İçeriğe Yönlendir

Power led tavsiyesi, bağlantısı ve soğutulması

İsmail Engin

Recommended Posts

Muharrem Ersin Başaran

Alüminyum parçalarıyla soğutulabiyormu acaba.

Birde araya termal sıvı sürmemiz gereklimi.

Hocam birde araba için özellikleri aşağıdaki gibi olan bir sürücü kullanılabilirmi.

Bu ledler kaç volt aralığında çalışıyor. 3 adet 1w lık ledi çalıştırmak istiyorum.

Ürün Özellikleri: Kodu ATH1109 Model 1-3x1 Watt Powerled 350 mA Input 12-24 Volt Output 7-12Volt Ip 10

Yorum bağlantısı
Mahmut Akbulut

Alüminyum parçalarıyla soğutulabiyormu acaba.

Birde araya termal sıvı sürmemiz gereklimi.

Hocam birde araba için özellikleri aşağıdaki gibi olan bir sürücü kullanılabilirmi.

Bu ledler kaç volt aralığında çalışıyor. 3 adet 1w lık ledi çalıştırmak istiyorum.

Eklediğim resim blok alüminyumdur hem çok yer kaplamaz hemde hızlı soğutur,ısının hızlı transfer edilebilmesi için termal macun kullanılmalı...

Resimdeki ürünlerle 3x1W veya 1x3W power led sürebilirsiniz...

LED-Driver-LD103-3X1W.jpg LED-Driver-LD003.jpg

Yorum bağlantısı
Muharrem Ersin Başaran

Kafamı karıştıran çıkış akımı 7-12Volt yazıyor. 1 adet power led (1 w lık yada 3 w lık) kaç voltla çalıyor.

Yorum bağlantısı
Mahmut Akbulut

Kafamı karıştıran çıkış akımı 7-12Volt yazıyor. 1 adet power led (1 w lık yada 3 w lık) kaç voltla çalıyor.

1W power led 350mA yani 3,5V akım çeker...

Çıkış akımı 7-12V = Sabit akım özelliği sayesinde giriş gerilimi değişse bile LED lerin çektiği akım değişmez,böylelikle sabit bir parlaklık elde edilir ve LED ömrü uzatılmış olur.

Yorum bağlantısı
Muharrem Ersin Başaran

Bilgi için çok teşekkürler.

Led çalıştırma işi kafamda canlandı.

Artık yapılcak projelere geldi sıra. Uygulamalara arabada başlayıp ev aydınlatmasında devam etmeyi düşünüyorum.

Yorum bağlantısı
  • 3 ay sonra...
Muharrem Ersin Başaran

Sizlerden aldığım bilgilerle power led olayını yaklaşık 2 ay önce yapmıştım.Foto çekip yükleme imkanım olmadı gece çekeyim dedim gündüz fotolarınıda yüklerim bir ara.

Yaşadığım bölge dağlık ve virajlı yollara sahip.Virajlar geri gönüyormuş hissi veriyor.Aracımın farları dönüşlerde viraj içlerini iyi aydınlatamıyordu.

sadece virajlı dağ yollarında kullanmak üzere yapılmış bir sistem oldu.

Birde gündüzleri selam vermek için bas-çek buton kullandım oda çok güzel oldu.

Tamponu delmeden tampon altına plastik parça eklenerek yaptım.

Şimdiden bu konuda bana yardımcı olan ustalarıma teşekkürlerimi sunuyorum.

Gece fotoğrafları

2ykg83m.jpg

xqie5g.jpg

dq2b61.jpg

2ealyki.jpg

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Çağrı Sucu

Herkese selamlar,

beni hatırlayanlarınız vardır, şöyle bir projeyle uğraşıyordum; :)

http://www.geceucusu...li-yan-aynalar/

derken, bu tür hobi amaçlı yaptığım işler benim gerçek bir iş sahibi olmama vesile oldu :)

İstanbul'da bir bayi & yetkili serviste, şirketin kendi bünyesindeki modifiye departmanıyla bağlantılı bir iş yapıyorum.

