İçeriğe Yönlendir

Power led tavsiyesi, bağlantısı ve soğutulması

İsmail Engin

Recommended Posts

Coşku Arşiray

çok da dert değil aslında. ama çok güvenilir şeyler de değil bu sürücüler. arabada vs de sürekli bozuluyorlar.

Yorum bağlantısı
  • 6 ay sonra...
Özhan Şanlıtürk

arkadaslar  herkese merhaba yeni katıldım aranıza...20161229_160120.thumb.jpg.012f8e5d540a53aracımda junyan far var audi a4 b7 kasa orjınal degil üstündeki farı..sorunum su fotodaki led baglantısında beyaz mantar ledin yanına sarı mantar led yapabilirmiyim sinyale baglı olarak yanıp sönsün..mekanik el becerim var elektirik olarak düşük..lehim cihazım var..buarada leddeki mavi şey beyin sanırım kaldırır mı dediğim seyi yapsam..13w yazıyr kagıtta kablo üstüne yapışkanlı bişeyde yazı..fotoları görüyrsunuz..ne yapılabilir arac sigortasına sıkıntı yaratmadan..tecrübeli arkadasların yardımını bekliyrm

20161229_160048.thumb.jpg.d4126ba604bdbf20161229_160107.thumb.jpg.8bae7aad844ffa20161229_160144.thumb.jpg.a4ec394f5d3f3720161229_160129.thumb.jpg.a109ecb2c205ff

Yorum bağlantısı
Oktay Toker
(düzenlendi)

Özhan bey hoşgeldiniz.

Pcb üzerindeki kare 4 delikli olan kısımlara Linkteki ledlerden alıp baglayacaksınız.Lakin beyaz lede paralel olduğu için artı uçlarını bu ledden ayıracaksınız ki sinyalde işlevini yapsın.ayrıca beyaz ledleri çalıştıran sürücüyü kullanmayacaksınız.Linkteki ledleri 6 şarlı seri ve kaç led toplamda var ise 12 led sırası varsa 6 şarlı seri ve paralel baglantı ile yine linkteki led hesap programı ile direnç baglayarak sinyalde çalıştırabilirsiniz.Yada 6 şarlı seri baglarsınız ve direnç degerini öğrenip her 6 şarlı ledin sonrasındaki dirençlerin voltaj verilecek uçlarını paralel yapıp voltajı verirsiniz farketmez.

Pcb nin arka yüzününde daha net resimleri olursa yine yardımcı oluruzArka yüzünden çektiniz uzak kalmış tam belli değil.Lakin voltajlar ayrı görülüyor lakin bu Kare bölümün altında y yazıyor belki direkt sinyal için ayrıca dizaynda vardır şansınıza.Zener diodda var ve sanırım flux ledin 3 chipli olanı için dizayn olabilir lakin 3 chipli led zor bulunur ve çinlililerde satılır.Karar sizin tabiki.

Linkteki leddeen taneli satışlarıda vardır arayıp öğrenebilirsiniz.

http://www.marketdijital.com/5MM-Flux-Sari-100-Adet,PR-441.html                    

Led direnç hesaplama programı yardımı ile direnç degerini öğrenip çalıştırabilirsiniz.

http://elektrikforum.net/led/led-direnc-hesabi.html

tarihinde Oktay Toker tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Özhan Şanlıtürk

oktay hocam bilgi için tşk ederim dediğiniz için arkasını daha yakından cektim 20161230_100449.thumb.jpg.a78b9dce1c9cd9arkadan ve önden yanyana görüntü bu..

