İçeriğe Yönlendir

%10 Tolerans Geçerli Değil mi?

Orhan Yıldırım

Recommended Posts

Emre Şimşek
Emrah Altun yazdı:

Siz bir de Samsun'u görün Hocam. 1 sene önce kurulan EDS'ler seçimin ertesi günü aktif edildi. EDS bulunan yolun belirli yerlerine de radar ekipleri yerleştirildi. Tam bir BBG evi oldu şu anda Samsun.

2 gün önce Çorum tarafından girip Samsun Giresun Trabzon Rize Çayeli’ye kadar geldim.

Ortalama hıza göre yapılan radarların arasında kısa mesafe gidecek olanlar bizim 70’le gittiğimiz trafikte 110-120 gidiyor tehlikeli olabiliyor. O nedenle aralarda da ekipler ekstra denetim yapıyor sanırım. 
Bir de evet, standart bir hız belirlense güzel olur. Bir yerde 70 başka yerde 82.

Kameraların toleransı var mı bilemiyorum. Ekstra dikkate gerek kalmadan sorunsuz geçtim çok şükür 😅 

Tansu Kalafatoğlu yazdı:

dahası var. Sana ne seni ilgilendirmez deyip üste çıkıyor bazıları. Bana vurup zarar verebileceğini bile düşünemiyor. 

hız, trafik lambası ve tehlikeli hareketlere çok ciddi yaptırımlar gelmesi lazım. 

15 senedir araba kullanıyorum. Her sene ort 13bin km sürsem yaklaşık 200 bin km kullanmışım. Hiç hız cezası yemedim. 

hem de tüm fiziki veya kamera radarlarının öncesinde uyarı tabelası olmasına rağmen ceza yeniyorsa ya çok zenginiz ya da cezalar az. Her türlüsünde gelişmemişlik var.

Trafik ışıkları ile ilgili şöyle bir problem var. Eskiden 5-10 kere yeşil yanıp sönerdi insanlar da ona göre kendini ayarlardı. Fakat bu uygulama muhtemelen sürücülerin çoğunda hızlanma etkisi yaptığı için şimdilerde direkt yeşilden sarı ve kırmızıya dönüyor.  Kavşaklarda ışık yeşil olsa bile kural olarak belli bir hıza kadar yavaşlamak gerekir gibi bir kural olsa da uygulanabilirlik açısından çok geçerli değil maalesef.

Yine de biz sürücüler ne şiş yansın ne kebap 120’den 90’a kadar yavaşlıyoruz.

90’la kavşağa çok yakınken birden kırmızıya dönen ışık beni çok tedirgin ediyor. 70’le bile gitsem tedirgin olabilirim. Dursam çarparlar mı, çünkü durmak için biraz sert fren gerekiyor. Geçsem yazarlar mı.. İşte bu ikilemdeyim. 
Bence ışıklar kırmızıya dönmeden hemen öncesinde yeşil 3 kere yanıp sönse optimum bir frenleme olacak. Böylesi kısa bir süreyi kestirmek nispeten daha kolay. Ama çat diye dönen ışığın zararı var.

Benim yorlamam budur.

Ha bu arada polis radarının yanından gps süratim 115 iken geçtim bir kaç kez. Memur beyle epey bakıştık hızı da azaltmadım ama ileride çevirmediler. Sanırım biraz kumar oynamışım 😬

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Emre Şimşek yazdı:

2 gün önce Çorum tarafından girip Samsun Giresun Trabzon Rize Çayeli’ye kadar geldim.

Ortalama hıza göre yapılan radarların arasında kısa mesafe gidecek olanlar bizim 70’le gittiğimiz trafikte 110-120 gidiyor tehlikeli olabiliyor. O nedenle aralarda da ekipler ekstra denetim yapıyor sanırım. 
Bir de evet, standart bir hız belirlense güzel olur. Bir yerde 70 başka yerde 82.

Kameraların toleransı var mı bilemiyorum. Ekstra dikkate gerek kalmadan sorunsuz geçtim çok şükür 😅 

Trafik ışıkları ile ilgili şöyle bir problem var. Eskiden 5-10 kere yeşil yanıp sönerdi insanlar da ona göre kendini ayarlardı. Fakat bu uygulama muhtemelen sürücülerin çoğunda hızlanma etkisi yaptığı için şimdilerde direkt yeşilden sarı ve kırmızıya dönüyor.  Kavşaklarda ışık yeşil olsa bile kural olarak belli bir hıza kadar yavaşlamak gerekir gibi bir kural olsa da uygulanabilirlik açısından çok geçerli değil maalesef.

Yine de biz sürücüler ne şiş yansın ne kebap 120’den 90’a kadar yavaşlıyoruz.

90’la kavşağa çok yakınken birden kırmızıya dönen ışık beni çok tedirgin ediyor. 70’le bile gitsem tedirgin olabilirim. Dursam çarparlar mı, çünkü durmak için biraz sert fren gerekiyor. Geçsem yazarlar mı.. İşte bu ikilemdeyim. 
Bence ışıklar kırmızıya dönmeden hemen öncesinde yeşil 3 kere yanıp sönse optimum bir frenleme olacak. Böylesi kısa bir süreyi kestirmek nispeten daha kolay. Ama çat diye dönen ışığın zararı var.