Bodykit, jant, performans artırıcı tuning vs. işlerin yanında led üzerine çalışmalarımız da var.

iç mekanda, ayak aydınlatmalarında, iç-dış kapı kollarında, vites altında led aydınlatmalar ve led alt aydınlatmalı+led sinyalli ayna ilk aklıma gelen çalışmalarımız.

forum ve şirketimiz açısından sakıncası olmazsa fotoğraflar da paylaşabilirim.

işimden çok memnunum ve zevk alıyorum :)

neyse asıl konu,

ben ilk günden amirime power led yerine, özellikle bmw'nin kullandığı cree ledlerden kullanmayı önerdim ama aralarındaki farkı anlatamadığım için ikna edemedim.

peki bu ledlerin farkı nedir? :)

Yorum bağlantısı
Mahmut Akbulut

Herkese selamlar,

beni hatırlayanlarınız vardır, şöyle bir projeyle uğraşıyordum; :)

http://www.geceucusu...li-yan-aynalar/

derken, bu tür hobi amaçlı yaptığım işler benim gerçek bir iş sahibi olmama vesile oldu :)

İstanbul'da bir bayi & yetkili serviste, şirketin kendi bünyesindeki modifiye departmanıyla bağlantılı bir iş yapıyorum.

Bodykit, jant, performans artırıcı tuning vs. işlerin yanında led üzerine çalışmalarımız da var.

iç mekanda, ayak aydınlatmalarında, iç-dış kapı kollarında, vites altında led aydınlatmalar ve led alt aydınlatmalı+led sinyalli ayna ilk aklıma gelen çalışmalarımız.

forum ve şirketimiz açısından sakıncası olmazsa fotoğraflar da paylaşabilirim.

işimden çok memnunum ve zevk alıyorum :)

neyse asıl konu,

ben ilk günden amirime power led yerine, özellikle bmw'nin kullandığı cree ledlerden kullanmayı önerdim ama aralarındaki farkı anlatamadığım için ikna edemedim.

peki bu ledlerin farkı nedir? :)

Seni unuturmuyuz Çağrı kardeşim blush.gif insanın sevdiği ve ilgi duyduğu işi yapması ve üzerine para kazanması çok güzel olmalı,tebrik ederim bravo.gif

Soruna gelecek olursak bence cree led kullanmak için acele etme power ledler şuan işimizi fazlası ile görüyor,cree led power led den çok daha performanslı ama bunun yanında uygulama maliyeti power led den malesef fazla.Cree led çok iyi soğutulmalı çok kaliteli driver lar kullanılmalı ve iyi izole edilmeli.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Samet Daş
(düzenlendi)

power led daha fazla ısındığı için cree ye göre daha fazla akım çeker.

cree led;aynı besleme geriliminde , power led den 2 kata kadar fazla lumen değeri verir.

power led belli bir akıma kadar etki gösterebilirken, cree power led e göre daha esnek akım aralığında çalışabilir.örneğin; bir power led 3.2v gerilimde 350mA da 80 lumen değerine ulaşabilir. 350mA üstünde ise patlar. cree led ise 3.2v gerilimde 350-700mA arasında çalışabilir. 350mA da 370, 700mA da ise 700lumen e kadar ulaşabilir.

tarihinde Samet Daş tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Oktay Toker

Samet işte bu yüzden çok iyi sogutmaya ihtiyacı var :good1: Alanı büyğk yerlerde çok kalite çözüm fakat ayna içi gibi bir yerde özel tasarım olmadan biraz zor ama bu yapılamaz anlamına gelmez tabiki.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mahmut Akbulut
(düzenlendi)

* Power led max.3.6V ta 100 lümen...

* UltraFire Cree MC-E led max.4.2V ta 700 lümen...

tarihinde Mahmut Akbulut tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Samet Daş

Samet işte bu yüzden çok iyi sogutmaya ihtiyacı var :good1: Alanı büyğk yerlerde çok kalite çözüm fakat ayna içi gibi bir yerde özel tasarım olmadan biraz zor ama bu yapılamaz anlamına gelmez tabiki.

abi itiraz ediyorum gibi anlaşılmasın lakin cree nin kendi sitesinde power ledlere göre daha küçük alanlarda kullanımı övülüyor. ve daha az ısınır derken power led kadar soğutmaya ihtiyacı yok gibi birşeyler söyleniyordu sanırım. sanırım diyorum çünkü okurken süt içiyordum yanlış anlamış olabilirim. :dance2:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağrı Sucu

değerli yorumlar için çok teşekkür ederim.

