İçeriğe Yönlendir

TüvTürk Muayenesi, yasal uyumluluk, araç aydınlatmasında dikkat edilmesi gereken noktalar

İsmail Hakkı Ay

Recommended Posts

Ford Kuga 2009 model.Farları hella bi-xenon+uzun halojen.Farları yakınca sağ tarafı soldan Sercan'nın dediği gibi 1-2 mm yukarıda.Aynı farı geçen hafta serviste değiştiler(farın arka izalasyon kapağı düşmüş ve su girmişti).Yeni far takıldı ve aynı şekilde ayarını yaptılar.Sorduk niye böyle?diye.Hatta Kangoo ile eşleştirdik.Senin farın ayarsız dediler.Olması gereken sağın soldan çok az yüksek olması gerektiği imiş.Cihaz öyle diyor dediler....

Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş

Sağ ve sol iki farın da üzerinde yazan eğimi aynı mı ?

Bir kaç örneğe baktım, yeni dijital cihazla ayarlanan onlarda da sağ biraz yüksek gerçekten de.

Cihazlardan birinin kullanım kılavuzunu inceledim, böyle bir ayarlama olacağından bahsedilmemiş, cihaz bu şekilde programlanmış olmalı.

Yorum bağlantısı
Sercan Keklik
(düzenlendi)

abi zaten cihazın içerisindeki aynada epey sensör var ve o sensörler sayesınde, ekrana saga çevir sola çevir diye Oklar çıkarak yön veriyor, yani o aynaya bakıp adam ıstedıgı gıbı ayarladıgında makina onay vermiyor kesinlikle.. İlla onun sensörüne göre ayarlıyacaksın aksi takdirde TUV uyumludur kagıdı vermiyor. Bu akşam müsait olursam resim işini hallediyim :)

Bu arada farlarda veya başka bi yerde kesinlikle problem yok eger öyle bir durum olsa zaten araç farı problemli yazıyormuş ekranda

Edit;

bu arada makinada sürücü tarafı yolcu tarafı diye bir seçenek var yani sagı solu makına aksı takdırde napıcak? hiç bir işine yaramaz sanırım sag taraf daha yüksekte istiyor tüv

tarihinde Sercan Keklik tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Halil Şahin1679652584
(düzenlendi)

benzer bir cihazla ayar yaptırıp bende muayeneye girdim ayardan yaklaşık 3-4 saat sonra.hafifi kusurla geçtim notta ise sağ far ayar düşük diyordu.bende herhalde ışık şiddeti düşük demiştim ampüllere baglamıştım olayı :) ampüller sunpart d2s 5000k

tarihinde karaefe tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Sercan Keklik

Yakın mesafeden kesim çizgim..

1yaknmesafe.jpg

Uzak Mesafeden Kesim Çizgim

2uzakmesafecizgi.jpg

Uzak Mesafe Xenon - Uzun Halogen Osram NightBreaker

3uzakmesafeuzunxenon.jpg

Uzak Mesafe Sadece Sis (Xenon Kit 4300K) (Lütfen dikkat ederek bakın.. sis farlarımın ayarı tam dogru degil fakat ne kadar dagıttıgını far kesim çizgisinin ne kadar yukarı çıktıgına iyi bakın ona göre Xenon kit takıp takmama kararı alın aracınıza..)

4sadecesiskit.jpg

Uzak Mesafe Xenon + Sis (Xenon Kit 4300K)

5xenonsis.jpg

Araç Üstünden Görüntülerde ise Xenon Kesim Çizgisi;

6arastxenon.jpg

Araç Üstü Xenon + Uzun Halogen Night Breaker

7arastxenonuzun.jpg

Araç Üstü Sadece Sis (Xenon Kit 4300K) (Lütfen dikkat ederek bakın.. sis farlarımın ayarı tam dogru degil fakat ne kadar dagıttıgını far kesim çizgisinin ne kadar yukarı çıktıgına iyi bakın ona göre Xenon kit takıp takmama kararı alın aracınıza..)

8sadecesis.jpg

Araç Üstü Xenon + Sis (Xenon Kit 4300K)

9xenonsis.jpg

Son olarak aracın önünden tam kesim çizgileri

ndencizgi.jpg

Yorum bağlantısı
Sercan Keklik

hımm bekliyelim bakalım :) diger makinada yeniye benziyor sanırım artık böyle bir standart falan oluşturuldu diye düşünüyorum?

Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş
Sercan Keklik yazdı:
hımm bekliyelim bakalım :) diger makinada yeniye benziyor sanırım artık böyle bir standart falan oluşturuldu diye düşünüyorum?

