İçeriğe Yönlendir

Bir Karavan da Benden

Engin Deniz

Recommended Posts

Engin Deniz

3 yıllık hayal, inceleme, araştırma sonunda bu yaz bende bir karavan edindim. Rutin müşteri ziyareti sırasında tanıştığım, Isparta'da yerel imalat yapan GVZ Karavan firmasına siparişi verdim ve Ağustos sonunda teslim aldım. 

İlk acemiliği atmak için kısa mesafede bir kamp yeri ayarlamaya koyuldum ve Antalya-Kemer Kındıl bölgesinde kampa yerleştim. 

İlk sürüş tecrübem olmasına rağmen çok zorlanmadan yolculuğumu atlattım. 80 km sürati geçmeden rahat bir şekilde yol aldım. Ancak çekme karavan için benim düşüncem yüksek torklu dizel bir araç gerektiği. 1.8 motor bile özellikle rampalarda zorladı ve yakıt sarfiyatı 2 ye katladı. 

Konaklama kısmı için, Antalya sıcağında olmamıza rağmen Deniz kenarında olmanın da avantajı ile geceleri oldukça rahat geçirdik. Gündüz yemek ve dinlenme kısmını ise vantilatör ile çözmeye çalıştık. Ağırlık yazın kullanacağım için klima çözümü arayışındayım. Tuvalet-banyo kısmını kamp yerinde halletiğimiz için atık su, depo boşaltma kısımlarını henüz deneyimlemedim. Mutfak, el yıkama vs işlemleri için 1 haftada 80 litre temiz su deposu yeterli geldi. Büyük boy buzdolabı seçmemizin avantajını da yaşadık. Yeme içme kısmı gayet ev konforunda geçti. Çocuklar ranza işini çok sevdi. Oturma grubu ve büyük yatak kısmıda gayet geniş ve yeterliydi. 

Sonbahar ve kış aylarında da kamp yapma niyetim var. Yeni deneyimleri başlık altında aktarmaya devam ederim. Birkaç foto ekledim. IMG_20230817_124043.jpg.5f55ce144a282b6a8bcb3177b3259355.jpgIMG_20230819_150448.jpg.cbecdbde099ffe489526622a56a45d62.jpg

IMG_20230817_125643.jpg

IMG_20230817_164846.jpg

IMG_20230820_130657.jpg

IMG_20230817_124036.jpg

IMG_20230817_121833.jpg

• Beğen 38
Yorum bağlantısı
H.Cenk Bayrakçı

Hayırlı olsun Engin, sağlıklı günlerde güle güle kullanın. En yakın zamanda inceleyelim bunu. :nazar:

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu

Hayırlı olsun. Çok güzelmiş. Keyifle kullanın inşallah. 

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Engin çok güzel görünüyor.. 

Güle güle kullan.. 

Teknolojik detay ver biraz. Tv yayını nerden alıyor?

Elektrik olayını nasıl çözüyorsunuz ? Ne kadar akün var, panelin var mı ? Yeterli geliyor mu ? 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ahmet Aybeyaz

Hayırlı olsun güle güle kullanın.

Yaklaşık 3 yıl çekme karavan kullandım, gerçekten büyük zevk, hele kışın haftasonları kaçıp kalmak mükemmel zevkli.

Motokaravan yapıyorum şimdi ben, 15-20 güne bitecek inşallah :)

• Beğen 7
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Engin Deniz
Mehmet Ozyurek yazdı:

Güle güle kullan.. 

Elektrik olayını nasıl çözüyorsunuz ? Ne kadar akün var, panelin var mı ? Yeterli geliyor mu ? 

Teşekkürler abi. Uydu için Setcom marka mobil uydu cihazı mevcut. Yayın bulma vs hızı gayet hızlıydı ama ilk gün karavanı park ederken tavanı ağaca taktırdım. Sanırım o sırada kablo zarar gördü. Bu sebeple yayın alamadım. Firma tamir edecek karavan köyde şuan.

Elektik işini kamp yerinden aldım. İki adet güneş paneli, iki akü ve invertör mevcut. Deneme amaçlı buzdolabını gece boyunca çalıştırdım ama tam kapasite aküleri kullanma fırsatım olmadı.  teknik detayları yarın yazayım unuttum 😃

• Beğen 1
  • Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

:nazar: klima takılınca ağırlık payı var mı , 80 ile gidince bu motor şanzıman ikilisinde düşük viteste kalabilir tüketimi o yükseltir

Mehmet Ozyurek yazdı:

Güle güle kullan.. 

senden kampingci çıkmaz bak demedi deme ne tv si ne elektriği yahu

bak kampingte filtre kave, hem de buzlu

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Engin Deniz
Çağlar Bayur yazdı:

:nazar: klima takılınca ağırlık payı var mı , 80 ile gidince bu motor şanzıman ikilisinde düşük viteste kalabilir tüketimi o yükseltir. 