bir süre daha, power led'lerin eskiyip cree ledlerin de piyasaya girdikçe ucuzlamasını beklesek daha iyi olacak gibi hava sezdim sanki :)

cree led ancak stop tasarımı yaparsak lazım olur heralde. iç mekanda zaten çok fazla ışık istemeyiz, göz yorar, akşam rahatsız eder.

ama karşılaştırmaya bakınca verim olarak ciddi fark varmış. tekrar teşekkürler.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Oktay Toker

Sen ışık şiddetini nekadar arzu ediyorsan ona göre volatjını veya akımını verirsin ve sogutucusunu dizayn edersin.Bu işlem böyle.Ayna altı için 30 lümelik bir ışık ve 60derecelikte bir lens taktınmı gündüz gibi olur.Buna kullanırsın 1wattlık sogutucu yıllarca gider.Bmw x5 te dipsiz ampul vardı 2chipli led kullandım 4 lü seri halinde aynanın üzerinde mercek hazırda vardı ampulden daha iyi sonuç almıştım.Aynı şekilde Ford S-max orjinal aynasınada yapmıştım ondada güzel sonuç aldım.Buna istineden ne kadar yüksek ışık o kadar sogutucu hesabı yapılmalı.Olay bu.20watt crea led için normal 3 watt ledlerin sogutucusu kadar bir sogutucu destegi yeterli olabilir diye okudugumda yuh demiştim ama detaya girince öyle olmuyor.

Yorum bağlantısı

Önemli olan az ısı ile yüksek lümen verebilmektir. Bunu iki firma beceriyor, birincisi Osram, ikincisi Cree. Elimde birkaç numune cree led var. 3 volt 60 mA ile ışığı gözlerinizi oyacak şekilde lümenleri var. Isı zaten yok. 1 adet 1209 cree led kabaca 20 adet standar 1209 led kadar ışık verebiliyor.

Gizli silah, ledin kafasındaki optik yapı.

Yorum bağlantısı
  • 1 yıl sonra...
Fatih Akça

Merhaba arkadaşlar, farın içindeki bölmeye 1w'lık powerledlerden, her bir far için 15 adet kullanmayı düşünüyorum.

Led sürücü, ve 3lü hazır pcbler kullanarak uygulamayı düşünüyorum.

Açıkcası daha önce powerled ile çalışmadığımdan dolayı ve uygulama farın içerisine yapılacağından dolayı ısı ile ilgili problem olabileceği kaygısı var.

Sanırım sadece pcb yeterli soğutmayı sağlamayacak. yine alüminyum ile fazladan soğutma yapsam nasıl olur?

Ortam kapalı olduğu için sorun yaşar mıyı? önerileriniz için şimdiden teşekkürler.

Yorum bağlantısı
Oktay Toker
  • 10 ay sonra...
Murat köse1679652626

merhaba

3w power led'i sürücü ile kullanıyorum fakat ledin merceğinde ısı 60 derece soğutucuda 40-50 derece arası. Bu değerler makul mü ?

Yorum bağlantısı
Gökhan Tongay

murat yanlış değilsem çalışma sıcaklıkları 40 100 derece arası diye biliyorum. Ledin markasını biliyormusun internetten bakayım ?

Yorum bağlantısı
Gökhan Tongay

Storage & Operating Temperature(℃) -40 to +100

Soldering Temperature(℃) 260 for 10 seconds Max.

Yorum bağlantısı
Murat köse1679652626
(düzenlendi)

hızır gibi yetiştin gökhan bey cevher olmakta hakkın valla ;) bu arada merakını cezbetsin bende yapmak istiyorum demiştin

3.gün

post-7791-0-56558900-1423564412_thumb.jp

tarihinde Murat köse tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Gökhan Tongay

Ben hala gündüz gözükmemesinden korkuyorum :) 5w lık led bile düşünüyorum 12v ile çalışan :) ayın 20 sine kadar vaktin var sonra ben de yapmaya başlıycam.Ozamana kadar inş araç üzerinde görürüm.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...