İçeriğe Yönlendir

iPhone 15 Pro'ya ilk bakış

Çağrı Alaf

Recommended Posts

Çağrı Alaf

Bugün cihaz elime geçti. Cihazı 3-4 gün önce sipariş etmiştim. Siparişimi alan arkadaşın azizliğine uğrayarak iPhone macerasına kötü bir başlangıç yaptık. Smith Street olan sokak adımı Sydney Street olarak olan müşteri temsilcisi beni 20 kilometre ötedeki bir posta ofisine gitmeye mecbur bıraktı. Gidip cihazı aldım, eve getirdim. Ekran jelatinini çıkarır çıkarmaz daha önceden hazırladığım ESR marka koruyucu camı yapıştırdım. Sıfır telefon alıyorsanız bunu siz de deneyebilirsiniz. Ekrandan toz temizlemek zorunda kalmıyorsunuz. Jelatini çıkardığınız gibi camı yapıştırıyorsunuz. Velhasıl ekranı bir sefer korumaya alınca telefonu şöyle bir elimde aldım ve 7 saat kadar aralıksız kullandım.

Tutuş: Telefonu elime aldığımda ilk hissettiğim şey ağırlığı oldu. Çok hafif, çok ergonomik. Titanyum olması benim özellikle bir işime gelmediğinden sadece elimle hissedebildiğimi yorumlayacağım ki objektifliğimi pazarlama kampanyaları yüzünden kaybetmiş olmayayım. Her ne yaptılarsa cihaz ele acayip geliyor, 11'den sonra çok iyi geldi bana. Aksiyon butonuna kolayca ulaşıyorum ancak bunda ellerimin de büyük olmasında etkisi var. Belirtmem lazım ki 2 metreye yakın bir boyum var ve ellerim büyük. Yine de başkası çift el olmadan aksiyon butonuna erişebilir bence. Arka kameraya kesin kılıf lazım zira çıkıntı normal değil. Buna rağmen arka kamera camını çizmek için ekstra efor gerektiğin hatırlatmak gerek. Apple o konuda iyi iş çıkarıyor. Kırılmadıktan sonra çizilmiyor. Tutuştan bahsetmişken elimin alışık olduğu ESR Crystal Liquid kılıf ile beraber telefon iPhone 11'de olduğu gibi elime ayarlı gibi oturdu resmen. Telefonu tutuşum hiç değişmediğinden düşürme korkusu yaşamıyorum bu noktada telefonla beraber kılıflarınızı da aynı model ile değiştirmenizi tavsiye ederim. Son olarakta arka kameraları yine ESR marka ile zırhladım ki kamera çerçevesi çizilmesin. Telefon tahterevalli gibi duruyor zira.

Arayüz: Telefon açılır açılmaz benden güncelleme istedi. Yapmazsam da diğer iPhone modellerinden taşıma yapamayacağımı söylediğinden mecbur kabul ettim. Kurulum bittiğinde 17.0.2 sürümü benleydi. iP11'de deneyimlediğim problemler şimdilik yoktu ancak tabi daha bunu incelemek için çok erkendi. Diğer cihazımdan kolayca taşıma işlemini yaptım. 4 dakika sonra telefonum hazırdı. Tekrarla söylüyorum 11'den geçen birisi olarak fark bana çok gelebilir ancak olması gerektiği gibi bir telefonu en az 4 sene kullanan birisinin de fark yakalaması yadırganmamalı. Fark çok, arayüz bu çip ile yağ gibi akıyor. Ekstra olarak aksiyon butonu animasyonları eklenmiş. Bildiğimiz iPhone. Hiçbir kasma, donma ve animasyon hatası ile karşılaşmadım.

Performans: Telefonumda bir tane oyun var o da War Thunder: Mobile. iP11 ile ciddi sıkıntılı çalışıyordu, telefon kasıyordu epey. Merak edip bir round gireyim dedim. Ayarlara baktığımda Ray Tracing modunun aktifleştirilebilir olduğunu gördüm. Aktif edip ekranı 60Hz'de sabit bırakarak görüntüyü Ultra'ya çektim. 10 dakikalık oyunda yüzde 3 pil kaybettim. Bu pilin kutudan çıktığı pil olduğu, şarj döngüsüne başlamamış halinde iken yapıldığı da ek bilgi olsun. Takılma sıfırdı ancak başlarda cache dolduruyordu sanırım ki 2-3 saniye kadar drop yer gibi oldu. Ekranı sağ sol yapınca artacak şekilde gelen droplar 3-4 saniye sonra kayboldu tekrar round bitene kadar hiçbir donma yaşamadım. Arayüzü, uygulamaları, kamera başlatma hızını dememe gerek bile yok. Telefon 3 nanometre çip ile geliyor.