Senin farlarının ayarlandığı cihazın (HT970) distribütör servis müdüründen aşağıdaki cevap geldi :

Merhabalar,

Cihazımızı kullandınız mı veya hangi müşterimizde ayar yaptırdınız

bilmiyorum ancak bizim cihazımızda veya herhangi bir far ayar cihazında

böyle bir durum yoktur. Sizin de belirtmiş olduğunuz gibi sağ ile sol farın

kırılma değerleri aynı olduğu gibi cihazda ayar yaparken sağ veya sol seçimi

de yoktur zaten. Ayar prosedürü tamamen aynıdır.

Fotoğraf çekilirken sürücü koltuğunda birinin oturuyor olması belki bu

yükseklik farkını ortaya çıkarmaktadır veya buna benzer sebepler olabilir.

Far ayarının yapıldığı zeminin tam terazili, cihazın üzerindeki terazinin de

tam ortada olması gerekmektedir. Lastik havalarının tam değerinde olması ve

araçta yük olmaması gerekmektedir.

Soru ve önerileriniz için aşağıdaki telefon numaralarından bize

ulaşabilirsiniz.

Çalışmalarınızda başarılar dileriz.

Yorum bağlantısı
Sercan Keklik

nası yok ya? :) sürücü tarafı Evet-Hayır seçiyorsun gözlerimle gördüm.. Bu yüzden belki yapıyodur diyorum ya ama yer terazili ve kesinlikle cihazınüzerindeki terazide terazide araçta boştu :)

Yorum bağlantısı
Sercan Keklik
Senin farlarının ayarlandığı cihazın (HT970) distribütör servis müdüründen aşağıdaki cevap geldi :

Fotoğraf çekilirken sürücü koltuğunda birinin oturuyor olması belki bu

yükseklik farkını ortaya çıkarmaktadır veya buna benzer sebepler olabilir.

bu ne sacma bı cevaptır ben hala anlamadım :) 200 kg olması lazım oturan kişiki bu kadar fark etsin.. araba yamuk mu yani şimdi :) arabaya pert falanda derler.. daha sattıkları cıhazda sag-sol oldugunu bılmeyen bı adam yetkılı dıye bıze cevap verıyor hadı hayırlısı.. Ellimi sürmesem gözümle görmesem inanıcamda makinaya elimi sürdüm gözümle gördüm yani.. Sürücü tarafı - Yolcu tarafı seçenegı var.. ayriyetten yürüyeni komple yapılı olan bi araç kaslı güclü biri salladıgında bile gram esnemiyorken nası biri oturtmuşta böyle tam hizada sag sol ayarı yapmıslar :) terazimi koydular naptılar anlam veremedım..

Servet abi simdi bu açıklamayı yazan kişi gelse senin arabayada biri oturmuş olucak haberin olsun :) ayar yaparken arabanın ıcıne 200 kg luk bırını oturtup sol tarafa sonra kaldırıyorlar böyle saçma bi cevap duydunuz mu :)

Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş

Evet linkteki farklı bir cihaz onda da her iki taraf için ayrı ayrı ayar yapılıyor. Ortada bir kullanım hatası var diycem ama herkes mi aynı hatayı yapıyor bilemiyorum ki.

Sercan, zamanın olursa şunu deneyebilirsin, her iki tarafı da şöför tarafını seçerek yaptır bakalım sonuç ne olacak ?

Yorum bağlantısı
Hüseyin Matur

Yaklaşık 5 sayfayı okudum ancak sorumun cevabını bulamadığm belkide kaçırdığım için buraya yazmak zorunda kaldım.

Araca sonradan mercek montajı yapılıp ve üzerinde xenon kiti (d2s ampüller) varsa ve ayarda düzgün ise muayenede bir sıkıntı çıkarmı?

Orj. ampülleri takmak gerekirmi?

Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş
Yaklaşık 5 sayfayı okudum ancak sorumun cevabını bulamadığm belkide kaçırdığım için buraya yazmak zorunda kaldım.

Araca sonradan mercek montajı yapılıp ve üzerinde xenon kiti (d2s ampüller) varsa ve ayarda düzgün ise muayenede bir sıkıntı çıkarmı?

Orj. ampülleri takmak gerekirmi?

Seviye ayarları düzgünse ve ışık miktarı halojen ya da xenon sınırları içindeyse sorun çıkmaz.

