İçeriğe Yönlendir

Sinyal ledlerinde yanıp sönme hızını düzeltme

Erkan Kahya

Recommended Posts

Sinan Çatalkaya

Gelmem mi abi ne demek :) Gebze'ye her gun geliyorum ama led ampuller daha gelmedi yurt disindan sipariş verdim elinde ampul var mı bilmiyorum ama

Yorum bağlantısı
Mustafa Bağseven

Elonun rölesi yalnızca flaşörü değiştirilebilen ve ampul patlak arıza ışıgı vermeyen araçlara uyum sağlar.

Bazı araçlarda flaşör değiştirilemiyor.

Elonun rölesi piyasada yokken ben ebaydan elektronik flaşör getirtmiştim.Flaşörün artı ve eksi uçları +- iken benım araçta -+ oldugundan mecburen rölenin içini açıp + ve eksinin yerini kabloyla değiştirmiştim vs.Alcagınız rölenın bacak baglantıları da farklı olabilir ve böyle bir tadilat yapmak zorunda kalabilirsiniz

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Kaan Kara1679652638
(düzenlendi)
Elonun rölesi yalnızca flaşörü değiştirilebilen ve ampul patlak arıza ışıgı vermeyen araçlara uyum sağlar. Bazı araçlarda flaşör değiştirilemiyor. Elonun rölesi piyasada yokken ben ebaydan elektronik flaşör getirtmiştim.Flaşörün artı ve eksi uçları +- iken benım araçta -+ oldugundan mecburen rölenin içini açıp + ve eksinin yerini kabloyla değiştirmiştim vs.Alcagınız rölenın bacak baglantıları da farklı olabilir ve böyle bir tadilat yapmak zorunda kalabilirsiniz

sorumu düzeltmek istiyorum

bugün araçta incelemeler yaptım. araçta röle sistemi var. arıza ışığı durumu söz konusu değil. sinyali söktüm araçta lamba bozukmuş gibi yandı

şimdi bunu alırsam benim aracımın neresine montaj yapacağım bu ürünü?

tarihinde Kaan Kara tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mahmut Akbulut
On 27.10.2015 at 18:37, Misafir yazdı:

Yok kapattık dükkanı taşındık biz moğolistan a

curtianpeek.gifspiteful.gif Bence dikkat et kendine :lol:blow.gif

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

sinyallere direnç yerine bu kullanılabilir mi

http://eticaret.elo....-LP-,PR-91.html

Peki diger flasorun nerde olduğunu nerden bilcez onu sökmek şart

Bir çok araçta flaşörü sökmek çok zordur... Mondeo mesela.. Aracın yarısını sökmek gerekiyor ve rölesi özel.. Yerine başka bir röle takılamıyor...

Ben en uygunu direnç kullanmak...

bIzb7nE.jpg

Yorum bağlantısı
  • 10 ay sonra...
Sinan Çatalkaya
On 29.09.2016 at 10:36, Mahmut Akbulut yazdı:

Sorun olmaz ...

Mahmut bey bu sinyallere led takacağım fakat direnç değeri olarak 50w 6,8 ohm yerine 50 w 8 ohm kullansak sisteme ne gibi artı ve eksisi olur ayna sinyallerini bu ohm değerine göre lede çevireyim mi yoksa kalsın mı çinden 50w 8 ohm sipariş ettim tekrar sipariş vermek istemiyorum 8 ohm ye göre yorum yaparsanız mutlu olurum şimdiden yardımınız için teşekkür ederim kolay gelsin...umarım sorunumu anlatabilmişimdir.

Yorum bağlantısı
Sinan Çatalkaya
On 29.09.2016 at 10:36, Mahmut Akbulut yazdı:

Sorun olmaz

3 saat önce, Emre Emre yazdı:

https://www.aliexpress.com/item/4-No-Resistor-Need-Amber-Yellow-35-emitter-3535-LED-7440-T20-LED-Bulbs-For/32729071511.html?spm=2114.13010208.99999999.271.5MQzl3

direnci içine mi koymuşlar anlayamadım eğer içimde ise ısı olşumunu kendi saoğutucusu absorbe edebilir mi

sahte olabilir çünkü fotolarda 4lü yakıp çekmişler o yuzden pek güvenmemek lazım kimsede almamış zaten sanmıyourm öyle bişi olacağını ama sen bilirsin yinede

...

Mahmut bey bu sinyallere led takacağım fakat direnç değeri olarak 50w 6,8 ohm yerine 50 w 8 ohm kullansak sisteme ne gibi artı ve eksisi olur ayna sinyallerini bu ohm değerine göre lede çevireyim mi yoksa kalsın mı çinden 50w 8 ohm sipariş ettim tekrar sipariş vermek istemiyorum 8 ohm ye göre yorum yaparsanız mutlu olurum şimdiden yardımınız için teşekkür ederim kolay gelsin...umarım sorunumu anlatabilmişimdir.