Dedikodular: Burası zurnanın zırt dediği yer. Telefon elime geçerken aklımdaki tek mesele pişman olup olmayacağımdı. Problemli olan uygulamaların arkaplan yenilemelerini devre dışı bıraktım. (Instagram - Facebook) ve telefonu normal iP11 kullanıyor gibi kullandım. 7 saat boyunca elim ekstra hiçbir sıcaklık hissetmedi. Bir sefer bile gelip gitmedi. Netflix, indirmeler, kurulumlar, güncellemeler, hiç öyle bir aşırı ısınma yaşamadım. War Thunder oynarken 37-38 dereceler dolayındaydı ancak hava bugün Sydney'de 32 dereceydi zaten. RTX modda olduğundan kabul edilebilir, kılıf da var. Telefon bugün itibarı ile ısınmadı arkadaşlar. Hayır, hiç ısınmadı hem de.

Sağlamlığı konusunda bir şey diyemem onu deneyecek merci ben değilim ama en azından Avustralya teslimatlarında kalite problemi yok gibi. Pro modellerin esneme payı az olduğundan Max modelleri kadar dayanıksız olmadığı bilinen bir şey. İlkokul fizik, kuvvet kolu kısa. Telefonun ekran alında iz ya da kamera altında toz gibi şeyler bana denk gelmedi. Gerçekte Natural Titanium rengi çok daha gümüşe benziyor. Güneş yoksa beyaz, gümüş arası olarak göze çarpıyor. Renk cama gömülü olduğundan sanırım. Ben Maraşlı olduğumdan tarhana rengi telefon istemiştim ancak nasip olmadı. (!) :D  Özetle bugün beni pişman edecek hiçbir şey yapmadı. Önceden kullandığım 2 metre lightning yerine 1 metre USB-C'ye düşmek koydu biraz zira prize yakın olmam gerekiyor artık, sanırım 2 metre USB-C almam gerekecek. USB-C bu arada çok hızlı şarj ediyor. Telefon nasıl ise 14 Pro'dan hızlı şarj oluyor. Bu konuda şarj oranı artırıldı mı bilmiyorum ancak ben çok tatmin oldum. Ayrıca 15 serisi ile şarjı yüzde 80'de tutma modu gelmiş pil sağlığı için. Bu demek ki ben yanılmışım, Apple her zaman 80'den sonra bile optimize şarj ile bataryayı koruyor sanıyordum ancak bu ayarın gelmesi manidar. Bir süre böyle kullanmayı deneyeceğim. Gün içinde 4 saatten fazla telefona bakmadığımdan bana yeterli gelecektir. Şarjımı 20W Apple marka adaptörle hızlıca doldurabiliyorum zaten, yetmediği yerde 15 dakika şarj ederim bir yerlerde. ChargeLab verilerine göre Apple Max Şarj hızını 25.5 Watt olarak sabitlemiş zaten. 

• Beğen 7
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

kaç TL ye denk paraya aldın onu de hocam... gerisi boş bize.

şaka bir yana hep iyi haberler almak nasip olsun.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Çağrı Alaf
Doğan Arşiray yazdı:

kaç TL ye denk paraya aldın onu de hocam... gerisi boş bize.

şaka bir yana hep iyi haberler almak nasip olsun.

Unutmuşum, 32 bin TL. 24 ay taksitle tarifeye ek. Bilmukabele teşekkür ederim. ^^

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Dünya için bu kadar hızlı ürün döngüsü sakıncalı. Daha az teknolojik ürünü daha uzun süre kullanmalıyız.

• Beğen 11
  • Teşekkür 3
Yorum bağlantısı
Çağrı Alaf
Mehmet Göktürk yazdı:

Dünya için bu kadar hızlı ürün döngüsü sakıncalı. Daha az teknolojik ürünü daha uzun süre kullanmalıyız.

Markalar izin vermedikten sonra böyle bir şey mümkün mü?

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Isınma olayı yalan mıymış. 

iphone kabullendi deniyordu. Özellikle iki uygulama ısınmasına sebep oluyor deniyordu. 

Yorum bağlantısı
Çağrı Alaf
Mehmet Ozyurek yazdı:

Isınma olayı yalan mıymış. 

iphone kabullendi deniyordu. Özellikle iki uygulama ısınmasına sebep oluyor deniyordu. 

