İçeriğe Yönlendir

VW Polo 6R (2010-) bi-xenon far - mercek montajı

Ufuk Kaya

Recommended Posts

Selçuk Keleş

Çok teşekkür ederim Selçuk bey.

Maliyetleri ve fotoları görelim :)
Yorum bağlantısı
Zafer Eker

Ustalar tekrardan merhaba; geçen hafta bi-xenon farlarını takmıştım. Bugün ilk defa yağmur yedi farlar ve sağ farın hali içler acısı. İçerisine acaip buhar almış o kadar kötü olmuş ki önümü göremiyorum. Farın içi buhar olduğu için kara kara lekeler kalmış acaba temizleme işi yapan yerlerde bu farların içi açılıp temizlenirmi ve silikon takviyesi ile buharın önüne geçilebilinirmi. Bundan sonra çıkma parçamı tövbe almam. Yardımlarınızı bekliyorum. Teşekkürler.

usm8k.jpg

Yorum bağlantısı
Selçuk Karabulut

fardan nefret etmek yerine farın su alan yerini tespit edip sorunu çözmek en güzeli bence,yoksa o fara bu halde bile talip çok :yes:

Yorum bağlantısı
Zafer Eker

Hocam far su almıyor sıcak_soğuk farkından dolayı buhar yapıyor sadece de sağ far yapıyor. Çünkü buğu bugün tamamen gitti bugün de yağış yoktu ama akşam eve gittim park ederken bir baktım tekrar buğu yapmış. Nedir bunun çaresi acaba çok canımı sıktı bu olay. Bursa da bu işi düzgünce yapacak bir yer tavsiyesiniz varmı acaba?

Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş

Su almıyor demişsin ama içini kontrol ettin mi ? Nedenini bulmadan temizletirsen yine aynı şey olacak ?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Zafer Eker

Selçuk abi eminimki su almıyor çünkü bu sabah far kupkuruydu bugün de hiç su görmedi akşam evin önüne park ettim yine buhar yapmış. Acaba temizletip sonra 2 fara da extra silikon çekilse problem gidermi acaba ?

Yorum bağlantısı
Oktay Toker

Buhar yapması silikonla alakalı olmayabilir.

Bence hava sürkülasyonu yeterli değil.Su alsa silikonla oynayım derim ama durum farklı görünüyor.

Yorum bağlantısı
Zafer Eker

Buhar yapması silikonla alakalı olmayabilir.

Bence hava sürkülasyonu yeterli değil.Su alsa silikonla oynayım derim ama durum farklı görünüyor.

Sence sorunu ne olabilir Oktay abi. Sirkülasyon için ne gibi yöntemler önerirsiniz. Sol farda gram buhar yok sağ far havuz gibi içinde balık beslenir :hiaa:

Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş

Sence sorunu ne olabilir Oktay abi. Sirkülasyon için ne gibi yöntemler önerirsiniz. Sol farda gram buhar yok sağ far havuz gibi içinde balık beslenir :hiaa:

Sen sağ farı söküp silikonunu iyileştir bence. Hava atma kanallarının da açık olduğuna emin ol.

Yorum bağlantısı
Erman Pehlivan1679652601

içeride nem yoksa, buhar oluşamaz. İçerde nem varki buhar yapıyor. Dolayısıyla önce içeri nerden su giriyor yada sızıyor bulunmalı, hava delikleri tıklaıysa açılmalı derim.

Yorum bağlantısı
Erkan Kahya

Madem ki su almadığı halde buhar yapıyor, saç kurutma makinesiyle içini arka kapaktan iyice kurutsan sonra kapakları açık bir süre beklesen en azından içindeki mevcut buhar yok olur.

