzeme ise pekte avantajlı değil diğer ledler gibi çünkü verimi düşük aynı akkor lambalar gibi ve ayrıyette maaliyeti diğer led çeşitlerine göre daha yüksek

saygılarımla. . .

Power Led'er akkor lambalarla kıyaslanamayacak kadar verimlidirler,uygun pcb kullanılarak iyi soğutulursa uzun süre sorunsuz çalışır,kurulum maliyeti yüksek görünsede tüketimdeki avantajı bu açığı kısa sürede kapatacaktır...

power%20led.png.jpg

Şema alıntıdır konuyu okuyan arkadaşlar mutlaka farklı devre şeması ve yorum ekleyeceklerdir...

tarihinde Mahmut Akbulut tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
İsmail Engin

Power Led'er akkor lambalarla kıyaslanamayacak kadar verimlidirler,uygun pcb kullanılarak iyi soğutulursa uzun süre sorunsuz çalışır,kurulum maliyeti yüksek görünsede tüketimdeki avantajı bu açığı kısa sürede kapatacaktır...

power%20led.png.jpg

Şema alıntıdır konuyu okuyan arkadaşlar mutlaka farklı devre şeması ve yorum ekleyeceklerdir...

:) aslında akkor lambadan kastım şuydu evde kullanılan akkor lambalar ve tasarruflu ampüller :) biraz uygusuz oldu sanırım ama olsun.

ama yinede power ledler için pcb tek başına soğutmada yeterli olur mu ? yoksa soğutucu bi plaka ile desteklenmeli midir ?

saygılarımla. . .

Yorum bağlantısı
Mahmut Akbulut

İsmail bey olması gereken uygulama şekli bu,power led pcb nin altına uygun ebatlarda alüminyum soğutucu takılmalı.Tabi birde uygulama yapılan yer çok önemli ortamdaki sıcaklık oranı led'in çalışma performansını etkileyecek düzeyde ise çok iyi

havalandırma yada ekstra soğutma gerekebilir...

1283240327717_hz-myalibaba-web7_3222.jpg

3W-5W power led soğutucusu

12669470190.jpg

10W power led soğutucusu

14003026_1_image.jpg

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
İsmail Engin

İsmail bey olması gereken uygulama şekli bu,power led pcb nin altına uygun ebatlarda alüminyum soğutucu takılmalı.Tabi birde uygulama yapılan yer çok önemli ortamdaki sıcaklık oranı led'in çalışma performansını etkileyecek düzeyde ise çok iyi

havalandırma yada ekstra soğutma gerekebilir...

1283240327717_hz-myalibaba-web7_3222.jpg

3W-5W power led soğutucusu

12669470190.jpg

10W power led soğutucusu

14003026_1_image.jpg

yardımlarınız için ne kadar teşekkür etsem azdır çok sağolun öğrenmek istediklerimi sayenizde öğrendim musa beye de teşekkür ederim yardımlarından ötürü

saygılarımla. . .

:)

Yorum bağlantısı
  • 4 ay sonra...
Mahmut Akbulut

Tekli power led lerden bahsediyorum. 1 w olanlardan 100-110 lümen..?

1W 350mA 129LM Edison-Edixeon A serisi kaliteli üründür,renk Coolwhite,tavsiye ederim...

83-429-large.jpg

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Selim Yılmaz-2

ankarada ikamet ediyorum fiyatına göre toptan yada perankende power led lens alabileğim hesaplı uygun fiyatta satış yapan bildiğinz biryer varmı?konuyu yanlış yere açtıysam özür dilerim

Yorum bağlantısı
Onur Koç

Selim Bey öncelikle hoş geldiniz.Ayna için örnek göstermiştik galiba hoşunuza gitmedi.Aynalarda high power led güzel olur düşüncesindeyim fakat lensler ile takıldığında görüntünün pek hoş olcağını sanmıyorum.İstanbulda olsaydanız seve seve yardımcı olabilirdim fakat Ankara için bilgim yok.Forumda Ankarada ikamet eden elbette vardır.Onlar size seve seve yardım edecektir iyi forumlar.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mahmut Akbulut

konya sokakda tanesine 2-2buçukdan aşağı veren yok ama internette 70 kuruşa kadar var

Mağaza veya internet fiyat karşılaştırması çok mantıklı ve orantılı bir kıyaslama olmaz,netten ürün satan kişinin dükkan kirası,çalışanı,stopajı,ssk sı vs.olmadığı için sürümden kazanarak ürün fiyatlarını uygun yazması ve satması çok doğal. :unknw:

Yorum bağlantısı

Power led hususunda en iyi diyebileceğim firma ledstok firması. Güçlü led ihtiyacımı hep oradan kaşılıyorum.

Yorum bağlantısı
Mahmut Akbulut

Power led hususunda en iyi diyebileceğim firma ledstok firması. Güçlü led ihtiyacımı hep oradan kaşılıyorum.

+1 :good1:

İstanbul Karaköy deki ciddi müesseselerden bir tanesi...

Yorum bağlantısı
Muharrem Ersin Başaran

Siteyi takip ediyorum.Power ledler çok dikkatimi çekiyor.

Çalışmalar çok güzel.Aracıma yapmak istediklerim var, ama tam olarak parçaların hangilerini almalıyım.

12 volt için hangi sürücü devrelerini,ledleri kullanmalıyım nereden temin etmeliyim bunlara karar veremedim.

Birde ledlerle ilgili bağlantı,mercek olayları nasıl olmalı ,soğutucu hangilerinde gerekli bunları açıklayıcı bir döküman bulamadım.

Sitedeki powerledlerle ilgili kısımları inceledim.

Bu konuda yardımcı olabilirmisiniz.

Yorum bağlantısı
Muharrem Ersin Başaran

Mahmut bey teşekkürler.O konuyu daha önce inceledim ama , tekrar baştan inceleyim .Birde power led malzemelerini sipariş edebileceğim bir site önerirseniz uygulamalara başlayarak takip edeyim konuları.

Çok saolun.

Yorum bağlantısı
Mahmut Akbulut
Mahmut bey teşekkürler.O konuyu daha önce inceledim ama , tekrar baştan inceleyim .Birde power led malzemelerini sipariş edebileceğim bir site önerirseniz uygulamalara başlayarak takip edeyim konuları.

Çok saolun.

İstanbul Karaköy Ledstok ürün yelpazesi çok geniştir...

Yorum bağlantısı
Muharrem Ersin Başaran

İstanbul Karaköy Ledstok ürün yelpazesi çok geniştir...

birde marketdijital var buradan alışveriş yaptınızmı acaba?

Yorum bağlantısı
Mahmut Akbulut

birde marketdijital var buradan alışveriş yaptınızmı acaba?

Market Dijital i sadece netten bilgi amaçlı takip ediyorum alış-verişim olmadı :unknw:

Yorum bağlantısı
Muharrem Ersin Başaran

Ledstok ta girişi 12 volt olanını bulamadım.

Diğerinden bir kaç ürün aldım.

Bakalım gelince denemelere başlıcam.

Soğutma sistemi için cpu fanlarındaki alininyum tabakayı kullanabilirmiyim.

Yorum bağlantısı
Mahmut Akbulut

Cpu soğutucusu büyük gelebilir onun yerine 10mm kalınlığında,kullanılacak power led pcb çapına uygun alüminyuım bloklardan faydalanabilirsiniz...

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...