linki inceledim evet bu led tam burası içinmiş :) farımda 13 adet led yeri var bunu 6 paralel 7 seri mi baglayacaz yada farklı bir sekil mi yapacaz..birde led motoru denen bişi kullanmayıp direk en son artı eksiyi sinyale baglayacz degil mi ?artıyı ayırın lede baglı derken suan sadece beyaz var sarıyı bagladıgımızda hangi artıyı ayıracaz foto üstünde yer belirtirseniz sevinirim..baglantıyı incelediğimde 20161230_101403.thumb.jpg.92837ea7bbfb2720161230_101352.thumb.jpg.b6719fbdc6104620161230_101345.thumb.jpg.428ac214fc0804gördüğüm kadarıyla + dan + ya - den - ye baglantı yapılmış gibi..en son lede de direnç baglanmış..20161230_101915.thumb.jpg.ca90faf56c0cb020161230_101946.thumb.jpg.f27f95d9b94cf2direnç üstündeki renk altın rengi ve siyah görünüyr..oktay hocam sizden ricam bu baglantıyı cok basite indirerek anlatırsanuz ve nasıl yapacagımı söylerseniz sevinirim..şimdiden cvplar için tşk ederim

20161230_101915.jpg

Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş
On ‎29‎.‎12‎.‎2016 at 16:30, özhan yazdı:

arkadaslar  herkese merhaba yeni katıldım aranıza...aracımda junyan far var audi a4 b7 kasa orjınal degil üstündeki farı..sorunum su fotodaki led baglantısında beyaz mantar ledin yanına sarı mantar led yapabilirmiyim sinyale baglı olarak yanıp sönsün..mekanik el becerim var elektirik olarak düşük..lehim cihazım var..buarada leddeki mavi şey beyin sanırım kaldırır mı dediğim seyi yapsam..13w yazıyr kagıtta kablo üstüne yapışkanlı bişeyde yazı..fotoları görüyrsunuz..ne yapılabilir arac sigortasına sıkıntı yaratmadan..tecrübeli arkadasların yardımını bekliyrm

Ad ve soyadınızı bildiriniz, üye adınızı değiştireceğim. Sorularınıza burdan devam edin, yeni konu açmayın lütfen.

Yorum bağlantısı
Özhan Şanlıtürk
2 saat önce, Selçuk Keleş yazdı:

Ad ve soyadınızı bildiriniz, üye adınızı değiştireceğim. Sorularınıza burdan devam edin, yeni konu açmayın lütfen.

özhan şanlıtürk

On 29.12.2016 at 02:02, Oktay Toker yazdı:

Özhan bey hoşgeldiniz.

Pcb üzerindeki kare 4 delikli olan kısımlara Linkteki ledlerden alıp baglayacaksınız.Lakin beyaz lede paralel olduğu için artı uçlarını bu ledden ayıracaksınız ki sinyalde işlevini yapsın.ayrıca beyaz ledleri çalıştıran sürücüyü kullanmayacaksınız.Linkteki ledleri 6 şarlı seri ve kaç led toplamda var ise 12 led sırası varsa 6 şarlı seri ve paralel baglantı ile yine linkteki led hesap programı ile direnç baglayarak sinyalde çalıştırabilirsiniz.Yada 6 şarlı seri baglarsınız ve direnç degerini öğrenip her 6 şarlı ledin sonrasındaki dirençlerin voltaj verilecek uçlarını paralel yapıp voltajı verirsiniz farketmez.

Pcb nin arka yüzününde daha net resimleri olursa yine yardımcı oluruzArka yüzünden çektiniz uzak kalmış tam belli değil.Lakin voltajlar ayrı görülüyor lakin bu Kare bölümün altında y yazıyor belki direkt sinyal için ayrıca dizaynda vardır şansınıza.Zener diodda var ve sanırım flux ledin 3 chipli olanı için dizayn olabilir lakin 3 chipli led zor bulunur ve çinlililerde satılır.Karar sizin tabiki.

