İçeriğe Yönlendir

TüvTürk Muayenesi, yasal uyumluluk, araç aydınlatmasında dikkat edilmesi gereken noktalar

İsmail Hakkı Ay

Recommended Posts

İlkay Özdiş

arkadaşlar aklıma bi konu takıldı arama motorundan baya bi araştırma yaptım AB ülkelerinde sonradan holojen reflektöre xenon kit takmak yasak mesela almanyada taktığınızda muayeneden geçemiyorsunuz ve bi kaza anında kit takılıysa suçun büyük bi bölümünü üstlenmek zorunda kalıyorsunuz sonradan takmak gerektiğinde kesin kez autoleveling ve far yıkama şartı getiriliyor far yıkama kolay.autolevelling için yurtdışında hellanın kitleri mevcut ama buda çok az marka için üretilmiş. bide ece r98 e göre dizayn edilmiş far kullanmanız gerekiyor(e tip onaylı).artı almanyada farlarda tadilat yapmak bile yasak yapınca bu işlemleri ruhsata işletmek gerekiyormuş. ingiltere dede durum pek farklı değil.sonuçta bu yasalar türkiyeyede gelecek çünkü tuvtürk kusur tabloları her sene değişiyor ve yenileri ekleniyor. neyse bu bilgileri vedim. merak ettiğim konu şimdi biz farlara kesilme çizgisinin kesin olması ve göz almaması için mercek yerleştiriyoruz. hadi far yıkamada koyduk. oda basit ama okadar mercek yerleştirmek için masraf ettik bu avrupa birliği yasalarına göre (türkiyeye gelince bu yasalar veya avrupada yaşiyor olsak) bu autolevelling olmadığı için yuaptığımız yine illegal olacak ve muayeneden geçemeyeceğiz veya bi kaza anında suçlu sayılacağiz. çünkü adamlar üstüne bastıra bastıtra yazmışlar e tip onaylı xenon far, far yıkama ve autolevelling şart diye. bunun çözümü nedir?

Yorum bağlantısı
İlker Kemal1679652572

TÜV ilk zamanlarda çok iyi işliyordu.Kurallar harfiyen yerine getirilmezse araç muayeneden geçemiyordu.

Şu anda merceksiz, Halojen ampül kullanan arabaya Xenon takarak giderseniz çok rahat muayneden geçebilirsiniz.

Yorum bağlantısı
Yusuf Gür

bunun çözümü avrupaya yasak türkiye ye serbest. xenon yasaktı tüvtürk kurulduğunda. sonuç? xenon serbest, far ayarı kontrolü iptal. burası türkiye... 5 ay sonra o da serbest olur.

Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş

Bizde keyfiyet her şeyden önce gelir :) Keyfimiz hangisini uygun görüyorsa doğrusu odur. Nasılsa herkes kit takıyor ben neden takmıyım ki denir ve üzerinde durulmaz. Muayeneye giderken de kit sökülür, çıktıktan sonra tekrar takılıp saygısızlığa devam edilir.

Yorum bağlantısı
İlkay Özdiş

sonuçta tuv de mevcut yönetmelik ve kanunlara göre muayene yapıyor ab uyum yasaları için bu avrupadaki kanunlar eninde sonunda kabul edilecek ve isterse mercekli far, far yıkaması olsun otomatik seviye ayarı yoksa muayeneden geçemiyeceğiz bu durumda yaptığımız far modifikasyonlarıda çöpe gidecek gibi geliyor bana:(((

Yorum bağlantısı
Vedat Özgürel
sonuçta tuv de mevcut yönetmelik ve kanunlara göre muayene yapıyor ab uyum yasaları için bu avrupadaki kanunlar eninde sonunda kabul edilecek ve isterse mercekli far, far yıkaması olsun otomatik seviye ayarı yoksa muayeneden geçemiyeceğiz bu durumda yaptığımız far modifikasyonlarıda çöpe gidecek gibi geliyor bana:(((

olana kadar çaresi de çıkmış olur.

her hükümette olduğu gibi bu hükümet de kendi çıkarı haricindeki yasaları çıkarması uzuun zaman alıyor. bkz. ehliyette stajyerlik, src belgesi gibi...

Yorum bağlantısı
Serkan Gök1679652583
Hafif Kusur: Aracın yapılan muayenesi sonrasında, yeniden muayenesine gerek duyulmayan bir eksikliğin bulunması halidir.

� Bu durumda araç muayeneden geçmiş sayılır. Aracın ön plakasına ve muayene raporuna muayenenin geçerlilik süresini içeren etiket yapıştırılır.

� Ruhsat onaylanır, hologram yapıştırılır ve bir sonraki muayene tarihi yazılır.

� Yetkili kişi tarafından detaylı muayene raporu verilir. Raporun muayene geçerlilik süresi boyunca saklanması gerekmektedir.

� Bir sonraki muayeneye raporla gelinmesi gerekmektedir.

Raporda belirtilen eksikliklerin tamamlanması gerekmektedir.

şimdi burda da belirtildiği gibi hafi kus.ları tamamlanması mı lazım.Arka camda film vardı malum ticari araç arkaya malzeme atıyorum güneş hırsızlık gibi vss.görünmemesi için ama hafif kus.olarak gecmiştimbu sene bidaha gidicem peki sökecekmiyim birdaha ki gittiğimde.bu sefer çıkar artık yetti gali mi diyecekler :)

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Hafif kusurun espirisi bu...

Bir sonraki muayeneye tamamlanmış olması gerekiyor...