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Sinan Çatalkaya

herkese merhaba led takınca oluşan sorunla ile ilgili bir alternatif buldum dirençsiz olacak şekilde ama sadece sinyal için tabikki

https://tr.aliexpress.com/item/2-No-Resistor-Need-Amber-Yellow-240-emitter-COB-LED-7440-T20-LED-Bulbs-For/32452216220.html?spm=2114.13010608.0.0.3W50cq&detailNewVersion=&categoryId=200002080 link teki ürüün watt değeri 20 watt bunu takınca direnç takmaya gerek kalmıyor muş biraz pahalı ben sipariş verdim gelidğinde denicem ve sipariş verip deneyen bir sürü kişi var sıkıntı yaşamaz isem sizede tavisiye ederim.

sinyal ampulu çok fazla ve sürekli kullanılmadığı için  uzun ömürlü olcağını düşünüyorum üstadlar bu konuda yorum yaparsa sevinirim

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Aydın Yılmaz1679652667

Abilerim ben 12-24V 100W Led Ampül Aldım bunu direk 12V adaptörle denediğimde dehşet yanıyor. Ben sinyallarin yuvasına takdığımda hem çok sönük yanıyor hemde yanıp sönmüyor birde benim elektrik tesisatı yanmıştı elektrik tesisatı kablolarını değiştim ama flaşör çart çurt elektrikli aksamları değişmedim sadece kabloları değiştim. Bu Led Ampulü satan adam şu bilgileri yazmış  giriş: 900 +-30mA   geniş voltaj, akıllı sabit akım sürücü IC   yüksek parlak 900-950lm, düşük güç tüketimi, gerçek tüketimi 9-10 W   her sis lambası 20x5 W Cree Cips Led'ler benimsenmesi, Anma Gücü 100 W   ben bu led ampule direnç vb. kullanmalıyım kullanıcaksam tam adını yazarsanız çok mutlu olurum ve Led için flaşör varmış oda standartsa çinden alırım onuda  Şimdiden çok teşekkür ederim.

2x-Auto-6000K-1156-BA15S-P21W-7506-CREE-Chips-100W-Car-LED-Backup-Reverse-Tail-Light.jpg

Yorum bağlantısı
Aydın Yılmaz1679652667

Abilerim ben 12-24V 100W Led Ampül Aldım bunu direk 12V adaptörle denediğimde dehşet yanıyor. Ben sinyallarin yuvasına takdığımda hem çok sönük yanıyor hemde yanıp sönmüyor birde benim elektrik tesisatı yanmıştı elektrik tesisatı kablolarını değiştim ama flaşör çart çurt elektrikli aksamları değişmedim sadece kabloları değiştim. Bu Led Ampulü satan adam şu bilgileri yazmış  giriş: 900 +-30mA   geniş voltaj, akıllı sabit akım sürücü IC   yüksek parlak 900-950lm, düşük güç tüketimi, gerçek tüketimi 9-10 W   her sis lambası 20x5 W Cree Cips Led'ler benimsenmesi, Anma Gücü 100 W   ben bu led ampule direnç vb. kullanmalıyım kullanıcaksam tam adını yazarsanız çok mutlu olurum ve Led için flaşör varmış oda standartsa çinden alırım onuda  Şimdiden çok teşekkür ederim.

2x-Auto-6000K-1156-BA15S-P21W-7506-CREE-Chips-100W-Car-LED-Backup-Reverse-Tail-Light.jpg

Yorum bağlantısı
Oktay Toker
(düzenlendi)

Motordamı kullanuyorsun otomobildemi?

Motor ise voltaj düşük geldiği için sıkıntı yapıyor olma ihtimali yüksek.Dışardan 12voltta iyi ise bu kısımlardada iyi olması gerekir.Ledde sorun yok.O yazan bilğileride bence kaile almayın.Role kısmı ampule ayarlı olduğu için ledde tam verim olmayabilir.ampul yerine geçecek direnç kullanmak gerekiyor.

http://www.geceucusu.com/topic/6178-led-tak%C4%B1nca-olu%C5%9Fan-sorunlara-%C3%A7%C3%B6z%C3%BCmler/#comment-60980

tarihinde Oktay Toker tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Aydın Yılmaz1679652667

Motosiklette kullanıyorum motosiklete özellikle jel akü taktım ve öndeki h4 far 35w yerine 60w ve ayriyeten 6000 lümen gücünde çakar sislerim var hiç sıkıntı yok bu işlerden fazla anlamam ama flaşör denilen şey ledin kısık yanmasına sebep olur mu. Led için yapılmış flaşör alsam sorun düzelirmi ayriyeten dirençle ilgili dediğinizi anlamadım bana tam olarak neyi nasıl takmam gerektiğini söylerseniz sevinirim teşekkürler 