Benim yorlamam budur.

Ha bu arada polis radarının yanından gps süratim 115 iken geçtim bir kaç kez. Memur beyle epey bakıştık hızı da azaltmadım ama ileride çevirmediler. Sanırım biraz kumar oynamışım 😬

70 çok ki :) ışıklara daha düşük hızda yaklaşmak lazım. O şekilde lambanın renk sorunu da çözülüyor :) 

ama bir durum var. Türkiye’de karayolları gerçekten çok kalabalık. Şehir içi ayrı dışı ayrı. 

Dün gece 9’da avrupa yakasından yola çıktım. Şeritler ancak İzmit’i geçtikten sonra rahatladı. Gelişmiş ülkelerde seyahatler daha çok uçak trenle yapılıyordur belki

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

70 çok ki :) ışıklara daha düşük hızda yaklaşmak lazım. O şekilde lambanın renk sorunu da çözülüyor :) 

ama bir durum var. Türkiye’de karayolları gerçekten çok kalabalık. Şehir içi ayrı dışı ayrı. 

Dün gece 9’da avrupa yakasından yola çıktım. Şeritler ancak İzmit’i geçtikten sonra rahatladı. Gelişmiş ülkelerde seyahatler daha çok uçak trenle yapılıyordur belki

20 milyonluk kaç şehir var dünyada? Gebze izmiti de ekle..

kalabalık açısından amerika da kalabalık büyük kentler ama kurallar daha net ve insanlar uyduğu için trafik daha hızlı akar. Bizde sağa sola saldıran ticari minübüsler 4-5 araçlık yer kaplar bilmeden.

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Mehmet Göktürk yazdı:

kalabalık açısından amerika da kalabalık büyük kentler ama kurallar daha net ve insanlar uyduğu için trafik daha hızlı akar. Bizde sağa sola saldıran ticari minübüsler 4-5 araçlık yer kaplar bilmeden.

hocam takip mesafesini unuttunuz. Takip mesafesine uyulup usul usul gidilirse yol birleşmede veya ayrımda trafik kilitlenmiyor. Ama bizde o boşluk mutlaka dolduruluyor

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
İlkay Başaran
Mehmet Göktürk yazdı:

Abd de de radar çok olunca Biden e para lazım diyorlar mı? :D

• Beğen 1
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

Trafik, halkın eğitim seviyesini ve kültürünü gösteriyor. Şehirde yaşamayı öğrendiğini veya öğrenmediğini.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
İlkay Başaran yazdı:

Abd de de radar çok olunca Biden e para lazım diyorlar mı? :D

Demezler. Ama polis harika tuzak kurar. Pislikleri yakalayıp çektiklerini  gördüğünde devlete güvenin artar.( bi yabancı olarak bile)

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Emre Şimşek
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

hocam takip mesafesini unuttunuz. Takip mesafesine uyulup usul usul gidilirse yol birleşmede veya ayrımda trafik kilitlenmiyor. Ama bizde o boşluk mutlaka dolduruluyor

İstanbulda herkes takip mesafesine bir uysa araçların bir kısmı Edirne’den dışarı çıkar 🙃

• Mutlu 3
Yorum bağlantısı
Selçuk Bakış
Emre Şimşek yazdı:

İstanbulda herkes takip mesafesine bir uysa araçların bir kısmı Edirne’den dışarı çıkar 🙃

Orası rahatlatmaya başlamıştır şimdi.

images?q=tbn:ANd9GcR1e8QxqUN4V39CEnADpS4

• Mutlu 5
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

istatistik urfalılar diyor

bizim ürgüplü bakkal bile yıllarca sivaslıyım dedi, toptancılardan daha ucuza alıyormuş

• Mutlu 4
Yorum bağlantısı
  • 7 ay sonra...
Orhan Yıldırım
(düzenlendi)

Evet neredeyse 1 yıl oluyor, konuyu açtığım günlerde dilekçe vermiştim, sonuçlandı, ceza iptal edilmiş. 

Cezaları iptal etmek isteyenler olursa diye not düşüyorum, göz göre göre ihlal yoksa bu durum dilekçede anlatılırsa anlaşılan etkili olabiliyor.

tarihinde Orhan Yıldırım tarafından düzenlendi
  • Beğen 7
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Orhan Yıldırım yazdı:

Evet neredeyse 1 yıl oluyor, konuyu açtığım günlerde dilekçe vermiştim, sonuçlandı, ceza iptal edilmiş. 

Cezaları iptal etmek isteyenler olursa diye not düşüyorum, göz göre göre ihlal yoksa bu durum dilekçede anlatılırsa anlaşılan etkili olabiliyor.

Geçmiş olsun.. ben iptal olacağını sanmıyordum. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...