Led direnç hesaplama programı yardımı ile direnç degerini öğrenip çalıştırabilirsiniz.

oktay hocam devreyi incelediğime göre 20170101_131253.thumb.jpg.119cfe69e523d0bu tarzda baglanmış..dediğiniz gibi flux sarı led aldıgımda devreye de bu tip mi baglantı yapsam 13 adet led var..bu devreyi nasıl baglamalıyum ve kaçlık direnç almalıyum hesab prog.paylaşmışsınız ancak devreyi baglama işi kafamı karıştırdı..20161230_100126.thumb.jpg.a9d9497f0c167adevrenin arka tarafı..

Yorum bağlantısı
Oktay Toker

Öncelikle resimde işaretlediğim kısımlar birbiri ile kısa devresi varmı yokmu tespit lazım.Var ise birbirinden baglı olan yolları kesilecek.Ledler yerine takılacak ve kagıda döktüğünüz şemadaki gibi 3 erli seri ve paralel işlemle baglayacaksınız.Her 3 erli seri sonrasında artı ucuna 390ohm çeyrek watt direnç ekleyip her 3 erli seriye aynı direnç ve direncin boşta kalan uçlarınıda birleştirip sinyal artısı verilecek.

Buradan anlatımı ancak bu şekilde yapabilirim.

Sinyal verirken beyaz ledleri söndürmek içinde öylsine resmetmeye çalıştığım bu şema uygulanacak.

sinyalkesme.jpg

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Oktay Toker

işaretleme yaptığım resmi eklememişism kusura bakmayın.

Bu 2 lehimleme noktası arasında kısa devre olmayacak.Varsa aradan bir yerden maket bıçağı ile kesin.Sonra yine beyazlardaki gibi kablolamayı yapıp üste yazdığım gibi dirençlemeyi yapın.

201.jpg

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Özhan Şanlıtürk
On 29.12.2016 at 02:02, Oktay Toker yazdı:

Özhan bey hoşgeldiniz.

oktay hocam devreyi incelediğime göre 20170101_131253.thumb.jpg.119cfe69e523d0bu tarzda baglanmış..dediğiniz gibi flux sarı led aldıgımda devreye de bu tip mi baglantı yapsam 13 adet led var..bu devreyi nasıl baglamalıyum ve kaçlık direnç almalıyum hesab prog.paylaşmışsınız ancak devreyi baglama işi kafamı karıştırdı..20161230_100126.thumb.jpg.a9d9497f0c167adevrenin arka tarafı..

oktay hocam bilgi için çok tşk ederim 

Yorum bağlantısı
Oktay Toker
(düzenlendi)

Yine sonradan aklıma geldi.Çizdiğiniz şema üzerinde tatbik ettim.Son 4 ledi yine seri baglanacak ve direnci yazıyor.

2017010.jpg

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Özhan Şanlıtürk
(düzenlendi)
16 dakika önce, Oktay Toker yazdı:

Yine sonradan aklıma geldi.Çizdiğiniz şema üzerinde tatbik ettim.Son 4 ledi yine seri baglanacak ve direnci yazıyor.

2017010.jpg

oktay hocam dirençlerin +larını şekildeki gibi baglayacam degilmi..birde bu direnci devre kartındaki yere lehin yapacam degilmi harici yapmayacam sanırım..dirençler 1/4 mü 1/8w mı?sarı flux lede göre hesapladınız degilmi?

tarihinde özhan tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Oktay Toker
(düzenlendi)

Devre kartındaki yollar boyalı olduğu için görünmüyor.Bundan dolayı ezbereden baglanırmı bilmem takdir edersiniz ki çok zor.Siz ledleri pcb ye takın önceki mesajda ki resimdeki baglantıyı kontrol edin varsa kesip iptal edin,çizdiğim şekilde direnci daha önceki yazımdaki watt degerini zaten vermiştim çeyrek watt alıp kullanabilirsiniz.İlla çeyrek wat olmasıda şart değil altı olmasın ve 1 watta olur.Her mesajımda farklı bir parça vesaire değişimi ilavesi olmadığı için kafanızı karıştırmayınız.Şemada artı için farklı bir baglantı yok ve belirtmedim,olsa idi yazardım :good1: aynen her direncin diger ucunu birleştirilip baglayarak çalıştırabilirsiniz.