Yorum bağlantısı
Sercan Keklik
Evet linkteki farklı bir cihaz onda da her iki taraf için ayrı ayrı ayar yapılıyor. Ortada bir kullanım hatası var diycem ama herkes mi aynı hatayı yapıyor bilemiyorum ki.

Sercan, zamanın olursa şunu deneyebilirsin, her iki tarafı da şöför tarafını seçerek yaptır bakalım sonuç ne olacak ?

bir daha geçersem beylikdüzü tarafına öyle deniyecegim abi zaten aklımda :)

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Her zaman demişimdir.. Herhangi bir sebep ile bir elektrikçi farımı ayarlamak durumunda kaldıysa, ilk işim uygun biri yere gidip far ayarını yeniden yapmak olmuştur..

Ben hiç birinden memnun kalmadım bunların..

Bahsi geçen konu ilginç gerçekten.. Bakalım ucu nereye kadar uzanacak..

Yorum bağlantısı
Halil Şahin1679652584

ben kendi taktığım merceklerle geçtim muayeneden sadece sağ far ayar düşükmüş..baskada bir sorun olmadı

Yorum bağlantısı
  • 3 ay sonra...
Hüseyin Matur
(düzenlendi)

Ben muayenede sıkıntı yaşamadım. Farlar kapalı iken sellektör yapmayı denemediler..

tarihinde hoca1677 tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
İrfan Hoca

Ben Dudullu TÜV'e gittim 20 gün kadar önce. Far kapalıyken selektör yapmıyorlar. Sorun yaşamadım.

Orijinal Bi-halojen Hella mercekli fara H7 Xenon kiti takmıştım. Far kapalıyken selektör yaparsan ilk flaşı yapıyor ama tabi ki tam güce erişmek için zaman ihtiyacı var.

Yorum bağlantısı
İrfan Hoca

Hiç bakmadılar bile far yıkama ve sensörlere, ki yok benim arabada. Ama TÜV'teki makinenin aynısı benim gittiğim serviste var, orada ayar yaptırdım gitmeden 2-3 gün önce, sorun olmadı. Hatta sis farım bile ayarlandı da gittim. Sis farına da bakmadılar.

Şimdi zaten aracı teslim ediyorsun girişte, arka kapıdan alıyorsun, yapılanları yandan görme şansın var, camdan...

Fren testiyle başlıyor, aracı alttan muayene ediyorlar, kaputu açıyorlar ne var ne yok diye (şasi no vs.), silecek, korna, cam suyuna bakıp far testiyle bitiyor. 7 dakika sürdü sürmedi gibi...

dscn6525.jpg

Sis farı ayarlanırken (siste xenon yoktur, fotodan öyle çıkmış)

gh004.jpg

Yorum bağlantısı
Hüseyin Matur
hoca1677

yani aydınlatma'dan kusursuz geçebildiniz mi acaba?

yoksa hafif kusur şeklinde mi geçiliyor?

Kusursuz geçmiştim..

Yorum bağlantısı
Vedat Özgürel

uzun far ve par ampullerinin beyaz olmasının sorun teşkil edip etmediğini bilen var mı? kısalarımda h7 6000k xenon ve mercek uzun ve parklarda ise mtec'in super white'ından var. bi de plaka lambalarımda super white'dan sorun çıkar mı?

Yorum bağlantısı
Yusuf Gür

abi millet uzun-kısa sis xenonlu girip çıkıyor sana kim ne desin :) direk git sen hiç bişey olmuyor

Yorum bağlantısı
Serkan Gök1679652583

beyler bişey danışmak istiyorum.Muayeneme az kaldı xenon zaten geçmiyor diye biliyorum.Ama gecen sene far ayarlarım kısalar ve uzunlar yüzünden sınıfta kalmıştım diye hatırlıyorum.Bu sene far ayar işi kalkmış diye duydum nekadr doğru bilmiyorum.Bendeki merceklere de veto mu çıkar sonuçta far orjinal olmasa bile mercekler orjina:-) hem xenon lu mercekli ve far yıkama sist.olmayan orjinal araçlara nasıl izin veriyorlar ya.Benim merceksiz orjinal farların motorları arızalı yani elle içerfden inip kaldıramıyorum gecebilir miyim homojen ampül takıp merceksiz farlarla...

Yorum bağlantısı
İrfan Hoca

Far ayarında sorun yoksa kusursuz geçiyor, ayarı bozuksa hafif kusurlu olarak geçiyor. Gözümle gördüm aracımın muayene si esnasında 2-3 tane aracı, merceksiz far, H4 kitle geçti.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...