Abi ağırlık zaten yasal sınır üzerinde eklentilerden dolayı. Şanzıman çok kararsız kalıyor, genelde düşük vites seçiyor. 

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi
Engin Deniz yazdı:

Abi ağırlık zaten yasal sınır üzerinde eklentilerden dolayı. Şanzıman çok kararsız kalıyor, genelde düşük vites seçiyor. 

Vites s de mi w de mi?

80 de gidilmez zaten ya devir ölü kalıyordur 

Tork 240 mi 250 mi ne olması lazım dizel e ne hacet 

:nazar:

Yorum bağlantısı
Ahmet Aybeyaz
Çağlar Bayur yazdı:

:nazar: klima takılınca ağırlık payı var mı ,

Abi ne yazık ki Türkiye'de üretilen yerlilerin boş hali bile 750 kg üzerinde.
Forumda konusu bulunan eski karavanım 2 güneş paneli, 2 akü, daxom şofben, 12 kg tüp, tente, 2 kamp sandalyesi, tabak, çanak, battaniye, nevresimler falan dahil 1140 kg gelmişti tarttığımda. Ben boş halde tartmamıştım ama, mobilyasız halde bile tartıldığında 680 kg gelmişti Ritim 506 :) Ki şasesi Alko marka ithal, hafif bir şase, artık pahalı diye yerli şase yapıyorlar onlar baya ağır.

(şu an firma battı, ben aldığımda işçilikleri ortalama iken, sonrasında berbat bir duruma dönüp, en son da baya bir kişiden para toplayıp iflas ettiler) 

• Beğen 1
  • Şaşkın 2
Yorum bağlantısı
Evren Erakçora
Engin Deniz yazdı:

Vites elle düşürülmüyor mu? Kararsız kaldığı zaman 3e falan çekerlerdi. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Engin Deniz
Mustafa Tüfekçi yazdı:

Vites s de mi w de mi?

80 de gidilmez zaten ya devir ölü kalıyordur 

Tork 240 mi 250 mi ne olması lazım dizel e ne hacet 

:nazar:

Bende S ve C var. S daha devirli olduğu için genelde onda kullandım ama karavan ciddi ağırlık yapıyor. 16 yaşında aracın zorlanması da normal sanırım 😃

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

Kararsızlik c de belki azalır bide öyle denemek lazım. Ama o da düşük devirde erken bayabilir. 

@Hasan Karabekiroglu  için bak atmosferik ile bı vites düştüm diyor. yan yana senin hiç düşmeden gitmen lazım :P 

yaştan değil de tonajdan düşer normal. Gaz yiyorsa devam

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Adnan Çakır

Hayırlı olsun Engin güzel günlerde kullanın 🧿

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Ahmet Aybeyaz yazdı:

Türkiye'de üretilen yerlilerin boş hali bile 750 kg üzerinde.

yolda çevirmeler başlarsa fena o zaman

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Özdemir Deniz

tekrar hayırlı olsun bro. köyde inceledim, müthiş, çok beğendim 🧿

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ahmet Aybeyaz
Çağlar Bayur yazdı:

yolda çevirmeler başlarsa fena o zaman

Bir duyuma göre sözde yurt dışındaki gibi seyyar tekerlekten tartan kantarlar alınmaya başlanmış. 

Belki tartımlar başlayıp, bu 750 kg üstü, ruhsat çıkarmanız lazım denebilir. Ama tabi yakın zamanda olur mu bilemedim.
Beni 3 senede yalnızca 2 kez durdurdular karavanla, birinde çeki demiri işli mi diye baktı sadece, 2. de normal gbt yapıp, güzelmiş karavan dedi o kadar.

Örnek Kastamonu İl Özel İdaresi, ama bunun karavanla alakası yok tabi. Kamyonlar için başlamış orda. 
0004.jpg.ea4011937bc0fec665bac94520582eb2.jpg

Yorum bağlantısı
Erhan Doruk
(düzenlendi)

Sanırım bahçe olmasaydı bende bir karavan alır , her hafta sonu kaçardır biryerlere. Güle güle kullanın.  Antalya da kaçacak yer çoktur. Birde güneş paneli yanında birde söküp takılabilen rüzgar türbini olsa gece gündüz elektrik sıkıntısı kalmaz. Klima da çalışır. 

Ek; daha önce yapılmış

tarihinde Erhan Doruk tarafından düzenlendi
  • Beğen 4
Yorum bağlantısı
Erdem Bozkurt

Forum sayesinde karavancı olmaya az kaldı,güzel keyifli ailecek takılmak için,eşim ne zaman görse iç çekiyor,güle güle kullanın,darısı başımıza :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Fırat Önal

Engin hayırlı olsun. Canlı görmedik daha. İnşallah o da nasip olur. Keyifli tatiller.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...