Yorum bağlantısı
  • 4 hafta sonra...
Serkan Gök1679652583
Hafif kusurun espirisi bu...

Bir sonraki muayeneye tamamlanmış olması gerekiyor...

Muayene süresi 16dk..

Şu farlar hiiiç anlamdım ya 1 haftalık orjinal 0 far.Adamlar serviste yarım saat ayar çektiler ama yine kusur

post-3235-1266012319_thumb.jpg

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Hafif kusurun espirisi bu... Bir sonraki muayeneye tamamlanmış olması gerekiyor...
Kendimi düzelteyim... Bu hafif kusur olayının üstüne gittim... Türturk Genel müdürlükten aldığım ve kesin olduğunu sandığım bilgiye göre... Kurallar değişmez ise, Hafif kusurlar tekrar muayeneye gidişte giderilmiş olmak zorunda değilmiş.. Daha önce de sormuştum ve tekrar muayeneye gelirken giderilmiş olmalı demişlerdi..
Şu farlar hiiiç anlamdım ya 1 haftalık orjinal 0 far.Adamlar serviste yarım saat ayar çektiler ama yine kusur
Servisteki cihazın kalibrasyonu bozuktur... Hep demişimdir.. En iyi ayar, duvarda kendinizin yaptığı ayardır...
Yorum bağlantısı
Serkan Gök1679652583

Nu tuv da torpil vss.. gecmez mi.Ben duydum adam sadece ruhsatı götürmüştü,,geçti de sanırım

Yorum bağlantısı
İnanç Karabolat
TÜV ilk zamanlarda çok iyi işliyordu.Kurallar harfiyen yerine getirilmezse araç muayeneden geçemiyordu.

Şu anda merceksiz, Halojen ampül kullanan arabaya Xenon takarak giderseniz çok rahat muayneden geçebilirsiniz.

Megane 2 merceksiz far sistemine sahip babamın araç , ve ilk aldığımız da xenon taktıdrık.. Geçen yaz araç muayene ye girdi ve hafif kusurlu olarak geçt... Merceksiz xenonlar "hafif kusurlu " olarak muayene den geçebiliyor.

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Serhat Sert

Selamlar,

bahsettiğiniz işlemleri teknik olarak tam bilmediğimden ve son zamanlarda bazı değişiklikler olduğundan bahsetmeniz dolayısıyla soruyorum.Muayeneye gidecek araçta sonradan takılma mercekli xenon var ise (far yıkama ve otomatikfar ayarını gözardı edersek) , muayeneden geçmeme durumu için kiti sökme dediğiniz işlem nedir ? Komple mercekleri vs çıkartıp eski halojen haline getirmemi bu bahsettiğiniz olay ? Birde reflektör kesilip mercek yerleştirildikten sonra bu eski sisteme döndürme nasıl yapılıyor ?

Teşekkürler.

Yorum bağlantısı
Hüseyin Matur

Mercekli bir fara karışacaklarını hiç sanmıyorum. Olurda karışırlarsa, o zaman tekrar far almak gerek. Geriye dönmek zor.

Yorum bağlantısı
Serhat Sert

Araçta yükseklik ayarı var ama far yıkama yok.. O yüzden sıkıntı olabileceğini düşündüm taktırırsam.Ama görüyorumki genelde çıkma far seti alınıp üzerinde modifikasyon yapılıyor.O yüzdende böyle bir sıkıntıya karşı eski farlar kullanılabilir.Teşekkürler cevap için.

Yorum bağlantısı
Hüseyin Matur

Aynı şeyibende düşünmüştüm eğerki geçemezsem eski farlarımı takarım diye. Fakat gerek olmadı. gayet iyi geçtim muayeneden. far yükseklik ayarı olması yada olmamsı önemli değil zaten, yeterki ayar iyi olsun. Bende de far yıkama yok ve far yıkamada aramadılar.

Yorum bağlantısı
Güven Özer
(düzenlendi)

Hadi hayırlısı.Darısı başımıza.Sekizinci ayı bekliyorum bende.Araç tofaş olunca her takılan şey dandik gözüyle bakıyorlar :angry: beni sizlerden başka anlayan yok :)İLKERİN Elinden çıkan fara kusurbileceklerini sanmıyorum.

tarihinde G tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Misafir

Adamlar kangonun % 1 lik sapmasına hafif kusur verdi.Yanı başımdaki tofaşa takılan çift reflektörlü nereyi aydınlatmadığı belli olmayan farı geçirdi.Bunların sağı solu belli olmuyor.

Yorum bağlantısı
Güven Özer

Malesef doğru bu işin suyu çabuk çıktı.Bildiğim ne araçlar geçti geçemez dediğim.Keşke aynı titizlikle devam etseydi.Hem kendi çan güvenliğimiz hemde karşıdakilerin çan güvenliği için.

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Dağsu Şener

Herkese merhaba. Uzun zamandır siteyi takip ediyorum. Üyeliğim yeni ama eski üyeliğimi hatırlamıyorum. Neyse konuya gelelim. Junyan marka angel eyes farlı astra'm 6.000K xenonları ile beraber vizeden geçebilirmi? Orjinal farlarımın birinin çanağı kırık olduğu için bir arkadaşıma vermiştim oda kendine far yapmıştı. Eğer angellar geçmez derseniz takacağım orjinal farlar birazcık sararmış durumda onlarla geçebilirmiyim?

Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş

Angel farlarla geçenler olduğunu duyuyorum. Kısa-uzunun seviye ve açısının düzgün olması çok önemli.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...