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Zafer Eker

Arkadaşlar merhaba, 7 günlüğüne yurt dışındaydım yeni döndüm. Bu süre içinde aracı otoparkta bırakmıştım. Geldiğimde 2 farda da buhar olduğunu gördüm. Bu da yetmezmiş gibi şoför tarafının ampulü de yanmamaya başladı. Bende bu işkenceye daha fazla dayanamayıp eski halojen farlarımı taktım, far ayarı yaptırdım. Şu an halojenlerde sorunsuz kullanıyorum. Farları da paket yapıp İstanbul da "Farcı Altan Yılmaz" a gönderdim. O da garanti veremedi ama büyük ihtimalle hallederiz dedi. Daha önce oraya iş yaptıran varmı acaba. İşçiliği nasıldır acaba ? Birde ampul almam lazım biri patladı çünkü sanırım renk farkı olmaması için ikisinide değiştirmek gerekiyor. D3S ampul ne önerirsiniz. 4300K veya 5000K. İyi forumlar dilerim.

Yorum bağlantısı
Erkan Kahya
(düzenlendi)

Patlama ihtimali çok zayıf kısa devre yapmış olabilir. İçi tamamen temizlenip kurutulduktan sonra tekrar kontrol edersin. Ayrıca philips yada osram d3s ampul tipinde 4300k dan başka alternatif yok ki.

Philips xtreme vision varmış 4800k ama türkiyede bulunur mu bulunursa kaça mâl olur bilemedim :unknw:

tarihinde Erkan Kahya tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Zafer Eker

Patlama ihtimali çok zayıf kısa devre yapmış olabilir. İçi tamamen temizlenip kurutulduktan sonra tekrar kontrol edersin. Ayrıca philips yada osram d3s ampul tipinde 4300k dan başka alternatif yok ki.

Philips xtreme vision varmış 4800k ama türkiyede bulunur mu bulunursa kaça mâl olur bilemedim :unknw:

Teşekkürler. Farlar tamirden gelsin bir bakacağım.

Yorum bağlantısı
Emin Günaydın

dostum bursa da nerede yaptırdın bu işlemi? takılması ve tanıtılması işlemini?

ben şimdilik farlara takmış durumdayım kafayı. ama hemen arkasından stoplara da led yaptırmak istiyorum. bursa da bu tarz işler yapan birileri var mı ki?

Yorum bağlantısı
Zafer Eker

dostum bursa da nerede yaptırdın bu işlemi? takılması ve tanıtılması işlemini?

ben şimdilik farlara takmış durumdayım kafayı. ama hemen arkasından stoplara da led yaptırmak istiyorum. bursa da bu tarz işler yapan birileri var mı ki?

Emin Bey merhaba; Malesef Bursa'da yaptıramadım bu montaj işini. Farları sahibinden.com 2.el aldım. Ampul ve balastlarda yine aynı şekilde alındı. Montajı İstanbul Ender Elektronikte yapıldı. BCM değiştirildi. Bcm değiştirmeden de takabilirsiniz ama selektör yapamazsınız ve arıza ışığı yanar. Ayrıca benim araçta 40km altı hızlarda viraj aydınlatma sistemi bulunuyor yani hangi tarafa sinyal verirseniz hızınız 40km altındaysa o tarafın farından extra bir H7 ampul yanıyor. Şu an benim araçtaki sistem orjinal GTI farında nasıl çalışıyorsa o şekilde çalışıyor. Bİr tek far yıkama ve otomatik yükseklik sensörü mevcut değil.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Emin Günaydın

Emin Bey merhaba; Malesef Bursa'da yaptıramadım bu montaj işini. Farları sahibinden.com 2.el aldım. Ampul ve balastlarda yine aynı şekilde alındı. Montajı İstanbul Ender Elektronikte yapıldı. BCM değiştirildi. Bcm değiştirmeden de takabilirsiniz ama selektör yapamazsınız ve arıza ışığı yanar. Ayrıca benim araçta 40km altı hızlarda viraj aydınlatma sistemi bulunuyor yani hangi tarafa sinyal verirseniz hızınız 40km altındaysa o tarafın farından extra bir H7 ampul yanıyor. Şu an benim araçtaki sistem orjinal GTI farında nasıl çalışıyorsa o şekilde çalışıyor. Bİr tek far yıkama ve otomatik yükseklik sensörü mevcut değil.

peki muayeneye ne zaman gireceksiniz? otomatik yükseklik yapılabilir birşey sonuçta, onu yaptırmayı düşünüyor musunuz?

