İçeriğe Yönlendir

%10 Tolerans Geçerli Değil mi?

Orhan Yıldırım

Recommended Posts

Orhan Yıldırım

Merhaba, bugün radar cezası geldi. Hız sınırı 70 olan yerde 78 ile geçiş yaptığım için ceza kesilmiş. Ancak yüzde 10 tolerans geçerli değil miydi? İtiraz etmeli miyim?

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

77 yi gecince  %10 u geçmiş oluyorsunuz ? Ki kadran 80 i geçiktir araçta. E itiraz niye ?

• Beğen 5
Yorum bağlantısı
Orhan Yıldırım
Mustafa Tüfekçi yazdı:

77 yi gecince  %10 u geçmiş oluyorsunuz ? Ki kadran 80 i geçiktir araçta. E itiraz niye ?

Hayır 80'i geçik değil çünkü ben radar uyarısı gördüğüm her yere en faz kadrana göre 8 fazla olacak şekilde giriyorum. Buradaki 1'lik pay da ölçüm hassasiyeti olacak diye. Ben yine itiraz yapacağım, böyle saçma sapan iş yapıyorlar, şehirler arası yolda 70 hız sınırı illa paralı yol kullanmıyoruz diye müthiş gerçekten.

Yorum bağlantısı
Cem Işık

70'in %10'u 7 oluyor. 1 km ile itiraz hakkını değerlendirebilirsiniz, 1 km'den ötürü tutma ihtimali var. 

Yorum bağlantısı
Erhan Doruk

1-2 km lik farklar için itiraz edebilirsiniz. Cihazın kalibrasyon hassasiyetine göre iptal edilebiliyor.

Yorum bağlantısı
Oğuzkan Erışık

1 km için itiraz eden birinin cezası iptal olmuştu. Emsal karar olarak sunup iptal edilmesini talep edebilirsiniz.

Yorum bağlantısı

8 geçik şekilde girmek niye ? yasa 8 km geçebilirsin demiyor %10 aşabilirsin maksimum diyor 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Süleyman Can

%10 konusuna fazla güvenmemek lazım. Sollama payı falan diyen de var. Polisler gps benzeri cihaz ile hızınızı ölçer, araçların gösterge ekranları da olduğundan fazla gösterir her zaman. Araçtan araca oran değişir. Benim araçta yaklaşık %11-12 lik sapma var. Yakınımın aracında yaklaşık %4 lük sapma var. Uzun yolda farkında olmadan kadranda 121kmh ile radar aracının yanından geçtim ceza gelmedi. Başka bir araç olsa yazmışlardı. Polisler radar hızına %10 eklemek ile uğraşmaz, 70 ise radar ekranında 71 i görürse yazar geçer.

Yorum bağlantısı
Çağrı Alaf
(düzenlendi)
Selim Bilgin yazdı:

Siz %10'u 10km olarak anlamış olabilir misiniz?

Yüzdelere birim deyip her birime özdeş X desek. 

Toplam peynirimizin miktarı 150X eder. 50X koyun, 70X keçi ve 30x kadar inek sütünün karışımından peynir oluşuyorsa ve 150X kadar peynir, peynir miktarının %100'ünü oluşturuyorsa oran orantıdan peynirimiz;

%33.3 kadar koyun,

%46.7 kadar keçi,

%20 kadar inek sütlerinden oluşuyor. 

Maşallah benim elektrikçim de böyle hesap yapardı parayı alırken. Kafasında hesaplarken 30-50 katardı. 

tarihinde Çağrı Alaf tarafından düzenlendi
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

Güvenlik amaçlı hız gösterisi fazla gösterir, fazla göstermiyorsa lastikler büyük vs olabilir. Artık daha sık radar göreceğiz, dikkat etmek lazım. 

Yorum bağlantısı
Metin Uzunoğlu
Cem Işık yazdı:

70'in %10'u 7 oluyor. 1 km ile itiraz hakkını değerlendirebilirsiniz, 1 km'den ötürü tutma ihtimali var. 

Orhan Yıldırım yazdı:

Merhaba, bugün radar cezası geldi. Hız sınırı 70 olan yerde 78 ile geçiş yaptığım için ceza kesilmiş. Ancak yüzde 10 tolerans geçerli değil miydi? İtiraz etmeli miyim?

İtiraz edin iptal edilir tecrübe ile sabit. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Orhan Yıldırım yazdı:

En korktuğum şey bu :) Bu sebeple; hız sınırını aşarsam en az % 30 aşıyorum ki ceza yediğime değsin :)

• Mutlu 10
Yorum bağlantısı
Emrah Altun

Radar demişken seçimler biter bitmez her yerden ekip fışkırmaya başladı. Resmen sandıkların kapanmasını bekliyorlarmış. :elveda:

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Mehmet Ozyurek yazdı:

En korktuğum şey bu :) Bu sebeple; hız sınırını aşarsam en az % 30 aşıyorum ki ceza yediğime değsin :)

F/P a uygun makul bence

ben camı sunroofu açıp yavaş seyir ile gideceğim yere varıp radar parasını orada eziyorum , sunroof açınca radara giremiyorsun mesela

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz
Mehmet Ozyurek yazdı:

Arkadaş da 10 diye giderken 11 e gelmiş, sen de 31 aşarsan ?!?

• Mutlu 3
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Köksal Yılmaz yazdı:

Arkadaş da 10 diye giderken 11 e gelmiş, sen de 31 aşarsan ?!?

Yok aşmam ben.. sınırlayıcı var bende :)

Hızı da gps ile ölçerim.. 

Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz
Selim Bilgin yazdı:

Garanti radara girecek hızla gidince böyle dertler olmuyor.

Km maliyetine ekliyor musun :D 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Önder Özcan
Köksal Yılmaz yazdı:

Radar maliyetini ayrı yapıyor.  "Km de 2,27 lira radar yakıyorum" :crazy:

• Mutlu 4
Yorum bağlantısı
Selim Bilgin
Köksal Yılmaz yazdı:

Yok ya, 130 ile gidiyoruz eskidendi öyle uçmalar :D 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Serkan Toker
Süleyman Can yazdı:

%10 konusuna fazla güvenmemek lazım. Sollama payı falan diyen de var. Polisler gps benzeri cihaz ile hızınızı ölçer, araçların gösterge ekranları da olduğundan fazla gösterir her zaman. Araçtan araca oran değişir. Benim araçta yaklaşık %11-12 lik sapma var. Yakınımın aracında yaklaşık %4 lük sapma var. Uzun yolda farkında olmadan kadranda 121kmh ile radar aracının yanından geçtim ceza gelmedi. Başka bir araç olsa yazmışlardı. Polisler radar hızına %10 eklemek ile uğraşmaz, 70 ise radar ekranında 71 i görürse yazar geçer.

%10 radar yanılma payıdır. Cihaz yanlış ölçüm yapar falan diye bir tolerans bırakırlar. Sollama payı diye bir terim yok, eğer bölünmemiş yolsa sollarken 200 yapsak cezası yok ama solladığın araç hız sınırları içinde gidiyor olmalı. Yani 180 ile gideni 200 ile sollayınca ceza geliyorum diyebilir. Afyonda böyle bir ceza yemiştim. Ben, benim geçtiğim ve beni geçen herkese yazdılar. Ben geçerken 140 yapmışım, geçtiğim araba 110 civarı beni geçen aslan parçası tam gaz160-170 gelmiş bir de itiraz etti.. Kabul edilmedi tabi ki.. :D

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...