Yorum bağlantısı
Oktay Toker

Linkteki konuda yorumlar detayları ile mevcut.Sinyal rolesi ampul akımı ve direncini görmek ister,kontrolü olan bir role sistemi ise akımı zayıflatabilir.Aynı soket yapısına uyumlu sinyal rolesi var ise tabiki olur.Yada bmw motor yurt dışı sitelerinde bakın sinyal rolesi için led düzeltmesi yapan belki vardır.Direnç için lnki inceleyiniz.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Aykut Sungur
On 17.10.2016 at 02:47, Aykut Sungur yazdı:

Sinyallerim için alttaki ledlerden sipariş verdim daha gelmedi ama geldiğinde hızlı yanıp söneceğini biliyorum araya ya ampül takmam lazım yada direnç ama kaç W kaç ohm direç takmam lazım bilmiyorum yardımcı olurmusunuz.. 

not: araçta ayarlı amerikan park var yani sürekli kısık ayarda yanık kalacak yada modülden önce  mi direnç takmalıyım 

önerilerinizi bekliyorum

https://tr.aliexpress.com/item/2x-50W-1156-S25-P21W-OSRAM-10SMD-6000K-White-LED-Turn-Signal-Light-Backup-BA15S-Led/32359807413.html?spm=2114.13010608.0.0.l4hAFj&detailNewVersion=&categoryId=200002080

8447b79cf0204573ab81b40adc80396b.png

20161013_170335.jpg

Oktay Toker abi bana bi link gönderirmisin şunu paralel bağla de bağlayım çok fazla terim kullanıyorsun okuyorum okuyorum anlamıyorum sinyallere takacam ledler geldi durup döküyor bi link ver alıyım takıyım onu  google 8ohm yazıyom biton icat çıkıyor

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
  • 3 hafta sonra...
Emrah Sayar

Yeni yılın bu konudaki ilk sorusu benden olsun :)

Daha önce sadece arka sinyallerde led kullanırken 50w 8 ohm direnç ile sorunsuz çalışan sinyal ritmi, önlere de led takmam ile bozuldu. 

Halbuki 50 w 8ohm direnci önlere de led taktığımda sorun çıkarmaması için tercih etmiştim. 

Sonuç olarak önler için 2 adet daha 50w 8ohm direnç mi almalıyım yoksa 4 adet 25 w 8 ohm direnç mi alsam sağlıklı çalışır. 

Kafamı kurcalayan asıl sorun arkada 50w önde 50w direnç olunca sistemi fazla zorlamış olmaz mı?  

Yorum bağlantısı
Oktay Toker

Sinyalde arka ön ayrı ayrı hepsine bu 8 ohm 50watt direnç kullanılacak.Bunlara ilave çamurluk sinyalinede led takınca yine bozulabilir burayada 47ohm 11watt yeterli olur.

Sinyal rolesi her ampulün sağ ve sol olarak toplam akımı ile fasılayı ayarlayan tasarımı vardır.Hengi ampul çıksın yada patlasın bu fasıla hızlanır.Led takıncada ampul gibi direnç ve akım alınamadığı için fasıla ampul patlak gibi hızalnır ve mecburen lede paralel olarak 21watt olanlara 80hm 50watt direnç ilavesi gerekiyor.

Dirençteki 50watt çekilen akıma karşı direncin ısısal tepskini azalmak içindir.Tesisattan 50watt çekeceği anlamına gelmiyor.Direnç degeri ampulün çektiği 15amperlik akıma karşılık geldiği için kullanılacak degerdir ve bu deger direnç üzerinde aşırı ısı oluşturacağı için watt oranı 50watt ve aliminyum sogutuculu olanı tercih edilir.

Ampul yeriine takılan bu düşünç Direnç dergeri ampulün ışık vermeyen hali olarak görülürse watt degeride ne  kadar yüksek ise ısıyı o kadar absort edecek diyebiliri.ampulde direnç degeri ışık ve aynı zamanda güçlü bir ışık olarak yansır.Dirençte direkt olarak ısı olarak yansır.

Ampu  yerine takılan bu direnç degerini sizin anlayacağınız şekilde yasmya gayret ettim yoksa direnç bir çok farklı alanda farklı şekillerde kullanılır lütfen direnç böyle değil diyip konu karıştırılmasın. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Emrah Sayar

Cevap için teşekkürler oktay usta.

O zaman 2 adet daha 50w 8ohm direnç alıp takıyorum. 

"Tesisattan 50watt çekeceği anlamına gelmiyor.Direnç degeri ampulün çektiği 15amperlik akıma karşılık geldiği için kullanılacak degerdir ve bu deger direnç üzerinde aşırı ısı oluşturacağı için watt oranı 50watt ve aliminyum sogutuculu olanı tercih edilir."

Burada 15 amper yazdığınız değer 1.5 amper midir acaba? 15 amper sinyal için çok yüksek geldi bana 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...