Beyaz ledlerdeki diodu kullanmanıza gerek yok.Ondaki montaj siyah kutusu olduğu için öyle.Sinyal için bu led baglantısı bu şekilde olacak.Diğer kısıma karışmayacak.Roleyide aynen şemadaki gibi uygularsanız sıkıntısız kullanırsınız.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Özhan Şanlıtürk
(düzenlendi)
2 saat önce, Oktay Toker yazdı:

2017010.jpg

oktay hocam dirençlerin +larını şekildeki gibi baglayacam degilmi..birde bu direnci devre kartındaki yere lehin yapacam degilmi harici yapmayacam sanırım..dirençler 1/4 mü 1/8w mı?

ben yukardaki şemaya göre direnç alacam  7812 baglamama gerek var mı ?tşk ederim..oktay hocam 

Yorum bağlantısı
Oktay Toker
(düzenlendi)

13 led olması işlemi farklı kılıyor.Direnç haricinde düzğün sonuç almak zor.Kullanırsanızda zaten bu dirençler olmaz zayıf yanar.Kullanacaksanız direnç hesaplama progaramını kullanabilirsiniz ve 14 yazan yere 12 yazacaksınız.

Lakin araç çalışmaz iken 12 yerine 11 volt civarı çıkar buda volatj değişimi olur ledler kararsız çalışır.

En ideali hepsi seri sabit akım fakat 20ma sürecek sabit akım yapamyıda bilmek lazım hazırını bulamazsınız.Bu dirençli baglantıdaki gibi seri paralel işlemini düz yapıp toplam akımda küçük olacağı için buna görede sabit akım sıkıntılı olabilir yani hazır bulamazsınız.

Kısaca sizin için en ideal çözüm dirençli olan diye düşünüyorum.

Kafanızıda karıştırmak istemem lakin fikir açısından yazayım istedim.

Bana kalırsa madem uğraşıyorsunuz bu ışık vermeyen ledler yerine power ledler ile uğraşın.Hem emeginiz boşa ggitmez hem oem araçlardaki gündüz farı gibi kaliteli ışık olur.Lakin bunuda bu elinizdeki pcb de kullanmanız zor.Haricen pcb yapıp kullanmak lazım.Bunla uğraşama diyorsanız aliminyum 5630 ledli şerit tipte ürünler var.sarı ve beyaz olarak bulursunuz.Bunlar 3 erli kesilir ve dirençleride yine üzerindedir.ledleri kesersiniz baglantılarıda yine kablolar ile uzatırsınız ve bu pcb üzerine her iki ledide çift taraflı kaliteli bant ile yapıştırırsınız yerinede güzelce sabitlersiniz.13.tek kalan ledide sadece yine farklı bir ledle çalıştırabilirsiniz.

Seçenek çok yöntem aynı.değişmez.Power ledli dizayda led sürücü kullanabilirsiniz ve hepside seri olur.Lakin işçiliği zor.

Yorum bağlantısı
Oktay Toker

Bu hazır elinizdekine bu sarı ledleri takınca farın üzerindeki bölümüne bu led bu şekilde bütünce ışığı verebilecek mi?Takıldığı kısmın resimleri varmı?

Mesela power ledli olarak şu üğründen alırsanız hazır ledi üzerinde ve sogutucusuda mevcut sadece üzerine saglıklı olasun diye ilave sogutucu takılması iyi olur.Hem kesilebilir ve kablo ile uzatabilirsiniz.Ve bu ledleride komple seri baglayınca linkteki led sürücü iel çalıştırabilirsiniz ve son derece güzel gündüz farı elde edilir.Yanınada güzel şekilde üst mesajda bahsettiğim 5630 sarı ledli tip alınır ve her dilim kesilerek kablolar ile baglanıp bu ledin yanına egerki baglandığı kısmın iç alanı geniş ise ona göre son derece güzel bir sinyalde yapılmış olur.