O uygulamaların arkaplan otomatik yenilemelerini devre dışı bırakınca problem çözülüyor emmi. 17.0.3 ile problem çözülecek deniyor. 17.1 ile de frekans hızı düşmeden konsol kalitesinde ışın izlemeli oyun diyorlar. Yazılımda büyük hatalar varmış şimdilik. Böylesi daha mantıklı zira adamlar 2 nanometre birden aşağı düşmesine rağmen neredeyse minval performans veriyorlar. Samsung lansmanı öncesi her sene olan problemlerin ortaya böyle pişirilmesi manidar geldi bana. Kırılma olayı doğru o da portatif şasinin maharetinden. Artık servis süreleri ve ücretleri kısaldı ancak kılıfsızların kurtulma şansı yok. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Çağrı Alaf yazdı:

Markalar izin vermedikten sonra böyle bir şey mümkün mü?

Mümkün tabi müşteri biziz. Yıkar atarız.

Hemen IPhone 15 aşağılama gösterilerine başlıyoruz. Kendilerine çeki düzen versinler. Donanım değil yazılımda gelişme bekliyoruz.

• Beğen 6
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

ısınan feci iphone 15 leriniz yarı fiyatından nakit alınır.

• Mutlu 12
Yorum bağlantısı
Süleyman Can

Type-c konusunda olduğu gibi devletin olaya el atması lazım. Kapitalizmi ancak kanun ile yavaşlatabiliriz. En azından 2 senede 1 model çıkarma zorunluluğu getirebilirler.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Muhip Yılmaz

Şahane cihaz :) 1 haftadır kullanıyorum gayet güzel :) 

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Çağrı Alaf
Süleyman Can yazdı:

En azından 2 senede 1 model çıkarma zorunluluğu getirebilirler.

Zaten kendileri de yetiştiremiyorlar. Keşke öyle olsa. Hem kaynak tüketimi azalacak hem daha kaliteli ürünler görürüz. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
H.Cenk Bayrakçı

14 ProMax'i olan arkadaşım hemen elindekini veip, 15 Pro Max almış. Şöyle kısaca inceledim, kameranın zoom özelliği artmış, daha hafif, USB Type-C iyi olmuş.  Bende de 14 ProMax var ama, ben uzun süre kullanırım.   

Yorum bağlantısı
Coşku Mert

bugune kadar hiçbir iphone modeline sempatim olmadi ama 15 pro larda kullanilan a17 islemciyi cok merak ediyorum. 3nm gibi rekor bi deger batarya tuketimi ve performansi ne sekilde sunuyor acaba?

Yorum bağlantısı
Ümit Türk

Öncelikle hayırlı olsun. Güle güle kazasız belasız kullanın.

Ben çorap değiştirir gibi telefon değiştirmeyi 2014 yılında bıraktım :D.

Gidebildiği yere kadar gidip sonrasına yine ucuza talip oluyoruz. Yenilikçi gruptan değilim :(

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
H.Cenk Bayrakçı yazdı:

14 ProMax'i olan arkadaşım hemen elindekini veip, 15 Pro Max almış. Şöyle kısaca inceledim, kameranın zoom özelliği artmış, daha hafif, USB Type-C iyi olmuş.  Bende de 14 ProMax var ama, ben uzun süre kullanırım.   

kaç zoom koymuşlar?

Yorum bağlantısı
Oğulcan Akıncıoğlu

Hayırlı olsun, ben hala iphone 11'e bakıyorum, ilk günki gibi.

Yorum bağlantısı
Fatih Evcin
Oğulcan Akıncıoğlu yazdı:

Hayırlı olsun, ben hala iphone 11'e bakıyorum, ilk günki gibi.

sen iyisin ben 8plus kullanıyorum :) bazen utanıyorum insan içine çıkmaya 

• Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Tamer Topaç

Yıllarca HTC m7 kullandım. Bir kere kırmızı lens sorunu yüzünden servise gitti. İlk çıktığında 7 Plus aldım hala devam. Sanırım 20 çıkınca yenilerim :crazy:.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
H.Cenk Bayrakçı
Doğan Arşiray yazdı:

kaç zoom koymuşlar?

25x görünüyor. 14'de 15x idi.

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

optik 25x imkansız tünel gibi bir yapı lazım bence. hibrit zoom gibi birşey vardır. benim kullandığım huawei o şekilde. periskop kamerası olmasına rağmen dijital birşeyler yapıyor.

Yorum bağlantısı
Ümit Türk
Fatih Evcin yazdı:

en 8plus kullanıyorum :)

14 pro maxların havada uçuştuğu yerde aslanlar gibi çıkartıyorum :D:D  sonra masaya fırlatıyorum onlar fırlatamıyor  :D:D:D 

• Beğen 1
  • Mutlu 3
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Doğan Arşiray yazdı:

hibrit zoom gibi birşey vardır.

kaç yakıyo… pardon. Heyecanlandım :) 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

kaç yakıyo… pardon. Heyecanlandım :) 

5x :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...