şahsen ben, bi-xenon larım takıldıktan sonra otomatik seviye ayarı yaptırmayı düşünmüyorum, çünkü otomatik seviye kontrolünden çok memnun kalan birisi değilim. arabanın hemen önünü aydınlatıyor, ve hep orayı aydınlatmaya çalışıyor ısrarla.

Yorum bağlantısı
Zafer Eker

Muayene 6.ay 2015 daha var yani. Otomatik yüksekliği 1.000 TL gibi bir fiyata hallediyorlar ama ben de yaptırmayacağım gibi. Muayene zamanı eski farları takacağım. Zaten farda sıkıntı olduğu için ben değiştirmiştim, bi-xenonları çıkarıp halojenleri takmak 30-40 dk alıyor, pek sıkıntı değil yani. Kaportacılar tampon çıkacak diyorlar ama külliyen yalan, tampon çıkmadan çok rahat bir şekilde söküp takılıyor. Siz farları aldınız mı?

Yorum bağlantısı
Oktay Toker

Orjinal fardaki yükseklik motoru servo olduğu için halojen farlardaki motor ile değişecek başka çaresi yok.Far açılmadan değişiyorsa işlem bu mebladan çok daha aza molabilir ama far açılacaksa boyut değişir.

Yorum bağlantısı
  • 8 ay sonra...
Tugay Sezgin
(düzenlendi)

Merhabalar öncelikle aranıza yeni katıldım. Ankarada bulunuyorum babam çok eski bi elektrikçi. ben böyle ince işlere hevesliyim. Aynı zamanda servis aracımız da var Ankarada ve Kütahyada üniversite okuyorum. Başka forumlardada üyeliğim var aydınlatma konusunda üstünüze tanımam :bravo: Sorum şu vw polo halojen farına bi xenon mercek takmak istiyorum. şimdi planım şöyle. aşırı orjinalci biri olduğum için hurdacıdan çıkma 2 adet far alcam. kafamda Hella marka bi xenon mercek almak var ısıtıp camını çıkarıp bu mercei montajlıycam ama boyutunu neye göre çerçevesini neye göre alcam bilemedim. bide marka konusunda Hella - Bosch - Valeo hangisi. ve en önemlisi ampul tipi hangisi daha iyi olur D1S mi D2S mi H7 tip mi ? bazı arkadaşlar madem orjinalcisin niye GTİ farı takmıyorsun derse 4bin lira gibi uçuk bi fiyatı var takım GTİ farının :lol: şimdididen yardımlarınız için hepinize teşekkürler iyi geceler :good1:

tarihinde Tugay SEZGİN tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mahmut Akbulut

Tugay hoş geldin ☺

Çıkma farla işe başlamakla en doğru olanı yapıyorsun bu güzel ama Polo farı zor açılır dikkat et farlar çöp olmasın eğer ısıtarak açamazsan zorlama keserek açmayı dene.

Ben Hella cıyım tavsiyemde hella olacak , intemo güzel mercektir montajıda kolaydır tavsiye ederim xenon set olarak mutlaka D1S kullan...

Yorum bağlantısı
Tugay Sezgin

Teşekkürler abi :) bu Merceğin boyutunu nasıl ayarliycam bide nerden temin edebilirim ? Sıfır mı ikinci el mi olcak ? D1S i toptancımdan temin ederim ama balans ne kullanmalıyım ? :)

Yorum bağlantısı
Tugay Sezgin

Far açma konusunu da önceden başka bi arkadaşa da demişsiniz zor açıldığını ısıtıp baya bi ısıtıp :D deniycem olmadı dediginiz gibi tam dipten kesmek zorunda kalcam o da sıkıntı gibi

Yorum bağlantısı
Mahmut Akbulut

Merceğin sıfırını sadece sıfır farla beraber bulursun , sahibinden.com da satıcılr var temiz çıkma mercek alacaksın dikkat etmen gereken reflektörü temiz ve çiziksiz olmalı D1S ampule Gen5 balast al , forumda yapılan bir çok mercek uygulama konuları var onlardan yardım alabilirsin bizde elimizden geldiğince yardımcı oluruz , farı ısıtırken dikkat et cama zarar verme geriye dönüşü olmaz...

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...