Ledler bunlar.

http://www.marketdijital.com/12LI-300X16mm-Samsung-Modul-1-5-watt-Beyaz,PR-3657.html           

Bu şerit tipin sarı olanını bulacaksınız.Yada günışığı olanı bulup üzerine sarı  yapacak ilave bir şey yapıp sinyalde kullanılabilir.

http://www.marketdijital.com/5630Ledli-Mt-72-Led-Line,PR-2769.html          

Yada bunların günışışığından alıp yan yana dizilim ile yapılabilir.Ledleri 13 e tamamlamak için aynı serilerin 6 lısı var ise ondan alıp aynen tamamlanabilir.

http://www.marketdijital.com/12LI-300X17mm-Toshiba-Modul-TL1L4-1-5-watt-Gunisigi,PR-3633.html           

Sürücü olarak hem beyaz için hem sarı için ayrı ayrı alınırsa yeterli olur.

http://www.marketdijital.com/12-24x1-watt-350mA-12-24v-input-AT1500,PR-1191.html

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Özhan Şanlıtürk

oktay hocam vermiş oldugunuz geniş bilgi için çok tşk ederim işime yarar bilgi oldu..elektrik işinden çok anlamadıgımdan acemice öğrenmeye bişeyler yapmaya calışıyrm..size de ilginizden dolayı tşk ederim

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Özhan Şanlıtürk

20170114_184037.thumb.jpg.93ef57e513958f

bu tip bağlantı yaptım ancak sadece 13.sıradaki led yanıyor..hesaplamayı 14 volt üzerinden sarı flux ledi 2.1volt 20mA şeklinde yaptım..sıkıntı nerde acaba 

Yorum bağlantısı
Oktay Toker
(düzenlendi)

Resimdeki artı baglantıyı iptal edeceksiniz.2.sıradaki 6 .ledi ayırmışsınız.6.ledin artısına artı baglamışsınız doğru değil.Lakin 1.sıradaki yanması gerekiyordu.Fakat 5.ci ledin eksisine artıda baglandı ise bu sıradki voltajı emiyor olabilir.Yanmıyorsa ya ledin birisi sıkıntılı yada ters.Beyaz ledlerle baglantı teması olmayacak.Buna dikkat edilmesi lazım.Daha öncede demiştim.Beyaz led baglantısı biraz farklı uymayınız.

20170114_184037.jpg.a782639d66ff14dc8c9785c0fa8b36d3.jpg

Yorum bağlantısı
Oktay Toker

Resmi düzenledim.Onu atlamışım.Tek ledin direnci,nin artı gelen ucu diger dirençlerin artı vereceğin ucuna baglayacaksın.Farklı bir baglantısı yok.

Yorum bağlantısı
Özhan Şanlıtürk
(düzenlendi)

20170115_005525.thumb.jpg.ae04cd3e684869ben yanlış çizmişim baglantım bu baglantıyu inceledim herhangi bir artı eksi terslipği görmedim..ilk ledin eksisinden baslayarak -,+ seri bağlantı yaptım..sadece son led yanıyor 

birde direnç bagladım ledin direnç noktalarıba dokundugumda cok zayıf ışık veriyor

Yorum bağlantısı
Oktay Toker
(düzenlendi)

Önceki şemayı yeniden düzelttim.

Tekli ledin artısından diğer 6 lı seri ledin artısına giden kabloyu keseceksin.Her direnc,iin boştakı uçları birleştirip artıyı vereceksin.Senin şemada dirençlerin hükmü kalmıyor.Ledlere direkt 12 vermiş oluyorsun.

20170115_005525.jpg.ab02807e25a9f2ec568dc89281cfe4ee.jpg

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...